Одбијен захтев капетана Драгана за укидање притвора

Дундурије

Domaćin
Banovan
Poruka
3.700
Тема о мукама и мучењу Драгана Васиљковића познатијег под именом капетан Драган. Овај Србин се налази у хрватском затвору у Сплиту гдје је изложен мучењу и разним притисцима. У заточеништву је већ 2 године у хрватској, а укупно 12 година, 2016. године је имао срчане проблеме, прије 1 дан је одбијен његов захтјев за одбрану са слободе.
Раније теме о Васиљковићу:
 

Prilozi

  • KAPETAN-DRAGAN_620x0.jpg
    KAPETAN-DRAGAN_620x0.jpg
    71,9 KB · Pregleda: 136
Ја себе доживљавам као човека који је себе и своје посветио Србији и Србима у последњих четврт столећа. Ја сам сигурно један од ретких ко је у пуној снази са тридесетак година старости дошао у Србију. Имао сам леп авион са седам седишта, прекоокеанску јахту, коју сам довезао из Аустралије. Више пара него што ми је било потребно за одржавање стила живота који сам водио. Мала авио-компанија коју сам почео градити у Србији ми је од самог почетка доносила више новца него што сам био у стању да потрошим.

Међутим, поверовао сам да је моје ангажовање у заштити мог народа далеко важније. Моје појављивање у Крајини је направило невероватан импакт. Нико тако нешто није могао да очекује. У релативно кратком периоду, од априла до јула 1991. године, догодио се препород, ситуација на бојишту је окренута за 180 степени. Када је изгледало да су усташе поражене и да ће Хрватска бити принуђена да седне за преговарачки сто, донесена је одлука да се "Книнџе" расформирају и ја сам, не својом вољом, удаљен из Крајине.

Од тренутка када ме је хрватска полиција преузела са аеродрома у Сиднеју па до данашњег дана не могу рећи једну ружну реч за хрватску полицију, затвореко особље, па чак ни за хрватске затворенике.

У коначници очекујем апсолутну победу, без икакве резерве. Правда је можда спора, али је достижна. У принципу, ми смо већ оповргли апсолутно сваки сегмент оптужбе, односно они нису успели да изнесу нити један некомпромитовани доказ, тако да је основа наше жалбе да је судац фашистички злочинац и криминалац који уопште није размотрио доказе. Мада ја не очекујем никакву правду у фашистичкој Хрватској. Ово је само форма која се мора задовољити да би предмет могао отићи ван Хрватске.

Никад нисам био одлучнији него сад. Овде, у овом прогону, не ради се о некаквим мојим неделима, већ је ово наставк стничког чишћења и застрашивања Срба. Оних малобројних Срба који су још остали у Хрватској, као и оних Срба који можда још размишљају да се врате својим домовима. Јер ако могу овако безобразно и бестидно, без и иједног јединог некомпромитованог доказа, да осуде Капетана Драгана на 15 година, могу сваког Србина на колико год им се ћефне.

Капетана Драга, првог од "книнџи", које су у историју као најхрабрији међу храбрима, оличење поштовања војничког кодекса и витешког понашања, ушла на велика врата и против којих никада нико прстом није упро. Ако то могу првом "книнџи", могу сваком Србину. Не смемо заборавити: Усташе су опасне не зато јер се боје. Те кукавице се боје и сопствене сенке, упитајте становнике Глине.

Усташе су опасне зато што се ничега не стиде, не знају шта је срамота. У стању су да певају "Данке Дојчланд" и да не поцрвене. Ништа им није свето. Хрвастка је остала дужна како мени, тако и у односу на 300.000 Срба, које је прогнала са својих огњишта. Дуг јој се мора утерати кад-тад! Али не смемо их потцењивати.

Да ли сам задовољан односом официјелног Београда према мени? Волео бих да поставите исто питање официјелном Београду. Било би интересантно чути шта би имали да кажу. За последњих 12 година ја од официјелне Србије нисам добио ни поштанску маркицу. Никада ме нико званично није упитао да ли ми нешто треба, да ли после 12 година без плате имам новца за телефон, на пример.

