.NET

  • Začetnik teme pocetnica
  • Datum pokretanja
P

pocetnica

Gost
Hocu da pocnem da ucim da programiram u .NET tehnologiji (vb.net, C#, Visual C++.net), pa me zanima kako da nabavim sve ove programe, kolko kosta, koja je minimalna konfiguracija da se ovo instalira. Hvala. Mozda jos neki savet za pocetak
 
Ja bih ti licno savetovao da zaobidjes sve to.Ima dosta lepih stvari koje su dosta mocnije od svih produkta u .Net -u.Zasto malo ne bi recimo pogledala Javu ili bolje receno J2EE.Pozdrav .Branko.
brankob3@ptt.yu
 
Draga "pocetnice",

sto se tice nabavke Visual Studio.NET 2002/2003, imas dve mogucnosti: nabavka od pirata za male pare (5 diskova) ili kupovina originala po ceni od 700$+. Original mozes kupiti kod npr. CET-a. Kada nabavis ceo Visual Studio u njemu imas C#,C++,VB,J++.

Sto se tice hardverskih zahteva, radi na Pentiumu II na 300MHz sa 128MB RAM-a, ali dosta kilavo. Bilo bi dobro da imas bar 256MB RAM. Zauzima oko 1.5GB na disku.

Sto se tice nekih saveta za pocetak, nije lose da kupis neku knjigu za programiranje u .NET. Ima ih dosta, odaberi jezik koji te zanima i kreni. Moja preporuka je C#, jer je pravljen bas za .NET i mnogo je lep. Ako vec imas nekog iskustva u programiranju, mozes gotovo sve saznati iz MSDN biblioteke koju dobijas uz program. Moj licni favorit-casopis je MSDN Magazine. Pretplata je 50$ godisnje, ali je stvarno cool. Ako ti se ne placa za casopis, mozes sve clanke videti besplatno na adresi http://msdn.microsoft.com/msdnmag. Lep je i sajt CodeProject, www.codeproject.com.

Uzivaj!
 
.NET = .NOT!

U Javi vec odavno imas sve ono sto ces u dotnetu imati za nekoliko godina (ako Majkrosoft u medjuvremenu ne odustane od podrske .net-u).

Expert
 
Dragi prijatelji Java developeri nema potrebe da se toliko uzrujavate i pljujete po .NET tehnlogiji, nasa draga pocetnica moze i sama da procita kakav je zaista koncept koji pruza .NET i ja joj preporucujem neku Wrox-ovu knjigu za C#.
Znam da je tesko da prihvatite da postoji mocniji alat za RD razvoj od bilo kog Java alata ali nastavite da radite vredno i koncentrisite se na posao a ne na pljuvacinu.
A jedan od vas tzv. Expert je mnogo smesan sa pricom da ce .NET tek imati ono sto sada ima Java. Stavimo to ovako .NET je sada kao Marti Misterija a Java je kao Java, pa ko zna shvatíce...
na zalost necu vise imati vremena da vam se obracam postoji mnogo projekata n akojima se radi...
Sve najbolje
 
Ma daj narode, C# je zakon.Radim u njemu vec dve godine, dobro, boze moj, ima stavi koje treba izmeniti i koje ce sa izlaskom .NET 2005 resiti probleme.

Pozdrav.
 
stormbringer:
to ti je ekstenzija za naziv domena, znas ono k'o krstarica.COM, warezlink.NET i slicno :)

Iz koje si ti priče? :wink: Ovde se ne misli na taj .NET!


Aman ljudi, kakva Java? Da li je vama Java-fanovim poznato da se Java program prevodi u Byte-Code koji NIJE mašinski jezik!!! Otuda se izvršavanje Java programa svodi na interpretiranje odgovarajućeg Byte-Code-a od strane Java Virtual Machine - SPORO!!! Ovo ne odgovara mnogim primenama!

S druge strane, .NET programi se prevode u Intermediate Language (što odgovara Java Byte-Code-u), ali sa jednom značajnom razlikom: .NET IL se prevodi u mašinski jezik tokom učitavanja programa od strane operativnog sistema!!! Što će reći, izvršava ga procesor direktno, a nije interpretiran od strane neke virtualne mašine! DAKLE BRZO!!!
 
jagodica:
volim vas sto ste pametni

a moze li, prosto, na srpskom, za neuke..shta je .NET
to je m$-ov pokushaj da ubije javu, ali to oni nece da priznaju..... mada ce sada .net framework biti ugradjen u novi windows tako da ce se prosiriti umnogome i olaksace programiranje za win, ali na netu i mrezama tesko da ima sanse jer .net se vrti samo na win masinama iako postoji rad da se prebaci i na druge platforme ali to postoji vec 4-5 godina i nije se bash preterano daleko stiglo
 
A malo proricanja? Kakva je, po vama, buducnost .NET-a? Hoce li ga M$ uspesno izgurati, ili ce Linux+Java(+Oracle) profitirati?

