Brak ljudi različitog stava prema religiji

A sta mene ili nekog drugog ateistu briga sta uci hriscanstvo ?
Nek partnerka misli sta hoce po tom pitanju, nek misli da brakom postajemo "jedno" a ja znam tj vidim da smo mi ipak dvoje :ok:
I niko nam ne garantuje [ni bog, ni crkva, ni sv Petar] da cemo ceo zivot biti zajedno. Dok traje, traje.......dok ima ljubavi, postovanja, tolerancije i razumevanja to je brak-zajednica, kad to prestane pruzicemo ruku jedno drugom i svako na svoju stranu.
Mozda prestane, mozda nikad.......ionako statistika kaze da se u Srbiji od 1000 brakova 700 razvedu sto ce reci 2/3 se razvedu. Bar polovina tih sklopljenih brakova su u crkvi vencani [vernici].
Ne mogu da konstatujem da ih je hriscanstvo necemo naucilo :lol:
 
A sta mene ili nekog drugog ateistu briga sta uci hriscanstvo ?
Nek partnerka misli sta hoce po tom pitanju, nek misli da brakom postajemo "jedno" a ja znam tj vidim da smo mi ipak dvoje :ok:
I niko nam ne garantuje [ni bog, ni crkva, ni sv Petar] da cemo ceo zivot biti zajedno. Dok traje, traje.......dok ima ljubavi, postovanja, tolerancije i razumevanja to je brak-zajednica, kad to prestane pruzicemo ruku jedno drugom i svako na svoju stranu.
Mozda prestane, mozda nikad.......ionako statistika kaze da se u Srbiji od 1000 brakova 700 razvedu sto ce reci 2/3 se razvedu. Bar polovina tih sklopljenih brakova su u crkvi vencani [vernici].
Ne mogu da konstatujem da ih je hriscanstvo necemo naucilo
:lol:

E sada da li su oni zaista vernici i hriscani ili su samo deklarativni hriscani drugi je padez.
 
A sta mene ili nekog drugog ateistu briga sta uci hriscanstvo ?
Nek partnerka misli sta hoce po tom pitanju, nek misli da brakom postajemo "jedno" a ja znam tj vidim da smo mi ipak dvoje :ok:
I niko nam ne garantuje [ni bog, ni crkva, ni sv Petar] da cemo ceo zivot biti zajedno. Dok traje, traje.......dok ima ljubavi, postovanja, tolerancije i razumevanja to je brak-zajednica, kad to prestane pruzicemo ruku jedno drugom i svako na svoju stranu.
Mozda prestane, mozda nikad.......ionako statistika kaze da se u Srbiji od 1000 brakova 700 razvedu sto ce reci 2/3 se razvedu. Bar polovina tih sklopljenih brakova su u crkvi vencani [vernici].
Ne mogu da konstatujem da ih je hriscanstvo necemo naucilo :lol:
Mudro zboris, covece, ljubav je osnov braka, a ljubav je "hemija" izmedju dvoje ljudi razlicitog pola, izmedju muskarca i zene. Kad prestane dejstvo "hemije", ljubav nestaje, a ostaje prijateljstvo, zajednica zivota i interesa. Ako toga nema sve se raspada. Ne samo da ljubav nestaje, nestaje i ljudskost.
 
U tom slučaju tvoj dragi nije ateista nego antiteista. A to je ogromna razlika. Ateista jednostavno ne vjeruje, smatra da nije našao dovoljan razlog da vjeruje ili je jednostavno izgubio razlog zbog kojeg je vjerovao, a da pri tom nema ništa protiv onih vjerujućih.
Antiteista takođe ne vjeruje, ali sa tom razlikom da se svim silama bori protiv onih koji vjeruju, tj. odbija njihove "dokaze" o postojanju Boga i pokušava im nametnuti svoje stavove.

