Priče o izrabljivanju Srba u Slovačkoj - kome je u interesu da laže??

T-Zex

Veoma poznat
Poruka
13.698
http://www.blic.rs/vesti/drustvo/je...ljivanju-srba-u-slovackoj-postaju-sve/ppdgw9m

Ne znam je li neko već potezao ovu temu, ne mogu da nađem na forumu sad, ali nebitno.
Dakle, kako ljudima objasniti da moraju da preuzmu odgovornost za svoje postupke??? Šta sad kukaš po novinama? Tuži agenciju, uradi nešto, okupi i tih 60 iz kupatila koje ste delili pa zajednički zapretite onima koji su vas prevarili! A pitanje je da li, kako i koliko su vas prevarili.

Pišem ovo odgovorno jer znam lično ljude koji su išli u tu istu Slovačku u taj isti Samsung, radili i doneli novac i niko ih nije ni ponižavao ni zakinuo.
Radili su onoliko sati dnevno koliko su se dogovorili sa poslodavcem - sve preko 8 sati su im platili uredno.
Njih 4 su iznajmili stan i kuvali sebi obroke, hrana odlična i jeftinija nego ovde.
Dnevno za hranu 2,5€ su dobijali, ali kažu da se i za 1,5€ sasvim lepo jede. Znači plus 1€ svaki dan ušteda.
Ovde pričam o mladim ljudima, 20ak i kusur godina. Pri tom, prilično "svojeglava" ekipa, malo i prgavi i nervozni...ali kad su otišli tamo i videli kako u stvari radi uređen sistem - svi su imali samo jedan utisak - jbg, ima se šljaka ali brate znam šta radim i znam koliko dobijam, nije vrh ali bolje nego ništa.
Stvarno mi je smešno što sada iznosim ovakve trivijalne podatke, ali toliko već halaču na tu Slovačku - o čemu se tu u stvari radi??
Previše očekivanja? Pogrešna agencija?
Pa ljudi, proverite prvo sve uslove i ko šta nudi, prihvatite realne ponude, ne nasedajte na kule i gradove.

Ne znam, ispravite me ako lupetam, ali ovo je 200% tačno sve što sam vam napisao.
 
Не знам какве то везе има са темом али Словачка није признала никакво Косово већ сматра да је Косово и Метохија део државне територије Србије.

onda bi trebalo da gastarbajteri imaju bolju prodju

- - - - - - - - - -

al opet vise nego u istim ovde

- - - - - - - - - -

2 eur sat,ovde evro

- - - - - - - - - -

bar nije dolar dnevno

- - - - - - - - - -

s tim u vidu ne bi trebalo biti nekih vecih zamerki
 
Stvarno mi je smešno što sada iznosim ovakve trivijalne podatke, ali toliko već halaču na tu Slovačku - o čemu se tu u stvari radi??
Previše očekivanja? Pogrešna agencija?

Možda su tvorci svih takvih priča o inostranstvu oni koji nas reklamiraju kao jeftinu radnu snagu, pa im je krivo što se radna snaga odavde odliva tamo gde je plaćaju i bolje i poštenije. Oni bi voleli da ostaneš ovde, radiš kao konj u fabrici gde možeš da zaboraviš na slobodno vreme, kao i na plaćanje prekovremenog rada. I ja poznajem bar deset ljudi koji su u poslednjih nekoliko meseci bili u Slovačkoj, neki su se vratili ranije, neki kasnije, ali apsolutno nijedan nije imao zamerke na odnos poslodavaca prema njima.
 
http://www.blic.rs/vesti/drustvo/je...ljivanju-srba-u-slovackoj-postaju-sve/ppdgw9m

Ne znam je li neko već potezao ovu temu, ne mogu da nađem na forumu sad, ali nebitno.
Dakle, kako ljudima objasniti da moraju da preuzmu odgovornost za svoje postupke??? Šta sad kukaš po novinama? Tuži agenciju, uradi nešto, okupi i tih 60 iz kupatila koje ste delili pa zajednički zapretite onima koji su vas prevarili! A pitanje je da li, kako i koliko su vas prevarili.