Једном сам замолио конзула у Аустралији да ми одштампа неку хашку пресуду која би можда имала неког утицаја у мом случају. Месец дана касније сам добио поруку да за то конзул нема буџет, а коштало је 25 долара. Толико га је било срамота да ми се више није јавио. Шта мислите како сам се тада осећао. само захваљујући СПЦ, ја и моја породица смо опстали ове године.

http://www.pravda.rs/2017/11/06/isp...nom-moraju-platiti-za-sve-sto-su-nam-uradili/
 
Потпуно сам згрожен да неко може да измисли толику лаж да сам претучен у затвору и да су то чак снимиле камере. Нико не само да ме није претукао, већ за последње три године колико сам у затвору Лора никада ни једну ружну реч или поглед нисам доживео од нило код затвореника или притвореника.
http://www.snf.hr/kapetan-dragan-lazu-niko-me-nije-pretukao/
 
Пада пресуда Капетану Драгану?

Врховни суд Хрватске за 12. јун заказао је жалбено рочиште посље кога би требало да донесе коначна одлуку о томе да ли ће Драган Васиљковић, познатији као Капетан Драган после 12 година проведених у притвору, од овог љета бити слободан човјек.
Саво Штрбац, Члан правног тима одбране Капетана Драгана, објашњава да ће само рочиште у Загребу трајати тек неколико сати, а да ће се Васиљковић петочланом судском вијећу обратити путем видео-линка из затвора Лора код Сплита.

„Када судско вијеће чује обје стране, чланови ће се повући како би донијели коначну одлуку о овом процесу. Моја процјена је да ће поништити првостепену пресуду и процес вратити на почетак, а да ће истовремено донијети одлуку да се Капетану Драгану укида притвор“, каже Штрбац.

Он је увјерен управо у овај сценарио зато што, како објашњава, Врховни суд Хрватске мора да утврди да је у пресуди којом је осуђен на 15 година грубо прекршено кривично право по коме је он могао бити суђен и осуђен искључиво за кривична дјела на основу којих је доњета одлука о екстрадицији.

„Мада је у тој одлуци окривљен за само једно кривично дјело, фактички је пресуђен и за још два друга, што је груба повреда процедуре. Када донесу ову одлуку, судско вијеће ће одмах одлучивати и о укидању притвора, а кључни аргумент биће чињеница да је он већ иза решетака много више него што би износила максимална казна за оно што се терети“, објашњава Штрбац.

Ипак, судије Врховног суда Хрватске могу и другачије да одлуче, а најреалнија су два сценарија. Први је да се првостепена пресуда у потпуности прихвати, а друга да се прихвати само у оном дјелу због кога је и изручен из Аустрије.
„Међутим, у оба случаја, иако је Васиљковић већ одлежао две трећине те казне, он не би по аутоматизму био одмах пуштен на слободу, већ би претходно морао да то затражи од Министарства правде Хрватске“, каже Штрбац.
Уколико би се држао сопствене праксе, Врховни суд Хрватске би могао да се позове и на судски преседан у процесу који је вођен против Митра Арамбашића.
Случај Арамбашић је по много чему сличан предмету Васиљковића. Овај Србин, родом из далматинског села Отишића код Сиња, у одсуству је, заједно са још 38 припадника некадашње ЈНА и САО Крајина, 1997. осуђен на 20 година затвора због наводних ратних злочина почињених током рата у Хрватској. На терет му је стављено минирање бране Перућа на Цетини, јануара 1993. и учешће у ликвидацији троје заробљених припадника хрватске полиције.
Ухапшен је у Америци, где се после рата преселио са супругом и троје дјеце. Тамо је у екстрадиционом притвору провео пет година, а затим је 2006. изручен Хрватској. Суђено му је пред истим судом који је судио и Васиљковићу, Жупанијским судом у Сплиту и у поновљеном постуку му је потврђено 20 година робије.

Међутим, Врховни суд Хрватске је 2009. укинуо првостепену пресуду због „непотпуно и погрешно утврђеног чињеничног стања и предмет вратио на поновно суђење“. Истовремено, тада му је укинут притвор по начелу „размјерности“, односно због дужине трајања притвора. Пошто није имао држављанство Хрватске имао је могућност коју је искористио да до почетка поновљеног поступка оде за Србију, што је и искористио.

