Komunikacija

ranjeni Zoro

Elita
Poruka
21.565
Mačka iz Srbije i mačka iz Norveške, ili Japana..savršeno se razumeju.
Isto je sa pticama, lavocima, kitovima..

Šta je sa ljudima?

Ponosimo se bogatstvom jezika, a ispade da Srbina i Norvežanin ili Japanac ne mogu da se razumeju baš najbolje, ukoliko se ne posluže rečnicima ili pribegnu mlataranjem ruku

Čak i mi koji govorimo istim jezikom, ispade da različito tumačimo mnoge pojmove, pa ko u klin ko u ploču

Sve u svemu, ispade da je jezik više problem nego rešenje, više mana nego prednost i više otrov nego lek.

da li bi se ljudi bolje sporazumevali kada ne bi bilo nikakvog govora?

I kakva bi to komunikacija bila, koja bi kod ljudi stvarala najmanje problema?

Putem pogleda, dodira, mirisa..?

Koja?
 
Da li su ljudi razvili razlike u jezicima da bi se geografski podelili, tj da li su od jednog jezika nastali drugi dijalekti upotpunjeni novim recima i samim tim tako nastali novi jezici. :think:
 
Nijedan znakovni sistem ne bi bio, i nije, idealan. Komunikacija je složen proces i čine ga: pošiljalac, primalac, poruka, kanal i kod (kaže semiotika, ne ja). "Greška" može biti na jednom ili na više tačaka komunikacije.
 
to ti je kad ti ono npr holandjanin koristeci engleski jezik posle nekoliko pica opustanja kaze kako on ima "kucu od cigle" a ti nemas pojma o cemu on prica jer ne poznajes ekonomsko drustveno stanje holandije ..I da on u stvari hoce da ti kaze da za razliku od prosecnog holandjanina koji zivi u iznajmljenom kartonskom stanu on poseduje zidanu kucu od cigle koja je njegovo vlasnistvo sto znaci da je znatno imucniji od prosecnog holnadskog proletera

da bi se ljudi razumeli nije dovoljno da dele jezik tj sredestvo kumunikacije vec moraju da dele reference..da podrazumevaju iste svari pod istim terminima..
 
to ti je kad ti ono npr holandjanin koristeci engleski jezik posle nekoliko pica opustanja kaze kako on ima "kucu od cigle" a ti nemas pojma o cemu on prica jer ne poznajes ekonomsko drustveno stanje holandije ..I da on u stvari hoce da ti kaze da za razliku od prosecnog holandjanina koji zivi u iznajmljenom kartonskom stanu on poseduje zidanu kucu od cigle koja je njegovo vlasnistvo sto znaci da je znatno imucniji od prosecnog holnadskog proletera

da bi se ljudi razumeli nije dovoljno da dele jezik tj sredestvo kumunikacije vec moraju da dele reference..da podrazumevaju iste svari pod istim terminima..

ali se to ne dešava

eto npr osmeh, znam ljude koji imaju takav izraz lica uvek, oči mu se smeju, ali ti i pored toga nikad ne znaš da li će da ispriča vic ili će da ti opali šamar

Kažu da prilično veliki procenat (mrzim procente al ajde) odlazi zapravo na neverbalnu komunikaciju (mimike, gestovi, ritam, govor tela uopšte..) i da je ona upravo u tom nekom velikom procentu, bitnija od svega što izgovorimo.

Postoji veoma mnogo načina da nekome kažeš npr volim te

ali, da li ćeš za to vreme da odvrćeš nešto šracigerom, ili da ga gledaš u oči, ili ćeš da gledaš u pod, ili ćeš to da mu kažeš dok je prekoputa ulice..
 
ali se to ne dešava

eto npr osmeh, znam ljude koji imaju takav izraz lica uvek, oči mu se smeju, ali ti i pored toga nikad ne znaš da li će da ispriča vic ili će da ti opali šamar

Kažu da prilično veliki procenat (mrzim procente al ajde) odlazi zapravo na neverbalnu komunikaciju (mimike, gestovi, ritam, govor tela uopšte..) i da je ona upravo u tom nekom velikom procentu, bitnija od svega što izgovorimo.

