Dualno obrazovanje pravi gotovog radnika

Dualno obrazovanje će stvarati radnike koji će u narednih 10 godina biti većinski zamenjeni automatizacijom.

Shvatate li vi ljudi da uskoro neće biti posla za vozače recimo? Pojam radnika koji ide u fabriku i obavlja repetitivni posao nije održiv.

To je već prošlost, a mi "reformišemo" sistem da stvaramo takve promašaje. Možemo jedino da pomognemo ispostavama kineskih fabrika jeftinom robovskm snagom.
 
Šuvarev sistem se pokazao kao potpuni promašaj!

Nije moguće napraviti sistem koji će stvoriti gotovog radnika da odmah stane na radno mesto i radi. Izuzetak su najjednostavniji poslovi za koje škola ustvari i ne treba.

Lepo je kao ideja samo je neostvarivo.

Što se tiče Šuvara slažem se da je napravio katastrofalnu grešku.Sećam se jednog što je bio u takozvanoj industriskoj
školi.Kao šegrt primao je učeničku platu valjda šesdesetih godina.Nije to bilo loše tada 14.000 dinara.
Da naglasim koliko sam ja upoznat šegrti primaju šegrtsku platu,uče zanat 4 godine,u toku nedelje idu
četiri dana na praksu puno radno vreme a jedan dan u školu.Kada završe moraju da budu majstori ili da
još za vreme školovanja napuste i traže nešto lakše.
 
Čitam novosti od 29.marta i reko bi da je to prava stvar.Šteta što to nisu ranije napravili.Bolje rečeno to je ranije bilo nažalost
kasnije ukinuto.Mislim da se taj zvao Šuvar što je pobrkao školstvo.
Moj cale i moj stric su zavrsili skole kao majstori svog zanata;dakle bukvalno su prvog radnog dana mogli poceti da rade,a da nemaju tutora iznad glave.Pre podne jedne nedelje isli su npr. na praksu,a u 14h popodne im je pocinjala teoretska nastava.Sledece sedmice samo im obrnu raspored zaduzenja;ujutru skola,a popodne sljakanje.Majstori na poslu su ih tukli,ne kao za vreme ranog kapitalizma u Engleskoj,ali su ih udarali kada nesto pogrese ili kada ih teoretski nesto pitaju,a ne znaju.Govorim o stolarskom i elektromehanicarskom zanatu.Onda ih nisu mazili na poslu nego ih na knap puste da se obuku i krenu popodne na nastavu.Ciscenje radionice pod,,Obavezno!".Nisu mogli da odu,a da ne ociste sve kao da je novo.Kada dodju u skolu,profesori npr.predaju predmet i secu kroz razred,zastanu kraj ucenika,pogledaju i i vide da ima prljave ruke,pa krene samaranje....a nisu stigli da operu ruke od posla,jer su ih na knap pustili za skolu.Moj matori sa gorcinom prica o tom svom ucenju zanata,ali ima dve stvari koje su proizasle iz tog obrazovanja,a to su:1.znali su samostalno da rade i 2.stekli su ozbiljnost na poslu,samodisciplinu.Danas kada bi to vratili,pola ovih klinaca bi crklo od premora do prvog tromesecja.Medjutim,ne bi bilo arlaukanja i dangubljenja do kasno u noc,jer bi ujutru morali rano da ustaju na posao.Ceo dan bi bili zauzeti obavezama pa bi imali mnogo manje vremena za gluposti sto bi na kraju rezultiralo da imaju velike sanse da postanu dobri ljudi.

Šuvarev sistem se pokazao kao potpuni promašaj!

Nije moguće napraviti sistem koji će stvoriti gotovog radnika da odmah stane na radno mesto i radi. Izuzetak su najjednostavniji poslovi za koje škola ustvari i ne treba.

Lepo je kao ideja samo je neostvarivo.
Moguce je napraviti,samo jos pre Suvara je ukinuto kod nas dualno obrazovanje.Suvarov sistem je dobar bio za nekog ko npr.namerava da zavrsi neke drustvene nauke.

Dualno obrazovanje će stvarati radnike koji će u narednih 10 godina biti većinski zamenjeni automatizacijom.

Shvatate li vi ljudi da uskoro neće biti posla za vozače recimo? Pojam radnika koji ide u fabriku i obavlja repetitivni posao nije održiv.

To je već prošlost, a mi "reformišemo" sistem da stvaramo takve promašaje. Možemo jedino da pomognemo ispostavama kineskih fabrika jeftinom robovskm snagom.
Daleko je Srbija jos od toga;daleko smo od mnogo cega.
 
Dualno obrazovanje će stvarati radnike koji će u narednih 10 godina biti većinski zamenjeni automatizacijom.

