Ucenje JAVA - zaposlenje

qwerty90

Početnik
Poruka
2
Pozdrav svima.
Bavim se servisiranjem racunara a imao sam dosta dodira i sa programiranjem (4. godine u srednjoj sa C-om i na fakultetu VB). Znam i HTML i CSS, a poceo sam sa ucenjem JAVE. JAVU ucim samostalno, resavam zadatke iz zbirki, koristim online materijal koji mi je dostupan itd..
Dakle,zainteresovan sam da napredujem u toj oblasti. Ljuba, volja i zelja postoje. Svestan sam da je potrebno dosta truda i rada. Upisao sam i kurs za JAVA programere, planiram da ulozim trud i istrajem u ucenju, sto na kursevima sto samostalno.
Znam da je taj put dug i tezak, medjutim da li je zaista moguc?
Da li se hvatati s tim u kostac i da li se u nekom razumnom vremenskom roku (npr. 1 godina ucenja i rada) moze doci do tog nivoa znanja da mogu da apliciram za neki od brojnih poslova koji se zaista nude na nasem trzistu, a u vezi su sa Java developmentom?
Ono sto me zanima jeste da li je istina da je u Srbiji velika potraznja za IT developerima, ili se sve svodi na napumpane novinske clanke?
Sta se zapravo trazi od ljudi koji konkurisu za mesto JAVA developer? Da li se traze vrsni strucnjaci ili se daje sansa i pocetnicima koji jos imaju da uce? Sta je zapravo istina? Imam puno dilema u vezi sve ovoga. Jedino nemam tu dilemu da zelim da naucim.
Da li se to moze nauciti za relativno kratko vreme tj, da li se moci doci do tog nivoa znanja da se moze poceti sa potraznjom posla u toj oblasti?
Naravno, uz adekvatan rad i trud i obuke.
Molim za pomoc ljude koji su u ovom poslu i koji imaju iskustva sa programiranjem i sa poslovima koji su kod nas dostupni.
Unapred hvala!
 
Za Javu nisam ekspert, ali za zaposlenje vazi isto pravilo za sve: traze se, prvenstveno, eksperti, ali i za pocetnike se uvek nadje mesto.
A posla ima koliko hoces, za sve zivo u vezi IT-a, samo treba da budes malo uporan kao pocetnik.
Moj savet za tebe, i za bilo kojeg pocetnika:
Odradi strucnu praksu: Raspitaj se za IT firme u tvom gradu. Idi na njihove sajtove i posalji im mailove, pisi im (nemoj da ti je glupo, jer ko se stidi - ostane gladan) da zelis da radis praksu i da ucis, free of charge. Takodje, posecuj IT sajmove zaposljavanja, uglavnom budu na nekom IT fakultetu (googlaj sajtove IT fakulteta i raspituj se o eventima, googlaj FB stranice fakulteta i raspituj se o eventima), na tim sajmovima uvek se nudi praksa i posao.
Tako ces steci uvid u situaciju iz prve ruke, videti gde si sa znanjem, sta jos treba da naucis, i definitivno, naucices na toj praksi svasta nesto.
Budi uporan, posalji mail-ove na stotine adresa, jedna ce da upali.
 
Velika potraznja za programerima je u tome da to nikog ne zanima da radi. E sad culi velika plata pa svi bi da postanu programeri u roku od 3 meseca ;)
Otvori nalog na githubu postavi projekat i radi na njemu. Mozes se prikljuciti i nekom od bezbroj open source projekata i tu steci iskustvo. Ja sam dobijao ponude iz inostranstva samo na osnovu programa koje sam postavio tamo.
 
Najbolju sansu imas sa COMTRADE om, znam iz iz iskustva. Sve zavisi naravno koliko znas i koliko te interesuje. Imaju kurseve za basic i advanced, ako se u advanced pokazes dobar poprilicno velika sansa da te zaposle. Plate im uopste nisu lose, dobijes naravno i sertifikat na dva jezika.
 

Back
Top