Naleteo sam na clanak (tj post na forumu) na netu o tome i ovde ga prilazem. Dosta zanimljivo misljenje...

The attack of the clones
******************
Posted By: Michael Jouravlev on July 22, 2004 @ 04:34 PM in response to Message #131255 2 replies in this thread

.NET provides incremental improvements on J2EE in my view, building upon J2EE ideas in the main. But .NET cannot really compete with J2EE, because, of course, 'it runs on Windows only'

20 years ago Microsoft was making money selling bare operating system. But this is not the case anymore. Microsoft has a lot more products to sell. If they sell Word for Mac, why would not they do the same for Linux? And if they (and others writing for Windows platform) could port their product easier, would not they do it? Linux market barely existed couple of years ago. There was kernel, there were window managers and desktops, there were even applications, but most of this stuff was free. Now Linux grew into a huge market. Would not MS like a piece of this pie? And with Mono it will be easier.

Now, what is Windows? It is not just krnl386.exe or user.exe, it is the whole bunch of files, executables, registry, DLLs, windowing, messaging, DDE/OLE/COM, etc. It is monolythic thing, hey, Windows console applications did not even exist in old Windows versions, it was so tightly coupled with presentation layer. MS realised this problem. .NET was the first step to decouple apps from kernel and hardware. Now WinFX is the largest makeover in Windows history. New APIs will provide better decoupling of application modules from the system, at the same time making development easier.

What is Linux? Just start whining about this bug or that bug in GNOME or KDE or Konqueror, and Linux zealots would shout that it is not Linux problem, because Linux is just a kernel. Fine. So how you would like this scenario:

* MS developed hardware-independent and language-independent CLR.
* They changing Windows API to decouple new managed apps from obsolete Win32
* New API would be hardware-independent as well and in large scale OS-independent, it would run on top of .NET CLR
* All new Avalon applications would be able to run on top of any OS which provides new API
* They (or Ximian/Novell) will port this new API to other systems, like Linux

Voila! The result is not just MS apps would be running on Linux, but MS presentation API and other APIs would be running on Linux. GNOME and KDE would go fishing, and Linux would shrink back to just the kernel. Basically, the whole difference between Windows and Linux would be in the modules that translate .NET bytecode into machine codes, and low-level stuff like memory management, paging, multiprocessing, thread handling. The actual implementation of these features is not important for most developers.

As the result, Windows and Linux will look and behave alike, and it will not be GNOME or KDE or even Swing, it will be Avalon. The difference will be only in the kernel. Big deal, MS will make money on everything else, from tools to apps.

MS does everything right. I always revered its marketing genius. Sun could not make Java/Swing to become THE API for Windows GUI. But MS got the idea, now watch how Avalon would become the standard API for Linux.

Do you still wonder why MS opened .NET specs and even helped Ximian to port it to Linux?
 
Anonymous:
The attack of the clones
******************
Posted By: Michael Jouravlev on July 22, 2004 @ 04:34 PM in response to Message #131255 2 replies in this thread...

Ja uvek kažem: "Ako ne možeš da ih pobediš, pridruži im se!" :o

...a Čorba kaže: "Za ideale ginu budale!" 8)

btw. članak je veoma interesantan!
 
MickeyMouse:
Anonymous:
The attack of the clones
******************
Posted By: Michael Jouravlev on July 22, 2004 @ 04:34 PM in response to Message #131255 2 replies in this thread...

Ja uvek kažem: "Ako ne možeš da ih pobediš, pridruži im se!" :o

...a Čorba kaže: "Za ideale ginu budale!" 8)

btw. članak je veoma interesantan!


slazem se sa tvojom filozofijom - mislim sigurno necu ja isterivati neku pravdu u IT svetu, cak i ako se dogovorimo na cijoj je uopste strani pravda :wink: nego sam samo mislio da malo kazemo neka svoja predvidjanja...

Evo , npr ja kontam da kad su baze u pitanju da ce Oracle sasvim lepo raditi na Linuxu sa ugradjenom Javom, tj da se Oracle+Java+Linux ne moze "oboriti", mozda samo malo poljuljati :? , ali vec za www mi java deluje mnogo ugrozena c#-om, ako se desi onaj scenario. Za ostale stvari mislim da neke dileme ni nema, kontam da ce .net zestoko da zavlada, tj samo povrati M$-ovu vlast koju mu je uzdrmao Linux, koji ce opet da spadne na ono sto je i bio - ipak samo kernel...

Ajmo jos koje misljenje...
 
evo u rerklamama: "I shall say this only once"

mislim da ce ipak ovo sve da se stabilizuje da ce se podeliti trziste ali ne verujem da ce .net unistiti javu iz razloga sto je jako puno velikih igraca u javi (sun,ibm,borland,nokia i drugi proizvodjaci mobilnih, oracle.... i josh puno puno)....verovatno ce java imati trziste vecih sistema (ko sto ih sada ima) dok ce net vladati manjim sistemima, jer treba manja zahtevnost i manje para za ulaganje u hardware
 

Back
Top