Sta volite/ne volite u Kanadi?

Din@

Ističe se
Poruka
2.342
Otkad sam dosla pre 6 godina u Kanadu, najcesce pitanje ovih lokalnih je - je l volis Kanadu? Sta ti se najvise svidja?
Ja sam 50-50. Neke stvari su bolje, neke losije, u poredjenju sa Srbijom. Ko god razume....

Sta vi volite ili ne volite u Kanadi?
 
pazi to su trik pitanja preko telefona, samo im odgovori suprotno od njihove politike ima da letiš

komšija se super snašo - ako je telefonska anketa: aj dont spik ingliš dont anderstend aj kant hir ju...

- - - - - - - - - -

ili recimo kažeš
OVOLIKA KANADA A NEMATE MUZIČKU FONTANU U KRUŽNOM TOKU KO BEOGRAD
 
Ne volim sto je centar grada prljav, sto se u centru koncentrise najnizi sloj drustva. Ne volim sto su neki restorani uredjeni kao da je 1960-a. Ne volim sto nema visokih zgrada kao kod nas, sem u uzem centru grada.
Ne volim sto ljudi setaju u pidzamama, ne volim sto se kafa pije u hodu. Ne volim sto nema dovoljno restorana sa otvorenim bastama napolju. Ne volim sto ljudi retko setaju. Ne volim prljave izloge i imigrante iz nekih delova sveta koji ostavljaju smece iza sebe po ulici.
Ne volim pitanja odakle si, i ne volim zakljucke o ratu od ljudi koji ne znaju naci moju zemlju na mapi.

Drugi put o tome sta volim....
 
Ne volim sto je centar grada prljav, sto se u centru koncentrise najnizi sloj drustva. Ne volim sto su neki restorani uredjeni kao da je 1960-a. Ne volim sto nema visokih zgrada kao kod nas, sem u uzem centru grada.
Ne volim sto ljudi setaju u pidzamama, ne volim sto se kafa pije u hodu. Ne volim sto nema dovoljno restorana sa otvorenim bastama napolju. Ne volim sto ljudi retko setaju. Ne volim prljave izloge i imigrante iz nekih delova sveta koji ostavljaju smece iza sebe po ulici.
Ne volim pitanja odakle si, i ne volim zakljucke o ratu od ljudi koji ne znaju naci moju zemlju na mapi.

Drugi put o tome sta volim....

U koji si se to grad ti doselila?
 
Ne volim showers, drizzle, fog, freezing rain, ice pellets...
Ne volim sto se radi od zvijezde do zvijezde i sto je tesko naci balans izmedju posla i socijalnog zivota. Ne volim rijeci busy i slow.
Ne volim curry kojeg svuda trpaju.
Ne volim sto sve vise uvoze imigrante iz bliskoistocnih zemalja.
Ne volim sto je lutrija bas providno namjestena.
Ne volim kad osjetim na ulici miris jeftinog praska za pranje vesa, odmah me uhvati depresija.
Ne volim kad vidim oronule kuce koje izgledaju kao iz Kusturicinog "Doma za vjesanje".
Ne volim sto je puno mladih ljudi na kokainu.

Volim sto plata nikad ne kasni.
Volim kako je uredjen zdravstveni sistem.
Volim sto za razliku od nase rodne grude ovde ipak ima neke pravde.
Volim chicken wings i Tai express.
Volim french vanillu u Tim Hortonsu.
Volim Kanadjane jer nisu "teski" ljudi. Volim sto u poslu sve moze i nema rijeci "ne mogu", "ne znam", "necu".
Volim Kanadjanke jer su sportski tipovi, prirodne i nenormalno zgodne. One bucke cemo zanemariti.
Volim sto vecina trci i bavi se nekim sportom.
Volim Azijatkinje u Kanadi jer su jaaako zenstvene i njezne.
Volim crnkinje, "once go black you never back".
Volim kad vidim zgodne komsinice kako lopataju svom snagom tokom citave zime.
Volim Canada Goose jakne, Blundstone boots, Winners, Sportchek...
Volim svog frizera Charley-ja koji me osisa svaki put kako treba.
Volim kad vidim mladu i nasmijanu komsinicu, crnkinju, kako ljeti plese bosa na svom kucnom pragu uz zvuke najnovijih hitova koji dopiru iz sirom otvorenih vrata i prozora. Ta bezbriznost me podsjeca na Jugoslaviju.
Volim BBQ.
Volim tetovaze na zenskim tijelima, posebno na butinama, clancima i na unutrasnjoj strani bicepsa.
Volim kad po najvecem snijegu obujem "seljacke" gumene cizme i odem u Dominion po namirnice, tad se osjecam najopustenije.
Volim downtown i nocni zivot.
Volim rijec "fuckin'" i ono "right" na kraju recenice.
Volim kanadske reklame.
Volim Drake-a.
Volim ovu pjesmu stare kanadske rock grupe, ne znam zasto ali me asocira na moje Sarajevo prije rata:

Ima toga jos ali ne mogu se sad svega sjetiti.
 
