Gde je nestao srpski film?

Poruka
21.521
http://mondo.rs/a897590/Zabava/Film/Dragan-Bjelogrlic-intervju-Gde-je-nestao-film.html

Bioskopi su prazni, nije da ih nema dovoljno, imamo i previše bioskopa. Srpski film je propao zbog publike, poručeno na tribini posvećenoj stanju u domaćoj kinematografiji.

tribina.jpg


Glumci Dragan Bjelogrlić i Nikola Rakočević, kao i filmski kritičar Petar Jončić učestovali su na tribini pod nazivom "Gde je nestao film?" u organizaciji studentske inicijative "Negujmo kulturu".

Filmski radnici pokušali su da otkriju razlog stanja u kojem se srpska kinematografija trenutno nalazi i počeli tribinu poređenjem sa situacijom koja je bila za vreme SFRJ.

"Za vreme socijalizma, budžet za kulturu je bio mnogo veći, znalo se koliko filmova svaka republika treba da snimi za godinu dana. Tranzicija nije donela ništa dobro nikome. U vreme Miloševića se tri puta više izdvajalo za film nego što se to čini poslednjih godina. Domaći filmovi su bili gledaniji od holivudskih blokbakstera. Odlazili smo u Bugarsku, Rumuniju, Mađarsku, oni nisu mogli da veruju kakve mi filmove snimamo", izjavio je Bjela, koji je svoje najveće uloge na velikom platnu ostvario baš tih devedesetih.

Prisetimo se "Crnog Bombardera", "Lepa sela lepo gore", "Rana"... A kakva je situacija danas? Bjela kaže da je ove godine država Srbija za svoju kinematografiju izdvojila pet miliona evra dok je Hrvatska za tu svrhu spremila 11 miliona, a Slovenija osam. Poznati glumac i reditelj smatra da je to premalo, pogotovo kad uporedimo sa susednim državama, od kojih smo "uvek imali bolje filmove i to nam priznaju i oni koji nas ne vole".

"Ova zemlja Srbija nema previše veze sa onom Jugoslavijom. Drugačije se prave filmovi, drugačije se distribuiraju, navike bioskopske publike su se promenile. Bioskopi su prazni, nije da ih nema dovoljno, ima ih i previše, ne postoji svest publike da ide u bioskope. Ta svest je postojala u nekadašnjoj Jugoslaviji, a pogotovo da se domaći film podrži i ispoštuje. Danas ne postoji želja da se ispoštuje domaći film, srpski film je propao zbog publike", mišljenja je pisac i filmski kritičar Petar Jončić.

Jončić takođe ističe da je kod nas nestalo ono što on naziva "bioskopski domaći film" odnosno film koji ima autorskog u sebi, ali istovremeno dobro komunicira sa publikom, tj. ima potencijala da bude gledan.

Ljubav Srpkinje i Albanca – recept za dobijanje para iz EU fondova
Glumac Nikola Rakočević, koji je pre dve godine proglašen za jednog od deset najboljih mladih glumaca u Evropi, ima poprilično pesimističan pogled na ovaj problem.

"Ovo je zemlja sa najmanjom cenom rada u svetu. Ne možemo ni da očekujemo da imamo komercijalni film. Moje prvo ozbiljno glumačko iskustvo je serija na Pinku ’Mješoviti brak’ i nisam nikad imao to iskustvo da snimim film i od tih para živim mesec dana u Njujorku. Danas čovek kad ode u Ministarstvo kulture može samo da plače", zaključio je Nikola.

Bjela problem vidi i u tome što mimo državnog finansiranja, preostaju samo fondovi EU, a oni imaju "specifičan ukus".

"Teme koje zanimaju te fondove, ne zanimaju naše ljude. Tako smo došli do hiperprodukcije filmova koje ne zanimaju publiku – ratne, socijalne, pa čak i nihilističke tematike. ’Montevideo’ nikad ne bi prošao na nekom konkursu za EU sredstva. On je nastao od domaćih para. Film ’Nacionalna klasa’ ne bi prošao ni na jednom fondu", smatra Bjela i dodaje da scenaristi zbog toga nemaju slobodu da smisle neki originalni scenario, već pišu namenski –recimo, o ljubavi između Srpkinje i Albanca kako bi dobili novac iz EU fondova".

