Koji kompjuter izabrati?

SSD mnogo znaci.... menjao sam procesore i graficke, ali najvece ubrzanje je bila zamena hdd na ssd, sto neko rece prelazak sa juga na formulu.
WIN se podize za par sekundi i sve sto kliknes je odmah nema cekanja od po par minuta.
Ako nemas previse slika ili filmova na kompu , nego samo win i par programa predlazem nesto ovako ,

https://www.gigatron.rs/laptop_racunari/hp_250_g6__2ev94es-111603

neki i3 ili jos bolje i5
zavisi koliko novca planiras da potrosis.

Trajace ti sigurno preko 5g.

Mozes da uzmes i eksterni hdd od par giga, za podatke, ako jednog dana bude malo 128bg ssd.
 
Cemu tolika polemika SSDa?da znaci za ubrzanje/odziv sistema iprograma-ZNACI! Da moze da crkne svaki-moze! Samo postoji nesto sto se zove statistika pa ona kaze da su najbolji u odnosu cena/kvalitet Samsung diskovi...Mozda jos par ima koji vrede ali Samsung npr. EVO serija ubija za taj novac...!P.C. eto ja imam sad vec ni ne znam napamet mislim EVO 840 ili 850 vec 3 godine i da kucnem o drvo-NIKAD stucnuo nije...!
Sve ovo sam vec jednom napisao ali postav;jac teme je vec resio sta ce kupiti a mi tu razvlacimo pricu do unedogled...Srecna kupovina i nek te dobro sluzi!
 
Šta mislite o HP 15-bs024nm 2HQ30EA?

Opis:
Procesor: Intel® Celeron® Dual Core Processor N3060 1.6GHz Turbo boost do 2.48 GHz, Intel® Smart Cache 2MB
Ram memorija: 4GB DDR4
Hard disk: 500GB S-ATA 5.400 rpm
DVD+/-RW SuperMulti Dual Layer
Grafička kartica: Intel® HD Grapihics 400
Mrežna: LAN 10/100/1000 Mbps, WiFi 802.11b/g/n/ac
Audio: HD audio sa integrisanim stereo zvučnicima i mikrofonom
Ekran: 15.6" WLED HD (1366x768) BrightView
Ostalo: 1xUSB 2.0, 2xUSB 3.0, HP webcam, Card reader, HDMI, Bluetooth 4.2
Baterija: 4 cell
Tastatura sa numeričkim padom
Operativni sistem: Windows 10 Home 64
Garantni rok 24 meseca

Pošto sam video da si odlučio da to obavezno bude Komparator sajt,onda uzmi ovaj http://www.komparator.rs/products/HP-15%2dbs025nm-2HQ31EA-.html
najjeftiniji na sajtu,takodje isti djavo kao taj od 36.000. samo veći hard disk kod ovog jeftinijeg za duplo.
 
Pročitavši sve ovo moram da počnem od početka. :)

Znači SSD disk je lošiji od HDD? Linux manje opterećuje komp nego Windows?

Pa nije losiji nego je to Obican HARD plus onaj USB koji se nosi u dzepu...I onda ima istu manu kao i taj usb u dzepu, a to je da moze milion, 2, 3, 5 upisa u jednu tacku da izdrzi, ali ne moze vise...Ovo je max, znaci obicno je manje..
A to je uradjeno zato sto onda komp radi mnogo brze, jedno 100 200 puta brze ako cesto pises i citas iste stvari a povece su po memoriji...
Win ima osobinu da lose radi ili da ga je nemoguce jednostavno podesiti da ne pise svasta po disku bio on HDD ili SSD.
Zato on stalno pali onu lampicu na HDD da nesto pise , cak i kad nista ne radis na PC.
HDD , ako je neki bolji, izdrzace 7,8,9 godina tog pisuckanja WIN, a USB deo nece..
Tacnije kod HDD je kriticno sto mu se ili izlize osovina diska ili glave...

Ali za nekog ko pise i radi na netu, brzina sa SSD je ista kao sa HDD, osim kod podizanja sistema, ako nije stavljen hybernate, dakle imas 5000 veci trosak a nikakav dobitak.

Linux radi isto kao i windows, samo sto nije tupav kao windows nego koristi svu memoriju redom, pa onda mnogo redje pise po HDD a moguce ga je i tako napraviti da ako nisu bitni podaci u racunaru , opste i ne pise po HDD..
To kod windowsa moze samo kod embeded varijante.Nebitno, kod varijante windowsa za velike svetlece panoe , za slotove i kockarnice i slicno..

Postoji mala, ne bas velika verovatnoca da ce poneki podatak nestajati posle nekog duzeg vremena rada tog lap topa, a to se isto desava i kod slabih magneto HDD, koji ne rade neko vreme....sto je los kvalitet, i nije se desavalo ranije, ali se desava u novije vreme, ali prolazi nezapazeno.
Ali 5000 nije mala cifra pa ako vec ne koristi , ne treba je davati..
 

Pa jeste industrija je pocela da laze na veliko kad im laz prolazi...

Ovde je uzeta racunica ovako....2 miliona upisa, posto to moze da se tehnicki kaze, , a komp radi pola sata dnevno , i pri tome upise 24 puta ceo ssd (tacnije upisao je tacno na onom mestu gde win drzi rezervisane delove za svoj swap)....tako da je ispucao 24 upisa , a posto ce ponovo biti ukljucen sutra, onda je to za 24h, pa je broj upisa isto sto i broj radnih sati pre crkavanja.

Isto kao sto podatak da je brzina ekrana 2 ms totalno lazan kod vecine proizvodjaca, a vecina ne pisu razliku izmedju velicine tacke i pixela, pa odjednom neko od korisnika vidi dva monitora razlicitim a kao imaju istu rezoluciju...

Ali da ne komplikujemo...
SSD je nepotreban net chateru ili forumashu.
Samim tim je suvisan trosak.
Kazem da netbook ima bolji standard po pitanju baterija pa da coveku legne netbook koji je jeftiniji od laptopa.
 

Back
Top