Otkad sam dosla pre 6 godina u Kanadu, najcesce pitanje ovih lokalnih je - je l volis Kanadu? Sta ti se najvise svidja?
Ja sam 50-50. Neke stvari su bolje, neke losije, u poredjenju sa Srbijom. Ko god razume....

Sta vi volite ili ne volite u Kanadi?

bila sam u kanadi 1,5 godinu..nisam zadovoljna klimatskim uslovima..a odnosi između doseljenika su na veoma viskom nivou i upouznala sam usput divne ljude :heart:
 
Imam jedan stan tamo. Grad je cista rupa zato sto tamo presele socijalne slucajeve I invalide. Ima i dosta prostitucije. Nista nemam protiv tog grada a sada ce se verovatno I poboljsati posto se doseljava puno ljudi Iz Toronta zbog nepristupacnih cena tamo.

Takodje imam stan u Torontu I razlika izmedju ta dva grada je kao dan i noc.

Apsolutno se slazem. Zato mi i zivimo u Stoney Creeku koji je nekadasnje predgradje Hamiltona, ali sad se sve to spojilo u jedan grad, medjutim fino je i mirno, puno Evropljana, sto je nekako vazno zbog mentaliteta. Ne delim ljude po tome odakle su imigrirali, ali kad vidim kako su pojedini sa svojom kulturom i obicajima doneli mnogo vise nekulture, uf....

- - - - - - - - - -

vladster, gde imas stan, u kom delu?
 
Ja ne volim sto ima puno ljudi koji su malo odvojeni od realnosti. Mislim tj sumnjam da to ima veze sa drogama i/ili lekovima koje mnogi koriste. Desava se na primer da potpuno overreact-uju na gluposti i sitnice, a da naprave ogromne propuste npr. voze a ne gledaju gde voze.

Nervira me i njihov sarkazam i sitna zloba. Kad vam daju neki kompliment odmah mora da znate da vas zajebavaju!
Ako to niste do sada primetili zao mi je sto vam otvaram oci.

Volim sto su jako pravedni i sto ne vole kad su ljudi agresivni i napadni. Volim sto moj urodjeni miran, pitom karakter ovde dobro prolaze. Gde su Srbi hteli da me iskoriste Kanadjani ce me voleti i ceniti sto ne drmam njihov brod. Kanada je jako dobra za ljude kao sto smo mi (moja mala porodica).
 
Poslednja izmena:
Ma znam.... tako recimo ako imas akcent ili nesto pogresno izgovaras, kanadjanin ce te ili ispraviti, ali i ako ne, razume te, i jos mu je tvoj izgovor simpatican, a nasi? Prvo ce ti se smejati a onda ce te o istom ogovarati kod trece osobe. Cudni smo mi, majke mi...
 
Te stvari sa akcentom treba da ignorisete. Potpuno je okej imati akcenat, on govori o tome ko ste i odakle poticete i treba ga voleti isto koliko i recimo
i svoju porodicu. Svaki put kad mi je neko to rekao meni je bilo toplo oko srca. Nema veze sta njima znaci vas akcenat, nego sta to vama znaci.
 
Волим...
- што је природа још увек очувана и што је чувају колико могу. Није никаква реткост видети куниће, веверице, гуске, ракуне, соколове у близини града, насељних места. Реке и језера су прилично чиста и пуна рибе.
- што је велики избор хране, које има из разних делова света. Да, ово је легло ГМО, али избор постоји увек (мада ће да кошта, истина).
- што су места углавном добро покривена и повезана стазама за бицикле и рекреацију.
- што (још увек) запошљавање и напредовање нема тако директне везе са припадношћу политичким партијама (не кажем да не постоји, али Срби су апсолутни шампиони у овоме).
- што су гориво, одећа и обућа прилично јефтини. Не праве се пројекти да се купе ципеле за зиму, па да ли ћемо на рате или да истерамо још ову зиму некако... Гориво јефтиније дупло него у Србији, а одећа често јефтинија или сличних цена као на Балкану.
- што је огромна аномалија чути да неко није примио плату на време.

