Da li .NET ili "Software Development"?

Ovo mi je prvi posti ili tema koju sam napisao na ovom forumu tako da mi nemojte zameriti, ako krsim neka pravila ili slicno. :dash:

Pa moje pitanje jeste naslov: Da li .NET ili Software Development?

Medjutim treba uzeti u obzir par stvari koje moram da naglasim:
1.Imam samo 14 godina, ali shvatam ovo poprilicno ozbičjno i hteo bih da pocnem da radim cim napunim 18 godina, a do tada ucenje (mucenje) :D
2.Sto se tice znanja iz ove dve obllasti iz .NETa znam HTML i CSS(Mada to svi znaju) i nesto malo JavaScripta i nesto malo vise jquerya, a sa druge strane znam poprilicno c++ iii to je to... mislim tek treba da se uci.
3.Logika mi odlicno ide i resavanja nekih problema jer mi je nakako matematika u dusi
4.Volim programiranje!!! Spreman sam da učim još puuuuno!!! :lol:

I ako neko zna jos dobrih izvora za ucenje sem youtube-a odakle sam sve dosada i naucio.

Hvala unapred! :ok:
 
.Net ti je samo biblioteka klasa koje se koristi za programiranje u jezicima C#, Visual Basic... dok je Software Development predstavlja razvoj softvera. html i css nisu delovi NET-a već skriptni jezici za Web prosto rečeno. Treba prvo da se odlučiš čime da se baviš Web development ili Windows Desktop programiranjem (ili Linux). Ako izabereš Web onda imaš ASP.NET(SQL Server) ili PHP(Apache server) i slične oblasti....Ako izabereš Desktop razvoj onda koji jezik C,C++,C# ili Javu,Piton i ostala čudesa i izučavaš njihove frejmvorke. Zavisi od tebe.:ok:
 
Pokusacu da ti odgovorim po tvojim stavkama koje si iznjeo:

1. Odlicno sto vec pocinjes da 'radis' nesto sto je trenutno u fazi ogromnog rasta i posla ima svukuda, a sa druge strane nesto sto je zanimljivo

2. Zbog ove izjave odmah cu ti ukazati na jednu stvar: Nikad nemoj misliti da znas ili poznajes nesto pogotovo ne prvih nekoliko godina bavljenja ovim 'zanatom' jer ako mislis da ne znas onda je casa prazna i u nju moze stati znanje, a ako mislis da znas casa je puna neznanja i za znanje nema mjesta, a proces prosipanja neznanja je beskonacna petlja. Meni namjera nije da te uvrijedim ali cinjenice govore same i bolje je da se odmah suocis sa realnoscu i da priones na rad. Jos jedna napomena za c++: c++ je jezik opste namjene i moze se naci skoro ako ne i u svim poljima. Izvini ako sam surov ali ako nemas iza sebe neku ozbiljniju aplikaciju napisanu u c++ onda c++ ne poznajes a kamoli znas. Nadam se da ces ovo shvatiti kao pouku, a ne kao uvredu.

3. Odlicno jer je to jedna od stvari koja te moze otisnuti u svijetu programiranja bez obzira cime se bavio. Tu smo slicni :D

4. Ogroman put je pred tobom a gorivo koje je potrebno da bi ga presao je znanje.

PS preporucujem ti da u pocetku samo ucis i gledas nove stvari...da se ne zadrzavas puno pokusavajuci napraviti nesto 'svoje'...po meni dobar primjer je neka oblast matematike. Ako nisi upoznat sa oblasti nacin na koji ces razmisljati kad se susretnes sa tim zadatkom je ocajan i u vecini slucajeva neces imati pojma, a sa druge strane ako si prosao tu oblast i imas dobro poznavanje znaces sta da radis i kako.

Puno srece u odabiru oblasti, a ako odaberes Web -> Backend -> PHP -> Laravel tu sam za sve sto treba! :ok:
 
Hvala puno na iscrpnim odgovorima, iskreno nisam ocekivao ikakav odgovor. Heh :mrgreen:

Video sam grešku mada tek nakon pisanja, pogresno sam predpotstavio.
E sad da ponovim pravo pitanje (ono sto sam na pocetku i mislio): Da li Web Development (Back-End sigurno) ili Igrice, 2d, 3d sve ono sa endzinima i to naravno u Visual Studiu sa c++om.
Sta je od to dvoje bolje barem po vasem misljenju?
Ako bi bolje bilo Back-End sta sve treba da znam: PHP ili Python, JS, neke biblioteke za JS?
I naravno bilo koji dodatni savet bi bio od velikog znacaja :D

Ponovo hvala unapred i izvinite zbog ove BAS glupe greske sa .NETom :dash:
 
Ako hoces da budes dobar programer, koji vrlo lako moze da se preorijentise na bilo sta, ides sledecim redosledom:

Nauci osnove arhitekture racunara.
Nauci osnove o mrezama.
Mauci osnove o bazama podataka i SQL.
Nauci sto vise o operativnim sistemima.
Onda, nauci da programiras (pocnes sa strukturnim programskim jezikom, i vrlo brzo predji na objektni, svejedno koji).
Nauci neki framework/programski jezik dooobrooo (Java ili .NET, i buducnost ti je zagarantovana).
Nauci osnovne web-a, bar u smislu da citas i razumes (HTML, CSS, JavaScript).

I samo napred. ;)
 

Back
Top