Shvatate li vi ljudi da uskoro neće biti posla za vozače recimo? Pojam radnika koji ide u fabriku i obavlja repetitivni posao nije održiv.

To je već prošlost, a mi "reformišemo" sistem da stvaramo takve promašaje. Možemo jedino da pomognemo ispostavama kineskih fabrika jeftinom robovskm snagom.
Upravo tako!
 
Dualno obrazovanje će stvarati radnike koji će u narednih 10 godina biti većinski zamenjeni automatizacijom.

Shvatate li vi ljudi da uskoro neće biti posla za vozače recimo? Pojam radnika koji ide u fabriku i obavlja repetitivni posao nije održiv.

To je već prošlost, a mi "reformišemo" sistem da stvaramo takve promašaje. Možemo jedino da pomognemo ispostavama kineskih fabrika jeftinom robovskm snagom.

Mislim da bi Švajcarci davno ukinuli dualno obrazovanje.Koj god zanat učili ne oslanjajte se samo na to
već učite dalje.Učenje traje do kraja života.Gledam ovde ljudi sa 60-70 godina idu na univerzitet iako mu
to ne treba.Čovek imao 60 godina išo na kurs elektronike i bio dobar đak.Pogrešno shvatate.
 
Mislim da bi Švajcarci davno ukinuli dualno obrazovanje.Koj god zanat učili ne oslanjajte se samo na to
već učite dalje.Učenje traje do kraja života.Gledam ovde ljudi sa 60-70 godina idu na univerzitet iako mu
to ne treba.Čovek imao 60 godina išo na kurs elektronike i bio dobar đak.Pogrešno shvatate.

to je ludilo

ako hoce da uci zbog sebe - internet je najveca baza znanja

a ovo je neko proceravanje
 
to je ludilo

ako hoce da uci zbog sebe - internet je najveca baza znanja

a ovo je neko proceravanje
Jedna matora gospodja ( moja komshika) pocela je da studira filozofiju sa 70 godina, ali to sve nema veze
sa dualnim obrazovanjem Svajcarska moze sebi da priusti luksuz jer dolaze vodoinstalateri iz Poljske,
ali je u Nemackoj to i dan danas jako aktuelno. Deca koja se odluce na to dobijaju i mesecnu platu
koja ide i do 700 evra mesecno. U Srbiji to vise ne moze da postoji iz prostog razloga sto ucenik ne bi imao
gde da izucava zanat.
 
Prostih fizickih poslova ima na pretek, malo je onih koji hoce da ih rade, tako da ce dualno obrazovanje spojiti lepo i korisno za poslodavce koji izrabljuju radnike. Dobice decu koju ce moci da izrabljuju za jako malo (verovatno ni malo) novca i pri tome sve u okviru zakona pri tome kada se zavrsi ta "praksa" i dalje nece biti sposobni da nadju dobar posao jer realno nemaju nikakvo upotrebljivo znanje. Na kraju dana jedini koji je na dobitku to je poslodavac.
 
Prostih fizickih poslova ima na pretek, malo je onih koji hoce da ih rade, tako da ce dualno obrazovanje spojiti lepo i korisno za poslodavce koji izrabljuju radnike. Dobice decu koju ce moci da izrabljuju za jako malo (verovatno ni malo) novca i pri tome sve u okviru zakona pri tome kada se zavrsi ta "praksa" i dalje nece biti sposobni da nadju dobar posao jer realno nemaju nikakvo upotrebljivo znanje. Na kraju dana jedini koji je na dobitku to je poslodavac.
Nazalost nisi nista razumeo.
Decak sa 15 godina odlazi kod nekog lokalnog elektricara, vodoinstalatera, uci zanat 3 godine, za to vreme prima mesecno finu, malu platu,
ako se pokaze kao dobar ucenik ovaj ga gazda "preuzima" i onda kod tog "gazde" pocinje od kalfe do majstora. Samo tako to funkcionise.
 
Ni jedan obrazovni sistem ne moze da napravi '' gotov proizvod ''.
Ucenik dobija samo paket znanja iz odredjene oblasti. Dok na inteligenciju i licne ambicije i afinitete pojedinca ne moze da utice.
Mislim da poslodavci ipak ocekuju nemoguce. Bitno je da decko ne gura sapun u uticnicu.
U ostalom gospoda preduzetnici bi mogli malo da uloze u skolovanje kadrova. Da dodju u neku ETS, da daju neku stimulaciju za profesore, pa onda da iznose sugestije sta bi to ucenici trebali da znaju i umeju. Nema dzabe. Mnoge kompanije u svetu same orhanizuju obuke i kurseve pa uzimaju najbolje kandidate sebi u sluzbu.
 

Back
Top