stvarni forum

kvazar12

Primećen član
Poruka
754
kako bi to izgledalo kada bi ljudi poceli uzivo da filozofiraju, raspravljaju o ljubavi ,zivotu mudrosti, muzici.. i sve to javno poput grka, na trgovima..a nesto slicno se desavalo na islandu cini mi se, ili nekim drugim mestima gde bi se ljudi osecali opusteno.. ali bez mrznje i nefer politike...:heart:
 
kako bi to izgledalo kada bi ljudi poceli uzivo da filozofiraju, raspravljaju o ljubavi ,zivotu mudrosti, muzici.. i sve to javno poput grka, na trgovima..a nesto slicno se desavalo na islandu cini mi se, ili nekim drugim mestima gde bi se ljudi osecali opusteno.. ali bez mrznje i nefer politike...:heart:

Cuj sta bi bilo...
Vec bi bili na stupnju, koji krstarica nikad nece dostici.z:p
 
Moras prvo biti slobodan covjek, a to nisi sve dok moras da radis. Filozofija ako se prenese na trg ona postaje trgovina. Niko nije filozofirao po trgovima, nego iskljucivo po privatnim kucama. Ona je privilegija vladajucih ljudi, znaci, ona je izraz jedne klase ljudi koja ispod sebe ima nekoliko klasa kojima upravlja. Nikad filozof nije dosao iz reda Chandala ili Shudri i nikad nije bio rob u staroj Grckoj pa je od njega postao filozof. Moze se desiti da filozofa porobe, ali ga brzo puste na slobodu.

Filozofija je nauka o upravljanju drustvom. Bez izgleda da se drustvom zaista moze upravljati niko nece okusati da se bavi filozofijom. Potrebno je dakle da se u tebi probudi vjera da si neko ko moze i treba da upravlja drustvom, cija rijec je bitna i cija misao moze do najsireg horizonta. A to bez porijekla meni nije zamislivo.

- - - - - - - - - -

Recimo, Jevreji su forumski ljudi, oni se bave trgovinom i bankarstvom veoma uspjesno, ali nikad nisu htjeli da upravljaju, zbog cega su ih dva puta progonili. Te je i njihovo ucesce u filozofiji zanemarivo.
 
Pocetnici stvarno vide filozofiju tako....
Ali mozes ti izabrati da ti filozofija bude alat za nesto drugo, a da nema veze sa upravljanjem drustvom....Tako je nastala logika...
Ili posmatras otkacenost koju stvara glupost ljudi, tj nedostatak logike , pa dobijes psihologiju....
Ili kad se lose razmisljanje produzi i pocne da izaziva psihosomatske promene na mozgu i razmisljanju ili je od rodjenja prisutna psihohemijska promena, pa imas psihijatriju...
Ili kad gledas fenomen persona publika pa imas kulturologiju...
Ili kad gledas teoriju moci i interakciju izmedju ljudi pa eto ti sociologija..

Evo ti odmah dileme, ako pogledas ove ovde sto se kao bave filozofijom, a bave se izucavanjem postojece filozofije vise od mene, da li se oni ustvari bave upravljanjem drustvom?
Ni blizu.....ili secere vodicu o sebi, krste nas kakvi su oni....ili koriste autoritet postojecih filozofa pa preko njihovih dela kradu njihov fame i autoritet na mediokritet....isto kao sto pevac koji je snimio plocu i cd ima veci autoritet od onog koji nije snimio, bez obzira kakav ima glas i repertoar....

Sistem formalnog obrazovanja ti je takodje nastavak tog pristupa i navike ljudi da tragaju za autoritetima bez znanja o znanju, a to koriste svi, ili vecina u Srbiji...navala seljanki na farmaceutski nije zbog znanja nego zbog para, a navala na medicinu nije zbog humanosti nego zbog zvanja doktorka...

