Studija : Kognitivno - bihejvioralna terapija i SSRI antidepresivi pospešuju kvalitet

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.401
Studija: Kognitivno - bihejvioralna terapija i SSRI antidepresivi pospešuju kvalitet života



25419613.jpg




Nedavno objavljena istraživanja pokazala su da tretmani za depresiju ne samo da smanjuju simptome, već su povezani i sa umerenim poboljšanjima u kvalitetu života. :)

Studija, (meta analiza) objavljena u časopisu "Cognitive Behavior Therapy" ispitala je dva primarna lečenja za depresiju - kognitivno-bihejvioralnu terapiju (KBT) i lekove antidepresive - selektivne inhibitore ponovnog preuzimanja serotonina (SSRI).

"Savremeni tretmani su u velikoj meri usredsređeni na smanjenje simptoma i smanjenje patnje", objašnjava Stefan G. Hofman iz Bostonskog univerziteta, autor studije. "Iako je ovo važan trenutni cilj, tretman će takođe morati da poboljša kvalitet života pacijenta kako bi bio dugoročno efikasan. Terapija ne bi trebalo da vas tera da se osećate manje nesrećnim, već i da se osećate bolje. "

ssri-placebo-brain-scan.jpg


Koristeći statističku tehniku poznatu kao meta-analiza, istraživači su ispitali podatke 6.255 pacijenata koji su učestvovali u prošlim studijama ispitujući učinak KBT-a i antidepresiva, SSRI grupe. Utvrdili su da se kvalitet života značajno poboljšao nakon SSRI antidepresiva i KBT-a kod osoba koje pate od depresije.

"Sve u svemu, kognitivno-bihejvioralna terapija (vrsta psihoterapije) i farmakoterapija (tretman antidepresivima SSRI grupe), koji su dva najčešća lečenja za depresiju, su umereno efikasni za poboljšanje kvaliteta života u kratkom roku, ali verovatno zbog drugog mehanizma" , rekao je Hofman.

"Mehanizam može biti drugačiji, jer poboljšanje kvaliteta života povezano je sa poboljšanjem simptoma samo kod pacijenata koji su primali KBT, ali ne i kod onih koji su dobili antidepresive SSRI grupe. Poboljšanja u kvalitetu života ostala su relativno stabilna za KBT, ali ne postoji dovoljno podataka da se kaže bilo šta o dugoročnom uticaju SSRI lekova. Ovi rezultati ukazuju na potrebu poboljšanja naših postojećih tretmana kako bi se ljudi bolje promenili na bolje. "

Pojedinačni, grupni i kompjutersko-bazirani KBT za depresiju su imali slične efekte na kvalitet života.

Međutim, istraživači nisu mogli direktno upoređivati KBT sa SSRI antidepresivima zbog metodoloških problema sa prethodnim studijama. Iako su oba lečenja imala slične efekte na kvalitet života, istraživači su morali ipak da izbegnu zaključak da su jednako efikasni.

Kvalitet života se odnosi na opšte blagostanje pojedinca, ali Hofman je rekao da je koncept težak za naučnu procenu.

"Glavna začkoljica, zbog koje se može pogresšno nešto interpretirati je način na koji se procenjuje kvalitet života. Koristili smo široko korišćene standardne mere samoprijavljivanja. Međutim, sam konstrukt (kvalitet života) je veoma teško definisati i još teže izmeriti ", objasnio je on.

"Pozitivni uticaj i sreća su povezani sa ovim konstruktom", dodao je Hofman. "Buduće studije moraju konkretno razviti tretmane koji poboljšavaju te aspekte. Moj istraživački tim je to radio koristeći strategije biti svestan svojih misli, emocija i unutrašnjih zbivanja u sadašnjem trenutku (mindfulness), strategiju dobrote, i meditaciju saosećanja u lečenju kako bi se poboljšao pozitivan uticaj. Rezultati su bili veoma obećavajući:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26136807

Za više informacija o trenutnom istraživanju Hofmana:

Departman psihologije na Bostonskom univerzitetu:
http://bostonanxiety.org/currentresearch.html

U studiji "Efekat tretmana za depresiju na kvalitet života: meta-analiza" takođe su sarađivali Joshua Curtiss, Joseph K. Carpenter i Shellei Kind. Objavljenp 25. aprila 2017.