Bjela za razliku od Jončića veruje u domaću publiku, pa je sa prisutnima na tribini podelio podatak da u vreme kada su "Petparačke priče" bile najgledaniji film u srpskim bioskopima, iste te 1995. godine je u susednoj nam Rumuniji to bio "Bejb" (komedija sa prasencetom u glavnoj ulozi). Uprkos haosu u kojem se tada nalazila država, naši mozgovi su i dalje bili očuvani. Kakva bi statistika bila kada bi se danas pravilo slično poređenje, Bjela naglašava da ne zna.

Kao rešenje za ovo stanje Bjela vidi insistiranje na ozbiljnijoj kulturnoj politici države, okretanje privatnim izvorima finansiranja, a ako sve to ne da zadovoljavajuće rezultate, i protestom filmskih i pozorišnih radnika.
 
publika je nevaspitana a filmovi su sranje,bjeli bih porucio da ne kukumavci jer i 10 miliona da mu neko da ne bi smislio nista originalno,slepuju se godinama na starim forama zona,montevideo,ivkova slava,ranjeni orao,santa maria della salute,koji su to promasaji,i onda ubace balavce od komercijalnih glumaca da iznesu ozbiljnu ulogu za neozbiljne klince
 
Pa mogli bi malo, za pocetak, da promene glumce....mislim, gledamo jedne te iste vec 30 godina...a ovih par novih-mladjih sto su se pojavili, ne bih se ni udostojio da ih nazovem glumcima.
Uostalom, opste je poznato da je FDU institut za majku i dete, tako da samo mamini i tatini sinovi to upisuju.....
Sve je naopako postavljeno.
 
Stvarno sram bilo publiku da ne gleda srpske filmove. Sve te teske socijalne drame, melodrame, depresivne i negledljive, kako je moguce da nisu privukle siroke narodne mase u bioskope. Posebno divne teme koje voli nasa publika o pederima, zabranjenim ljubavima (gde se obicno srpskinja nesreco zaljubljuje u neku od bivse brace ali dolazi pod osudu ovog naseg primitivnog srpskog drustva), konstantno pominjanje 90ih (jer nam je od 2000. do danas bilo do jaja pa ne moramo da kritikujemo taj period).

Srdjan Dragojevic, najveci kriticar danasnje situacije u filsmoj industriji, covek sa toliko ideja da je za "Mi nismo andjeli 2" plagiro americki film, dok je nekoliko godina nakon toga sunuo sumanutu cifru u snimanje govneta poput "Sveti Georgije ubiva azdaju". Ovaj mali smetlar Nikola Rakocevic koji je glumio u neverovatnim filmskim ostvarenjima poput "Sisanja" i slicnog smeca o tomi huliganizma koju su radili ljudi koji na stadion nisu zakoracili.

Ovaj momak glumi u jednom filmu, ne znam kako se to ostvarenje zove, ali taman sam se zagledao desetak minuta, zainteresovala me radnja, onda ide scena gde se vozi u taksiju, taksista naleti na nekog na putu, obori ga, ovaj ustaje krvav, svi se gledaju i kraj. Ja sam se tripovao da nije mozda serija pa ide nastavak ili da su reklame, ne to je bio kraj filma. Ja nisam mogao da verujem sta sam gledao i sta su nam servirali kao neki film. Pa to da sam gledao u bioskopu isao bih da se svadjam sa onim na blagajni da mi vrati pare.

Problem je sto kod nas svako zeli da bude Kusta, pa da ubacuje neke nadrealne elemente u film, ali svako zeli da bude progresivan liberal pa da se sto vise isere po ovom drustvu i narodu. Kod nas ni komedija vise ne moze biti bez pretenzija da bude neka kritika, a kamoli neki kompleksniji zanr, sve je izdrk.avanje po narodu.