Не волим...
- лицемерје на 101 начин код Канађана. Сведок сам да многи отаљавају свој посао, а први су ту да се побуне кад неко њима не уради нешто како они сматрају да треба, перфектно, је ли. "Polite shit" у свакодневном ћаскању између познаника, где обе стране реално заболе за ову другу, што свако ко иоле посматра мимику лица и тела може да види. И "fake" саосећајност. Кад је горео Форт МекМари у Алберти, један академски школован грађанин је имао изјаву: "Па шта да им радим, што живе тамо.". Не размишља да и ова језера око Онтарија могу да се једног дана излију и да сви развијемо шкрге.
- болесна и несхватљива опседнутост храном. Где има да се поједе, што више за што мање. Читаве тираде о шницлама, ребарцима.. А већина не зна обичну домаћу супу да направи.
- што сам овде, у Онтарију, срео најгоре возаче од свих балканских земаља у којима сам био (све осим Албаније, Румуније и Бугарске). Једноставно, не гледају ништа, посебно кад су пешаци у питању.
- што Онтарио има одвратно влажну и ветровиту климу. Ветар који зна да дува и до 90-100км на сат, толико јако да зауставља бициклу на леру. Низбрдо. Кочнице не мораш ни да пипнеш. Огромна влага због које не може да се дише лети, иако је напољу скромних 29 целзијуса. Пролеће не постоји, једино јесени знају да буду лепе.
- што, како неко рече изнад, јако воле да коментаришу кризе, ратове, како би то требало решити а да не умеју да покажу те земље на мапи. Медијима попут ЦНН, ББЦ, ЦБЦ се слепо верује, и одбијају да признају како њихова влада има икакве везе са тим, иако су део Г7 и једна од битнијих чланица НАТОа.
 
Volim:
- isto prirodu i njihov odnos prema njoj, a ovde, u Kalgariju, nije retkost videti divlje zivotinje u gradu, zecevi, veverice I Canadian geese su domaci, a ne retko zaluta neki jelen, kojot ili kuguar. Videla jelena na travnjaku ispred zgrade i morala da stanem na raskrsnici jer je kojot imao prednost...
- kad smo kod prirode, volim sto u svakom, pa I najudaljenijem kutku napr. Kananaskisa, koji je indijanska teritorija i prilicno divlji, postoje "bear proof" kante za otpatke i wc sa sve toalet papirom i sredstvom za dezinfekciju ruku.
- sto je normalno da vozacu autobusa svako jutro kazes "dobro jutro" i "hvala" kad izlazis iz autobusa. I uvek se nasmejem kad se zale sto vozac nije sacekao da sednes preko sto krene.
- fantasticno plavo nebo Kalgarija i nestvarne oblake, kao nacrtane.
- volim bracu Indijce i Filipince,Indijci drze market sa jeftinim vocem i povrcem koje stize iz BC gde imaju farmu i zahvaljujuci njima jedem prave tresnje, kajsije, sljive (cak sam I dzem pravila), paprike, paradajz. Filipinci imaju bozanstvenu kuhinju i kod njih kupujem, kad se zazelim, pravo prasece pecenje.
- volim stabilnost i uredjenu drzavu sa pravilima sistema. Kazu da ima previse pravila, ne smeta, svi oni imaju svrhu
- volim sto ovde niko nije stranac, odnosno svi su stranci i svuda vlada taj stav
- volim suvu klimu Kalgarija zbog koje nikad nije previse vruce ni previse hladno (mislim jeste hladno,naravno,ali se ne uvlaci u kosti kao kad je vlaga)
- obozavam Chinook, topli vetar koji zimi podigne temperaturu od -30 na +15
- sto su oglasi, reklame, sta vec za politicke izbore malesni znakovi na travi, nema bilborda
- sto je prakticno ispred lepog
- seticu se kasnije jos poneceg....