Pišem ovo odgovorno jer znam lično ljude koji su išli u tu istu Slovačku u taj isti Samsung, radili i doneli novac i niko ih nije ni ponižavao ni zakinuo.
Radili su onoliko sati dnevno koliko su se dogovorili sa poslodavcem - sve preko 8 sati su im platili uredno.
Njih 4 su iznajmili stan i kuvali sebi obroke, hrana odlična i jeftinija nego ovde.
Dnevno za hranu 2,5€ su dobijali, ali kažu da se i za 1,5€ sasvim lepo jede. Znači plus 1€ svaki dan ušteda.
Ovde pričam o mladim ljudima, 20ak i kusur godina. Pri tom, prilično "svojeglava" ekipa, malo i prgavi i nervozni...ali kad su otišli tamo i videli kako u stvari radi uređen sistem - svi su imali samo jedan utisak - jbg, ima se šljaka ali brate znam šta radim i znam koliko dobijam, nije vrh ali bolje nego ništa.
Stvarno mi je smešno što sada iznosim ovakve trivijalne podatke, ali toliko već halaču na tu Slovačku - o čemu se tu u stvari radi??
Previše očekivanja? Pogrešna agencija?
Pa ljudi, proverite prvo sve uslove i ko šta nudi, prihvatite realne ponude, ne nasedajte na kule i gradove.

Ne znam, ispravite me ako lupetam, ali ovo je 200% tačno sve što sam vam napisao.

1. Naslov ti nije dobar, posto optuzujes covek da laze.
2. Optuzujes coveka da laze i da mu ne mozemo verovati na rec a zelis da tebi verujemo na rec da je tamo bajno?
3. Postavlja se pitanje kakav ti interes imas u promovisanju ovakvih kompanija?
4. Sve kompanije koje nude poslove u Slovackoj nude rad na 3 meseca, odnosno koliko drzavljanin Srbije moze da bude u EU bez radne/boravisne dozvole. Znaci posao je illegalan.
5. Ja opet znam primere koji su lose prosli.

Zakljucak: Radi se na crno i mogu da rade sta hoce sa vama. Ko je dovoljno ocajan neka proba, ali internet je veliko mesto i mozete naci vise losih nego dobrih primera.


EDIT: Foxxcon je firma koja radi i u Kini (sklapaju za Apple), gde zgrade imaju mreze da sprece masovna samoubistva koja im izvrsavaju radnici jer rade ko robovi. U istoj toj firmi odlaze nasi da rade u Slovackoj.
 
Знам оне који се нису жалили, кажу да је исплата била на време, смештај је био добар... А знам и оне који су имали ужасан смештај, једно купатило на 20 особа, који су имали проблема са исплатом... Мада морам да признам да они који су имали проблема су они који су ишли раније. Ови што одлазе задњих годину дана се не жале, кажу да је све ок
 
1. Naslov ti nije dobar, posto optuzujes covek da laze.

NIJE TAČNO, NEGO SE PITAM KOME JE U INTERESU DA LAŽE? OVIMA ŠTO SU MENI PRIČALI ŠTA JE I KAKO JE ILI NJEMU?
2. Optuzujes coveka da laze i da mu ne mozemo verovati na rec a zelis da tebi verujemo na rec da je tamo bajno?
3. Postavlja se pitanje kakav ti interes imas u promovisanju ovakvih kompanija?
4. Sve kompanije koje nude poslove u Slovackoj nude rad na 3 meseca, odnosno koliko drzavljanin Srbije moze da bude u EU bez radne/boravisne dozvole. Znaci posao je illegalan.
5. Ja opet znam primere koji su lose prosli.

Zakljucak: Radi se na crno i mogu da rade sta hoce sa vama. Ko je dovoljno ocajan neka proba, ali internet je veliko mesto i mozete naci vise losih nego dobrih primera.


EDIT: Foxxcon je firma koja radi i u Kini (sklapaju za Apple), gde zgrade imaju mreze da sprece masovna samoubistva koja im izvrsavaju radnici jer rade ko robovi. U istoj toj firmi odlaze nasi da rade u Slovackoj.

ne optužujem nikoga, samo se pitam
 
1. Naslov ti nije dobar, posto optuzujes covek da laze.
2. Optuzujes coveka da laze i da mu ne mozemo verovati na rec a zelis da tebi verujemo na rec da je tamo bajno?
3. Postavlja se pitanje kakav ti interes imas u promovisanju ovakvih kompanija?
4. Sve kompanije koje nude poslove u Slovackoj nude rad na 3 meseca, odnosno koliko drzavljanin Srbije moze da bude u EU bez radne/boravisne dozvole. Znaci posao je illegalan.
5. Ja opet znam primere koji su lose prosli.

Zakljucak: Radi se na crno i mogu da rade sta hoce sa vama. Ko je dovoljno ocajan neka proba, ali internet je veliko mesto i mozete naci vise losih nego dobrih primera.


EDIT: Foxxcon je firma koja radi i u Kini (sklapaju za Apple), gde zgrade imaju mreze da sprece masovna samoubistva koja im izvrsavaju radnici jer rade ko robovi. U istoj toj firmi odlaze nasi da rade u Slovackoj.