E sad, ja lično sam deista. Deista ne vjeruje ni u evoluciju, niti u kreacionizam. Deista smatra da nas je stvorilo nešto, nazovimo to Bog, ali ne na taj način kako su nas učili u Bibliji ili bilo čemu što je povezano sa vjerom, neka napredna civilizacija - recimo. Ovo je široka tema, da ne idem u dubinu, a i nebitno je za ono što hoću da kažem...

Pored toga što nisam teista, nemam nikakav problem da uđem u bilo kakav vjerski objekat. Nemam problem sa tim da slavim krsnu slavu, niti da proslavljam bilo koji hrišćanski praznik. Ja na to gledam kao na tradiciju, a ne kroz vjeru. Jer, to su jedni od rijetkih dana kada se ljudi okupljaju, kada možeš da porazgovaraš sa nekim koga dugo nisi vidio, a nisi imao vremena za to. To su neki lijepi trenuci koje ne treba kvariti.
Znači li to što je tvoj momak ateista da on ne treba ići drugim ljudima na slavu umjesto da ih kao čovjek ispoštuje, ili još gore da ide na slave, a da on sam njih ne zove na slavu. Pa to je strašno! A uostalom to vuče i tebe. Zamisli da ste pozvani na slavu kod tvoje rodbine ili prijatelja, a da on neće sa tobom. Pa to je još strašnije!
Ja ću pak, svoju slavu slaviti dok sam živ, tako sam odlučio, i nema nikakve potrebe da prekidam tradiciju koja se prenosila sa koljena na koljeno, iako sam deista!

Takođe što se tiče crkvenih obreda: Kada se budem ženio, svakao da ću se vjenčati u crkvi, ako ne zbog moje izabranice (u slučaju da ne bude tražila), onda će to sigurno biti zbog mojih roditelja. Ja neću biti ništa tužniji niti išta sretniji ako se vjenčam u crkvi, nemam nikakav problem s tim. Ustvari, biću sretniji, jer ću znati da moji roditelji neće biti tužni, kao što bi bili u slučaju da se ne vjenčam u crkvi. Jer uvijek moramo misliti na one koje volimo i one na one koji nas vole!

Što se tiče krštenja djeteta u crkvi, takođe ne vidim razlog zašto se dijete ne bi krstilo. Krstio sam se i ja, pa šta!? Evo sada sam deista, a to što sam kršten nije odredilo da li ću ja biti vjernik ili ne, niti me učinibo boljim ili lošijim čovjekom. To je stvar ličnog izbora i individualnog pogleda na svijet.
Ja ću svoje dijete krstiti iz istih razloga zbog kojih ću obilježavati vjerske praznike i zbog kojih ću se vjenčati u crkvi. I nikada ga neću nagovarati za ili protiv vjere, to neka bude stvar njegovog izbora.

I gledaj još jednu stvar. Brak je veliki izazov, mnogo stvari izađe na vidjelo tek u zajedničkom životu. Tek tada se vidi ko je ko, jer tada se ljudi opuste i pokažu svoje pravo lice. Ako si bar mjesec dana živila zajedno sa svojim momkom, znaćeš o čemu govorim. Za skladan zajednički život bitno je uzajamno poštovanje i RAZUMIJEVANJE. Razumijevanje potreba svoga partnera. Za skaldan brak potrebni su i slični pogledi na život. Ako jedan roditelj hoće da odgaja dijete na ovaj način, a drugi na ona, tu može doći do velikih nesuglasica, a to je jako loše po dijete. I otac i majka trebaju da odgajaju dijeta na isti način i da se tako i ophode prema njemu inače je odgoj kontraproduktivan. Pročitaj neku knjigu iz dječije prihologije ili bar relevantne novinske i naučne članke.

