Stambeni kredit...

Ona Marge

Veoma poznat
Poruka
10.592
Sin živi sa nama, ima 22 godine i ne smetamo jedno drugom. Kuća je velika i rekla bi da mu prija što ima zajednički dom o kom ne mora on da brine.
Ima stalna i to porpilično dobra primanja od kojih mi ništa ne potražujemo. Gde ima za nas, ima i za njega i bez veze mi da mu uzimam bilo šta.
Sad bi želela da ga na neki način usmerim na to da uzme stambeni kredit kojim bi kupio neki stančić. Pošto živi sa nama, kirija od tog stana bi verovatno zalegla za ratu kredita i bio bi na istom, a sebi bi stekao nešto što je samo njegovo.
Interesuju me iskustva sa kreditima...kako, koji...na koji način, i na šta posebno obratiti pažnju ?
Za učešće bi imali (malo on, malo mi bi pripomogli ako treba). Ne znam nikoga ko je u poslednje vreme ulazio u tu priču pa bi mi značio svaki savet.
 
Vodi računa da ne prodješ kao oni što su se zadužili u CHF (Švajcarski franak)
Vratli pola (din ili €, nebitno), a dug ostao isti.

Ja sam kredit za kuću uzeo u CHF,
ali, na moj pismeni zahtev
kredit, sa pripisanim kamatama je podeljen
u jednake mesečne rate na 10 godina.
sa pravom izmene ugovora samo uz
u sudu dat potpis obe ugovorne strane.
 
Zato se i raspitujem što znam da je bilo loših kredita i da su ljudi popucali po šavovima.
A kako je to banka htela da prihvati tvoje uslove za kredit na 10 godina ? To je izvodljivo da se njima postave uslovi ?
 
Za ucesce 20% ukoliko procenitelj proceni istu cenu koju ste dogovorili.Ukoliko proceni manje,ucesce se povecava,ukoliko proceni vise,ucesce se smanjuje.
Za realizaciju,notara,advokata,razne takse,poreze i sve ostalo minimum 2-3 hiljade evra (ume da kosta i vise ukoliko je stan skuplji)
Za stambeni kredit papiri za taj stan moraju biti uredni.1/1 vlasnistvo bez tereta i zabelezbi.Kredit moze biti sa ili bez nacionalne korporacije,bez je kamata skuplja.Kamata moze da bude fixna (stabilna) ili varijabilna (povoljnija ali nestabilnija na kurs evra)
Uslovi za dobijanje stambenog variraju od banke do banke (neke banke ne daju kredit za nekretninu u mestu ispod 10 000 stanoovnika itd...)

Za iznajmljivanja stana ne znam,ali treba uzeti u obzir da sa stanarima nije uvek lako.Neko obecava,zaduzi se 2-3 kirije pa jednostavno nestane,neko napravi stetu,neki nabiju racuna vise nego kirije a u mom mestu imamo jedan slucaj gde je stanar promenio bravu te se zakljucao pa je cela stvar otisla na sud :whistling:
Takodje se stanari uvek menjaju,retkost je naci dobre stanare na duze vreme.
 
Sin živi sa nama, ima 22 godine i ne smetamo jedno drugom. Kuća je velika i rekla bi da mu prija što ima zajednički dom o kom ne mora on da brine.
Ima stalna i to porpilično dobra primanja od kojih mi ništa ne potražujemo. Gde ima za nas, ima i za njega i bez veze mi da mu uzimam bilo šta.
Sad bi želela da ga na neki način usmerim na to da uzme stambeni kredit kojim bi kupio neki stančić. Pošto živi sa nama, kirija od tog stana bi verovatno zalegla za ratu kredita i bio bi na istom, a sebi bi stekao nešto što je samo njegovo.
Interesuju me iskustva sa kreditima...kako, koji...na koji način, i na šta posebno obratiti pažnju ?
Za učešće bi imali (malo on, malo mi bi pripomogli ako treba). Ne znam nikoga ko je u poslednje vreme ulazio u tu priču pa bi mi značio svaki savet.

Nemojte dizati kredite u Srbiji. Ne isplati se. Ako je sve tako kao sto pricate stednja je mnogo bolja opcija.

A jos bolja pokretanje malog privatnog biznisa za koji znate da bi donosio profit bez velikog rada itd.
 
Nemojte dizati kredite u Srbiji. Ne isplati se. Ako je sve tako kao sto pricate stednja je mnogo bolja opcija.

A jos bolja pokretanje malog privatnog biznisa za koji znate da bi donosio profit bez velikog rada itd.

Slazem se sa ovim.Stambeni kredit je uglavnom isplativ za one ljude koji nemaju krov nad glavnom jer isti u svakom slucaju placaju ili kiriju ili ratu za kredit.
Onaj ko nije primoran da uzima kredit ili placa kiriju moze stednjom da ustedi za stan samo treba svoje prihode da organizuje kao sto bi mu banka organizovala a usteda na kamati je ogromna.
 
Nemojte dizati kredite u Srbiji. Ne isplati se. Ako je sve tako kao sto pricate stednja je mnogo bolja opcija.

A jos bolja pokretanje malog privatnog biznisa za koji znate da bi donosio profit bez velikog rada itd.
Ne želim da štedi, želim da aktivno učestvuje u procesu stvaranja svog života na ovaj način da se malo i bori za sebe.
Privatni biznis imamo mi, on nije za tu priču, ne zanima ga, više voli posao koji radi. Kad dođe do stana, moraće da se brine o njemu u smislu izdavanja, računa, održavanja...

