Избор или не? 10 заповести

1. Ја сам Господ Бог твој; немој имати других богова осим Мене.
2. Не прави себи идола нити каква лика; немој им се клањати нити им служити.
3. Не узимај узалуд имена Господа Бога свог.
4. Сећај се дана одмора да га светкујеш; шест дана ради и обави све послове своје, а седми дан је одмор Господу Богу твоме.
5. Поштуј оца свога и матер своју, да ти добро буде и да дуго поживиш на земљи.
6. Не убиј.
7. Не чини прељубе.
8. Не укради.
9. Не сведочи лажно на ближњега свога.
10. Не пожели ништа што је туђе.


Кад би сте били у прилици да бирате, којих од заповести би се придржавали а којих не и како би оправдали одбацивање појединих заповести?
И који је разлог због којег би се придржавали неких заповести?
Питање није само за вернике.

Pridrzavam se svega jer sam svesna da je to Bozji zakon.
 
1. Ја сам Господ Бог твој; немој имати других богова осим Мене.
2. Не прави себи идола нити каква лика; немој им се клањати нити им служити.
3. Не узимај узалуд имена Господа Бога свог.
4. Сећај се дана одмора да га светкујеш; шест дана ради и обави све послове своје, а седми дан је одмор Господу Богу твоме.
5. Поштуј оца свога и матер своју, да ти добро буде и да дуго поживиш на земљи.
6. Не убиј.
7. Не чини прељубе.
8. Не укради.
9. Не сведочи лажно на ближњега свога.
10. Не пожели ништа што је туђе.

Кад би сте били у прилици да бирате, којих од заповести би се придржавали а којих не и како би оправдали одбацивање појединих заповести?
И који је разлог због којег би се придржавали неких заповести?
Питање није само за вернике.
Па јесмо у прилици да бирамо да ли ћемо се придржавати заповести и којих, али зато и да сносимо последице свог избора.

Не може се десет Божјих заповести извући изван контекста Јудаизма, односно Хришћанства, као целине, и ово питање може бити само за вернике, зашто би атеиста поштовао прве четири заповести које се односе на Бога. Јудаизам уосталом има далеко више заповести по којима религиозни Јевреји живе. Хришћанство је издвојило ових десет, плус две највеће, које сумирају ових десет, и те две заповести објашњавају зашто и ових десет треба поштовати. Мада Хришћанство проповеда живот по Духу а не по заповестима, јер ко живи по Духу, њему заповести не требају, заповести су само смерница и подсећање.

Христос је сажео све заповести Старог завета у две највеће заповести:

1. Љуби Господа Бога свога свим срцем својим и свом душом својом и свим умом својим и свом снагом својом.
2. Љуби ближњега свога као самога себе.


http://www.spc.rs/sr/dve_najvece_zapovesti

Дакле, ако волимо Бога, поштоваћемо прве четири заповести, и ако волимо ближње, поштоваћемо осталих шест заповести. А опет, ако волимо Бога, онда ћемо волети и ближње које је он створио, и ако волимо ближње које је Бог створио, онда ћемо волети и њега. За Хришћане су сви људи ближњи, за разлику од Јевреја којима су само Јевреји ближњи.

1. Поштујем. Мада не могу рећи да Хришћанска верзија Бога одговара Богу кога бих смислио у својој машти, међутим, видим да је Хришћанство у праву.

2. Апсолутно поштујем, и гнушам се сваке врсте сујеверја и идолопоклонства, амајлија, враџбина, и сл, зато што су то ствари које заробљавају човекову душу и укидају му слободу духа.

3. Ову баш и не поштујем сасвим, зато што се често крстим и понекад и помињем Бога када видим нешто што не ваља или што ми се не свиђа, мада опет узимам да је таква реакција оправдана.

4. Ову најмање поштујем, то је важило више за људе на селу, ми у граду немамо такав ритам живота, мада би било добро да имамо. Али правдам се чињеницом да је Христос рекао да се добра дела могу чинити и на празник. Чишћење стана ми на пример некако увек најбоље иде на црвено слово, зато што тек тада успем да се наканим.