Nije stvar u tome vec sto ih niko nije terao da idu tamo, sad kad vide da mora da se radi a da plata nije 3 hiljade evra onda tuzakaju po novinama. Drugo, firma obezbedi smestaj koji su opisali u tekstu, ali tebi niko ne brani da kao sto postavljac teme kaze sa par drugara iznajmis stan, podelis troskove... i opet ti ostane dosta da ustedis.

Kao sto rekoh, niko ih nije terao da idu, sami su odabrali. Sad ce nasi ministri i ko zna ko sve da se primi na ovo; alo covece, pa onda uredi da ovde bude bolje, da ljudi ne moraju da idu u Slovacku da rade za kikiriki.

Pa ce odjednom da se istraze te agencije, da se pohapse ljudi - zasto niko ne istrazi nase Kineze, gde je plata 11000, gde se devojke smrzavaju citavu smenu? Zasto se ne istraze ostali privatnici, Jura i ostali, ima ih mali milion, sa uslovima mnogo gorim nego u Slovackoj?

Sve u svemu, klasicno zamazivanje ociju javnosti od stvarnih problema. Napravili su od te price nesto sto se vec nedelju dana razvlaci po naslovnim stranama.
 
Ako si od svoje vlasti odredjen za roba, ne mozes tako lako da u drugoj drzavi dobijes status punopravnog gradjanina, to je valjda logicno...

A to sto nikom ne smeta sto je u srbiji rob, to je posebna prica, tih istih sto idu tamo da rade...
Ovde kupe pice, sednu i podhebavaju nekog ko hoce da radi i trudi se da promeni nesto u ponasanju i vlasti...
Kupis ih bukvalno za gajbu piva, i vi to znate....znaci za gajbu piva dobijes ratnika, koji ce cak da razbije njusku nekom ko je smetalo, i moze da pomrsi racune u opstini ili mz ili u politici...
 
Nije stvar u tome vec sto ih niko nije terao da idu tamo, sad kad vide da mora da se radi a da plata nije 3 hiljade evra onda tuzakaju po novinama. Drugo, firma obezbedi smestaj koji su opisali u tekstu, ali tebi niko ne brani da kao sto postavljac teme kaze sa par drugara iznajmis stan, podelis troskove... i opet ti ostane dosta da ustedis.

Kao sto rekoh, niko ih nije terao da idu, sami su odabrali. Sad ce nasi ministri i ko zna ko sve da se primi na ovo; alo covece, pa onda uredi da ovde bude bolje, da ljudi ne moraju da idu u Slovacku da rade za kikiriki.

Pa ce odjednom da se istraze te agencije, da se pohapse ljudi - zasto niko ne istrazi nase Kineze, gde je plata 11000, gde se devojke smrzavaju citavu smenu? Zasto se ne istraze ostali privatnici, Jura i ostali, ima ih mali milion, sa uslovima mnogo gorim nego u Slovackoj?

Sve u svemu, klasicno zamazivanje ociju javnosti od stvarnih problema. Napravili su od te price nesto sto se vec nedelju dana razvlaci po naslovnim stranama.

I treba da se razvlaci da drugi ljudi ne prodju kao oni..
Gle cela prica o radu u slovackoj ide ovako: 5e sat, od toga 3e ide agenciji preko koje ides, znaci tebi ostaje 2e. Ako radis 8 sati dnevno, 6 dana nedeljno dobijes platu duplo vecu od nase realne prosecne koja iznosi 200e :roll:
I to ako te stvarno ispostuju i ako ti daju da radis, odnosno ako te ne zajebu kao onog nesrecnika iz Blica.

Pusti zasto ovo zasto ono ne, to nije tema, tema su nasi radnici koji rade kao robovi.. Jedan od glavnih problema Srbije je sto svako gleda da zajebe onog drugog.
Malo empatije za svoje sunarodnike..

- - - - - - - - - -

ah da, kako sad da ti ne budeš u pravu...eh taj naslov...

Mani me tih fazona, pokusao si nesto smuljati, provaljen si, kraj price.
Dakle hoces li nam reci zasto je tebi u interesu da pises po internetu da je tamo med i mleko?
Jel radis za neku agenciju koja salje ljude tamo?
 
I treba da se razvlaci da drugi ljudi ne prodju kao oni..
Gle cela prica o radu u slovackoj ide ovako: 5e sat, od toga 3e ide agenciji preko koje ides, znaci tebi ostaje 2e. Ako radis 8 sati dnevno, 6 dana nedeljno dobijes platu duplo vecu od nase realne prosecne koja iznosi 200e :roll:
I to ako te stvarno ispostuju i ako ti daju da radis, odnosno ako te ne zajebu kao onog nesrecnika iz Blica.