Za smece koje snime medjusobno izmenjaju nagrade na nekim isforsiranim filmskim festivalima, dobiju izuzetne kritike liberalnih kriticara koji svrsavaju na temama gde se ***** po nekim vrednostima. Ali onda kada dodje na red kritika publike, koja ocenjuje kupovinom karte da li je nesto dobro ili ne, tu propadaju. I onu mizeriju od novca koji su ulozili ne mogu da povrate. Jer narod ne mozes da prevaris 100 puta pa da mu serviras go.vno kao poslasticu.

Sto je najgore, piraterija u Srbiji jeste na visokom nivou, ali ne za domaci film, koji je nemoguce maltene naci mesecima nakon bioskopske premijere. Lakse je skinuti holivudski blokbaster nekoliko dana od pocetka prikazivanja nego domaci film. Ali i pored te protekcije domaci film u poslednje vreme niko ne zeli da gleda jer je jednostavno postao NEGLEDLJIV, opterecen ideologijom i slicnim sranjima.

Zato necu suze da prolivam za danasnji srpski film, kada se uzelim cirilie pustam Balkanskog spijuna, Tesnu kozu, Maratonce, Ko to tamo peva, Nacionalnu klasu i slicna ostvarenja. A ovo smece neka gleda mama, tata, uza i sira rodbina rezisera i glumaca.
 
Stvarno sram bilo publiku da ne gleda srpske filmove. Sve te teske socijalne drame, melodrame, depresivne i negledljive, kako je moguce da nisu privukle siroke narodne mase u bioskope. Posebno divne teme koje voli nasa publika o pederima, zabranjenim ljubavima (gde se obicno srpskinja nesreco zaljubljuje u neku od bivse brace ali dolazi pod osudu ovog naseg primitivnog srpskog drustva), konstantno pominjanje 90ih (jer nam je od 2000. do danas bilo do jaja pa ne moramo da kritikujemo taj period).

Srdjan Dragojevic, najveci kriticar danasnje situacije u filmskoj industriji, covek sa toliko ideja da je za "Mi nismo andjeli 2" plagirao americki film, dok je nekoliko godina nakon toga sunuo sumanutu cifru u snimanje govneta poput "Sveti Georgije ubiva azdaju". Ovaj mali smetlar Nikola Rakocevic koji je glumio u neverovatnim filmskim ostvarenjima poput "Sisanja" i slicnog smeca o temi huliganizma koju su radili ljudi koji na stadion nisu zakoracili.

Ovaj momak glumi u jednom filmu, ne znam kako se to ostvarenje zove, ali taman sam se zagledao desetak minuta, zainteresovala me radnja, onda ide scena gde se vozi u taksiju, taksista naleti na nekog na putu, obori ga, ovaj ustaje krvav, svi se gledaju i kraj. Ja sam se tripovao da nije mozda serija pa ide nastavak ili da su reklame, ne to je bio kraj filma. Ja nisam mogao da verujem sta sam gledao i sta su nam servirali kao neki film. Pa to da sam gledao u bioskopu isao bih da se svadjam sa onim na blagajni da mi vrati pare.

Problem je sto kod nas svako zeli da bude Kusta, pa da ubacuje neke nadrealne elemente u film, ali svako zeli da bude progresivan liberal pa da se sto vise isere po ovom drustvu i narodu. Kod nas ni komedija vise ne moze biti bez pretenzija da bude neka kritika i politika, a kamoli neki kompleksniji zanr, sve je izdrk.avanje po narodu.

Za smece koje snime medjusobno izmenjaju nagrade na nekim isforsiranim filmskim festivalima, urucuju jedni drugima zlatne ku.rcine, bronzane vag.ine, dobiju izuzetne kritike liberalnih kriticara koji svrsavaju na temama gde se iserava po nekim vrednostima. Ali onda kada dodje na red kritika publike, koja ocenjuje kupovinom karte da li je nesto dobro ili ne, tu propadaju. I onu mizeriju od novca koji su ulozili ne mogu da povrate. Jer narod ne mozes da prevaris 100 puta pa da mu serviras go.vno kao poslasticu.

