Udruženje gradjana i izveštaj o neaktivnosti

Poruka
9.039
Verujem da skoro svi već znaju, da su od 2014, udruženja gradjana u obavezi slati godišnji izveštaj o neaktivnosti, do kraja februara naredne godine, za predmetnu godinu, ali ako neko slučajno ne zna, krajnje je vreme da sazna.
Ako ne pošaljete taj izveštaj, dobićete prekršajnu prijavu za povredu privrednog prava, što nije lepo da imate.
Dakle ako je i rashod i prihod bio 0.00 RSD/ 0.00 RSD, u obavezi ste i to da prijavite, kao za privredno društvo.
Zakon o udruženjima tu baš nije precizan, ali se primenjuje zakon o privrednim društvima i po njemu se i sudi za ovakve prekršaje.
Ukratko, raspitajte se kod najbližeg knjigovodje....i pamet u glavu, da vam ostane neki dinar u džepu, a manje u budžetu!


Ako ovo vama nije koristilo, proverite hoće li biti od koristi nekome koga poznajete, nikad se ne zna...
 
Najveći problem je što Zakon o Udruženjima, potpuno štur kada su i kaznene odredbe u pitanju, a i bilo kakve poslovne knjige, već se stalno poziva na Zakone o privrednim društvima, ili na propise o poslovanju. Shio-Mi-Ga-Yura!
Dakle samo dosadjivanje što APRu, što poreskoj upravi ili knjigovodjama pomaže, i saveti poznanika, koji se opet trebaju proveriti.
Udruženja gradjana su postala pravo minsko polje za prekršaje!
Recimo:
Izveštaj o dobiti potpiše zastupnik udruženja, umesto predsednika skupštine! BUM! Kazna po 100,000.00 RSD za sve potpisane! Ladno! Loodilo!
I da molite samoga Boga, da ako i dodje do sudjenja, da vam zapadne neki razumni sudija, kojih ima nije da nema, koji će razumeti da nije bilo namere i da je društvena šteta vašim nečinjenjem zanemarljiva.
 
Poslednja izmena:
Iskreno ne znam ni ja, to je samo deo "zamki" koje sam otkrio, radeći na mom slučaju.
Meni je jasno da je država htela da se ogradi i zaštiti od NVO-a koje peru pare od Soroša, i Kandićki i sličnih, ali brate sa vodom ode i beba!
Razni golubari, šahisti i ostali su usputna šteta, eto, tako da treba biti vrlo obazriv i svaki korak ispitati, a najgore što i ne znaš gde možeš da pogrešiš.
A zakon niko i ne gleda, uključujući i mene prvog...ima ga na sajtu APR-a i treba ga 3x pročitati naglas, nije dugačak, ko Jovu Zmaja!

PRIMER:
Zakon o privrednim društvima poznaje PREDSTAVNIKA društva, a reč "predstavnik" se u zakonu o udr.gradj pominje samo jednom i to ne kao funkcija već sporedno, a udr.gradjana imaju ZASTUPNIKA, umesto predstavnika, i ako dodje do sudskog spora, primenjuje se zakon o priv. društvima, i ta igra reči vam može napraviti problem.

ZAKLJUČAK:
Svaki korak oprezno i 3x se savetujte sa nekim ko zna.
 
Poslednja izmena:

Back
Top