5. Поштовао их док је било наде за њих и за мене, мада их и даље поштујем преко воље и на своју штету, зато што ипак увек постоји нада да се неко покаје. Заповест се вероватно односи на побожне родитеље, и онда је јасно зашто верник треба да их поштује, јер је Христос рекао да ће раздвојити оца од сина и брата од брата, и да онај ко родитеље воли више од њега није њега достојан.

6. Поштујем, опет на своју штету, али боље тако него да сам завршио у затвору, а било је прилика када су ме демони искушавали и провоцирали на убиство. Зашто не убити, зато што је атак на живот другога или на свој атак на Божји Дух, јер је људска душа настала када је Дух удахнут у људско тело. Сад, неки баш и не изгледају као да имају душу, али не могу ја то 100% да знам, па морам да се понашам као да имају. Зашто су Јевреји и Хришћани ипак убијали уз одобрење Бога, зато што је Бог ипак власник своје творевине, и он располаже људским животом и смрћу, и може послати на пример један народ да убија други по некој казни или промисли. Свакако бих убијао непријатељске војнике у рату и веровао бих да је то Божја воља, тако да је ово питање ипак компликовано.

7. Хммм, физички избегавам и гнушам се, али у мислима свакако чиним, не знам ко то може да избегне, можда само монаси који се непрестано моле по цео дан, и мисли су им стално испуњене молитвом. Јасно је зашто је верност битна за љубавну везу, и да када се верност наруши, љубавна веза се прекида. Неверни су само они који не воле истински. Верност се односи и на друге ствари, а издаја је свакако злочин раван самоубиству, када човек поништи сопствени идентитет и дигне руку на себе, било физички или морално.

8. Па добро, оно, украо сам пар пута и сада ми је криво и не бих то поновио. Украли су и од мене, па знам какав је осећај. Најгоре ми је било када сам на крају одслужења војног рока морао да крадем делове униформе и опреме за раздужење, осећао сам се као људождер.

9. Трудим се да увек говорим истину, зато што ми је стало и да други о мени знају и говоре истину. То не значи на жалост да ми је истина увек позната, и да нисам понекад у криву.

10. Ово се односи и на прељубу и на крађу, сама жеља да имаш некога или нешто ко или што није твоје. Пошто сам капиталиста, стојим иза ове заповести, мада као што сам рекао деси се да пожелим, али само дотле, осим пар пута када сам пожелео и украо, због чега ми је сада криво, и волео бих да нисам.
 
biblijaje isla u korak sa civilizacijom

nije donela nistarevolucionarno nego je zapisala cinjenicno stanje

uz izmisljotinekoje je propagirala

zato se novi zavetdrasticno razlikuje , stigla su nova saznanja

da su saznali zanove kontinente i njih bi ubacili

ali nisu znali ,culi su za malo budizma , malo grckih misli i ubacili deo svoje istorije

Sasasta,

Novi zavet, tj. jevandjelja kao njegov njegov osnov, nisu pisana za Jevreje, oni su imali svoj Talmud koji jeu prvoj fazi stvaran u usmenoj tradiciji i koz vekove prenosio se s kolena nakoleno u rabinskim propovedima i tumacenja da bi se pre kraja stare erepostepeno pretakaun iz usmene u pismenu formu. Novi zavet je pisan za Rimljanei u njemu se bog Jahve jedva pominje, tek u nekoliko navrata, i to u Hristovojnaraciji kada je sebe proglasavao kao Jahvehovog sina, a ne da bi Jahveupridavao nove vrednosti. Autori jevandjelja su nastojali da anuliraju ili maksimalno minimizirajustrahote iz Starog Zaveta, tj. Tore . Tako imamo da se rimske legije i njihovesurove odnose prema ropskom jevrejeskom narodu ne pominje kao takav, sta vise,Pontije se prikazuje kao covek koji slusa sa duznom paznjom zahteve jevrejeskognaroda, a posebno njihov visi stalez predstavljen u faresejskoj sekti. Sdruge strane za stradanje Isusa je okrivljene njegov, jevrejski narod.
 