Sto je interesantno a izgleda neprimeceno postoje ili nepostoje filozofski kreativi sadasnje, ovovremensko , svevremensko..., bar ih ja sebi uveo...
A zasto sam ih uveo....?
Pa sadasnje je sto postoji, ovovremensko je ono sto je moguce iz ugla svesti danasnjeg covecanstva i obojenja svesti danasnjeg covecanstva, a svevremensko je ono sto je moguce ljudima uopste....
Vecina filozofa radi inverzni inzenjering, tj objasnjava ono sto se desava, lako je biti pametan posle bitke.....
Istoricari filozofije cak ni to ne rade, ali hajde , u drugu ruku rade...
A mali broj se zanosi da proucava filozofiju kad rade ovovremensku analizu i razmisljanje.....okrenuti prisutnim obojenjima, prisutnom moralu, filozofiju pretvaraju u menadzeriju, a cak nije ni to, nego smesa idealizovanja i menadzerije...ja tu uopste ne vidim vrednost....kao kad bi menadzeru rekao ajd sad to zaseceri, da ne bude jasno i vidljivo ljudima kako ih lako pakujemo u sta hocemo...

E kod svevremenskog je fora....To je npr Marks sa svojim analizama kapitalizma...on je samo jednu pojavu uzeo tako , svevremenski...a ne sve..
Zato je najbolje reci da je filozofija tu da zadovolji mudrosere....ali u pozitivnom smislu receno, znaci ljude koji su zadovoljni sto su malo prostrujili krvi kroz mozak...
Ja tu ne vidim nista lose....ponekad je lose kad se naloze kao Hitler ili Robespijer ili Neron, nekad je manje lose kao kod Aleksandra Makedonskog...itd...
 
Ne valja ti to sto svaku nauku nazivas filozofijom.

- - - - - - - - - -

Ono sto moderni ljudi rade je prodaja "usluga", a potreba za formalnim obrazovanjem u domenu filozofije nastala je mozda samo zbog perzijsko-hriscanske vjere da je istina bozanska i da je bog sveznajuci. No, isto kao sto je hriscanski bog obicni zanatlija, tako ni sa upravljanjem drustvom ne zna nista da zapocne, te je hriscanstvo u tom domenu anarhija.

- - - - - - - - - -

Da bi se znalo sta hriscanstvo predstavlja, pa samim tim i mi sami, potrebno je znati razvojni put Jevreja i Rimljana, te cak i Perzijanaca. Dakle, jedan horizont koji ide 3500 godina u proslost.
 
kako bi to izgledalo kada bi ljudi poceli uzivo da filozofiraju, raspravljaju o ljubavi ,zivotu mudrosti, muzici.. i sve to javno poput grka, na trgovima..a nesto slicno se desavalo na islandu cini mi se, ili nekim drugim mestima gde bi se ljudi osecali opusteno.. ali bez mrznje i nefer politike...:heart:
izgledalo bi tako
da bi neki bili plavi ko mastilo
 
Ne valja ti to sto svaku nauku nazivas filozofijom.

- - - - - - - - - -

Ono sto moderni ljudi rade je prodaja "usluga", a potreba za formalnim obrazovanjem u domenu filozofije nastala je mozda samo zbog perzijsko-hriscanske vjere da je istina bozanska i da je bog sveznajuci. No, isto kao sto je hriscanski bog obicni zanatlija, tako ni sa upravljanjem drustvom ne zna nista da zapocne, te je hriscanstvo u tom domenu anarhija.

- - - - - - - - - -

Da bi se znalo sta hriscanstvo predstavlja, pa samim tim i mi sami, potrebno je znati razvojni put Jevreja i Rimljana, te cak i Perzijanaca. Dakle, jedan horizont koji ide 3500 godina u proslost.

Nista te ne razumem.

- - - - - - - - - -

izgledalo bi tako
da bi neki bili plavi ko mastilo

Ma nije...ljudi odu , dignu ruke....to ti je kao u Hajd parku u Londonu, dodje , a ti car, on budala i resena stvar...
A zamisli u Srbiji gde je tako mnogo careva....i carica....Moja komsinica baba od 70, nepismena, tupa kao cuskija ali je carica....navikla na minus na Pesteru i kad dodje u BG da prezimi, nikad je naterati da zatvori vrata ako je veca temperatura od -2C....
Jednom bio kod nje zbog kucnog saveta, zidovi na granici obudjanih....a kreci svake godine, ali ne moze to da se grejes na paru od kuvanja ili sta vec...