CBT-major-depression-3.jpg


- - - - - - - - - -

Evo jos novina :

Scientists May Have Identified A Physical Difference In The Brains Of People With Suicidal Thoughts
http://www.iflscience.com/health-an...d-to-suicidal-thoughts-in-depressed-patients/

Elevated Translocator Protein in Anterior Cingulate in Major Depression and a Role for Inflammation in Suicidal Thinking: A Positron Emission Tomography Study
http://www.biologicalpsychiatryjournal.com/article/S0006-3223(17)31857-7/fulltext
 
Ako pacijent strategijom meditacije koju predlaže dr. Hofman dospije u svesno stanje u kojem će

biti svestan svojih misli, emocija i unutrašnjih zbivanja u sadašnjem trenutku (mindfulness), strategiju dobrote, i meditaciju saosećanja u lečenju kako bi se poboljšao pozitivan uticaj.

antidepresivi i slični hemijski otrovi mu uopšte nisu potrebni.
 
Ako pacijent strategijom meditacije koju predlaže dr. Hofman dospije u svesno stanje u kojem će



antidepresivi i slični hemijski otrovi mu uopšte nisu potrebni.

Nisu to hemijski otrovi. To su lekovi, i to moderni kvalitetni lekovi. Koji pomazu. Koji bi trebalo da rese simptomatologiju, pa i onih tezih slucajeva, nije ni KBT svemocna.

Samo farmakoterapija bez psihoterapije - skinu se negativni simptomi ali ostane opustosen zivot pojedinca. KBT psihoterapija se pokazala da pojedinac ima bolji kvalitet zivota, ali zato mora da pati vise i duze ove neke simptome, a kod ozbiljnijih bas stanja i ne moze bez farmakoterapije.

Uvek se najbolja strategija pokaze - farmakoteapija + psihoterapija.

Ja sam pristalica npr bas ove psihoterapije. Ali to ne znaci da cu stereotipno da pljujem farmaciju, psihijatre i medicinare, kako rade mnogi sarlatanski psihoteapeuti (a rade i neki psihijatri pljujuci psihologe) jer se otimaju oko "musterija", pa sto vise ispljujes u neku ruku slicne kolege - vise tebi ostaje "musterija".

Dakle jedno + drugo je dalo najbolje rezultate, i to ne samo u otklanjanju simptoma, vec se pospesi i kvalitet zivljenja i zivota, sta god on to bio i predstavljao od kulture do kulture.

E na tome se i dalje radi, i time se i bave ovi sa Bostona, zele sto preciznije i sveobuhvatnije da rasaznaju sve aspekte kvaliteta zivota i onda po tome da kreiraju kbt nove strategije, da bi se svaki pojedinac osecao sto bolje.

Prostije receno - stvari napreduju, nisu staticne, kako ne vole pacijenti, istrazivaci ne sede skrstenih ruku cekajuci da se desi neko cudo samo od sebe i ljudi ozdrave od mentalnih poremecaja, vec bas aktivno rade na tome da menjaju stvari na bolje.
 
https://www.technologynetworks.com/...-for-nearly-half-of-depressed-patients-291910

Bru, interesantno je ovo što si postavio na Psihologiji.

Serotonin, kao glasnik, istovremeno je zadužen i za dobro raspoloženje i za san.
Zna se da je nu.rafe moždana struktura bogata serotoninergičnim neuronima, pa su posmatrani efekti njihove lezije koja izaziva insomniju. Takođe, rađeni su i suprotni eksperimenti, ubrizgavanje neurotransmitera u blizini ovih jedara ili čak unošenje u krvotok prekursora za sintezu serotonina, pa je nađeno da ti postupci dovode do uspavljivanja. Dakle, serotonin ima značajnu funkciju u uspostavljanju i održavanju sna. Smanjenje transmiterske sadržine remeti san, ali dovodi do hipersenzitivnosti postsinaptičkih neurona. Koristeći manje serotonina za san, mozak ga štedi za bolje raspoloženje. :)

Ideja o eksperimentu sa deprimacijom sna, verovatno je potekla od sličnog rezultata koji se postiže SSRI lekovima: gomilanje serotonina u sinaptičkoj pukotini.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Naravno, samo farmakoterapija nije idealno rešenje, i potpuno se slažem s tobom da se depresija leči spregom farmakoterapije sa psihoterapijom.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Skoro sasvim isključujem mogućnost da se depresija može izlečiti nekakvom voljom.
 
Poslednja izmena:
https://www.technologynetworks.com/...-for-nearly-half-of-depressed-patients-291910

Bru, interesantno je ovo što si postavio na Psihologiji.

