bajke za decu

turbo_virsla

Zainteresovan član
Poruka
243
Da li postoje bajke koje posebno volite - da čitate za svoju dušu, a i da čitate vašoj deci?

Kao mala imala sam knjigu "Najlepše klasične bajke sveta" ali je nestala. Tačnije imala sam dve knjige, sam Bog zna gde su. I slučajno guglajući naiđoh na jednu od njih, modernijeg poveza, ali nepromenjenog sadržaja i ilustracija. Toliko sam se oduševila,da sam morala da je poručim i željno je iščekujem. Mislim da je to jedini predmet iz detinjstva za kojim patim. Klasične bajke su najjače. Mislim da mogu umnogome da pomognu roditeljima da izvedu svoju decu na pravi put i usade im svest o moralu na određeni način, u ovom nemoralnom, poremećenom svetu :)

Koje su vaše omiljene?
 
Da li postoje bajke koje posebno volite - da čitate za svoju dušu, a i da čitate vašoj deci?

Kao mala imala sam knjigu "Najlepše klasične bajke sveta" ali je nestala. Tačnije imala sam dve knjige, sam Bog zna gde su. I slučajno guglajući naiđoh na jednu od njih, modernijeg poveza, ali nepromenjenog sadržaja i ilustracija. Toliko sam se oduševila,da sam morala da je poručim i željno je iščekujem. Mislim da je to jedini predmet iz detinjstva za kojim patim. Klasične bajke su najjače. Mislim da mogu umnogome da pomognu roditeljima da izvedu svoju decu na pravi put i usade im svest o moralu na određeni način, u ovom nemoralnom, poremećenom svetu :)

Koje su vaše omiljene?

Nemam omiljene bajke, samo razne traume od bajki. Ne zna se koja je jezivija - Ivica i Marica, Snežna kraljica, Pepeljuga... užas od okrutnosti.
Više sam volela stripove, Čika i Zagora, Kapetana Mikija, Mandraka, Fantoma i tu ekipu :)
 
Nemam omiljene bajke, samo razne traume od bajki. Ne zna se koja je jezivija - Ivica i Marica, Snežna kraljica, Pepeljuga... užas od okrutnosti.
Više sam volela stripove, Čika i Zagora, Kapetana Mikija, Mandraka, Fantoma i tu ekipu :)

hahahahahaha ima istine u tome da su traumatična iskustva :D ali mislim da najbolje mogu detetu da ilustruju šta je dobro, a šta ne, kao i važnost posledica :)
teško je kad si mali i glupav

ali to su sve verovatno korigovane, ublažene verzije
pepeljuzi su odsekli prst da bi obula sandalu (ili pak njenoj polusestri, ne sećam se) po originalnoj, netaknutoj verziji :D
 
hahahahahaha ima istine u tome da su traumatična iskustva :D ali mislim da najbolje mogu detetu da ilustruju šta je dobro, a šta ne, kao i važnost posledica :)
teško je kad si mali i glupav

ali to su sve verovatno korigovane, ublažene verzije
pepeljuzi su odsekli prst da bi obula sandalu (ili pak njenoj polusestri, ne sećam se) po originalnoj, netaknutoj verziji :D

Polusestri. Pepeljuga nije morala ništa da secka, pošto je to bila njena cipela : )
Ne znam, baš su jezive... neke grozne maćehe, veštice, roditelji koji ne vole svoju dacu, brrr.

Sviđa mi se ova nova Diznijeva bajka, Princeza i žabac :heart:
 
mada kada smo kod toga, ne kažem da je pravilo, ali dve ili tri osobe koje poznajem, a odrastale su sa ženama koje su njihovi očevi kasnije oženili, tj koje im nisu bile majke, imale su jako loše iskustvo sa istim (ne kažem da je pravilo, ali majku niko ne može da zameni, mada ne kažem nužno da ta žena nije odgovarajuća, pre je taj odnos deteta i žene koje nisu ni u kakvom srodstvu čudan i nekad konfliktan, ali je jednostrano predstavljen kao loš, s obzirom da je po prirodi stvari dete nezrelije i manje samostalno i osećajnije od neke odrasle žene :) )
Tako da ružnih priča ima i u svakodnevnom životu, ali deca ne trebaju da se sklanjaju i štite od toga, već da se uče upravo kroz bajke da je to sve život i da ih hteli-ne hteli čekaju i neprijatni i ružni momenti

ja volim bajke, jedva čekam da mi stigne ta knjiga :)
 
Braca Grim, Srpske narodne bajke, Cileanske bajke... Filmove sam gledala zanrovski fantazije. U tom kosu Cesi imaju najbolje filmove. Bila sam i veliki fan prica/dogodovstina sa sela koje su mi baba i deda pricali pred spavanje. Par prica se vrtelo i nikad nisu dosadile.
 