Ne smeta joj nista da kad joj dodje da hoce svima da zavodi "red" ,, ciscenje snega dok jos pada (to sigurno nije videla na Pesteru nego joj dosadno u sobi po ceo dan sa dedom)
 
Ne mislim da bi to na dobro izašlo, ako bi se uopšte desilo, jer na ovaj forum mahom dolaze ljudi pod velom anonimnosti da bi diskutovali, znači uglavnom nisu onakvi kakvim se predstavljaju uživo. To je valjda i čar foruma za razliku od fejsbuka, gde moraš da okačiš svoju sliku i funkcionišeš u svojoj realnoj orbiti, i tu ne možeš nikoga da prevariš, prosto ako si šmokljan i jadnik uživo uzalud kačiš slike lavova i tigrova na fejs, izigravaš Leonidu iz 300 i slično, znaju te. Možeš i tamo da budeš anoniman ali retko ko će te dodati za prijatelja (što je preduslov svake iole ozbiljnije komunikacije na fb) jer se ljudi predstavljaju pod punim imenom i prezimenom i sumnjičavi su prema uljezima i lažnim profilima.

Moja teorija je da je nekih sedamdeset posto aktivnih forumaša asocijalno u nekoj meri, socijalno neukalupljeno, odudara na neki način, ili su prosto neprimetni u stvarnom životu, i onda dodju ovde da diskutuju i osete socijalnu važnost koju nemaju u realnosti. To pogotovu važi za ove sa desetinama hiljada poruka, prosto treba zamisliti koliki je stepen aktivnosti na forumu potreban da bi se dostigao taj broj poruka. A medju njima ima onih koji drugima neprestano dele savete, glume veličine, jebače, filozofe, kafanske junake, društvene ljude i šta sve ne... takvima logično i ne odgovara forumašenje u realnosti, jer da im je do forumašenja u realnosti otišli bi sa društvom u kafić ili kafanu i razglabali do jutra, ne bi ostavljali desetine hiljade poruka na forumu.

Preostalih trideset posto su ljudi koji su normalni u realnosti ali im se dopada forum, povremeno diskutuju, ili su stariji članovi još iz vremena pre fejsa pa su navikli... eventualno ima onih što dodju nešto da pitaju (takvi su i najdosadniji, kad dodju i ostave jednu ili dve poruke sa zahtevom da im ostali forumaši rešavaju neki životni problem).

Inače stvarni forum itekako postoji, dovoljno je izaći na ulicu i pogledati grupe ljudi koji sede negde i diskutuju o nečemu, toga ima na svakom koraku. Forum je samo iskrivljena slika realnog života.
 
Več sam rekao da mi je stvarni forum u kafiću,ali i u porodici- Stručne konsultacije su ,obićno,
u dvoje,najviše u troje...
Filozofske teme itekao su česte i ne retko sam dragi slušalac,a ne glavni raspravljač.Mada i porodica
i drugari od mene očekuju najviše,ja bih rekao da su me sinovi i ćerke prešišali...Neverovatno (meni)
su analitični i pronicljivi.Posebno oko upotrebe jezika.Tako da naše rasprave budu nekad vrlo vatrene
i iskričave-ovaj forum je mala maca za tu dijalektiku (grčka rasprava)...
U kafiću bude više proseravanja,ali i "pokopavanja" i zajebancija nam važnija od ozbiljnih rezultata mudrovanja...
Ali ima ozbiljnih tema kojima se bavimo.Česta tema nam upravljanje gradom i razne inicijative u gradu...
Pravne teme su nam dosta česte,najviše u poslovanjima...
Bez takvih mini foruma ,verujem,mnogi pribegavaju ovom forumu ,fejsu,tviteru...
Ovaj forum je sporiji i tu učesnik ne mora da žuri da se izjasni-ima vremena da se izjasni.E sad...U čatu se pokaže
ko sporo misli i biva da čekamo da se neko izjasni...:mrgreen: Tako da je jasno da manje inteligentni izbegavaju čat.
No ,nije manja inteligencija greh! I manje inteligentni,s manje sinapsi,itekako mogu mudro da raspravljaju,samo sporije...
E sad,ima i nalupavanja...Ali,kom se ne sviđa-može da ne čita...
Čar ovog foruma je što se tu raspravljaju teme koje se u realu retko ili nikako ne raspravljaju,bar ne u sredinama učesnika...
 
kako bi to izgledalo kada bi ljudi poceli uzivo da filozofiraju, raspravljaju o ljubavi ,zivotu mudrosti, muzici..
i sve to javno poput grka, na trgovima..
a nesto slicno se desavalo na islandu cini mi se,
ili nekim drugim mestima gde bi se ljudi osecali opusteno..
ali bez mrznje i nefer politike...:heart:

Mislim da je ovaj internet oblik bezkontaktnog diskutovanja
ubedljivo najsuperiorniji u odnosu na sve dosadašnje kroz istoriju.