Sto je najgore, piraterija u Srbiji jeste na visokom nivou, ali ne za domaci film, koji je nemoguce maltene naci mesecima nakon bioskopske premijere. Lakse je skinuti holivudski blokbaster nekoliko dana od pocetka prikazivanja nego domaci film. Ali i pored te protekcije domaci film u poslednje vreme niko ne zeli da gleda jer je jednostavno postao NEGLEDLJIV, opterecen ideologijom i slicnim sranjima.

Zato necu suze da prolivam za danasnji srpski film, kada se uzelim cirilie pustam Balkanskog spijuna, Tesnu kozu, Maratonce, Ko to tamo peva, Nacionalnu klasu i slicna ostvarenja. A ovo smece neka gleda mama, tata, uza i sira rodbina rezisera i glumaca.
 
Poslednja izmena:
Немамо добре филмске глумце, немамо добра филмска сценарија. Ови сви данашњи глумци који глуме у модерним филмовима и ТВ серијама су позоришни а не филмски глумци. На пример, једна Слобода Мићаловић Ћетковић, моја омиљена дефинитивно, гледао сам је у позоришној представи и заиста је фантастична као позоришна глумица, али ипак са филмском глумом нема три благе. То важи и за све остале.
 
brate jel si video nepobedivo srce na rtsu,ona kaze ALO momci,pa kaze misim umesto mislim,povraca mi se od takve neprofesionalnosti sto njih sto reditelja koji ne obrati paznju na to,tako niko nije u proslom veku pricao,to izbacivanje slova je lenjost novog doba,sto vise da se truca a nista ne kaze,i onda pljuju bosiljcica,pa ne moras da ga volis ali budi objektivan da on jedino moze takve uloge izneti
 
Нисам имао стомак да гледам ту серију. Гледао сам зато ону са неким војником који се напио, заборавио сам како се зове. Све ужас до ужаса, и ко уопште даје паре да се то снима. Када би ангажовали неке натуршчике, верујем да би глумили озбиљније и са већим ентузијазмом. Ово што ми данас имамо су позоришни глумци, и ту је крај. Што је добро, јер су то заиста добри позоришни глумци, и позориште је лепше од биоскопа, бар мени. Требаће нам нова генерација глумаца које ће неко научити како се глуми на филму, на пример да се на филму не користи позоришна дикција, где треба да те чује и онај из задњег реда, већ да говор на филму треба да звучи реалистично.
 
publika je nevaspitana a filmovi su sranje,bjeli bih porucio da ne kukumavci jer i 10 miliona da mu neko da ne bi smislio nista originalno,slepuju se godinama na starim forama zona,montevideo,ivkova slava,ranjeni orao,santa maria della salute,koji su to promasaji,i onda ubace balavce od komercijalnih glumaca da iznesu ozbiljnu ulogu za neozbiljne klince

A sta fali Zoni i Montevideu ???

- - - - - - - - - -

Sto se mene tice, ima dovoljno dobrih srpskih filmova....

U poslednjih desetak godina retko koji da je dobar .

- - - - - - - - - -

Pa mogli bi malo, za pocetak, da promene glumce....mislim, gledamo jedne te iste vec 30 godina...a ovih par novih-mladjih sto su se pojavili, ne bih se ni udostojio da ih nazovem glumcima.
Uostalom, opste je poznato da je FDU institut za majku i dete, tako da samo mamini i tatini sinovi to upisuju.....
Sve je naopako postavljeno.

Trazite nove glumce a kad se pojave novi i mladi vi ih pljujete .
 
Stvarno sram bilo publiku da ne gleda srpske filmove. Sve te teske socijalne drame, melodrame, depresivne i negledljive, kako je moguce da nisu privukle siroke narodne mase u bioskope. Posebno divne teme koje voli nasa publika o pederima, zabranjenim ljubavima (gde se obicno srpskinja nesreco zaljubljuje u neku od bivse brace ali dolazi pod osudu ovog naseg primitivnog srpskog drustva), konstantno pominjanje 90ih (jer nam je od 2000. do danas bilo do jaja pa ne moramo da kritikujemo taj period).

