Бошњачење Босне

Emihs

Buduća legenda
Moderator
Poruka
44.394
Бошњачење Босне

Zastava_Srpska_Bosna-620x330.png


Колективно народно памћење је велика мера истине о догађањима која нам претходе. Најважнији и необориви доказ о непостојању „цркве босанске“, језика или писма „босанског“ и „стећака“, јесте непостојање и најмањег језичког трага у памћењу и свести босанских Срба о овим умишљеним појмовима.

Писани извори којима се подупиру ове умишљености, тумаче се потпуно произвољно и кривотворе, у циљу католичења и одвајања Босне од српског стабла и православља. Ослонац ове пропагандне тежње, старе колико и продужена рука „римског царства“, заснован је на најширој аутономији у оквиру српске државе датој Босни почетком 12-ог века.

Да иронија буде већа, право титулисања Босне краљевином је и дато због вишевековних насртаја папске курије на ову граничну покрајину србске средњевековне државе. Носиоцима власти у Босни дато је право титулисања бановима и краљевима, што су злонамерни касније прогласити за самосталност Босне.

Као што босански сељак за себе каже да је Србин закона „ришћанског“, тако босанска властела у свим писаним изворима себе зове Србима, а свој језик србски који се на латински преводи као „словенски“, да би га Калај и Трухелка прогласили „босанским“. Сви стари писани споменици сведоче да се по Босни и Херцеговини, Далмацији, Боки и свим србским земљама писало „ћирилицом“ и штокавским наречјем, али, то писмо данас неки „научници“ називају „босанчица“.

Најстарији познати помен српске Босне из 802. године, по званичној историографији, потиче из пера „франачког” летописца Ајнхарда, који у својим Аналима каже да Срби имају највећи део провинције Далмације, која је поред ње обухватала Босну и Херцеговину са деловима Паноније и данашње Црне Горе. Порфирогенит не зна, ни за кога другог осим за Србе у областима Неретве, Конавља, Захумља и Травуније.

Сам римски папа, за столовања Кулина бана, у једном писму упућеном у Дубровник за Босну каже да је србска земља: …regnum Servilie, quod est Bosna. Нинослав помиње давања владару у Рашкој, а сама Сребреница давала је годишње 40.000 дуката у злату у време деспота Стевана Високог. Дакле, Босна није самостална, већ у саставу србске државе.

Тестамент госта Радина свештеника „босанске цркве“, започиње знаком крста као и све повеље босанских владара. У тестаменту, Радин своју веру зове „правом апостолском вером“, јер „босанске цркве“ у канонском смислу није ни било.

У Босни је постојала само Србска православна црква, што су доказале и бројне научне расправе. Б. Петрановић у својој расправи „Богумили, црква босанска и Крстјани“ несумњиво доказује православље “ цркве босанске“, помињући богумиле, али искључиво међу калуђерима Бугарске и Византије, који су путујући по Хелму (Балкану), проширили утицај на организацију „босанске“ цркве“.

Васо Глушац у Годишњаку исто тврди, доказујући истоветност структуре „цркве босанске“ са савременом Србском православном црквом, а посебно наглашава поштовање Св. Гргура Назијанског, заклињање у 318 богоносних отаца из Никеје, поштовање икона, свете мошти, свете тајне крштења и причешћа, као и веровање у Васкресење.

Од Петрановића до Глушца, бројни научници потврђују „цркву босанску“ као православну: Никодим Милаш, Вулетић, Анђелић, Душанић, а од страних Благоев, Лавровски, Брајтман.
Недоумице и расправе у историјској науци о православном карактеру „цркве босанске“ унео је Рачки својим делом „Богумили и патарени“, у коме се искључиво позива на латинске списе и папска писма.

Он проглашава „цркву босанску“ јеретичком, што је у потпуној супротности са свим осталим испитивачима, али у складу са називом “богумил” у значењу јеретик, код римокатолика који су тако погрдно звали православне.