Serotonin, kao glasnik, istovremeno je zadužen i za dobro raspoloženje i za san.
Zna se da je nu.rafe moždana struktura bogata serotoninergičnim neuronima, pa su posmatrani efekti njihove lezije koja izaziva insomniju. Takođe, rađeni su i suprotni eksperimenti, ubrizgavanje neurotransmitera u blizini ovih jedara ili čak unošenje u krvotok prekursora za sintezu serotonina, pa je nađeno da ti postupci dovode do uspavljivanja. Dakle, serotonin ima značajnu funkciju u uspostavljanju i održavanju sna. Smanjenje transmiterske sadržine remeti san, ali dovodi do hipersenzitivnosti postsinaptičkih neurona. Koristeći manje serotonina za san, mozak ga štedi za bolje raspoloženje. :)

Ideja o eksperimentu sa deprimacijom sna, verovatno je potekla od sličnog rezultata koji se postiže SSRI lekovima: gomilanje serotonina u sinaptičkoj pukotini.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Naravno, samo farmakoterapija nije idealno rešenje, i potpuno se slažem s tobom da se depresija leči spregom farmakoterapije sa psihoterapijom.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Skoro sasvim isključujem mogućnost da se depresija može izlečiti nekakvom voljom.

Juce citam da je protiv depresije mnogo dobra stvar da covek izlazi iz kuce, ide u setnju, prirodu, da se bavi sportom ( teretana i trako to).
Ja za sebe ne bih mogla da kazem da sam sklona depresiji, ali coveka uvek u nekom periodu zivota pocnu da fataju neke ravnicarske tuge
pa su tako i mene uFatile u jednom momentu ( ne bih da objasnjavam u detalje sada situaciu i razloge jer je kod svakog coveka uvek sve drugacije)
i ja zaista mogu za sebe da kazem da me je spasio pas. Ja sam uvek i zelela psa ( ali se nije moglo iz raznoraznih razloga) Svaki covek zna i razume
da bi trebalo da ide u setnje, trci, bavi se sportom ( nema veze kakvim), ali to i odlaze, pomera za sutra, ili opada kisa, duva vetar iu slicnoi,
ali kad covek ima tu obavezu sa psom onda tu nema trte-mrte nego u 7 ujutru jedan sat po kisi , ledu, snegu, ali i u aprilu, avgustu, oktobru
trcanje, brzo hodanje, raznorazni socijalni kontakti, ljubav i briga, male i velike radosti i odu tuzne misli u tri PM.
 
Juce citam da je protiv depresije mnogo dobra stvar da covek izlazi iz kuce, ide u setnju, prirodu, da se bavi sportom ( teretana i trako to).
Ja za sebe ne bih mogla da kazem da sam sklona depresiji, ali coveka uvek u nekom periodu zivota pocnu da fataju neke ravnicarske tuge
pa su tako i mene uFatile u jednom momentu ( ne bih da objasnjavam u detalje sada situaciu i razloge jer je kod svakog coveka uvek sve drugacije)
i ja zaista mogu za sebe da kazem da me je spasio pas. Ja sam uvek i zelela psa ( ali se nije moglo iz raznoraznih razloga) Svaki covek zna i razume
da bi trebalo da ide u setnje, trci, bavi se sportom ( nema veze kakvim), ali to i odlaze, pomera za sutra, ili opada kisa, duva vetar iu slicnoi,
ali kad covek ima tu obavezu sa psom onda tu nema trte-mrte nego u 7 ujutru jedan sat po kisi , ledu, snegu, ali i u aprilu, avgustu, oktobru
trcanje, brzo hodanje, raznorazni socijalni kontakti, ljubav i briga, male i velike radosti i odu tuzne misli u tri PM.

Pa jeste, jedan od uzroka depresije je i nedostak napora bilo koje vrste. Energija u našem telu se ne koristi, dolazi do takozvane ustajalosti energije i svaki napor, mentalni ili fizički će dovesti do promene stanja u svesti kod čoveka i to će pozitivno delovati u lečenju depresije.

Obavezno izvođenje psa može biti korisna terapija. Bitno je da se depresija prepozna i da se uloži napor kako bi se povratila izgubljena volja i nada koje se u depresiji gube. Sama obaveza da se staraš o psu vraća te iz mrtvila koju depresija prouzrokuje.
 
Pa jeste, jedan od uzroka depresije je i nedostak napora bilo koje vrste. Energija u našem telu se ne koristi, dolazi do takozvane ustajalosti energije i svaki napor, mentalni ili fizički će dovesti do promene stanja u svesti kod čoveka i to će pozitivno delovati u lečenju depresije.