Poslednja izmena:
Izlazak 32,6 Sutradan rano ustanu i prinesu žrtve paljenice i donesu žrtve pričesnice. Onda svijet posjeda da jede i pije. Poslije toga ustade da se zabavlja.
Izlazak 32,7 "Požuri se dolje!" - progovori Jahve Mojsiju. "Narod tvoj, koji si izveo iz zemlje egipatske, pošao je naopako.
Izlazak 32,8 Brzo su zašli s puta koji sam im odredio. Napravili su sebi tele od rastopljene kovine, preda nj pali ničice i žrtve mu prinijeli uz poklike: `Ovo je tvoj bog, Izraele, koji te izveo iz zemlje egipatske!`
Izlazak 32,9 Dobro vidim", reče dalje Jahve Mojsiju, "da je ovaj narod tvrde šije.
Izlazak 32,10 Pusti sada neka se moj gnjev na njih raspali da ih istrijebim. Onda ću od tebe razviti velik narod.
Izlazak 32,11 Mojsije pak zapomagao pred Jahvom, Bogom svojim, i govorio: "O Jahve! Čemu da gnjevom plamtiš na svoj narod koji si izbavio iz zemlje egipatske silom velikom i rukom jakom!
Izlazak 32,12 Zašto bi Egipćani morali reći: `U zloj ih je namjeri i odveo, tako da ih smakne u brdinama i izbriše s lica zemlje!` Smiri svoj gnjev i ljutinu; odustani od zla svome narodu!
Izlazak 32,13 Sjeti se Abrahama, Izaka i Izraela, slugu svojih, kojima si se samim sobom zakleo i obećao im: `Razmnožit ću vaše potomstvo kao zvijezde na nebu i svu zemlju ovu što sam obećao dat ću vašem potomstvu i ona će zavazda biti njihova baština.`
Izlazak 32,14 I Jahve odustane da na svoj narod svali nesreću kojom mu bijaše zaprijetio.
Izlazak 32,15 Mojsije se okrene i siđe s brda. U rukama su mu bile dvije ploče Svjedočanstva, ploče ispisane na objema plohama; ispisane i s jedne i s druge strane.
Izlazak 32,16 Ploče su bile djelo Božje; pismo je bilo pismo Božje u pločama urezano.
Izlazak 32,17 A Jošua ču viku naroda koji je bučio pa reče Mojsiju: "Bojna vika u taboru!
Izlazak 32,18 Mojsije mu odgovori: "Niti viču pobjednici, niti tuže pobijeđeni: tu ja samo pjesmu čujem.
Izlazak 32,19 Čim se približi taboru te opazi tele i kako igraju, razgnjevi se Mojsije. Baci iz ruku ploče i razbije ih na podnožju brda.
Izlazak 32,20 Pograbi tele koje bijahu napravili, spali ga ognjem i u prah satre. Onda prah razbaca po vodi i natjera Izraelce da je piju.
Izlazak 32,21 "Što ti je ovaj puk učinio", reče Mojsije Aronu, "da si tako velik grijeh na nj svalio?
Izlazak 32,22 "Neka se moj gospodar srdžbom ne raspaljuje", odgovori Aron. "Sam dobro znaš kako je ovaj narod na zlo sklon.
Izlazak 32,23 Rekoše mi: `Napravi nam boga pa neka pred nama ide! Ne znamo što se dogodi s tim čovjekom Mojsijem koji nas izbavi iz zemlje egipatske.`
Izlazak 32,24 Na to im ja rekoh: `Tko ima zlata, neka ga skine!` Tako mi ga dadoše, a ja ga bacih u vatru te izađe ovo tele.
Izlazak 32,25 Kad je Mojsije vidio kako je narod postao razuzdan - ta Aron ih je pustio da padnu u idolopoklonstvo među svojim neprijateljima -
Izlazak 32,26 stade na taborskim vratima i povika: "Tko je za Jahvu, k meni!" Svi se sinovi Levijevi okupe oko njega.
Izlazak 32,27 On im reče: "Ovako govori Jahve, Bog Izraela: `Neka svatko pripaše mač o bedro i pođe taborom od vrata do vrata pa neka ubije tko svoga brata, tko svoga prijatelja, tko svoga susjeda.`
Izlazak 32,28 Sinovi Levijevi izvršiše Mojsijev nalog, i toga dana pade naroda oko tri tisuće ljudi.
Izlazak 32,29 "Danas ste se posvetili Jahvi za službu", reče Mojsije, "tko uz cijenu svoga sina, tko uz cijenu svoga brata, tako da vam danas daje blagoslov.