У Хрватској робија 27 Срба
У хрватским затворима тренутно је 27 Крајишника оптужених или осуђених за ратне злочине. Њих 19 је правоснажно осуђено, тројица чекају другостепену пресуду, четворица су у истражном затвору на основу оптужнице хрватског државног тужилаштва, а један је под истрагом. Крајишници робијају у Сплиту, Глини, Лепоглави, Загребу и Осијеку

http://www.snf.hr/pada-presuda-kapetanu-draganu/
_______________________________________
Спојите теме!:
https://forum.krstarica.com/showthread.php/375304-Ухапшен-Капетан-Драган
 
КАПЕТАН ДРАГАН УПУТИО ПИСМО ИЗ ЗАТВОРА
Не смемо заборавити: Усташе су опасне не зато јер се не боје. Те кукавице се боје и сопствене сенке, упитајте становнике Глине. Усташе су опасне зато што се ничега не стиде, не знају шта је срамота.
У стању су да певају „Данке Дојчланд“ и да не поцрвене. Ништа им није свето.Хрватска је остала дужна како мени тако и 300.000 Срба које је прогнала са својих огњишта. Дуг јој се мора утерати кад-тад! Али не смемо их потцењивати
Правда је можда спора, али је достижна. У принципу, ми смо већ оповргли апсолутно сваки сегмент оптужбе, односно они нису успели да изнесу нити један некомпромитовани доказ, тако да је основа наше жалбе да је судија фашистички злочинац и криминалац који уопште није размотрио доказе.Мада ја не очекујем никакву правду у фашистичкој Хрватској. Овде, у овом прогону, не ради се о некаквим мојим неделима, већ је ово наставак етничког чишћења и застрашивања Срба. Оних малобројних Срба који су још остали у Хрватској, као и оних Срба који можда још размишљају да се врате својим домовима


https://govorisrbija.rs/kapetan-dragan-u...i-kad-tad/

___________________________________________________


Капетан Драган пребачен у Лепоглаву на издржавање казне
Драган Васиљковић, познатији као Капетан Драган, пребачен је из загребачког истражног затвора Реметинец у Лепоглаву на издржавање казне, а чека се и одлука по службеном захтјеву за условни отпуст, рекао је данас за Срну члан тима његове одбране Саво Штрбац.


- Пребачен је у Реметинец 29. августа, а јутрос се јавио својим адвокатима у Загребу из Лепоглаве - рекао је Штрбац.

Штрбац је навео да је затворска установа Реметинец у међувремену послала по службеној дужности захтјев надлежном суду у Великој Горици да се Капетан Драган пусти на условни отпуст и примијетио да је "то мало необична ситуација".

Штрбац је подсјетио да је Капетан Драган у јулу правоснажно осуђен на 13,5 година затвора, али да је издржао више од 12, односно више од двије трећине колики је предуслов за пуштање на условну слободу, па му је остало мање од годину и по дана.

Он је објаснио да је то мање од 10 одсто изречене казне, чиме се стиче услов за упућивање захтјева за пуштање на условну слободу по службеној дужности.

- Сада се чека одлука по службеном захтјеву за условни отпуст, а ако га одбију, онда има одмах право да приватно са својим адвокатима тражи поново условни отпуст - рекао је Штрбац.

Штрбац је подсјетио да је одбрана раније уложила уставну тужбу којом тражи укидање првостепене и другостепене пресуде, те враћање судског поступка на почетак због кршења уставних и конвенцијских правила - Уставног суда Хрватске и Европске конвенције о људским правима.

У уставној тужби је наведено да је Капетану Драгану прекршено право на поштено суђење и правичан поступак, што гарантују и Европска конвенција и Устав Хрватске.

Прекршено му је право на јавну расправу, гаранција пресумпције невиности, право на испитивање свједока, начело да "нема казне без закона", једнакости пред судом и право на најкраће трајање поступка, с обзиром на то да је поступак против Капетана Драгана један од најдужих у историји.

Врховни суд Хрватске смањио је у јулу ове године за годину и по дана казну затвора Драгану Васиљковићу и правоснажно га осудио на 13,5 година затвора због ратних злочина над цивилима и ратним заробљеницима у Хрватској.

Васиљковић је одбацио све оптужбе.

Капетан Драган, који има и српско и аустралијско држављанство, ухапшен је у Аустралији гдје је живио, а Хрватској је изручен у мају 2015. године.


http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=310949
 

Back
Top