Отуда се богумилима, за које кажу да су добили име по неком попу Богумилу сукобљеним са Немањом, намерно приписује дуализам. Пре ће бити, да је назив “богомили” настао по Богомилу владици Гета (Гота) из четвртог века који је заступао аријанску јерес. Прокоп Цесарејски убраја Гете у Сарбате, којима је Богомил превео Свето писмо на гетску буквицу, на којој је читао јеванђеља у цркви св. Павла у Цариграду (Лесандријска хроника).

Једина разлика између цркве у Босни и Србији, које имају заједниког патријарха, јесте разлика у црквеном устројству и свештеничким звањима за која се залагао верујући народ. За разлику од Босне где су свештеничка звања србска у Србији су „грчка”.

У Босни су сва звања на народном језику: „дед“ са 12 „стројника“ (управитеља), што је пресликано митско оличење месеци године као код сарбинске Арвалске браће који су имали 12 свештеника. После титуле “дед“, виши степен свештенства био је „гост“ (љубовник), а нижи степен мирског реда “старац“. Али, сва свештена лица „цркве босанске“ себе зову „крстјани“ (ришћани).

Реч „стећак“ не постоји ни у једном народном говору. Народ их зове „мрамори“, „ками“, „белег“ или понегде „грчко” гробље. Најстарији су облик србског надгробног наглашавања. Има их у Кијевском Подољу, Малорусији (Украјина) и у области доњег тока Дњепра, али ни тамо не знају ни за какве „стећке” које је измислио Трухелка. Код нас се срећу у Босни и Херцеговини, Србији, Црној Гори, Арбанији.

На већини споменика ове врсте је знак крста, а натписи почињу са: „ва имја Оца, Сина и Светога Духа“. Гробови су окренути по православном начину глава на запад а ноге на исток, док су цркве око којих су зидани надгробни споменици који се у народу зову мрамори, оријентисане искључиво ка истоку.
 
Bosna je srpska ali bosanci su napravili veliku gresku kada su svoju republiku nazvali Srpska .. Neuporedivo korisnije i bolje bi bilo da su je nazvali Republika Bosna i Hercegovina .. Pa muslimane ko ebe sto im se isto zove to nas ne bi trebalo da zanima a ovako smo se odrekli sopstvene istorije ..

- - - - - - - - - -

Tako da su bosanci sami krivi sto su ih bosnje zaebale
 
Bosna je srpska ali bosanci su napravili veliku gresku kada su svoju republiku nazvali Srpska .. Neuporedivo korisnije i bolje bi bilo da su je nazvali Republika Bosna i Hercegovina .. Pa muslimane ko ebe sto im se isto zove to nas ne bi trebalo da zanima a ovako smo se odrekli sopstvene istorije ..

- - - - - - - - - -

Tako da su bosanci sami krivi sto su ih bosnje zaebale

Хм пуно је грешака направљено поготово од 1918-е.
 
Koliko se sećam u januaru 92. je i napravljena srpska republika Bosna i Hercegovina ,tek kasnije je usvojen naziv RS .

Да,тако је кренуло.Мада да смо узели Сарајево та је прича могла и проћи.
Овако су направили од Сарајева град мученик,зли Срби гађају са планина град и ето супер вијести за СНН.
Пуно грешака је прављено,превише ако мене питаш...

- - - - - - - - - -

800px-Bsa_controlled.png
 
Чудо једно колико крвожедних коментара Бошње остављају на својим порталима.

- - - - - - - - - -

Да,тако је кренуло.Мада да смо узели Сарајево та је прича могла и проћи.
Овако су направили од Сарајева град мученик,зли Срби гађају са планина град и ето супер вијести за СНН.
Пуно грешака је прављено,превише ако мене питаш...

Што нисте узели то ебено Сахрајево, него сте га мрцварили?

Чија је идеја била да се не иде на Сахрајево? Пало би док си рек'о кекс.
 
Чудо једно колико крвожедних коментара Бошње остављају на својим порталима.

- - - - - - - - - -



Што нисте узели то ебено Сахрајево, него сте га мрцварили?

Чија је идеја била да се не иде на Сахрајево? Пало би док си рек'о кекс.