mada kada smo kod toga, ne kažem da je pravilo, ali dve ili tri osobe koje poznajem, a odrastale su sa ženama koje su njihovi očevi kasnije oženili, tj koje im nisu bile majke, imale su jako loše iskustvo sa istim (ne kažem da je pravilo, ali majku niko ne može da zameni, mada ne kažem nužno da ta žena nije odgovarajuća, pre je taj odnos deteta i žene koje nisu ni u kakvom srodstvu čudan i nekad konfliktan, ali je jednostrano predstavljen kao loš, s obzirom da je po prirodi stvari dete nezrelije i manje samostalno i osećajnije od neke odrasle žene :) )
Tako da ružnih priča ima i u svakodnevnom životu, ali deca ne trebaju da se sklanjaju i štite od toga, već da se uče upravo kroz bajke da je to sve život i da ih hteli-ne hteli čekaju i neprijatni i ružni momenti

Da, samo što u bajkama ružni momenti uglavnom stižu od žena (veštice, maćehe),a spas od muškaraca (princ).
OK, neću da ti zagađujem zaista lepu temu, samo još da dodam da postoji mnogo modernih verzija tih starih bajki u kojima je ispravljena ta nepravda prema vešticama i maćehama, i u kojima i one imaju ljudsku, a ne čudovišnu dimenziju. Napisale feministkinje : )
 
Da, samo što u bajkama ružni momenti uglavnom stižu od žena (veštice, maćehe),a spas od muškaraca (princ).
OK, neću da ti zagađujem zaista lepu temu, samo još da dodam da postoji mnogo modernih verzija tih starih bajki u kojima je ispravljena ta nepravda prema vešticama i maćehama, i u kojima i one imaju ljudsku, a ne čudovišnu dimenziju. Napisale feministkinje : )

ne zagađješ temu, slobodno napiši, mene interesuju mišljenja, s obzirom da bajke kriju u sebi "moralnu pouku" , jasno je da ona ima dve strane :) kao što si i sama napisala i ovde i u komentaru na reputaciju
 
Da, u reputaciji sam napisala da to što su bajke "istinite" može drugačije da se posmatra. Da baš zbog toga što svakoj generaciji ponavljaju isti stereotip - npr. maćeha je zla žena - mi rastemo posmatrajući svet na taj način, i očekujemo da maćeha bude zla, pa u stvarnom životu - pojednostavljujem za primer - nečiju zbunjenost ili neadekvatnost ili osteljivost kapiramo negativno. Bajke su i indoktrinacija i ispiranje mozga. Princ ne postoji, ružna žena nije nužno i veštica i slično.

Naravno, bajke su takođe lepa književnost, samo ne bih želela da baš bajke budu osnovna ili jedina literatura za moju decu.
 
Da li postoje bajke koje posebno volite - da čitate za svoju dušu, a i da čitate vašoj deci?

Kao mala imala sam knjigu "Najlepše klasične bajke sveta" ali je nestala. Tačnije imala sam dve knjige, sam Bog zna gde su. I slučajno guglajući naiđoh na jednu od njih, modernijeg poveza, ali nepromenjenog sadržaja i ilustracija. Toliko sam se oduševila,da sam morala da je poručim i željno je iščekujem. Mislim da je to jedini predmet iz detinjstva za kojim patim. Klasične bajke su najjače. Mislim da mogu umnogome da pomognu roditeljima da izvedu svoju decu na pravi put i usade im svest o moralu na određeni način, u ovom nemoralnom, poremećenom svetu :)

Koje su vaše omiljene?
deci uopste nisam citala bajke, upravo zbog okrutnosti i shablozovanja punog predrasuda. kao alternativa posluzili su mi grcki mitovi i legende, opet pazljivo selektovani. kada su vec malo odrasli pricali smo i zajedno analizirali you must had read bajke, i sami su pronalazili brojne nelogicnosti, komentarisali su iz perspektive realnosti svet bajki.
 
mada kada smo kod toga, ne kažem da je pravilo, ali dve ili tri osobe koje poznajem, a odrastale su sa ženama koje su njihovi očevi kasnije oženili, tj koje im nisu bile majke, imale su jako loše iskustvo sa istim (ne kažem da je pravilo, ali majku niko ne može da zameni, mada ne kažem nužno da ta žena nije odgovarajuća, pre je taj odnos deteta i žene koje nisu ni u kakvom srodstvu čudan i nekad konfliktan, ali je jednostrano predstavljen kao loš, s obzirom da je po prirodi stvari dete nezrelije i manje samostalno i osećajnije od neke odrasle žene :) )
Tako da ružnih priča ima i u svakodnevnom životu, ali deca ne trebaju da se sklanjaju i štite od toga, već da se uče upravo kroz bajke da je to sve život i da ih hteli-ne hteli čekaju i neprijatni i ružni momenti
ja volim bajke, jedva čekam da mi stigne ta knjiga :)
@bold: zasto upravo kroz bajke, a ne svakodnevnicu? toliko toga ruznog cuju u prolazu, na vestima u autu, u medjusobnim pricama sa vrsnjacima. i oni sami zele da pricaju o svvemu tome, uostalom.
 