- Forumaš je oslobođen straha od fizičkog kažnjavanja za svoje stavove
- Diskusija je dostupna za praćenje i učestvovanje svima zainteresovanima.
 
kako bi to izgledalo kada bi ljudi poceli uzivo da filozofiraju, raspravljaju o ljubavi ,zivotu mudrosti, muzici.. i sve to javno poput grka, na trgovima..a nesto slicno se desavalo na islandu cini mi se, ili nekim drugim mestima gde bi se ljudi osecali opusteno.. ali bez mrznje i nefer politike...:heart:

Ulozi pare, ne treba puno pa cu ja da napravim to...

- - - - - - - - - -

Ne mislim da bi to na dobro izašlo, ako bi se uopšte desilo, jer na ovaj forum mahom dolaze ljudi pod velom anonimnosti da bi diskutovali, znači uglavnom nisu onakvi kakvim se predstavljaju uživo. To je valjda i čar foruma za razliku od fejsbuka, gde moraš da okačiš svoju sliku i funkcionišeš u svojoj realnoj orbiti, i tu ne možeš nikoga da prevariš, prosto ako si šmokljan i jadnik uživo uzalud kačiš slike lavova i tigrova na fejs, izigravaš Leonidu iz 300 i slično, znaju te. Možeš i tamo da budeš anoniman ali retko ko će te dodati za prijatelja (što je preduslov svake iole ozbiljnije komunikacije na fb) jer se ljudi predstavljaju pod punim imenom i prezimenom i sumnjičavi su prema uljezima i lažnim profilima.

Moja teorija je da je nekih sedamdeset posto aktivnih forumaša asocijalno u nekoj meri, socijalno neukalupljeno, odudara na neki način, ili su prosto neprimetni u stvarnom životu, i onda dodju ovde da diskutuju i osete socijalnu važnost koju nemaju u realnosti. To pogotovu važi za ove sa desetinama hiljada poruka, prosto treba zamisliti koliki je stepen aktivnosti na forumu potreban da bi se dostigao taj broj poruka. A medju njima ima onih koji drugima neprestano dele savete, glume veličine, jebače, filozofe, kafanske junake, društvene ljude i šta sve ne... takvima logično i ne odgovara forumašenje u realnosti, jer da im je do forumašenja u realnosti otišli bi sa društvom u kafić ili kafanu i razglabali do jutra, ne bi ostavljali desetine hiljade poruka na forumu.

Preostalih trideset posto su ljudi koji su normalni u realnosti ali im se dopada forum, povremeno diskutuju, ili su stariji članovi još iz vremena pre fejsa pa su navikli... eventualno ima onih što dodju nešto da pitaju (takvi su i najdosadniji, kad dodju i ostave jednu ili dve poruke sa zahtevom da im ostali forumaši rešavaju neki životni problem).

Inače stvarni forum itekako postoji, dovoljno je izaći na ulicu i pogledati grupe ljudi koji sede negde i diskutuju o nečemu, toga ima na svakom koraku. Forum je samo iskrivljena slika realnog života.

Ne, ostavis asocijalne na ovom forumu...
Proberes konstruktivne i multikulturalne i multidisciplinarne....
Postoje mudre glave koje znaju da odrade posao.......sve moze na svetu, samo ne mogu svi sve...
 
Mislim da je ovaj internet oblik bezkontaktnog diskutovanja
ubedljivo najsuperiorniji u odnosu na sve dosadašnje kroz istoriju.

- Forumaš je oslobođen straha od fizičkog kažnjavanja za svoje stavove
- Diskusija je dostupna za praćenje i učestvovanje svima zainteresovanima.
da samo vreme gazi tu diskusiju u smislu pojavnosti
 
Radim to konstantno pred ljudima koji nisu za filozofiranje i uvek proizadje svadja. Ako ne, onda me sagovornik ne slusa i ja samo izdeklamujem svoj monolog jer ne mogu da cutim kad krenu misli.
 
tramp.jpg
 

Back
Top