Ne volim:

- opet kod prirode - nije da ne volim, ali eto...ne prskaju protiv komaraca zbog farmi, nije zdravo
- sto daju previse prava imigrantima, smeta mi "Seasons Greetings" umesto "Merry Christmas", prihvati pravila kuce u kojoj si...
- prakticno ispred lepog...ne bi bilo zgoreg da pokazu malo vise ukusa, da malko nasminkaju i sebe i grad...Kalgari je jedan od najcistijih gradova na svetu, a kad setate njime nemate taj utisak,ima prasine, nije sjajno
- kad u leto djubre njive oko grada, pa ceo grad smrdi na stajsko djubrivo..prvi put kad sam to osetila zagledala sam svoje cipele da nisam u nesto ugazila
- meni ne smeta lazna ljubaznost i namesteni osmesi, bolje i to nego namrgodjene face I ruzne reci
- mrzim sto nose japanke svuda I u svakoj prilici
- kontrola radjanja ne bila losa, ima mnogo, mnogo bas mladih majki, cesto samohranih, rano se osamostaljuju, sto je dobro, ali veoma rano, pre 20, stupaju u brak i radjaju, pa ima mnogo razvoda
- vise mi ne smeta toliko, navikla se, ali nigde nema pusenja u zatvorenom prostoru, pa I u nekim parkovima, vestina je popiti jutarnju kafu i popusiti cigar na - 30 :) pusenje je inace jako skup hobi ovde
- Downtown Kalgarija...vestacka tvorevina, ko cir na d.upetu sto bi mi kazali, dobili kauboji pare od nafte pa resili da ih pokazu...mrtav i opasan posle 6 popodne
- obicaj izuvanja po kucama...isla sam kod direktora koledza na veceru za Bozic, znaci nije u pitanju niza klasa ni primitivac i svi smo morali da se izuvamo...to bas tesko prihvatam...
- seticu se kasnije jos poneceg...

Da li je ocigledno da sam jos uvek relativno nova? :D
 
Poslednja izmena:
Ne volim sto je centar grada prljav, sto se u centru koncentrise najnizi sloj drustva. Ne volim sto su neki restorani uredjeni kao da je 1960-a. Ne volim sto nema visokih zgrada kao kod nas, sem u uzem centru grada.
Ne volim sto ljudi setaju u pidzamama, ne volim sto se kafa pije u hodu. Ne volim sto nema dovoljno restorana sa otvorenim bastama napolju. Ne volim sto ljudi retko setaju. Ne volim prljave izloge i imigrante iz nekih delova sveta koji ostavljaju smece iza sebe po ulici.
Ne volim pitanja odakle si, i ne volim zakljucke o ratu od ljudi koji ne znaju naci moju zemlju na mapi.

Drugi put o tome sta volim....

Mnogo fina curica,a u Hamiltonu zivis, u najstarijem srpskom gradu doseljenika u Canadi, moram da dodjem da probam burek i popijem neko pivce za zivce, :)
Sta ima da te iritira, ako setaju u pizamama, njihova zemlja, uzmi i ti pa obuci pizamu, pa setaj zajedno sa njima, i onda ces biti ista kao i oni :)
Nemaju mnogo visokih zgrada, jer ih malo ima,a veliko je prostranstvo Canada, i nemaju potrebe da dizu u visinu, vec se sire,a severni deo im je narocito nenanseljen.
To sto te redoovno pitaju odakle si, ti je zbog akcenta ili naglaska, jer te skontaju da si emigrantkinja ili dosljakinja na njihove prostore, i na to se navikni, tek kada izgubis akcent
i budes govorila slengom, bices kao oni i neces izazivati im paznju i pozornost,a to ti zavisi koliko imas godina, sto starija , sve teze gubis emigrantski govor.
To sto ljudi retko setaju, je zato sto uglavnom svi imaju kola i njiima se odvezu do shoping centara ili u prirodu ili negde drugde i onda tamo setaju, eventualno po centru grada, tu je uvek zivopisno, ima normalnih,a ima i bamova
i nadrogiranih i onih sto spavaju po ulicama i oni sto svasta traze po kantama, dali ti je tu lepo, to ti sama procenjujes, :)
Dakle, ti bi i bastice okolo tebe i da kaficu ispijas natenane i polakice, e to moras da se zalis predsedniku grada u kome zivis ili tvom poslaniku u skupstini ili senatoru i da im das do znanja da zelis puno zelenila da moz odmarati oci na pogledu na zelenu boju, ah, kako je to lepo u starome kraju bilo, ma miline i divota, pa ti jos i svirucka na uvce,a ti se prosto topis od sladostrasca, ne mozes da se nacudis kako se osecas lepo u tudjini daleko od rodne grude.
A to za prljave prozore, ovde u USA imaju specijalisti koji odrzavaju i glancaju izloge, i kad se pogledas, sve vidis na sebi, eto ti ideje, otvori biznis pranje izloga, imas pare da zgrnes, :)
 

Back
Top