@bold: zasto upravo kroz bajke, a ne svakodnevnicu? toliko toga ruznog cuju u prolazu, na vestima u autu, u medjusobnim pricama sa vrsnjacima. i oni sami zele da pricaju o svvemu tome, uostalom.

klincu od 5 ili 6 godina teško objasniš svakodnevnicu, rekla bih, pogotovo događanja na vestima, a i to su strepnje odraslih, neka se oni time bave
svaka generacija ima svoje strahove, ali oni ne trebaju biti iskorišćeni tako da plaše malce, već da ih upozore na to što je ružno i što ih možda čeka ako ne postupe "ispravno". Jedino strah može podići svest o kazni. Zamislite dete koje se ničega ne boji? I nikoga?

šta znam, ja sam posebno volela klasične bajke, kao što sam rekla, to je jedina knjiga iz detinjstva koje se baš sećam i stvarno mi nedostaje
neko je spomenuo srpske narodne bajke :super:; njih sam čitala malo kasnije
 
Da li postoje bajke koje posebno volite - da čitate za svoju dušu, a i da čitate vašoj deci?

Kao mala imala sam knjigu "Najlepše klasične bajke sveta" ali je nestala. Tačnije imala sam dve knjige, sam Bog zna gde su. I slučajno guglajući naiđoh na jednu od njih, modernijeg poveza, ali nepromenjenog sadržaja i ilustracija. Toliko sam se oduševila,da sam morala da je poručim i željno je iščekujem. Mislim da je to jedini predmet iz detinjstva za kojim patim. Klasične bajke su najjače. Mislim da mogu umnogome da pomognu roditeljima da izvedu svoju decu na pravi put i usade im svest o moralu na određeni način, u ovom nemoralnom, poremećenom svetu :)

Koje su vaše omiljene?

Nikakvu selekciju nisam pravila, kupujemo šta nam se svidi, od klasičnih bajki, (starih mojih, Bajke u slici, diznijevih sa više krajeva zavisno od toga koji tok priče odabereš, 365priča, do novih sa lepim ilustracijama i raznih slikovnica...) preko basni, do knjižica koje su primerene uzrastu. "Šta sve Ana zna" je jako simpatični serijal, ne znam šta mi je slađe, ilustracije, tekst ili format. Imamo i o Milici i Kaći, o Aci i Piksiju. Pesme obožava, pa i tu imamo kolekciju poezije. Čak one knjige sa tezgi, zbirke pesama jednog ili više autora za 100-200 dinara bez ilustracija odlično su se pokazale.

Kreativni centar i Public practimum imaju super izdanja.

A za klasične bajke, ranije sam imala dilemu zbog surovog sadržaja, iako se ne sećam da su one na mene ostavile naročite traume. Ja sam tek kasnije postala preosetkjiva na određene sadržaje, posle srednje škole. Ali sam se ipak priklonila mišljenju da uz objašnjenja bajke mogu biti korisne za decu. Da su po modelu da je sve bilo sjajno i bajno, a onda nastupa zaplet, neke nesrećne okolnosti iz kojih se mora određenim trudom izvući. Ili nose neku pouku. Čitam i objašnjavam da su odraz vremena u kom su nastale. Koliko razume razume.
 
365-prica_slika_O_80987569.jpg

Ja imam ovu verziju. Prvih pa jedno sto priča su otprilike sto najpoznatijih priča, mitova, bajki iz različitih delova sveta. Ispod naslova piše odakle dolazi. Šturo ispričane, ali sa divnim crtežima.
Narednih 250 su fuš, :lol: ali ima da se probere. Upoznavanje sa osnovom, što deci ostaje zauvek, naročoto zbog lepih crteža.
 
jaoo, imala sam i ja ovu knjigu kad sam bila mala

bajke volim uglavnom
i to narodne bajke, pa onda ostale
samo što sam kao dete gledala na bajke iz drugug ugla nego sad
tek kad sam dobila svoju decu, shvatila sam kolko su okrutne
 
Izguglala sam 365 bajki, super deluje, možda i tu poručim kad mi legne naredna plata :mrgreen:

Jeste, kad smo bili klinci drugačije smo ih percipirali. Ja hoću još jednom da ih pročitam sada, da vidim kako sada izgledaju. Mnoge poznate bajke sam i zaboravila, a kao dete sam ih obožavala
 
Izguglala sam 365 bajki, super deluje, možda i tu poručim kad mi legne naredna plata :mrgreen:

Jeste, kad smo bili klinci drugačije smo ih percipirali. Ja hoću još jednom da ih pročitam sada, da vidim kako sada izgledaju. Mnoge poznate bajke sam i zaboravila, a kao dete sam ih obožavala

Ajde da ne lupam više glavu, reci koji ti je bio prethodni nick. :lol:
 

Back
Top