Zanimljivo je da se "Ne ubi" posvetilo ubijanjem. :think:
 
Прво, Стари Завет не само да је био револуционаран, него неке његове одредбе и до дан-данас нису стигле до нас.
На пример, данас има фирми где у седам дана не можеш да добијеш дан одмора. У осталом, у западној Европи, вековима је важило правило израбљивања људи, тако да одприлике 200-300 година у назад постоји право радника на један слободан дан у недељи.
А када су ова правила писана у СЗ, то је и те како био напредак.
Сваке седме године, земља се није обрађивала.
Постојала је званична обавеза бриге за сиромашне, на пример када се пшеница покоси, постојали су сиромашни људи који су пабирчили оно што је остало после купљења покошене пшенице. И обавеза власника је била да не покупи све до последње травке, већ да остави то сиромашнима.
Сваке 49 године, свака земља (осим) свештеничке се враћала у својину првобитног власника.
Да се вратимо на заповести.
Сваки закон је forum externum, док је морал forum internum. Стога, Стари Завет прописује унутрашња правила (не пожели ништа што је туђе), што касније разрађује Нови Завет - (уместо - не врши прељубу - немој погледати на туђу жену са жељом (парафразирам)). Тако да и овим заповестима се доводи до спречавања крађе. Јер ако неко не пожели туђу кућу или неку ствар, онда је неће ни украсти.
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo je da se "Ne ubi" posvetilo ubijanjem. :think:

Neprosveceni blagodacu Svetoga Duha ne mogu da razlikuju ubistvo od pravednog izvrsenja kazne. Koja se pritom morala izvrsiti da bi se izbeglo vece zlo.

U to vreme, blagodat Svetog Duha jos uvek nije data ljudima, jer se jos uvek nije pojavio Spasitelj covecanstva. Zato su fizicki morali biti odstranjeni svi zli iz jevrejskog naroda, kao i kompletno zli narodi za koje nije postojala nikakva nada da ce se popraviti. Da to nije uradjeno sav izrailjski narod i celo covecanstvo bi propali, jer se nikada ne bi stvorili uslovi za dolazak Mesije i spasenje roda ljudskog.
 
Poslednja izmena:
Апостол Павле у целој посланици Галатима (Галилејцима) говори о односу поштовања закона у Старом Завету и вере у Христа у Новом Завету. На пример.

Гал 2, 16

Па знајући да се човјек не оправдава дјелима закона него вјером Исуса Христа, и ми повјеровасмо у Исуса Христа, да се оправдамо вјером Христовом а не дјелима закона, јер се дјелима закона ниједно тијело неће оправдати.

Гал 2, 19

Јер ја законом закону умријех, да Богу живим.

Гал 2, 21

Не одбацујем благодат Божију; јер ако праведност кроз закон бива, онда Христос узалуд умрије.

Гал 5, 4-5

Одвојисте се од Христа, ви који себе законом оправдавате, и од благодати отпадосте; Јер ми Духом, од вјере, чекамо наду праведности.

Гал 5, 18

Ако сте пак Духом вођени, нисте под законом.


Закон (заповести) је био дат да се припреми долазак Спаситеља, да људи науче шта Бог од њих тражи ако желе да живе по његовој вољи. Када је Спаситељ дошао, донео нам је благодат Светог Духа, па нам закон више није потребан. Зато у Цркви имамо Свете Тајне, да бисмо искреном вером кроз Свете Тајне примили од Бога благодат Светог Духа, који је живи закон, а не само закон на папиру.
 