Obavezno izvođenje psa može biti korisna terapija. Bitno je da se depresija prepozna i da se uloži napor kako bi se povratila izgubljena volja i nada koje se u depresiji gube. Sama obaveza da se staraš o psu vraća te iz mrtvila koju depresija prouzrokuje.
Kod lakse depresije zaista je ta obaveza blagotvorna. Kod tezih verovatno da nije, ali pa opet nikako ne bi trebalo da se zanemari.
Strasno je kada covek ujutru pomisli da nema razloga da ustaje, a recimo ovaj ga pas budi svako jutro u 7 sati, gleda ga " iz ochima" sa mnogo
ljubavi i tu onda covek zaboravlja da je depresivan.

@Radovane

Depresija je neka neobjasnjiva tuga, sa organima to nema veze.
Posto znas engleski mozda ti ovaj song o zivotu i sa slikama Van Goga pomogne da shvatis depresiju.

;)

 
Meni ne treba Van Gog sestro, poremećeni lik koji je samom sebi odsekao uho, da bih shvatio depresiju.

Ja sam je lično proživljavao, istraživao njene mehanizme, do praga suicida i nazad.

Dolazio do tačke posle koje nema povratka. I to bez lekova, bez antidepresiva, vraćao se nazad.

Dolazio do faze u kojoj mi je suicid bilo sasvim logično i realno rešenje. Nešto sasvim normalno, što se samo po sebi podrazumeva. Nešto što donosi olakšanje.

Ali sam na svoju sreću bio fokusiran na opasnost koja me čeka u tom mračnom tunelu i sve vreme bio u kontaktu sa realnošću.

Da sam kojim slučajem koristio neku antidepresivnu drogu, verovatno bih danas mirisao travu odozdo.

Depresija je program koji se efikasno može kontrolisati. Ulaziti u njega i vraćati se nazad.

Za to je potreban bistar um i malo vežbe, ništa više.

Kada se jednom uspostavi kontrola, pronađu komande, rešili ste se ovog problema doživotno.

Droge - antidepresivi apsolutno nisu rešenje za depresiju. Jer jednostavno - depresija nije bolest .

Droge mogu privremeno "rešiti problem", ali se depresivne faze ponavljaju, ponavljaju i ponavljaju .

Ali šta da radimo, industrija tabletica je večito gladna profita ?
 
Ja sam je lično proživljavao, istraživao njene mehanizme, do praga suicida i nazad.

Mehanizme depresije si proučavao?

Da čujemo.


Dolazio do tačke posle koje nema povratka. I to bez lekova, bez antidepresiva, vraćao se nazad.

Druga rečenica je nepravilno napisana. Ovako kako si napisao, ne zna se da li si bez antidepresiva dolazio do tačke posle koje nema povratka, ili si se bez antidepresiva vraćao nazad. :D. Onda ti to ne treba.

Ali sam na svoju sreću bio fokusiran na opasnost koja me čeka u tom mračnom tunelu i sve vreme bio u kontaktu sa realnošću.

Na šta si bio fokusiran? Na sreću ili na opasnost?
Evo, sam sebe potkopavaš. Navodno, depresija je luk i voda, a onda je nekakva opasnost u mračnom tunelu. Ušao si u mračni tunel, korak do suicida, a sve vreme si u kontaktu sa realnošču? I usput izučavaš mehanizam depresije... :zcepanje:
 
Depresija – pandemija XXI veka

Autor: prof.dr Miroslava Jašović Gašić

Depresija će prema podacima Svetske zdravstvene organizacije do 2020. godine postati vodeći uzrok smrti i onesposobljenosti u ženskoj populaciji, a posle kardiovaskularnih oboljenja drugi uzrok smrti u celokupnoj populaciji. Oko 450 miliona ljudi u svetu boluje od depresije, a više od dve trećine samoubistava izvrše osobe osobe koje se nalaze u teškoj depresiji. U Srbiji minimum 250.000 ljudi ima neki od s imptoma depresije: neraspoloženje koje traje nedeljama i mesecima, nemogućnost odlaska na posao i obavljanje osnovnih dnevnih aktivnosti, nedostatak sna, povremeni ili stalni strah.

http://www.stetoskop.info/Depresija-pandemija-XXI-veka-4072-c20-content.htm

I vama je smešno što Radovan tvrdi da depresija nije bolest, već specifično stanje moždane hemije, program koji možemo kontrolisati, bez lekova (droge) naravno ?
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top