- - - - - - - - - -

Slazem se sa ovim.Stambeni kredit je uglavnom isplativ za one ljude koji nemaju krov nad glavnom jer isti u svakom slucaju placaju ili kiriju ili ratu za kredit.
Onaj ko nije primoran da uzima kredit ili placa kiriju moze stednjom da ustedi za stan samo treba svoje prihode da organizuje kao sto bi mu banka organizovala a usteda na kamati je ogromna.
U slučaju da uzme kredit, on praktično samo daje učešće a ostatak će zaleći kirija stana. Tako bi za 10 godina imao svoj stan koji je otplatio kirijama. Zar to nije na neki način zarada ?
 
Ma nadji mu zenu, ona ce da ga natera da se bori za sebe i vise nego sto moze...

- - - - - - - - - -

Jeste malo sadisticki to sto ces mu ogaditi zivot koji mu je tako lepo poceo i voli svoj posao, a posle toga ga nece voleti, ali sta ces, roditelji moraju da se postuju...
 
U slučaju da uzme kredit, on praktično samo daje učešće a ostatak će zaleći kirija stana. Tako bi za 10 godina imao svoj stan koji je otplatio kirijama. Zar to nije na neki način zarada ?

Kirija ne moze da pokrije kredit od 10 godina nikako.(za kredit na 20god bi vec mogla)
To "samo" je 20% od recimo 40 000e plus 3 000 za realizaciju kompletnu = 10ak hiljadarki plus avantura minimum 15ak godina sa stanarima.
 
A šta znam, u Subotici je na primer stan od četrdesetak m2 oko 20000 evra, a može da se izda za 100.

- - - - - - - - - -

I ne moraš da me plašiš stanarima...imamo mi nešto što izdajemo i ostajali smo već par puta na nepokrivenim računima, sa polupraznim stanom (koji je bio namešten), pa smo se malo ispraksali kako da do toga ne dođe.
 
22 godine i poprlična primanja - srpska fatamorgana
Pa za naše uslove, nije to nešto baš mnogo što bi bilo dovoljno da od toga živi jedna porodica, ali, s obzirom da nema baš nikakvih troškova života jer živi sa nama, jede sa nama i ne plaća ništa...sve što zaradi je njegovo. Nije sklon velikoj potrošnji, živimo u malom mestu i najčešće ide sa društvom u vožnju biciklova, skejta, rolera...Ne voli mesta na koja izlaze prosečni mladi gde se sluša tzv moderna muzika. On je više roker, a takvih mesta za izlazak nema baš ovde.

- - - - - - - - - -

A to je vec druga stvar.Nije velika para u pitanju.U NS-BG-u za te pare ne moze nista da se kupi sto bi se moglo izdavati.
U Subotici je otvoreno mnogo fabrika i potražnja za stanovima koji se izdaju je mnogo velika jer je došlo mnogo ljudi iz unutrašnjosti Srbije.
 
Ajd se vratimo na temu...
Dakle, da li ja mogu da odem u banku , dam to neko učešće, i tražim da mi ostatak podele u jednake rate bez mogućnosti ikakvih povećanja i dodatnih plaćanja ?

Mozes otici u banku...
Ako je stan oko 20k evra, na to dodaj jos sigurno 10k evra za kamate i druge troskovo obrade kredita. Ako je period otplate 10 godina, dodje se do mesecne rate od 200-250 evra. U iznos rate nije ukalkulisan period od 10 godina neizvesnosti jer banka ce u svakom slucaju sebe osigurati!
 
Ajd se vratimo na temu...
Dakle, da li ja mogu da odem u banku , dam to neko učešće, i tražim da mi ostatak podele u jednake rate bez mogućnosti ikakvih povećanja i dodatnih plaćanja ?

..jednsotavnije ti je da udjes na sajt recimo banka postanska stedionica i kliknes na kredite pa tamo izaberi stambene i vidi sta i kako ide...prosto....to isto
ponovis na sajtovima jos par banaka i imaces predstavu sta i kako bez da te ovde prepadaju kamatama i stanarima :)
 
Vodi računa da ne prodješ kao oni što su se zadužili u CHF (Švajcarski franak)
Vratli pola (din ili €, nebitno), a dug ostao isti.

Ja sam kredit za kuću uzeo u CHF,
ali, na moj pismeni zahtev
kredit, sa pripisanim kamatama je podeljen
u jednake mesečne rate na 10 godina.
sa pravom izmene ugovora samo uz
u sudu dat potpis obe ugovorne strane.

E, to je domaćinski pristup...
Kad se na sve misli.
U euforiji zadovoljstva što se dokopaše kredita mnogima promiče taj oprez !
 
Ne bih nikad tako savetovala dete. Bolje ga vaspitati da koristi mozak i olaksa sebi, nego ga po sablonu namenski bacati da se koprca i satro stvara. Pogotovo sto se tice zivota u potrosackom drustvu, gde je pitanje da li ces ono sto imas danas, imati sutra.
 
Za sve to obavezno uzet advokata, to su ipak velike pare.
Treba ga konsultovat i prilikom uzimanja kredita, a i da bi on provjerio papire za tu nekretnina.
Bez obzira sto ce taj ugovor o kupovini stana morat bit sacinjen kod notara.
 

Back
Top