Neprosveceni blagodacu Svetoga Duha ne mogu da razlikuju ubistvo od pravednog izvrsenja kazne. Koja se pritom morala izvrsiti da bi se izbeglo vece zlo.

U to vreme, blagodat Svetog Duha jos uvek nije data ljudima, jer se jos uvek nije pojavio Spasitelj covecanstva. Zato su fizicki morali biti odstranjeni svi zli iz jevrejskog naroda, kao i kompletno zli narodi za koje nije postojala nikakva nada da ce se popraviti. Da to nije uradjeno sav izrailjski narod i celo covecanstvo bi propali, jer se nikada ne bi stvorili uslovi za dolazak Mesije i spasenje roda ljudskog.

Ovako izgleda komentar onih koji Sveto pismo shvataju bukvalno...onda dobijemo da su u to vreme jevrejska braća, prijatelji i susedi bili zli i zato su morali biti fizički ubijeni da bi se očistio jevrejski narod od zla. Oni to i dan danas rade jer izgleda da nikako ne uspevaju da se očiste upotpunosti.
Izlazak 32,27 On im reče: "Ovako govori Jahve, Bog Izraela: `Neka svatko pripaše mač o bedro i pođe taborom od vrata do vrata pa neka ubije tko svoga brata, tko svoga prijatelja, tko svoga susjeda.`
A ukoliko bi Sveto pismo čitala kao duhovnu knjigu, morala bi odbaciti fizičku smrt drugih ljudi jer su zli i shvatiti da u sebi moraš da ubiješ ono čime si se vezala za svoje bližnje jer te to vezivanje sa spoljnim svetom sprečava da duhovno napreduješ. Moraš odbaciti svaki vid identifikacije, čak i sa svojim najbližim.
 
Ovako izgleda komentar onih koji Sveto pismo shvataju bukvalno...onda dobijemo da su u to vreme jevrejska braća, prijatelji i susedi bili zli i zato su morali biti fizički ubijeni da bi se očistio jevrejski narod od zla. Oni to i dan danas rade jer izgleda da nikako ne uspevaju da se očiste upotpunosti.

A ukoliko bi Sveto pismo čitala kao duhovnu knjigu, morala bi odbaciti fizičku smrt drugih ljudi jer su zli i shvatiti da u sebi moraš da ubiješ ono čime si se vezala za svoje bližnje jer te to vezivanje sa spoljnim svetom sprečava da duhovno napreduješ. Moraš odbaciti svaki vid identifikacije, čak i sa svojim najbližim.

Izvini, ali ti kao budista nisi merodavan da tumacis Bibliju. U Svetom Pismu nije sve pisano u prenosnom znacenju, nego su se neki opisani dogadjaji zaista i desili.

Objasnila sam zasto se u to vreme moralo tako postupati - da bi se pripremio dolazak Spasitelja. Uostalom, necu valjda da tumacim to da je Mojsije duhovno poubijao te ljude... Duhovno ubistvo coveka je u Hriscanstvu nemerljivo tezi zlocin od telesnog ubistva, jer duhovnim ubistvom ti saljes coveka u pakao, a telesnim ubistvom samo razdvajas dusu od tela, sto bi se ionako desilo kad-tad.

I mi Hriscani ne verujemo u takvu filozofiju da treba da se otkacimo bukvalno od svega ovozemaljskog, narocito ne od bliznjih, tj. drugih ljudi. Nama je data Zapovest da volimo bliznje. Samo ne smemo da se vezemo za njih vise nego za Boga.

- - - - - - - - - -

Апостол Павле у целој посланици Галатима (Галилејцима) говори о односу поштовања закона у Старом Завету и вере у Христа у Новом Завету. На пример.

Гал 2, 16

Па знајући да се човјек не оправдава дјелима закона него вјером Исуса Христа, и ми повјеровасмо у Исуса Христа, да се оправдамо вјером Христовом а не дјелима закона, јер се дјелима закона ниједно тијело неће оправдати.

