Ultralaki avioni!

Zveks

Početnik
Poruka
7
Pozdrav svima.
Zanimaju me ultralaki avioni, na netu sam trazio, ali nisam nasao mnogo toga.
Zanima me kao prvo koj se materijali koriste za krila, za trup...
Onda motori, i kako doci do njih...
Nadam se da neko zna... :D

poz
 
Da ja sam cuo za karbonska vlakna, koriste se i u Modelarstvu, ali nisam primetio da su Ultralaki od karbonskih vlakana, a mislim da nisu ni zmajevi, a od istog su materijala kao i ultralaki... :D

poz
 
Da, mislim za Titanijum, nije legura aluminijuma, ili obrnuto(ne znam sta si mislio)... ;-) i tezi je od aluminijuma, laksi od celika a izdrzava vece temperature od aluminijum. Veoma je skup a korisi se u avio industiji.
Medjutim mislim da ce aluminijum da posluzi... :)
 
KiZo:
hahaha kakvi mentoli, da li je mozda neko od vas "eksperata" cuo za karbonska vlakna ?????
avion od karbonskog vlakna....klipni mozda i moze ali mlaznjak nema sanse a i karbonska vrakna su jako krhka i raspadaju se pri udarima, sad zamisli letelicu od nekoliko tona kako udara u asfalt pri sletanju........ pa bilo bi te svuda
 
Mislio sam na uzjavu da je titanijum legura aluminijuma.
Evo jedan model zove se Líl Buzzard košta oko 17000$ bez motora i u specifikaciji je navedeno da su krila i sjedišta od fiberglasa.

.
 
W.A.S.P.:
avion od karbonskog vlakna....klipni mozda i moze ali mlaznjak nema sanse a i karbonska vrakna su jako krhka i raspadaju se pri udarima, sad zamisli letelicu od nekoliko tona kako udara u asfalt pri sletanju........ pa bilo bi te svuda
Ufffffffffff paaa recimo probaj da badjes na netu podatke za konstrukciju Eurofightera,F-22,JSF,cak i MiG-29,novije civilne avione,samogradnju,,,,,sinteticka vlakna bash se koriste jer daju najvecu cvrstocu pri najmanjoj tezini...ja sam jedno vreme pokusavao da dodjem tog materijala ali izgleda da to jos nema u prodaji kod nas mada u inostranstvu mozes da uzmes u prodavnici tekstila smotano u rolnu ko obicno platno.....................................................:) ma objasnicu ti sve lepo natenane kasnije....
 
Vidim dobio si veliki broj "strucnih" odgovora. Ultralaki avioni podpadaju pod kategoriju FAR 103, propisana im je maksimalna dozvoljena tezina za jednosed/dvosed, brzina stolinga, tj. sloma uzgona, maksimalna brzina, minimalna povrsina krila, maksimalno specificno opterecenje krila...
Ta kategorija dozvoljava minimalnu obuku, u nekim zemljama nije ni propisana obavezna obuka. Po definiciji su jeftini (ne svi), mnoogo jeftini za odrzavanje i eksploataciju. Naravno, veliki broj tih letelica je izveden u samogradnji. Pretezno su aluminijumsko-paltnene konstrukcije, zatim celicno-platnene, celicno-drveno-platnene konstrukcije. Sto se aluminijuma tice, najjaci je Al 7075 T6, najcesce koriscen je Al 6066. Celik (besavne hrom-molibden cevi) koji se koriti je AISI 4130 (americki standard) odnosno C.4730 (JUS).
Drvo koje se koristi su uglavnom cetinari, najbolja je omorika, ali odabir gradje treba obaviti prema veoma strogim specifikacijama. Na net-u postoji gomila informacija o UL avionima, naravno ako dobro znas engleski. Ako neznas, tesko ces napredovati. Titanijum, karbonfiber, karbon-kevlar i epoksidne smole zahtevaju specificnu tehnologiju i kalupe, pa mislim da nisu primereni za nase uslove. Titanijum nije legura aluminijuma! Zbog visoke cene i tehnologije obrade se ne koristi za UL letelice (pa ni za zmajeve, iako se karbonfiber za njih koristi). Najlakse je kupiti proverene planove za UL avion (100-250 USD) i strogo se pridrzavati specifikacija. Najcesce korisceni motori su Rotax, obicno 503 ili 503 DC, ali ima i veci broj konstrukcija sa preradjenim motorom VW kombi-ja (2000 ccm, 70 KS), cak i takvim motorom "skracenim" za dva cilindra.
Za gradnju aviona ti treba doosta znanja, pre svega za odabir modela koji ces praviti, spretnosti i samodiscipline da se sve uradi strogo po specifikaciji. Naravno, ni u ludilu nemoj pomisliti da ces tako napravljen avion isterati na "livadu" pa onda : "E sad da vidimo kako ovo letiii.". U Vazduhoplovnom Savezu SCG postoji sekcija za ultralako letenje, a ova oblast je kod nas i zakonom regulisana, postoje ljudi koji te mogu obuciti. Naravno, sve to kosta, nema letenja za 500 Eur-a. Osim ako ne letis zmaja bez motora :)))
Pozdrav svima, a posebno "strucnjacima" za materijale, strukturu i tehnologiju.

P.S. Evo i dva primera:
SuperCub:
Landing Gear: FG (Tailwheel)
Seats / Configuration: 2 Tandem
Construction Material: Steel tube & fabric
Standard Engine: 2180 cc VW Conv.
Horsepower: 60 to 80
Propeller: 62/28
Best Speed: 110 mph
Cruise Speed: 90 mph
Stall (or Min.) Speed:
35 mph
Service Ceiling: 12000
Takeoff Distance: 300 ft
Landing Distance: 300 ft
Rate of Climb (gross): 1400 fpm
Maximum Range: burns 3.5 gph
Empty Weight: 450 lbs
Gross Weight: 1100 lbs
Useful Load: 650 lbs
Fuel Capacity: 14 gal
Cabin Width: 24.75 inch
Overall Length: 17 ft 3 inch
Height: 5 ft 6 inch
Wingspan: 30 ft 6 inch
Wing Area: 120 sq ft.
Wing Loading: 6.99 lbs/sq ft
Ultimate "G" Loading: +6.0, -3.0
Plans only (US$): 250.00

E12:
Length of fuselage, mm 4450
Wingspan , mm 6500
Wingload, kg/sq.m 23-27
Wing area, square meter 5,38 (variants up to 5.8 )
Maximum takeoff weight, kg 140 (variants up to 160)
Empty weight , kg 45-48 (up to 65 kGs with other engines)
Pilot`s weight, kg 65-90 (up to 95)
Engine power, hp.14,2
Propeller diameter, mm 1280
Propeller thrust, static- 45 kg (-at speed V=83 km/h -33 kg)
Fuel tank - 6 l
Fuel consumption -4 l per 100 km
Take-off speed, km/h 65
Landing speed, km/h 62
Stalling speed, km/h -59
Cruising speed, km/h -80-90
Vne, km/h -140
Max. speed, km/h -100
Rate of climb, m/s (within weight of the pilot 65-90kg) - 3,2 -2,2
Permissible wind - 8m/s
Take-off run - 60-90m m
Service ceiling 2500 m (7500 ft)
 

Prilozi

  • UltraPUP.jpg
    UltraPUP.jpg
    38,1 KB · Pregleda: 34
  • Ulight3s.JPG
    Ulight3s.JPG
    32,3 KB · Pregleda: 39

Back
Top