Postoji veoma mnogo načina da nekome kažeš npr volim te

ali, da li ćeš za to vreme da odvrćeš nešto šracigerom, ili da ga gledaš u oči, ili ćeš da gledaš u pod, ili ćeš to da mu kažeš dok je prekoputa ulice..

slazem se..nacin na koji je neka poruka isporucena mozda je I vazniji od samog sadrzaja poruke..tj nacin je deo te poruke
reci nekome "budalo" je receno na jedan nacin sala i zahebancija a na drugi nacin uvreda
 
Čoporenje je napravilo te različite jezike jer su antagonizmi (od straha) težili hermetizaciji i tajnovitosti plemena...
Antropološki je jasno kako se sve to odvijalo...
Međutim...Ubrzo ćemo imati brze prevodioce-telefone i komunikacija će se brzo popraviti...Doduše,engleski se toliko raširio da je već skoro planetarni jezik...
Zloćko je dobro objasnila kako jezik funkcioniše-i to će moći da se popravi.
Drugi je problem veći:govor je igra koja usmerava i misli i tu se stvara vrzino kolo autonomnosti govora...Slićan problem kao s novcem...
Ovo su ozbiljni zadaci-i monetarni sistem i komunikacija, za ovu civilizaciju...
 
I mimika je znakovni sistem...:)
Na kraju, sve zavisi od onoga koji tumači znakove, tj poruku. Isti "označitelj" može imati više "označenih" (kaže semiotika)... Recimo da je on njoj rekao da je voli i pri tom odvrtao nešto šrafcigerom... možda je ona to razumela kao njegov nespretan pokušaj da prevaziđe svoj dugo negovani "mačo" imidž...:think:
 
znam jednog tipa koji je pre mnogo godina otišo u norvešku tačnije iselio se iz srbije što svima toplo preporučujem ali nije to tema
tema je da je on živeo i radio u norveškoj sve te godine a da je od njihovog jezika jedva uspeo da zapamti desetak reči.
kažu norveški je težak jezik a o gramatički ispravnom izgovoru govora nema ako nisi starosedeoc.....
jednom prilikom dok je bio u poseti i pričao nam kako se snašao kako živi i kako se sporazumeva obzirom da ....nije naučio jezik jelte
te nam čovek reče da kad nešto hoće on ispriča svih deset reči koje zna i nekako norvežani njega odlično razumeju
verujem da je karikirao ali isto tako verujem da je on uz svoje reči malo mlatarao rukama malo čkiljio očima i da je naposletku dobijao to što traži.
što bi značilo da jezik nije nužno sredstvo sporazumevanja nekada je delotvornije da u nečijim očima pročitaš odgovor na ono što tražiš naravno ukoliko umeš da tumačiš pravilno tuđe poglede

jer proizvoljno tumačenje nečijeg pogleda može da odvede u ozbiljnu nevolju i onog ko gleda i onog ko tumači...
 
ovde, onde, tuda, svuda...
vladaju ista pravila, bar u mom sistemu


ali stvarno mi je veoma zanimljiva ta oblast koja se bavi čitanjem grimasa i mimike
ono kad nekom mrdne brk a to u stvari znači da je taj nešto zabašurio....
volela bih da naučim da čitam te nevidljive znake na licu i da provalim kad neko laže
 
ovde, onde, tuda, svuda...
vladaju ista pravila, bar u mom sistemu


ali stvarno mi je veoma zanimljiva ta oblast koja se bavi čitanjem grimasa i mimike
ono kad nekom mrdne brk a to u stvari znači da je taj nešto zabašurio....
volela bih da naučim da čitam te nevidljive znake na licu i da provalim kad neko laže

ne, ti bi volela da te ljudi ne lažu

- - - - - - - - - -

ili ako već moraju, da ti ne nasedaš na laži
 
ne ja bi volela da me lažu i da misle kako su uspešno lažljivi bili
a da ja na osnovu titraja u uglu usne znam šta je istina a šta ne! kad bih razvila tu veštinu, to bi već bilo nešto...

inače laž je toliko odomaćena među ljudima da i kad ne moraju lagati ljudi lažu ne znam ni ja sama zašto
za takve koji neselektivno lažu potreban je lovac na grimase a jedina komunikacija sa njima bila bi teranje u p,m
ajd odo....
 
ne ja bi volela da me lažu i da misle kako su uspešno lažljivi bili
a da ja na osnovu titraja u uglu usne znam šta je istina a šta ne! kad bih razvila tu veštinu, to bi već bilo nešto...

inače laž je toliko odomaćena među ljudima da i kad ne moraju lagati ljudi lažu ne znam ni ja sama zašto
za takve koji neselektivno lažu potreban je lovac na grimase a jedina komunikacija sa njima bila bi teranje u p,m
ajd odo....

laž je odomaćena svuda, nisu ljudi izmislili laž znaš..

cvet orhideje ima tučak koji izgleda kao pčela, da bi namamila bumbara..

neke ribe proprimaju drugačije oblike, kako bi se sakrile, ili prevarile plen i prerušile se u kamen dok ovaj prolazi, e da bi ga zgrabile i pojele..(mimikirja, jel..)

svi lažu

Laž je neophodna. Potrebija od istine.
 

Back
Top