Скоро сам причао с једним официрем у пензији из тог краја.
Избацио ми је једну сулуду теорију која можда има смисла.
Он тврди да су Сарајево свјесно са малим снагама држали у блокади јер су били на доминатним котама.
С друге стране су били свјесни да је муслиманима Сарајево битно и да ће навући мноштво снага да га бране.
За познати тунел спаса су Срби знали и свјесно га држали у животу да што више снага уђе у Сарајево.
То оставља простор да на другим дијеловима БИХ напредујемо.Тако је и било.На крају је требало само као шлаг на торти узети Сарајево.Али бошње испадоше мудрије него се чини.Искористили Сарајево за медијску кампању против Срба силоватеља и убица,режирали Маркале и онда мало по мало изгубио се компас.Све чешће офанзиве из правца Сарајева за деблокаду,све чешће смо били принуђени да враћамо снаге да издржимо њихове офанзиве.На крају се тактика држања Сарајева на животу показала погрешном.Слична је прича и са Бихаћом.
 
Bosna je srpska ali bosanci su napravili veliku gresku kada su svoju republiku nazvali Srpska .. Neuporedivo korisnije i bolje bi bilo da su je nazvali Republika Bosna i Hercegovina .. Pa muslimane ko ebe sto im se isto zove to nas ne bi trebalo da zanima a ovako smo se odrekli sopstvene istorije ..

- - - - - - - - - -

Tako da su bosanci sami krivi sto su ih bosnje zaebale

Tamo žive Srbi. I oni su svoju republiku u početku i nazvali Republika srpskog naroda BiH.
 
На то треба додати да су свијет обишле снимке гранатирања Сарајева и да је све већи притисак био на босанским Србима.
А уз то Слобо је глумио миротоворца и тактичара а очигледно да није био дорастао ситуацији.
 
Vreme je da Srbi sa obe strane Drine prestanu da gledaju na muslimane kao na nekoga sa kim može da se razgovara. Mi jednostavno nikada sa njihove strane nismo dobili signal da se može živeti zajedno, već upravo suprotno. Plus što se toliko ovde okolnosti promenilo, a njihov način ponašanja ostao je isti, što je još jedan prilog tvrdnji da mi u njima nemamo i nećemo imati sagovornika. Dakle, od sada i zauvek ih gledati onakvim kakvi zaista jesu, kao kancer u srpskom organizmu koji treba odstraniti.

Mada, možda je bolje poređenje sa parazitom. Taj parazit nam je sisao krv vekovima, i odlična je stvar što je sada i fizički odvojen od nas. Kao i svaki drugi parazit, umreće kad ostane bez izvora hrane. To znači da Srbi jednostavno treba da se utvrde, gledaju da u običnom životu imaju što manje kontakata sa njima i u isto vreme uređuju svoje onako kako oni misle da treba. Hvala Bogu, mi od njih ne zavisimo, nemaju apsolutno ništa da nam ponude, pa onda možemo i da posmatramo kako crkavaju as well...
 
Vreme je da Srbi sa obe strane Drine prestanu da gledaju na muslimane kao na nekoga sa kim može da se razgovara. Mi jednostavno nikada sa njihove strane nismo dobili signal da se može živeti zajedno, već upravo suprotno. Plus što se toliko ovde okolnosti promenilo, a njihov način ponašanja ostao je isti, što je još jedan prilog tvrdnji da mi u njima nemamo i nećemo imati sagovornika. Dakle, od sada i zauvek ih gledati onakvim kakvi zaista jesu, kao kancer u srpskom organizmu koji treba odstraniti.

Mada, možda je bolje poređenje sa parazitom. Taj parazit nam je sisao krv vekovima, i odlična je stvar što je sada i fizički odvojen od nas. Kao i svaki drugi parazit, umreće kad ostane bez izvora hrane. To znači da Srbi jednostavno treba da se utvrde, gledaju da u običnom životu imaju što manje kontakata sa njima i u isto vreme uređuju svoje onako kako oni misle da treba. Hvala Bogu, mi od njih ne zavisimo, nemaju apsolutno ništa da nam ponude, pa onda možemo i da posmatramo kako crkavaju as well...