Pusti zasto ovo zasto ono ne, to nije tema, tema su nasi radnici koji rade kao robovi.. Jedan od glavnih problema Srbije je sto svako gleda da zajebe onog drugog.
Malo empatije za svoje sunarodnike..

- - - - - - - - - -



Mani me tih fazona, pokusao si nesto smuljati, provaljen si, kraj price.
Dakle hoces li nam reci zasto je tebi u interesu da pises po internetu da je tamo med i mleko?
Jel radis za neku agenciju koja salje ljude tamo?
Manuo sam te tih fazona, loše ti stoji uloga islednika :D
Jesi Pozderc...Jeremićev ili Jankovićev? :lol:
 
a ja sam lično pričao sa likovima koji su radili tamo
apsolutno zadovoljni
živeli normalno
plus uštekali
pored hrane bilo za provod i pivo i cigare
i još preteklo

nek pušu racku ovi novinari za tanjir kuvanog kupusa bez kolenice

- - - - - - - - - -

Ako si od svoje vlasti odredjen za roba, ne mozes tako lako da u drugoj drzavi dobijes status punopravnog gradjanina, to je valjda logicno...

A to sto nikom ne smeta sto je u srbiji rob, to je posebna prica, tih istih sto idu tamo da rade...
Ovde kupe pice, sednu i podhebavaju nekog ko hoce da radi i trudi se da promeni nesto u ponasanju i vlasti...
Kupis ih bukvalno za gajbu piva, i vi to znate....znaci za gajbu piva dobijes ratnika, koji ce cak da razbije njusku nekom ko je smetalo, i moze da pomrsi racune u opstini ili mz ili u politici...

Još jednom - SVAKA ČAST!

Došla baba traži dopunu za 063...

- Gospoja, menjajte mrežu, retko gde imate za dopunu
- A ŠTOOO?
- em su najskuplji em ćete uštedite, umesto strancu dajte pare našem mt:s-u
.- NE PADA MI NA PAMET! MT:S NIJE NAŠ
- Jok je Telenor... Oni naučili svoje da plaćaju koliko god da košta

OĆE BABA LIBERALN ROB DA BUDE
VOLI
 
Manuo sam te tih fazona, loše ti stoji uloga islednika :D
Jesi Pozderc...Jeremićev ili Jankovićev? :lol:
:roll:
Ja ovde skoro deceniju govorim da izbore treba bojkotovati...

- - - - - - - - - -

nece bre da rade wanna be snobovi,od malih nogu im seru fakultet visi rang

To oni Vucicevi fazoni "srbi su lenj narod" kojima opravdava opstu nemastinu i visoku stopu nezaposlenosti :lol:
 
http://www.blic.rs/vesti/drustvo/je...ljivanju-srba-u-slovackoj-postaju-sve/ppdgw9m

Ne znam je li neko već potezao ovu temu, ne mogu da nađem na forumu sad, ali nebitno.
Dakle, kako ljudima objasniti da moraju da preuzmu odgovornost za svoje postupke??? Šta sad kukaš po novinama? Tuži agenciju, uradi nešto, okupi i tih 60 iz kupatila koje ste delili pa zajednički zapretite onima koji su vas prevarili! A pitanje je da li, kako i koliko su vas prevarili.

Pišem ovo odgovorno jer znam lično ljude koji su išli u tu istu Slovačku u taj isti Samsung, radili i doneli novac i niko ih nije ni ponižavao ni zakinuo.
Radili su onoliko sati dnevno koliko su se dogovorili sa poslodavcem - sve preko 8 sati su im platili uredno.
Njih 4 su iznajmili stan i kuvali sebi obroke, hrana odlična i jeftinija nego ovde.
Dnevno za hranu 2,5€ su dobijali, ali kažu da se i za 1,5€ sasvim lepo jede. Znači plus 1€ svaki dan ušteda.
Ovde pričam o mladim ljudima, 20ak i kusur godina. Pri tom, prilično "svojeglava" ekipa, malo i prgavi i nervozni...ali kad su otišli tamo i videli kako u stvari radi uređen sistem - svi su imali samo jedan utisak - jbg, ima se šljaka ali brate znam šta radim i znam koliko dobijam, nije vrh ali bolje nego ništa.
Stvarno mi je smešno što sada iznosim ovakve trivijalne podatke, ali toliko već halaču na tu Slovačku - o čemu se tu u stvari radi??
Previše očekivanja? Pogrešna agencija?
Pa ljudi, proverite prvo sve uslove i ko šta nudi, prihvatite realne ponude, ne nasedajte na kule i gradove.