Srdjan Dragojevic, najveci kriticar danasnje situacije u filsmoj industriji, covek sa toliko ideja da je za "Mi nismo andjeli 2" plagiro americki film, dok je nekoliko godina nakon toga sunuo sumanutu cifru u snimanje govneta poput "Sveti Georgije ubiva azdaju". Ovaj mali smetlar Nikola Rakocevic koji je glumio u neverovatnim filmskim ostvarenjima poput "Sisanja" i slicnog smeca o tomi huliganizma koju su radili ljudi koji na stadion nisu zakoracili.

Ovaj momak glumi u jednom filmu, ne znam kako se to ostvarenje zove, ali taman sam se zagledao desetak minuta, zainteresovala me radnja, onda ide scena gde se vozi u taksiju, taksista naleti na nekog na putu, obori ga, ovaj ustaje krvav, svi se gledaju i kraj. Ja sam se tripovao da nije mozda serija pa ide nastavak ili da su reklame, ne to je bio kraj filma. Ja nisam mogao da verujem sta sam gledao i sta su nam servirali kao neki film. Pa to da sam gledao u bioskopu isao bih da se svadjam sa onim na blagajni da mi vrati pare.

Problem je sto kod nas svako zeli da bude Kusta, pa da ubacuje neke nadrealne elemente u film, ali svako zeli da bude progresivan liberal pa da se sto vise isere po ovom drustvu i narodu. Kod nas ni komedija vise ne moze biti bez pretenzija da bude neka kritika, a kamoli neki kompleksniji zanr, sve je izdrk.avanje po narodu.

Za smece koje snime medjusobno izmenjaju nagrade na nekim isforsiranim filmskim festivalima, dobiju izuzetne kritike liberalnih kriticara koji svrsavaju na temama gde se ***** po nekim vrednostima. Ali onda kada dodje na red kritika publike, koja ocenjuje kupovinom karte da li je nesto dobro ili ne, tu propadaju. I onu mizeriju od novca koji su ulozili ne mogu da povrate. Jer narod ne mozes da prevaris 100 puta pa da mu serviras go.vno kao poslasticu.

Sto je najgore, piraterija u Srbiji jeste na visokom nivou, ali ne za domaci film, koji je nemoguce maltene naci mesecima nakon bioskopske premijere. Lakse je skinuti holivudski blokbaster nekoliko dana od pocetka prikazivanja nego domaci film. Ali i pored te protekcije domaci film u poslednje vreme niko ne zeli da gleda jer je jednostavno postao NEGLEDLJIV, opterecen ideologijom i slicnim sranjima.

Zato necu suze da prolivam za danasnji srpski film, kada se uzelim cirilie pustam Balkanskog spijuna, Tesnu kozu, Maratonce, Ko to tamo peva, Nacionalnu klasu i slicna ostvarenja. A ovo smece neka gleda mama, tata, uza i sira rodbina rezisera i glumaca.

Bravo !

Odlican post .
 
A sta fali Zoni i Montevideu ???

- - - - - - - - - -



U poslednjih desetak godina retko koji da je dobar .

- - - - - - - - - -



Trazite nove glumce a kad se pojave novi i mladi vi ih pljujete .
glumci

- - - - - - - - - -

Нисам имао стомак да гледам ту серију. Гледао сам зато ону са неким војником који се напио, заборавио сам како се зове. Све ужас до ужаса, и ко уопште даје паре да се то снима. Када би ангажовали неке натуршчике, верујем да би глумили озбиљније и са већим ентузијазмом. Ово што ми данас имамо су позоришни глумци, и ту је крај. Што је добро, јер су то заиста добри позоришни глумци, и позориште је лепше од биоскопа, бар мени. Требаће нам нова генерација глумаца које ће неко научити како се глуми на филму, на пример да се на филму не користи позоришна дикција, где треба да те чује и онај из задњег реда, већ да говор на филму треба да звучи реалистично.

