TRH TEST

palma 67

Primećen član
Poruka
900
Zdravo,
Ljetos sam povela ćerku kod ginekologa zbog neredovne menstruacije.Znam da je to česta pojava kod curica tog uzrasta ali sam je povela zbog toga jer je imala iste simptome kao i ja.Ja sam imala taj problem do prije 5-6 godina(kašnjenje po 1,2 ili 3 mjeseca) sad imam 38 i sve je u redu.Ne želim da prolazi kroz iste probleme kao i ja pa sam odlučila da preduzmem nešto.Inače imam troje djece.
Doktorka joj je uradila sljedeće testove:Ultrazvuk materice ,dijagnoza:MFO (Obs PCO),

7 dana nakon pregleda(27.jula): Progesteron(2,8),Testosteron(3,12) i Androstendion(4,8),
zatim 3.dan ciklusa (19.avgusta):FSH(4,34),LH(15,04),Prolaktin(518,4),TSH(7,77).

Uradjen ultrazvuk štitne žlijezde,nalaz-uredan.
Nakon toga pripisuje joj "Yasmin",da riješi problem sa menstruacijom,koji joj još nijesam počela davati zbog daljih hormonskih testova.

Ponovo radimo (8.09.):TSH(3,54), T3(1,44),T4(84,8),i TgAt(55,7), nakon čega idemo endokrinologu koji nas upućuje da radi TRH-test: O`=4,7; 15`=37,6 ; 30`=45,1 ;60`=30.5; 120`=12,6; T3(1,9); T4(109); Testosteron(2,34).

Inače visoka je 160cm a teška 48kg.
Svakako poći ćemo kod endokrinologa,ali me zanima i veše mišljenje ili iskustvo.Da li se radi o hipofunkciji štitne žlijezde i da li da koristi "Yasmin" s obzirom da je zadnje dvije menstruacije dobila redovno.
Pismo je opširno,izvinite ali ovo mi je prvo javljanje uopšte na forumu ;-)
 
Malo ste nas izbombardovali vrednostima i danima :) ...samo da se snadjemo.Trenutak.
Koliko devojcica ima godina?
Ogradicu se odmah i reci da meni ovo ne lici na hipotireozu, trh test se inace koristi za otkrivanje subklinicke hipotireoze sto ne bih rekla da je ovde slucaj, no ja sam lekar opste prakse i tumacenje ovih vrednosti treba ipak prepustiti specijalistima.
Sto se tice uzimanja kontraceptiva, ako ste vec napravili pauzu od dva ciklusa, niste odmah postupili po savetu lekara onda zavrsite sa ispitivanjima do kraja.
Sami kontraceptivi ne uticu na ispitivanje funkcije stitaste zlezde.
Nije dovoljno da Vasa cerka dobije dva redovna ciklusa, ti ciklusi treba da budu kvalitetni, da postoji ovulacija, da se uspostavi hormonska ravnoteza.
 
Hvala na brzom odgovoru.

Ćerka mi ima 16 god.Pa endokrinolog je prije nalaza TRH testa napisao u nalazu da sumnja na subkliničku hipotireozu ali pošto smo nalaze čekali više od mjesec dana(dobili smo ih juče) ovih dana ćemo poći do njega da nam kaže o čemu se radi.Možete li mi malo pojasniti pojam -sublkiničke hipotireoze-?Da li je nešto opasno?

Znači da počnem da joj dajem "Yasmin",jer joj je doktorka pripisala da ga koristi neprekidno 6 mjeseci.

Pozdrav
 
Jasno Vam je da T3 i T4 produkuje tiroidna zlezda i to stimulacijom TSH hormona ( iz hipofize ), a cija je sekrecija regulisana od strane TRH hormona ( iz hipotalamusa ).

TRH test je najsenzitivniji test ( najosetljiviji ) u otkrivanju ranog ( subklinickog ) hipotireoidizma. Pacijent koji pokazuje veci odgovor TRH ( onda kada je TSH visi od 40 ), moze imati hipotireoidizam.
DR, kakve ti imas podatke ? ( boldovano, da bi videla :) )
Isto tako, povisena vrednost TSH je rani pokazatelj smanjene f-je tiroidne zlezde.

Koliko ja vidim nivoi T3, T4, TSH su normalni ( jedino je TSH u 30' -> 45, vrlo malo iznad i ne verujem da ima neki znacaj ) . Medjutim i ja nisam kompetentna ( nisam endokrinolog, vec l.o.prakse ) u tumacenju ovih rezultata.

Subklinicki, rani hipotiroidizam ( kada klinicki simptomi nisu jasni, manifestni ) --> Simptomi i znaci smanjene f-je tiroidne zlezde se obicno razvijaju postepeno, tako da dugo ostaju nezapazeni. Ponekad trauma, povecani napor ili infekcija mogu da otkriju prethodno neprimeceno stanje smanjenog metabolizma ( zamor, sanjivost, nepodnosenje hladnoce, zatvor, malaksalost,..)

Pozdrav
 
Pa tražeći po našim sajtovima nisam naišla na tabelu sa vrijednostima ali na nekom stranom sam pronašla da su normalne vrijednosti:
0`=0,3-5 mU/l
20`-30´=5-20 mU/l
60`=3-5 mU/l
Savjet? Ukoliko se dokaže hipotireodizam,da li će moja ćerka doživotno da pije ljekove(to sam isto negdje pročitala)?
 