Гал 2, 19

Јер ја законом закону умријех, да Богу живим.

Гал 2, 21

Не одбацујем благодат Божију; јер ако праведност кроз закон бива, онда Христос узалуд умрије.

Гал 5, 4-5

Одвојисте се од Христа, ви који себе законом оправдавате, и од благодати отпадосте; Јер ми Духом, од вјере, чекамо наду праведности.

Гал 5, 18

Ако сте пак Духом вођени, нисте под законом.


Закон (заповести) је био дат да се припреми долазак Спаситеља, да људи науче шта Бог од њих тражи ако желе да живе по његовој вољи. Када је Спаситељ дошао, донео нам је благодат Светог Духа, па нам закон више није потребан. Зато у Цркви имамо Свете Тајне, да бисмо искреном вером кроз Свете Тајне примили од Бога благодат Светог Духа, који је живи закон, а не само закон на папиру.

Samo treba biti oprezan - po ucenju Crkve moralni Zakon iz Starog Zaveta i Deset Zapovesti ostaju, a ukida se obicajni zakon, koji se odnosio samo na Jevreje - obrezanje, o necistim zivotinjama, o zrtvama paljenicama, o suboti itd.
 
Neprosveceni blagodacu Svetoga Duha ne mogu da razlikuju ubistvo od pravednog izvrsenja kazne. Koja se pritom morala izvrsiti da bi se izbeglo vece zlo.

U to vreme, blagodat Svetog Duha jos uvek nije data ljudima, jer se jos uvek nije pojavio Spasitelj covecanstva. Zato su fizicki morali biti odstranjeni svi zli iz jevrejskog naroda, kao i kompletno zli narodi za koje nije postojala nikakva nada da ce se popraviti. Da to nije uradjeno sav izrailjski narod i celo covecanstvo bi propali, jer se nikada ne bi stvorili uslovi za dolazak Mesije i spasenje roda ljudskog.

Zar ti ne greje srce kad moderator i vernik, kaze da je pravedno izvrsiti genocid na verskoj osnovi? :think:

- - - - - - - - - -

Апостол Павле у целој посланици Галатима (Галилејцима) говори о односу поштовања закона у Старом Завету и вере у Христа у Новом Завету. На пример.

Гал 2, 16

Па знајући да се човјек не оправдава дјелима закона него вјером Исуса Христа, и ми повјеровасмо у Исуса Христа, да се оправдамо вјером Христовом а не дјелима закона, јер се дјелима закона ниједно тијело неће оправдати.

Гал 2, 19

Јер ја законом закону умријех, да Богу живим.

Гал 2, 21

Не одбацујем благодат Божију; јер ако праведност кроз закон бива, онда Христос узалуд умрије.

Гал 5, 4-5

Одвојисте се од Христа, ви који себе законом оправдавате, и од благодати отпадосте; Јер ми Духом, од вјере, чекамо наду праведности.

Гал 5, 18

Ако сте пак Духом вођени, нисте под законом.


Закон (заповести) је био дат да се припреми долазак Спаситеља, да људи науче шта Бог од њих тражи ако желе да живе по његовој вољи. Када је Спаситељ дошао, донео нам је благодат Светог Духа, па нам закон више није потребан. Зато у Цркви имамо Свете Тајне, да бисмо искреном вером кроз Свете Тајне примили од Бога благодат Светог Духа, који је живи закон, а не само закон на папиру.

Sve to pod uslovom da je apostol Pavle, zaista video Isusa u pustinji.

- - - - - - - - - -

Izvini, ali ti kao budista nisi merodavan da tumacis Bibliju. U Svetom Pismu nije sve pisano u prenosnom znacenju, nego su se neki opisani dogadjaji zaista i desili.

Objasnila sam zasto se u to vreme moralo tako postupati - da bi se pripremio dolazak Spasitelja. Uostalom, necu valjda da tumacim to da je Mojsije duhovno poubijao te ljude... Duhovno ubistvo coveka je u Hriscanstvu nemerljivo tezi zlocin od telesnog ubistva, jer duhovnim ubistvom ti saljes coveka u pakao, a telesnim ubistvom samo razdvajas dusu od tela, sto bi se ionako desilo kad-tad.