mladji ne mogu da podnesu teret slave koju donose mediji ,internet,tabloidi,cak i oni izjavljuju da im se gadi turanje nosa u tudje zivote,ali da nije toga ne bi ni njih bilo,do 90ih se nije pricalo ni priblizno o njima i nisu se provlacili u javnosti,tako da hteli ne hteli oni glume vise u zivotu nego na filmu
 
Nasa kinematografija nikad nije dotakla vise dno. Snimamo samo neke trecerazredne socijalne drame ili neke romanticne bljuvotine. Napravili smo pravu revoluciju sa filmovima Sejtanov Ratnik i Srpski Film, nazalost tu smo i stali. Imamo mi reditelje sa dobrom idejom, ali problem je u nedostatku novca.
 
Nasa kinematografija nikad nije dotakla vise dno. Snimamo samo neke trecerazredne socijalne drame ili neke romanticne bljuvotine. Napravili smo pravu revoluciju sa filmovima Sejtanov Ratnik i Srpski Film, nazalost tu smo i stali. Imamo mi reditelje sa dobrom idejom, ali problem je u nedostatku novca.

Sejtanov ratnik i Srpski film su smece i jedan i drugi film .
 
dobro, sejtanov ratnik je, maltene, studentski film...
srpski film je postigao cilj, ima preko 40000 ocjena na imdb-u.. a i poster :D

- - - - - - - - - -

a meni se cini da je najveci problem--- u parama..
ali bogami, bez neke duboke sociologije, tu su i parovi sale popovic big brat i ostalo. Ne samo reditelji, nego i muzicari koji i danas pevuckaju u podzemlju, pricaju da su 90ih imali prostora na tv-u vise nego danas i da se vise stvaralo( iako su bili anti-milosevic).. u ovu grupu parovi, veliki,brat, sale popovic, lgbt i evropske integracije mi pada na pamet i Parada Dragojevica..
mediji drkaju godinu dana jedan film koji se taman moze tako nazvati-- evropske integracije... pa ******...ako si tamo nekog prosjecnog gradjanina pitao da ti kaze makar jedan film koji se snimio te godine odgovorio bi PARADA
 
Poslednja izmena:
Em što bioskopa nema dovoljno, kada kažem bioskop mislim na salu gde mogu da čujem šta glumci na filmu zaista govore i da pročitam prevod kako treba pogotovo za filmove koji nisu sa engleskog govornog područja, em sve što ste vi snimili u zadnjih 60tak godina su neka socijalna ili polusocijalna treš sranja o životu. Bilo u SFRJ. SRJ, Srbiji itd. ****** puštaju pre neki dan "Čudotvorni mač" na RTS-u i ja se mislim, zar smo mi zaista ikada snimili neki film a da nema veze sa nekom širom grupom građana, socijalnom temom, neki kvazi mangup što vozi kola izbegava vojsku (kao da mu je to glavni jebeni problem u životu), autobus koji vozi ljude "različitih socijalnih slojeva" i da ne nabrajam dalje. Vama da daju i sto miliona snimili biste opet isto sranje samo u novom ruhu. Bjelogrliću je glavni uspeh bio u Boljem životu ali nažalost na tome je i ostao.
 
Em što bioskopa nema dovoljno, kada kažem bioskop mislim na salu gde mogu da čujem šta glumci na filmu zaista govore i da pročitam prevod kako treba pogotovo za filmove koji nisu sa engleskog govornog područja, em sve što ste vi snimili u zadnjih 60tak godina su neka socijalna ili polusocijalna treš sranja o životu. Bilo u SFRJ. SRJ, Srbiji itd. ****** puštaju pre neki dan "Čudotvorni mač" na RTS-u i ja se mislim, zar smo mi zaista ikada snimili neki film a da nema veze sa nekom širom grupom građana, socijalnom temom, neki kvazi mangup što vozi kola izbegava vojsku (kao da mu je to glavni jebeni problem u životu), autobus koji vozi ljude "različitih socijalnih slojeva" i da ne nabrajam dalje. Vama da daju i sto miliona snimili biste opet isto sranje samo u novom ruhu. Bjelogrliću je glavni uspeh bio u Boljem životu ali nažalost na tome je i ostao.