Ako on kao tvoj potencijalni muž nije spreman da rasčisti sam sa sobom neke stvari i da shvati da nije sam na svijetu. Ovaj svijet nije nastao samo zbog njega i da se sve treba njemu prilagođavati, jer tada nemate baš velike šanse za skladan brak. A šta će ti brak koji nije skladan? Pa bolje ti je čitav život da budeš sama ili da godinu dana patiš zbog raskida, nego da patiš čitav ostatk svog života. A on nek nađe neku sluškinju koja će mu čitavog života govoriti "da mužiću". (ovo govorim u krajnjem slučaju)

Preispitaj malo vaš odnos, vaše poglede na budućnost. Razgovaraj o tome da li on išta gubi ili dobija time što se nećete vjenčati u crkvi, time što se dijete neće krstiti i time što ikona neće biti u vašem stanu ili je to jednostavno neki njegov inat. U svakom slučaju nadam se da ćete riješiti problem. Pozdrav :)
 
Za skaldan brak potrebni su i slični pogledi na život. Ako jedan roditelj hoće da odgaja dijete na ovaj način, a drugi na ona, tu može doći do velikih nesuglasica, a to je jako loše po dijete. I otac i majka trebaju da odgajaju dijeta na isti način i da se tako i ophode prema njemu inače je odgoj kontraproduktivan
Pazi, ako postoji ljubav, tolerancija i postovanje svakako da tu nema mesta nesuglasicama. Sedne se za sto i mirnim razgovorom se sve resi, tvrdoglavost jednog partnera da nesto "mora" da bude tako kako je on zacrtao ne vodi nicemu dobrom detetu.
Opet kazem, tolerancija i postovanje oba partnera, neko mora da popusti i da ne gleda pravo kao konj.
Pa evo ja kao ateista cu npr krstiti dete u crkvi ako mi je stalo do partnerke, ako je volim i postujem. Ne znaci mi nista to krstenje [bolje da sam u kafanu otisao na pivo za to vreme] ali ok, sve zarad ljubavi. Mogu i ikonu ako treba okaciti na zid. Meni je lepse da na mestu ikone stoji slika neke kuce pored jezera ili brvnare u sumi ali ajde.....

Nadam se da razumes :D
 
Pazi, ako postoji ljubav, tolerancija i postovanje svakako da tu nema mesta nesuglasicama. Sedne se za sto i mirnim razgovorom se sve resi, tvrdoglavost jednog partnera da nesto "mora" da bude tako kako je on zacrtao ne vodi nicemu dobrom detetu.
Opet kazem, tolerancija i postovanje oba partnera, neko mora da popusti i da ne gleda pravo kao konj.
Pa evo ja kao ateista cu npr krstiti dete u crkvi ako mi je stalo do partnerke, ako je volim i postujem. Ne znaci mi nista to krstenje [bolje da sam u kafanu otisao na pivo za to vreme] ali ok, sve zarad ljubavi. Mogu i ikonu ako treba okaciti na zid. Meni je lepse da na mestu ikone stoji slika neke kuce pored jezera ili brvnare u sumi ali ajde.....

Nadam se da razumes :D

Da, svakako. Možda sam bio malo krut što se tiče citiranog teksta, ali u suštini mišljenja nam se slažu. Ne postoji problem koji dvoje mladih ljudi koji se vole ne mogu riješiti, samo je pitanje da li obe strane strane žele kompromis. Ali ajde, ima svega u "Božijoj bašti". :D
 
Da, svakako. Možda sam bio malo krut što se tiče citiranog teksta, ali u suštini mišljenja nam se slažu. Ne postoji problem koji dvoje mladih ljudi koji se vole ne mogu riješiti, samo je pitanje da li obe strane strane žele kompromis. Ali ajde, ima svega u "Božijoj bašti". :D

O kakvom kompromisu govorimo kada govorimo kao vernici (ne kao neko kome je religija folklor)? Kako mogu da govorim o kompromisu kada je u pitanju spasenje duše, podizanje dece i sl?
 