Па јесте али опасно је што муслимани стварају своју нову историју у чије темеље је уграђена патолошка мржња према Србима.
Неке нове генерације задојене мржњом могу направити нови проблем у БиХ.
 
Па јесте али опасно је што муслимани стварају своју нову историју у чије темеље је уграђена патолошка мржња према Србима.
Неке нове генерације задојене мржњом могу направити нови проблем у БиХ.

Veoma moguće, ali je povoljna okolnost što, za razliku od prošlog puta, Srbi i muslimani više nisu izmešani, nego odvojeni. Samim tim vreme radi u našu korist, dok oni izumiru. Pogledaj samo razlike između popisa i realnog stanja, kod njih je ta razlika oko pola miliona, a to je klasičan egzodus koji samo preti da se nastavi jer, kao što rekoh, oni su ništa drugo nego paraziti. Sami nisu sposobni sebe da izdržavaju. U suštini, to je i jedina stvar koje bi Srbi trebalo da se paze, prodora njihovog kapitala u Srpsku. To jest, oni kapital nemaju, ali ga uvek ima neki šeik iz Pripizdine Kraj Mora...
 
Veoma moguće, ali je povoljna okolnost što, za razliku od prošlog puta, Srbi i muslimani više nisu izmešani, nego odvojeni. Samim tim vreme radi u našu korist, dok oni izumiru. Pogledaj samo razlike između popisa i realnog stanja, kod njih je ta razlika oko pola miliona, a to je klasičan egzodus koji samo preti da se nastavi jer, kao što rekoh, oni su ništa drugo nego paraziti. Sami nisu sposobni sebe da izdržavaju. U suštini, to je i jedina stvar koje bi Srbi trebalo da se paze, prodora njihovog kapitala u Srpsku. To jest, oni kapital nemaju, ali ga uvek ima neki šeik iz Pripizdine Kraj Mora...

То и јесте проблем.Паразити сада имају други организам да сисају(Турке,Арапе и остале исламске земље).Какав ће модификовани монструм настати на крају то је неизвјесно...
 
Kaze Manojlo Milovanovic da ni muslimani ni Srbi nisu imali dovoljno snaga da zauzmu celo Sarajevo. Ja mislim da su ipak mogli.

Мислим да се могло на почетку док је још било Срба у Сарајеву.Али тактика,политика,свега по мало.Слобо да није тактизирао могао је послати неколико добро обучених јединица само за Сарајево да помогну у брзом упаду.Срби су се извлачили из Сарајева умјесто да су остали добро укопани док се не пробију до њих.Али питање је шта би било онда на другим фронтовима.Коридор је био пресјечен.Брчко је било упитно.Бијељина је била упитна.Неко је таргетирао приоритете и сваки дан је био драгоцјен...
 
Ma i to Sarajevo jednostavno treba prežaliti. Uostalom, šta bismo dobili time? Sive zgrade, Miljacku, Baš - čaršiju? Koji će nam? A da imamo to Sarajevo, muslimani bi mogli da urade isto što i mi njima, da ga čukaju sa brda. Previše posla za mali dobitak...
 
Скоро сам причао с једним официрем у пензији из тог краја.
Избацио ми је једну сулуду теорију која можда има смисла.
Он тврди да су Сарајево свјесно са малим снагама држали у блокади јер су били на доминатним котама.
С друге стране су били свјесни да је муслиманима Сарајево битно и да ће навући мноштво снага да га бране.
За познати тунел спаса су Срби знали и свјесно га држали у животу да што више снага уђе у Сарајево.
То оставља простор да на другим дијеловима БИХ напредујемо.Тако је и било.На крају је требало само као шлаг на торти узети Сарајево.Али бошње испадоше мудрије него се чини.Искористили Сарајево за медијску кампању против Срба силоватеља и убица,режирали Маркале и онда мало по мало изгубио се компас.Све чешће офанзиве из правца Сарајева за деблокаду,све чешће смо били принуђени да враћамо снаге да издржимо њихове офанзиве.На крају се тактика држања Сарајева на животу показала погрешном.Слична је прича и са Бихаћом.