Slazem se sa vecinom ovde napisanog, posebno sa boldovanim. Ovde ne prepoznajem da je jedini problem nedostatak novca. To zaista jeste veliki problem, ali veci problem vidim u nekim drugim stvarima. Prvo ovde mladi reditelji gube iz vida onaj komercijalni momenat filma, ono sto sam pominjao gore, to je ta gledljivost. Ni u SAD nije svaki film remek delo. Naprotiv, vecina je tesko smece, ali je komercijalno, pitko, zaradjuje pare. Onda nakon sto filmski studio, produkcijska kuca zaradi ogromne pare, s vremena na vreme moze da finansira i nesto kvalitetno.

Imate mnoge vrhunske svetske rezisere koji su snimali i komercijlna s.ranja, kako bi kasnije mogli da snimaju remek dela. Imate i one koji su snimali remek dela, ali i komercijalu i nisu imali niakakve predrasude prema tome. Nasi mladi reziseri pa i scenaristi svi se trude da na silu postanu Kusturica (i slicni).
Svi hoce profesionalno priznanje, nagrade ali i prihvatanje publike i popularnost filma. To nije nemoguce, ali to se ne moze uciniti sa bukvalno svakim filmom koji se snimi. U Americi jos i moze jer postoji i kultura odlazenja u bioskop i vrhunski PR, reklamiranje i brendiranje filma. Kod nas vecina takvih filmova zavrsi na tome dobijaju nagrade na nekim festivalima a u bioskopu ih odgleda troje ljudi.

Druga stvar, koja je vezana za prvu, je zanrovska konfuzija. Kod nas nemas jasno isprofilisan da je nesto komedija, drama, triler, akcija isl. Kod nas je bukvalno svaki noviji film mesavina svega toga. I u ovom slucaju kada neki film nosi odlike vise zanrova to moze da bude hit, ali kod nas je skoro svako ostvarenje pre svega teska socijalna drama sa blagim primesama komedije (koji se ogleda u nekoliko duhovitih repika) i u izuzetnim slucajevima elementima trilera.

Na primeru filma "Neprijatelj" video sam koliko nama u stvari malo fali da snimimo nesto sto bi komercijalno bilo isplativo. Film ima odlicnu pocetnu pricu, grupa vojnika nekoliko dana po zavrsetku rata u Bosni ide na razminirivanje terena. Nadju zazidanog coveka koga je neka od vojski prethodno zazidala verujuci da je djavo/sejtan. I sve je tu, jezive stvari, film ima taj kritican deo prema 90im godinama (od kojeg pate svi nasi filmovi), da je ostao cist horor, ja bih skinuo kapu, bio bi prvi nakon vise decenija. Ali film je kako je radnja tekla, zastranio u neki nadrealizam, psiho dramu. Reditelj pokusao na silu da ubaci te neke elemente kako bi valjda ostavio umetnicki dojam i sje/bao nesto sto je obecavalo da bude prilicno dobar horor. Dakle nasi reditelji i scenaristi su pretenciozni, imaju velike zelje, kada snimaju na umu imaju nagrade a ne publiku. Jer nije publika krug dvojke, nisu svi Srbi intelektualci pa da kapiraju sta su ovi hteli da kazu. Niko na umu nema da on filmom treba da privuce i one koji uzivaju u "Farmi" i "Parovima".

Treci veliki problem koji vidim je taj da mnogi reditelji pripadaju tom liberalno/levicarskom klanu, koji imaju izuzetno kriticki odnos prema 90im godinama, srpskom nacionalizmu i tom vremenu. Nisu problem ti njihovi stavovi, vec cinjenica kada te svoje stavove forsiraju na filmsko platno dobijes film kojim mozda i nesvesno pljuju po sopstvenom narodu, istom onom koji bi trebalo da kupi kartu u bioskopu i na taj nacin obezbedi uspeh nekog filma.