Za tebe se vidi da si zagrizeni vernik a ne tolerantan kao vernik. Ti si sigurno u braku ili vezi ISKLJUCIVO sa partnerkom istih verskih pogleda 100 %

Ne postoji zagriženi ili tolerantan vernik. Ili si vernik ili nisi vernik. To je ono kao devojka je malo trudna. Paz da nije. Ili je trudna ili nije trudna.
Ja po prirodi poziva mogu da budem u braku samo s osobom istih verskih shvatanja što ne znači da nemam prijatelje s kojima ne delim ista verska uverenja. A kao verski analitičar imam poprilično kontakta s ljudima različitih verskih stanovita i do sada se niko nije požalio da sam netolerantan. Ali kada je u pitanju brak... Teško da vernik može da bude s osobom koja to nije ili s kojom ne deli iste verske stavove.

- - - - - - - - - -

Isključivost je jako loša karakterna osobina. Ljepota je u prihvatanju drugačijeg, naravno ako to drugačije ne prelazi granice zdravog ukusa.

Pazi, družim se ja i s Muhammedom Jusufspahićem i sa Zukurlićem i s Nuncijem (ambasador Vatikana) u Beogradu i potpuno ih prihvatam kao ljude... Jedino što ne smatramo da će oni drugi biti spašeni odn. raju ili dzennetu kako bi rekli muslimani.
 
Ja po prirodi poziva mogu da budem u braku samo s osobom istih verskih shvatanja što ne znači da nemam prijatelje s kojima ne delim ista verska uverenja.
Kako.......znaci da si ipak netolerantan. Kako mozes da imas prijatelje a bracnog partnera ne mozes, zar partner nije najbolji prijatelj kroz zivot ?
Teško da vernik može da bude s osobom koja to nije ili s kojom ne deli iste verske stavove.
Uopste nije tesko, samo treba da si normalan i da postujes tudja verska opredeljenja :ok:
 
Kako.......znaci da si ipak netolerantan. Kako mozes da imas prijatelje a bracnog partnera ne mozes, zar partner nije najbolji prijatelj kroz zivot ?

Uopste nije tesko, samo treba da si normalan i da postujes tudja verska opredeljenja :ok:

Bilo bi dobro da naučiš citirati post kako treba.
Kada već citiraš onda citiraj da se zna čiji post citiraš.

E sada tema.
Tvoja izjava da je neko netolerantan jer je bio iskren i po meni veoma mudar je ishitrena.

A pogotovo ići toliko daleko i reći ako je neko normalan ..... misliš da neko ako nema mišljenje kao ti nije normalan?
Niko ne priča o poštovanju tudjih verskih opredeljenja već o bračnoj zajednici dvoje ljudi pripadnicima različitih verskih zajednica.
 
Isključivost je jako loša karakterna osobina. Ljepota je u prihvatanju drugačijeg, naravno ako to drugačije ne prelazi granice zdravog ukusa.

Ti si npr pravoslavac a žena ti je muslimaka i imate dvoje dece.
Jedno će biti pravoslavac a drugo musliman jer eto ima tolerancije ili jedne nedelje biće pravoslavci a druge muslimani?
Tolerancija u braku mora da postoji kao i ljubav i ljudi treba da budu različti i da se tom različitošću dopunjuju.
Medjutim u nekim suštinskim pitanjima vezanim baš za život moraju biti isti, da bi opstali.
 
Poslednja izmena:
A pogotovo ići toliko daleko i reći ako je neko normalan ..... misliš da neko ako nema mišljenje kao ti nije normalan?
Niko ne priča o poštovanju tudjih verskih opredeljenja već o bračnoj zajednici dvoje ljudi pripadnicima različitih verskih zajednica.

Pazi, svako za sebe misli da je normalan, to se sigurno slazemo i ja i ti.

Kao drugo, ova tema je brak ljudi različitog stava prema religiji a ne govori o dvoje partnera pripadnika razlicitih verskih zajednica.

Jel tako ?

- - - - - - - - - -

Tolerancija u braku mora da postoji kao i ljubav i ljudi treba da budu različti i da se tom različitošću dopunjuju.
Medjutim u nekim suštinskim pitanjima vezanim baš za život moraju biti isti, da bi opstali.