Ovo i nije baš najtačnije. Niko nije Sarajevo držao u blokadi - planski, sva naselja oko Sarajeva su većinski srpska. Kada je krenuo rat sva naselja su se branila i Sarajevo se našlo u okruženju. Sa tim da su imali i oni položaje na brdu iznad grada - Hrasno brdo i Igman, koji se nalazio iznad srpskih naselja Ilidže, Krupca, Grlice, Hadžića i Vojkovića.

Imali su tunel za koji smo mi znali a išao je ispod aerodroma kojeg su kontrolisali Srbi a Srbi su ga predali UN-u.

Tim tunelom je u grad stizalo naoružanje i municija a prevozilo se preko Igmana. Nekad neuspješno doduše. :per:

- - - - - - - - - -

Kaze Manojlo Milovanovic da ni muslimani ni Srbi nisu imali dovoljno snaga da zauzmu celo Sarajevo. Ja mislim da su ipak mogli.

Ovo je tačno, nismo mogli ni mi da zauzememo grad niti oni da zauzmu srpska naselja koja su bila dio grada i tako kontrolišu čitav grad.

Samo iz Pofalića su za dan protjerali 20 000 Srba, bili su okruženi i nisu mogli ti Srbi da se odbrane od najezde muslimana iz centra grada. 20 000 ljudi nije moglo da se odbrani, sad zamislite koliko ih je napalo na to naselje. Gledao sam kako gore srpske kuće tamo. One koji nisu mogli da bježe su pobili.
 
Ovo i nije baš najtačnije. Niko nije Sarajevo držao u blokadi - planski, sva naselja oko Sarajeva su većinski srpska. Kada je krenuo rat sva naselja su se branila i Sarajevo se našlo u okruženju. Sa tim da su imali i oni položaje na brdu iznad grada - Hrasno brdo i Igman, koji se nalazio iznad srpskih naselja Ilidže, Krupca, Grlice, Hadžića i Vojkovića.

Imali su tunel za koji smo mi znali a išao je ispod aerodroma kojeg su kontrolisali Srbi a Srbi su ga predali UN-u.

Tim tunelom je u grad stizalo naoružanje i municija a prevozilo se preko Igmana. Nekad neuspješno doduše. :per:

- - - - - - - - - -



Ovo je tačno, nismo mogli ni mi da zauzememo grad niti oni da zauzmu srpska naselja koja su bila dio grada i tako kontrolišu čitav grad.

Samo iz Pofalića su za dan protjerali 20 000 Srba, bili su okruženi i nisu mogli da se odbrane od najezde iz centra grada. 20 000 ljudi nije moglo da se odbrani, sad zamislite koliko ih ne napalo na to naselje. Gledao sam kako gore srpske kuće tamo. One koji nisu mogli da bježe su pobili.

Па да ли је била планска блокада или није не смијем рећи.Али у принципу је било де факто окружено,шта је друго него блокада на крају крајева.
Тешко ми је о Сарајеву причати из разлога јер мислим да смо ту изгубили рат а биле су зезнуте борбе гдје је погинуло мноштво наших младих момака.
 
Poslednja izmena:
На то треба додати да су свијет обишле снимке гранатирања Сарајева и да је све већи притисак био на босанским Србима.
А уз то Слобо је глумио миротоворца и тактичара а очигледно да није био дорастао ситуацији.

Nemoj tako, ako ikome mi Srbi u Republici Srpskoj dugujemo opstanak to je Slobodan Milošević, prvenstveno a zatim i cijela Srbija.

Da nije bilo Srbije nas u Republici Srpskoj ne bi bilo. Sloba je poslao vojsku na granicu a mi smo već tada bili pod napadom NATO-a i HV-a, te tzv arbih i HVO te ih tako sve zaustavio.

Jedna vojska protiv četiri. Dugoročno - ne bi imali mnogo šanse.
 

Back
Top