Ne znam, ispravite me ako lupetam, ali ovo je 200% tačno sve što sam vam napisao.

Jel to Largo plus opet zajebava svoje radnike?:rotf:

- - - - - - - - - -

Posao u Slovačkoj - prevare i laži

Pokušaću da krenem od početka.

Agencija „Largo“ iz Bačkog Petrovca konstantno traži radnike za obavljanje poslova u Slovačkoj. Prvenstveno u elektro i auto industriji, kao što su SHC i JasPlastik u Galanti.

Autobusom prevoze radnike sa srpskim i EU pasošima do kolektivnog smeštaja u Slovačkoj.
Pre polaska na put traže da platite samo putno osiguranje u iznosu od 1500 dinara,a za uzvrat vam daju običan blok račun, na kom piše da ste platili putno-turističko osiguranje, a pečat je neke omladinske zadruge iz Petrovca.

Istovremeno kažu da je to neophodno, jer na mađarskoj granici će obavezno tražiti to putno osiguranje.
Tu dolazimo do prve tačke prevare, pošto putno osiguranje je validno jedino, ukoliko vam daju primerak potpisanog i ispečatiranog ugovora. Na granici nisu tražili da pokažemo da li imamo osiguranje, a da jesu, ovaj blok račun ne bi bio nikakav dokaz da imate tražene dokumente. Samim tim Vi zapravo nemate nikakvo osiguranje.
U nastavku, tačno pre polaska koordinatori iz agencije navode, da ukoliko vas pitaju na granici gde idete, treba da kažete da idete turistički u Slovačku, pošto tek kada stignete tamo, oni Vam daju ugovor, koji treba da potpisujete, ugovor o radu.
Prevara, druga tačka – sa srpskim pasošima ne možete se zaposliti ni u jednoj fabrici u Slovačkoj, a kada stignete tamo, uverite se da ništa ni ne treba da potpisujete, pošto ne postoje nikakvi ugovori. Ja imam EU pasoš, a prošao sam istu situaciju – nisam dobio nikakav ugovor da potpišem, a po zakonima Evropske Unije, od prvog dana treba da budeš u radnom odnosu na osnovu ugovora o radu, makar to bio i probni rad. Ovo je rad na crno i za jedne i za druge.
Treća tačka prevare – radi se u dve smene 12 sati. Tačno je da jedna smena traje 12 sati, međutim smeštaj je udaljen (zavisi koga gde smeste) otprilike 35 minuta autobusom od gradića gde je fabrika.
Smene su od 6-18h, i od 18-6h ujutro. Autobus dolazi p radnike do radničkog smeštaja u 4:30, odveze vas na posao, nakog isteka radnog vremena vas sačeka isti bus i vozi vas nazad. Sve u svemu, put i smena ukupno traje 15 sati dnevno.
Prevara – četvrta tačka: da biste ušli u krug fabrike i prijavili na početak smene, agencija vam daje karticu, koja se prevuče i očitava. To bi bilo u redu, ali zapravo vi nemate karticu!

Dodele vam magnetsku karticu, koja je upakovana i prelepljena papirom, na kom stoji vaše ime i prezime, i u kom pogonu radite. Ali ispod prelepljenog papira stoji prava magnetska kartica, na kojoj je slika vama nepoznate osobe, i na magnetisanoj kartici zapravo stoje svi podaci te treće osobe. Vi se zapravo nigde ne vodite kao zaposleni, ulazite u krug fabrike prevarom. Kada bi vas uhvatila policija bez ugovora o radu sa srpskim pasošem, a vi želite da objasnite situaciju i dokazati da radite u toj fabrici, pokažete karticu, a tek tada dolazi do problema, pošto vi ćete biti optuženi da ste ukrali i falsifikovali nečiju karticu.
Fabrika i agencija se u potpusnoti ograde od bilo kakvih odgovornosti, i sami ćete snositi krivicu, a za to vreme ste počinili više krivičnih delova, poput falsifikovanja i krađe identiteta, rad na crno, i ko zna šta još.



Toliko od mene za sada o ovoj temi, dobro razmislite koliko ste očajni u vezi sa potragom za poslom, pre nego što prihvatite bilo koju opciju, koja se nudi i takoreći "padne s neba".

SLIKE NA SLEDECEM LINKU
http://posaouslovackoj.blogspot.rs/
 

Back
Top