Kada bih sumirao, moje misljenje je da svi imaju potrebu da prenaglase umetnicke elemente nekog filma dok vecina ima potrebu da diskretno (i manje diskretno) ubaci svoje politicke stavove, koji su realno vecinom nepopularni kod vecine naroda, istog naroda koji bi trebalo da budu konzumenti odnosno gledaoci filma.

Na kraju, nisam ljubitelj filmova poput Zone, Ivkove slave i Montevidea, ali jako cenim sto su ljudi pravili limunadu od filma koji nije ni imao neke velike umetnicke ciljeve, vec je hteo da zaradi novac. I ti filmovi su punili sale i to kada su se u istom periodu prikazivali neki americki blokbasteri.

E to je jedini nacin da film u Srbiji opstane. Snimi nekoliko komercijalnih filmova koji ce bukvalno zadovoljiti publiku. Posle ti snimaj melodrame o ljubavi srpkinje i siptara (ustase, muslimana, amerikanca, turcina, kineza, avganistanca, marosvca), koja nailazi na osudu patrijarhalno zaostale ruralne sredine Srbije koja je ogrezla u nacionalizam itd itd itd... Jer na kraju, publika je ta koja ce kupiti kartu da gleda ono sto joj se svidja.

A stav da svi oni snimaju remek dela a da bezobrazna publika ne zeli da ih gleda, pa jos da izadju u medije i da tako nesto zaista i kazu, to je vrhunska sramota.
 
Pa mozda ti se ne svidjaju, ali ta dva filma su prava revolucija u nasoj kinematografiji i to je cinjenica

Revolucija u nasoj kinematografiji su filmovi : Klopka i Carlston za Ognjenku . Dva vrhunska filma .

cinjenica je da su izvikani navedeni filmovi ispod svakog najgoreg filma iz 80ih, tipa rad na odredjeno vreme,tesna koza pa i zikina dinastija,cak su takvi serijali ostavili dublji trag na srpski film hvala bogu
 
cinjenica je da su izvikani navedeni filmovi ispod svakog najgoreg filma iz 80ih, tipa rad na odredjeno vreme,tesna koza pa i zikina dinastija,cak su takvi serijali ostavili dublji trag na srpski film hvala bogu

Ne slazem se sa tobom . 80tih godina su snimani odlicni filmovi ali ovi iz 90tih i 2000tih su bolji . Od 92 pa do 2009 je snimljeno mnogo ali mnogo vise dobrih filmova nego 80tih . Ja obozavam Zikinu dinastiju i Tesnu kozu ali nikako ne mogu biti bolji na primer od jednog filma kakav je Kad porastem bicu Kengur ili Mrtav ladan .

A Klopka i Carlston za Ognjenku nisu izvikani to su dva svetska top filma na najvisem nivou .

- - - - - - - - - -

I bilo bi dobro kada bi se nasa kinematografija na njih ugledala . Ili na primer i na Smrt coveka na balkanu . To je jedan od retkih filmova koji je snimljen u zadnjih par godina a da je super i bez greske .
 
Poslednja izmena:
Ne brate dajes argument kao sto bi neko danasnje generacije rekao kako justin biber ima 2 milijarde pregleda novog spota ,a bitlsi nemaju ni 100 000, i to bi bio jedini argument i merilo kvaliteta raspalog vremena koje dolazi,kad pogledas foru iz nekog novog filma tacno znas da je namenski plasirana da nasmeje,pogotovo kad je odglumi neki sergej trifunovic,u poredjenju sa celim filmom ko to tamo peva na pr,on nije pravljen da bude komedija a ceo vecina nas zna napamet po izgovorenim forama koje nisu na misice nasmejali,o glumackim velicinama koji su izneli takve filmove ne treba pricati,treba da se stave generacije od 20 i 60 god pred tv i pustiti im film po izboru,da se vidi kako ce onaj drugi reagovati,moja keva se ne moze nasmejati ni na sta u pomenutim filmovima
 

Back
Top