I mi Hriscani ne verujemo u takvu filozofiju da treba da se otkacimo bukvalno od svega ovozemaljskog, narocito ne od bliznjih, tj. drugih ljudi. Nama je data Zapovest da volimo bliznje. Samo ne smemo da se vezemo za njih vise nego za Boga.

Izlazak Jevreja iz Egipta se nikad nije dogodio. :confused:
 
Poslednja izmena:
Zar ti ne greje srce kad moderator i vernik, kaze da je pravedno izvrsiti genocid na verskoj osnovi? :think:

- - - - - - - - - -



Sve to pod uslovom da je apostol Pavle, zaista video Isusa u pustinji.

- - - - - - - - - -



Izlazak Jevreja iz Egipta se nikad nije dogodio. :confused:

Genocid...bla, bla, pacifizam... bla, bla... E pa vidis, mi Hriscani smo svesni takvih podmetacina. Iza toga se krije opravdanje svakog zla i sprecavanje pravde da deluje i kazni.

Bog kao Tvorac svih ljudi i Davalac zivota ima pravo da proceni koji je to narod zloupotrebio te darove i da istrebi taj narod ako zeli.

A ove postove sumnje sta se desilo, a sta ne je izlisno komentarisati. To je tvoja licna stvar, ako ne verujes. Nas Hriscane to ne dotice.
 
Genocid...bla, bla, pacifizam... bla, bla... E pa vidis, mi Hriscani smo svesni takvih podmetacina. Iza toga se krije opravdanje svakog zla i sprecavanje pravde da deluje i kazni.

Bog kao Tvorac svih ljudi i Davalac zivota ima pravo da proceni koji je to narod zloupotrebio te darove i da istrebi taj narod ako zeli.

A ove postove sumnje sta se desilo, a sta ne je izlisno komentarisati. To je tvoja licna stvar, ako ne verujes. Nas Hriscane to ne dotice.
Nije ih Bog izgenocidisao, vec Mojsije da udovolji Bogu.
I nemoj da govoris u ime hriscana, barem toliko razuma pokazi. :roll:

Nema tu nikakve sumnje. Egzodusa nije bilo.

Biblija se poklapa sa arheoloskim podacima u periodu pred unistenja Jerusalima od Babilonaca, sve pre toga su price koje su dosle ko zna odakle.
 
Poslednja izmena:
Samo treba biti oprezan - po ucenju Crkve moralni Zakon iz Starog Zaveta i Deset Zapovesti ostaju, a ukida se obicajni zakon, koji se odnosio samo na Jevreje - obrezanje, o necistim zivotinjama, o zrtvama paljenicama, o suboti itd.
Да, само поента је да човек који је испуњен Светим Духом, и ако не зна које су Божје заповести, опет се понаша у складу са Божјим заповестима, зато што је Свети Дух живи морални закон који обитава у таквом човеку. Оно што нам треба за спасење и вечни живот је да будемо испуњени Светим Духом, а не само да стриктно поштујемо десет Божјих заповести по ставкама. Зато су Свете Тајне Цркве најважније, преко којих задобијамо благодат Светог Духа.
 
" .....4. Него моје законе вршите и моје уредбе држите живећи по њима. Ја сам Господ Бог ваш.
5. Држите уредбе моје и законе моје; ко их врши, жив ће бити кроз њих. Ја сам Господ...„ (3.Мојсијева 18:4-5)

...

Ako ko ne bi izvrsio zakona Boga tvojega i zakona careva odmah da mu se sudi, bilo da se POGUBI ili da se progna ili da se oglobi ili da se baci u tamnicu.
Jezdra 7,26.

...


