Kako obostrano odštampati veliki broj word fajlova

Atomic™

Srebrna tastatura
Poruka
226.753
Prethodnih dana se bavim obostarnim štampanjem velikog broja word fajlova (preko 100 fajlova).
Fajlove otvram u Word 2010 i kada hoću da mi fajl bude odštampan obostrano kliknem
Q4IuonL.png


Naime, pošto moram da odštampam veliki broj fajlova i kako bih ekonomisao sa vremenom molim Vas da mi predložite kako da naredim kompjuteru da mi štampač obostrano odštampa veći broj word fajlova.

Naime, otkrio sam da je moguće odštampati veći broj falova njihovim selektovanjem te desnim klikom miša i pritiskom na "Print" ali onda mi stranice word fajla budu odštampani jednostrano (što ne žeim)

6gedtWd.png


Molim Vas da mi predložite kako da naredim kompjuteru da mi štampač obostrano odštampa veći broj word fajlova.
 
Prethodnih dana se bavim obostarnim štampanjem velikog broja word fajlova (preko 100 fajlova).
Fajlove otvram u Word 2010 i kada hoću da mi fajl bude odštampan obostrano kliknem
Q4IuonL.png
Da li je uopšte moguće na tom štampaču i sa tim programom štampati dvostrano?

Ako malo bolje pogledaš, piše: "Print One Sided", a ispod toga "Only print one side of the page" Kada klikneš na to polje ako pojavi varijanta za dvostrano štampanje, izabereš nju. Bojim se da se neće pojaviti ništa i da taj štampač može samo jednostrano.
 
Tvoj štampač ne može da okreće listove, samim tim ne može da štampa automatski dvostrano. Moraš da sediš pored njega i ručno da mu okrećeš svaki list. Jedino što možeš da uradiš je da mu zadaš da štampa prvo neparne, pa kad završi, okreneš odštampani štos papira i daš mu da štampa parne strane i tako za svaki pojedinačni fajl. U svakom slučaju ti ne gine sedenje pored njega.
 
Прво, као што су ти већ рекли, тај штампач не може штампати двострано аутоматски (ручно може сваки јер кад му руком окренеш већ одштампани лист он другу страну опат штампа једнострано).
Друго, све и да од неког узмеш штампач који штампа двострано, немој му означавати „Manually Print on Both Sides” јер је то само трговачки назив за једнострану штампу уз ручно окретање папира, означи „Print on Both Sides” (и изабери како ће текст на полеђини бити усмјерен).
Треће, размисли о одношењу фајлова у неку копирницу прије него што након силне зајебанције са окретањем, потрошеног папира (и тонера) на погрешно одштампане полеђине и сл. закључиш да је било боље да си их одмах однио у копирницу.
 
Naime,
da li je moguće u Word-u podesiti da kada kliknem na komandu "Print" u Windows Explorer da mi Word štampa neparne ili parne strane?
Moguće je.

Otvori tekst (možda može i bez otvaranja - nisam probao), pritisni CTRL+P, pojaviće se negde "Print All Pages" i odmah uz to "Pages" i belo polje u produžetku. U to polje upišeš brojeve stranica koje želiš da štampaš. (Slika je možda malo drukčija, zavisi od Worda, ali je princip isti: All pages i Pages.)

Uzmi za probu neki tekst od dve ili tri stranice pa pokušaj da odštampaš samo drugu ili treću - da vidiš kako ide. Posle će ti sve delovati kao šala. :)
 
Poslednja izmena:
Prvo probaj sa dva ili tri fajla istovremeno (po mogućnosti sa manje strana, da se ne bi razbacivao tonerom u slučaju greške), ali kao što su ti već rekli, nemoj na manual nego izaberi "Print on both sides" i to ako misliš na klasično koričenje, onda prva opcija "flip pages on long edge". Ako štampač ne podržava automatsko okretanje papira, odštampaće ti prvo neparne strane, pa treba da pokupiš papire i da staviš da se štampa sa druge strane. Meni je jedan "Lexmark" posle poslednje strane štampao i jedan list sa strelicom, a na ekranu se pojavljivao prozorčić koji je pokazivao kako uz pomoć te strelice pravilno ubaciti papir da se odštampa na drugoj strani.
Ako sve prođe lepo sa dva-tri mala fajla, onda piči dalje.
 
Prvo probaj sa dva ili tri fajla istovremeno (po mogućnosti sa manje strana, da se ne bi razbacivao tonerom u slučaju greške), ali kao što su ti već rekli, nemoj na manual nego izaberi "Print on both sides" i to ako misliš na klasično koričenje, onda prva opcija "flip pages on long edge". Ako štampač ne podržava automatsko okretanje papira, odštampaće ti prvo neparne strane, pa treba da pokupiš papire i da staviš da se štampa sa druge strane. Meni je jedan "Lexmark" posle poslednje strane štampao i jedan list sa strelicom, a na ekranu se pojavljivao prozorčić koji je pokazivao kako uz pomoć te strelice pravilno ubaciti papir da se odštampa na drugoj strani.
Ako sve prođe lepo sa dva-tri mala fajla, onda piči dalje.

Kod obostrane štampe mora se biti posebno obazriv. Kod prvog dela štampe (napr.neparne strane) nema problema. Međutim, nikako ne bi bilo dobro, posebno kod većeg broja stranica (napr. 50 i više) sve odštampane neparne strane okrenuti i odjednom dati komandu za štampu parnih strana. Štampač često zna da povuče po dva lista i u tom slučaju bi poremetio sve dalje listove. Zato kod drugog štampanja treba koristiti manji broj stranica i posle štampe obavezno proveriti ispravnost. Lično iskustvo:dash:
 
И због тога и због још неких стварчица сам и предложио копирницу.
Требало би да се подразумијева, али ајде да додам и то да би било добро у копирницу (или било гдје друго, нпр. у фирму код познаника гдје постоји дуплекс штампач) носити pdf-ове. Тзв. „живи фајлови” у које спадају и Word-ови нигдје нису добродошли (неке копирнице чак и одбијају да их штампају). Разлог је једноставан, pdf се свуда (на сваком рачунару) отвара исти, а Word-ови фајлови могу на другом рачунару бити другачији него на оном на ком су писани (да сад не објашњавам зашто је то тако).
 

Back
Top