Zakavkazje (geografija)

The5thElement

Obećava
Poruka
82
Kom kontinentu zvanično pripadaju Azerbejdžan, Gruzija i Jermenija? :think:
Jedino što sam uspeo da pronađem je ovo:
The Republic of Azerbaijan is a country in the Caucasus area in South-Eastern Europe and South-West Asia. The country lies between the two continents of Asia and Europe. Azerbaijan’s total area size is 33,400 square miles, with around 2,687.27 square miles lying in Europe. The bigger part of the country is on the Asian continent.

Naravno, govorimo o geografskim odrednicama Evrope kao kontinenta, ne o političkim granicama i sferama.
 
Naiđoh na nekakav "The CIA world factbook" dokument u kome piše sledeće:
Portions of Azerbaijan, Georgia, Kazakhstan, Russia and Turkey fall within both Europe and Asia but in every instance the larger section is in Asia. These countries are considered part of both continents. Armenia and Cyprus, which lie completely in Western Asia, are geopolitically European countries.
 
Sto te to zanima?

Lepo si tu informaciju nasao, veci deo teritorije geografski pripada Aziji a manji jedinom kontinentu koji nije na A. Ali opet, zbog interesnih sfera i geopolitike svi bi da se uguraju u Europu.
Drug je nedavno bio u Gruziji i Rusiji, trebalo mu je nekoliko dana motorom od "800" konja, preko Turske, nisu ga pustili u Azerbejdzan...
 
Često sam nailazio na polemike o tome koja država pripada kom kontinentu u geografskom smislu i koliko ta geografska pozicija određene države opravdava njenu pripadnost određenoj geopolitičkoj grupaciji.
Ovo malo istraživanje je bar malo pomoglo u razjašnjavanju kontinentalne pripadnosti ovih kavkaskih država. :)

Jel taj drug išao preko Jermenije ili direktno u Gruziju iz Turske? Mora da je to bilo prilično interesntno putovanje. Neobični su to krajevi. :)
 
Граница Европе и Азије је на Уралу и Кавказу, барем се некада тако учило из географије. Значи, требало би да су у Азији.
Jeste granica na Uralu i Kavkazu ali za razliku od Jermenije koja je celom svojom teritorijom u Aziji, Azerbejdžan i Gruzija su jednim delom svoje teritorije upravo na kavkaskim planinama koje spadaju u evropski kontinent pa su time delimično i u Evropi. Eto, ima i preciznih procena o tome koliko procenata teritorije tih država pripada evropskom kontinentu.
Zbog činjenice da su Evropa i Azija dva kontinenta koja su spojena kopnom, prirodno dolazi do toga da se neke države prostiru teritorijalno na dva kontinenta. U ovom slučaju su to Turska, Azerbejdžan, Gruzija, Kazahstan i Rusija.

Direktno iz Turske u Batumi... pa ga nisu pustili u Azerbejdzan gde je hteo preko Kaspijskog u Kazakhstan. Sad je u Rusiji...
Pomislio sam da je možda išao i preko Jermenije do Azerbejdžana. Bezveze mi palo na pamet a Jermenija bi sigurno bila interesantna za posetu u toj nekoj kavkaskoj turneji. Čuo sam da je specifična zemlja i sa nekom posebnom istorijom.
 
Poslednja izmena:
Pomislio sam da je možda išao i preko Jermenije do Azerbejdžana. Bezveze mi palo na pamet a Jermenija bi sigurno bila interesantna za posetu u toj nekoj kavkaskoj turneji. Čuo sam da je specifična zemlja i sa nekom posebnom istorijom.

Jeste. Ali kao i svako drugo mesto sa istorijom i dobrim ljudima. Doduse naravno da je autenticno, i sigurno bi taj put vredeo ulozenog vremena i sredstava.
Poznajem nekoliko Armenaca/Jermenaca, i svi su super likovi.
 

Back
Top