”...20. Која душа згреши она ће умрети, син неће носити безакоње очево нити ће отац носити безакоње синовљево; на праведнику ће бити правда његова, а на безбожнику ће бити безбожност његова.
21. Ако ли би се безбожник обратио од свих греха својих које учини, и држао би све уредбе моје и творио суд и правду, доиста ће живети, неће погинути.
22. Безакоња његова што их је год учинио неће му се више спомињати, у правди својој коју чини живеће.
23. Еда ли је мени мило да погине безбожник? Говори Господ, а не да се одврати од путева својих и буде жив?
24. Али кад би се праведник одвратио од правде своје и чинио неправду, и радио по свим гадовима које чини безбожник, хоће ли он живети? Праведна дела његова, шта је год чинио, неће се споменути; за безакоње своје које учини за грех свој којим згреши погинуће...„ (Језекиљ 18:20-24)

...

”...8. Али шта говори писмо? Близу ти је реч у устима твојим и у срцу твом, то јест реч вере коју проповедамо...„ (Римљанима 10:8)


...

I I dodje Mojsije i kaza narodu sve reci Gospodnje i sve ZAKONE.
I odgovori NAROD jednim glasom REKOSE:
CINICEMO SVE STO JE REKAO GOSPOD.
I Mojsijeva 24,3.

Da li je narod poslusao i odrzao datu rec ?

"I sav Izrailj prestupi zakon tvoj, i odstupi da ne slusa glasa tvojega; zato se izli na nas prokletstvo i zakletva napisana u zakonu mojsija sluge Bozjega, jer mu zgresismo.
Danilo 9,11. "

...

"„A bez vere nije moguće ugoditi Bogu; jer onaj koji hoće da dođe k Bogu, valja da veruje da ima Bog i da plaća onima koji Ga traže.” Jevrejima 11: 6. "

...

"„I gotovo sve se krvlju čisti po zakonu, i bez prolivanja krvi ne biva oproštenje.”
18 Jer ni prvi nije utvrđen bez krvi.
19 Jer kad Mojsije izgovori sve zapovesti po zakonu svom narodu, onda uze krvi jarčije i teleće, s vodom i vunom crvenom i isopom, te pokropi i knjigu i sav narod.
20 Govoreći: Ovo je krv zaveta koji Bog načini s vama.
Jevrejima 9: 18: 19, 22. "

...

" 1. Petrova 2: 21
„Jer ste na to i pozvani, jer i Hristos postrada za nas, i nama ostavi ugled da idemo Njegovim tragom
:22 Koji greha ne učini, niti se nađe prevara u ustima Njegovim;
23 Koji ne psova kad Ga psovaše; ne preti kad strada; nego se oslanjaše na Onog koji pravo sudi;
24 Koji grehe naše sam iznese na telu svom na drvo, da za grehe umremo, i za pravdu živimo; kog se ranom isceliste.”

1. Petrova 4: 1

„Kad, dakle, Hristos postrada za nas telom, i vi se tom misli naoružajte: jer koji postrada telom, prestaje od greha. ".
 
Neprosveceni blagodacu Svetoga Duha ne mogu da razlikuju ubistvo od pravednog izvrsenja kazne. Koja se pritom morala izvrsiti da bi se izbeglo vece zlo.

U to vreme, blagodat Svetog Duha jos uvek nije data ljudima, jer se jos uvek nije pojavio Spasitelj covecanstva. Zato su fizicki morali biti odstranjeni svi zli iz jevrejskog naroda, kao i kompletno zli narodi za koje nije postojala nikakva nada da ce se popraviti. Da to nije uradjeno sav izrailjski narod i celo covecanstvo bi propali, jer se nikada ne bi stvorili uslovi za dolazak Mesije i spasenje roda ljudskog.

I danas bi nepopravljive trebalo poubijati?
A koji su to "nepopravljivi" po sudu Hriščana?
Recimo...;)
 
I danas bi nepopravljive trebalo poubijati?
A koji su to "nepopravljivi" po sudu Hriščana?
Recimo...;)
Шта мислиш о оправданости Хирошиме и Нагасакија?
С једне стране процена доста живота изгубљених у даљим борбама, с друге стране, стотине хиљада невиних људи...
 

Back
Top