AMLAP, ja nadjoh vrednosti u 20 - 30' : 9-30.
Da ne bismo kalkulisali, sacekajte pregled kod endokrinologa. On ce vam objasniti i najbolje reci o cemu se tacno radi

Pozdrav
 
Drage moje ,evo javljam se poslije dužeg vremena i naravno sa rezultatima.Bilo je, naravno, problema oko nabavke TRH ampule,jer sam morala da je nabavim iz Bg (kod nas u Cg je nijesam našla) a onda smo dugo čekale na rezultate.
Eto, endokrinolog je na osnovu TRH testa zaključio da se radi o znacima subkliničke hipotireoze
kod moje ćerke( napominjem da ima 16 i po godina).Počela je sa terapijom Letrox 50 mcg 1x dnevno.
Takođe je rekao da neće imati problema sa štitnom žlijezdom jer su smetnje na vrijeme otkrivene.
Treba da pije lijek narednih 3 mjeseca,kada treba da ponovo iskontroliše:FSH,LH,Testosteron,DHEAS,Androstendion,TSH,T4,TPO,TgAt,Ultrazvuk štitne žlijezde i jajnika.Takođe moramo da nabavimo ampulu ACTH,koje naravno opet nema u Cg.
Kako vam se čini sve ovo?
Pozdrav;
 
Hvala vama što sam mogla sa vama da podijelim moje strepnje.Takođe na forumima se puno nauči.
Nadam se i da je ovo moje iskustvo još nekome koristilo da na vrijeme otkrije simptome bolesti.
Ponavljam, kćerku sam odvela ginekologu zbog neredovnog ciklusa i to na svoju ruku,dok pedijatri skoro nikada nijesu postavljali pitanja o tome.A ako su i postavili, rekli su da je to normalno u njenim godinama.Zato apelujem na roditelje da se ne obaziru na takve primjedbe i da sami krenu dalje.
Pozdrav vama drage moje i ostalim forumašima od vaše AMLAP!
P.S. Javiću se opet kad budu sljedeći rezultati
 
Evo mene opet!

Za nekoliko dana moja ćerka treba da završi terapiju Letrox-om,kada je najbolje da izvadi gore pomenute hormone.Doktor je rekao da dođe sa tim nalazima na kontrolu i kad ispije tablete.Nije precizirao da li da odmah po prestanku terapije izvrši analize ili treba čekati izvjesno vrijeme.
Negdje na netu sam pročitala (ali sad ne znam gdje) da treba proći barem 15 dana od terapije.
Objasnite mi malo kakav je to ACTH test?
 
ACTH je test koji se procenjuje funkcija kore nadbubrezne zlezde , radi se u cilju razlikovanja primarne od sekundarne hipofizne insuficijencije kore nadbubrezne zlezde.
Postoje dva tipa testa, iz krvi i iz mokrace(kratki i dugi)
http://www.endolabor.kbsm.hr/o_analizama.htm
Sto se tice kontrole mozete odmah a i kasnije, cilj je da se pokaze koliko su se napunili depoi.
 
zdravo

molim vas recite gde ste i kako nabavili u beogradu ampulu sa testom TRH, hitno mi je potrebna, a ne znam gde da nadjem

hvala unapred
nadam se da se vasoj kceri sve sredilo
pozdrav
 
shemsa:
zdravo

molim vas recite gde ste i kako nabavili u beogradu ampulu sa testom TRH, hitno mi je potrebna, a ne znam gde da nadjem

hvala unapred
nadam se da se vasoj kceri sve sredilo
pozdrav

Moja rođaka je radila u jednoj privatnoj apoteci u Bg, pa sam nju pitala.Ona je rekla da je oni nemaju ali mi je nabavila nekako u nekoj drugoj valjda.Ne znam o kojoj je apoteci riječ.

Pokušajte u više privatnih apoteka da se raspitate.

Što se tiče moje ćerke, ona još uvujek pije letrox 50, mada je doktor ovog puta bio zadovoljan jer je pod terapijom vrijednost TSH ovog puta manja nego prošli put, tako da će za 6 mjeseci, kada je zakazana nova kontrola, biti moguće smanjiti dozu na pola tablete.
On kaže da to vjerovatno ide ka potpunom prestanku uzimanja terapije.
 
Drage moje ,evo javljam se poslije dužeg vremena i naravno sa rezultatima.Bilo je, naravno, problema oko nabavke TRH ampule,jer sam morala da je nabavim iz Bg (kod nas u Cg je nijesam našla) a onda smo dugo čekale na rezultate.
Eto, endokrinolog je na osnovu TRH testa zaključio da se radi o znacima subkliničke hipotireoze
kod moje ćerke( napominjem da ima 16 i po godina).Počela je sa terapijom Letrox 50 mcg 1x dnevno.
Takođe je rekao da neće imati problema sa štitnom žlijezdom jer su smetnje na vrijeme otkrivene.
Treba da pije lijek narednih 3 mjeseca,kada treba da ponovo iskontroliše:FSH,LH,Testosteron,DHEAS,Androstendion,TSH,T4,TPO,TgAt,Ultrazvuk štitne žlijezde i jajnika.Takođe moramo da nabavimo ampulu ACTH,koje naravno opet nema u Cg.
Kako vam se čini sve ovo?
Pozdrav;



Da li mi mozete reci ako se secate gde ste tacno u Beogradu kupili ampulu za TRH test. Unapred Hvala .
 

Back
Top