puche!!!

Jooooooj!Pa dobro jeli neko ucio biologiju u skolu...Evo ovako.
1)Menstrualni ciklus se racuna od 1 dana menstruacije(kad prokrvari)i od tog dana brojis dane ciklusa.
2)Vecina devojaka i zena ima ciklus na 28 dana ali se normalnim smatra i od 21-35 dana.
3)Plodni dani su sredinom ciklusa(tad je ovulacija)
4)Ako imas ciklus na 28 dana tebi je ovulacija 14.dana ciklusa ali se uzima da su plodni i 2 dana pre i 2 dana posle ovulacije(jer i spermatozoid ima prezivljavanje od nekih 36 sati)
5)Znaci plodna si nekih 5 dana.
Ovulaciju mozes primetiti i po izmeni sekreta,onda je onako proziran,staklast i rastegljiv.
Sve ovo vazi ako imas ciklus na 28 dana i redovan.
Ukoliko imas ciklus na 32 dana ili neku drugu varijantu,isto se moze racunati da je ovulacija na sredini ali druga faza menstruacionog ciklusa traje tacno 14 dana,u tom slucaju si plodna od 16.dana a ovulacija ti je 18.dana.
Moram ti reci da to nije najsigurnija metoda za kontracepciju,zapravo oslanjajuci se na tu metodu mozes i da ostanes u drugom stanju.
Nemoj da se ljutis sto sam rekla za ovu biologiju,namerno sam ti odgovorila sa ne jer sam htela da vidim da li ces pitati ponovo nesto.
U poslednje vreme dolazim cesto u kontakt sa mladim devojkama koje ne znaju nista o normalnom ciklusu,pa mislim da su imale vise srece nego pameti sto nisu ostale trudne.Pojam ovulacija i plodni dani su za njih potpuna nepoznanica.
Naravno,ja se svaki put ponovo iznerviram,jer ne znam da li je u pitanju nezainteresovanost,tabu tema u porodici,neadekvatno skolstvo...A najvise me nervira cinjenica da zena brigu o sebi prepusta muskarcu.
Sve ovo se ne odnosi na tebe,govorim uopsteno.Rado cu ti odgovoriti ako imas jos koje pitanje.POzdrav!
 
dr:

Hvala ti punooo!!
Necu da kazem da sve znam o tome ali ono osnovno -da,kao sto ti rece iz -biologije.Ali...kad se dode do te teme jedna drugarica kaze jedno,druga drugo,decko trece i onda ostajem zbunjena.Sada je sve potvrdeno,hvala ti jos jednom
ps. a i da se desilo nesto,nista strasno trudnoca bi bila -ne isplanirana ali ne i -ne zeljena,obostrano :P
 
To bi bio ne medicinski fenomen nego naucna fantastika!
Daleko bilo da ja sad ispravljam tvoju profesorku ali neke stvari nisu tacne,iz sledeceg razloga.Kod jaaaaaako malog broja zena se moze desiti da imaju duplu ovulaciju tj da oba janika u razlicitim terminima izbace jajnu celiju koja je sposobna za oplodjenje.To je onaj medicinski fenomen kad je zena rodila blizance jedno crno,drugo belo a od dva razlicita oca.Ali kao sto sam rekla to su vec fenomeni.
S druge strane u toku menstruacije posto se zid materice ljusti ,da kazemo hipoteticki oplodjena jajna celija nema za sta da se implantira,a da bi se jajna celija implantirala potrebno je da zid materice bude izvesne debljine.
U praksi se cuje mnogo prica u kojima zene znaju da su ostale trudne za vreme menstruacije,ili prvi dan po zavrsetku .Kao sto rekoh fenomeni postoje ali to je par slucaja na celoj planeti.Zabuna cesto nastaje zbog racunanja termnina porodjaja koje zene protumace kao da su zatrudnele za vreme menstruacije ili odmah posle nje.
A jos vecu zbrku i frku kod zena unose te price o mogucim trudnocama kad im vreme nije.
Treba objasniti mladima kako da se sacuvaju od nezeljene trudnoce ,kad se to moze desiti a ubacivanje takvih prica u glavu mladih osoba samo pogorsava eventualno neznanje.
Pozdrav!
 

Back
Top