Ne moraju isti, samo tolerantni i popustljivi ali OBOJE
 
Kako.......znaci da si ipak netolerantan. Kako mozes da imas prijatelje a bracnog partnera ne mozes, zar partner nije najbolji prijatelj kroz zivot ?

Uopste nije tesko, samo treba da si normalan i da postujes tudja verska opredeljenja :ok:

Nema to veze s toleranicijom. Zamisli pravoslavnog svestenka s zenom katolkinjom ili luterankom ili muslimankom...
Pazi ja govorim o istinskim vernicima, ne onim folklornim koji su XY vere reda radi. Govorim o vernicima koji aktivno praktikuju svoju veru i kojim aje vera sastavni deo zivota.
 
Pazi, svako za sebe misli da je normalan, to se sigurno slazemo i ja i ti.

Kao drugo, ova tema je brak ljudi različitog stava prema religiji a ne govori o dvoje partnera pripadnika razlicitih verskih zajednica.

Jel tako ?

- - - - - - - - - -



Ne moraju isti, samo tolerantni i popustljivi ali OBOJE

Pazi ako je neko iskren i predan vernik koji praktikuje svoju veru u svakodnevnom zivotu, takav vernik/vernica ne moze bas da bude u braku s nevernikom - ateistm ili pripadnikom druge vere u ime tolerancije. S druge strane zamisli npr. ateiistu ciji bracni drug redovno ide u crkvu, praktikuje veru, hrani sebe i svoje ukucane u skladu sa svojim verskim uverenjima... Ne ide...
 
Pazi, svako za sebe misli da je normalan, to se sigurno slazemo i ja i ti.

to ti ne daje pravo da ostale smatraš nenprmalnima jer ne misle kao ti.

Kao drugo, ova tema je brak ljudi različitog stava prema religiji a ne govori o dvoje partnera pripadnika razlicitih verskih zajednica.

Jel tako ?

Po tebi jedan musliman i pravoslavac imaju isti stav prema religiji?


- - - - - - - - - -



Ne moraju isti, samo tolerantni i popustljivi ali OBOJE

Ne kopiraj post selektivno jer gubi smisao a i ti time ne pokazuješ da si shvatio napisano.
Ponavljam za tebe je tolerancija dete je malo musliman malo pravoslavac .... nedeljno? dnevno?
 
Poslednja izmena:
Nema to veze s toleranicijom. Zamisli pravoslavnog svestenka s zenom katolkinjom ili luterankom ili muslimankom...
.

A zamisli ti svestenika sa zenom pravoslavkom koju ne voli nego je s njom jer je pravoslavka a voli katolikinju. ne ide ni to prijatelju, no no.....

- - - - - - - - - -

to ti ne daje pravo da ostale smatraš nenprmalnima jer ne misle kao ti.

?

Uopste ostale ne smatram neprimernima ako nemaju iste verske poglede na zivot kao ja, odakle si to zakljucila ?
Postujem svakoga ko je iskren, posten i cestit i nebitno mi je koje je vere ili je ateista kao ja

- - - - - - - - - -

Po tebi jedan musliman i pravoslavac imaju isti stav prema religiji?

Zar nije koobejagi bog stvorio sve ljude da budu isti tj jednaki ?
 
Da bi pisao uopšte nešto o veri treba neke stvari o vernicima i da znaš.
Ja mogu živeti sa npr. muslimanom i on nek poštuje svoju veru a ja moju ali bi došli u sukob oko toga kako vaspitavati dete da li u duhu muslimanstva ili pravoslavlja.
Svakodnevne svadje oko toga dovele bi do nestanka ljubavi.
Pričaš o tematici o kojoj izleda slabo znaš.

Ljudi su svi jednaki ali njima pristup veri nije isti već različit zato i imamo nekoliko religija a ne samo jednu.
 

Back
Top