Diskus hernija

Postovani jolemisa ne mogu da vam se obratim putem pp pa vas molim da mi ako imate posaljete Dg ili ako imate MRI kicme znam kome bih dala da pogleda. Za svaki problem po prirodi stvari postoji resenje..

Evo zakljucak i vratnog i lumbalnog dela/prvo vratni
Zakljucak: Dorzomedijalno i levo izrazena proturzija diskusa sa kompresijom na levi koren C iC.Dorzomedijalno i obostrano proturzija diskusa C6 i C7 sa kompresijom na duru i oba korena C6 izrazenije levog.
Lumbalni:Zakljucak
Parasagitalno i dorzolateralno levo proturzija diskusa L2/L3 sa iritacijomlevog korena L3 i L2.Dorzomedijalno i obostranoproturzija L4/L5 sa iritacijomdure i obakorena L5 i desnog korenaL4.Izrazene degenerativne promeneL/S dela kicmenog stuba i pripadajucih diskusa.
To je objasnjenje,medjutim ima prethodno za svaki prsljen problem po problem,pa ne mogu to sada kucati.kada budem imao vremena skeniracu dijagnostiku i poslat ti.Hvala puno sto se pokusavas zalagati za moj problem.
 
Pa upravo sam to rekao: pruza se do 1. lumbalnog, ne do cetvrtog, tako da je nemoguce da cetvrti lumbalni pritiska mozdinu.

Moguce je jer je 4-ti uvrnut i krnuo iz svoje ose prema stomaku,znaci nije u pravcu u kojem bi trebalo biti vec van i tako zateze kicmenu mozdinu.Posto se krzaju prsljenovi ima dosta ostrih delova na njima,pa i na 4-tom,pa moze lako da mi povredi,a i sa nekim ostrijim pokretom da posece opnu kicmene mozdine.To moze da se desi i kada kihnem,jer tada dolazi do brzok pokreta tela nesvesno.
 
Dragi svi,
novi sam clan te oprostite ako negde pogresim. Moja zelja je da se povezem sa osobama kojima je dijagnostikovana diskus hernija i cujem kako zive sa njom, imaju li neki savet i slicno. Meni je ista dijagnostikovana pre dve godine i u poslednje vreme razmisljam da nekako "resim ovo stanje", gledala sam na netu da postoje privatne klinike koje vrse operacije te me zanima da li neko ima iskustva.

Hvala unapred svima!
 
Dobrodosla Zvoncice na forum.zao mi je sto se nisi javila u nekoj lepsoj temi,ali....Ja bolujem od Diskus Henrije,a to je posle povrede.zivi se pod jakim lekovima i sa konstantnim bolovima.Inace se krecem na stakama.Imam problem s tim i na vratnom i lumbalnom delu.Na vratu C5,C6 i C7,a na lumbalnom od 1-og do 5-og.Trebali bi da mi rade iplante,ali kazu da su problem 1-vi i 2-gi prsljen.kazu da je to veoma rizicno raditi,a od 3-eg do 5-og bi bilo dobro,ali nemogu jer oslonas 3-em nije dobar.Nacelnica reumatoloskog instituta i jedan Ortped Hirurg su mi rekli da cutim pijem lekove i kada padnem u kolica,da onda odem na operaciju pa sta bude.Uz Trodon i Bensedin pijem jos neke propratne lekove.Diklofenak duo,kao dodatak Trodonu jer on sam vise ne deluje.Panadol ili febricet za cirkulaciju i upalu,a Cinedil za vrtoglavicu i Tansek za regulaciju rada srca,jer je pored tih konstantnih jakih bolova doslo i do aritmije koju nikada ranije nisam imao.rekli su mi da je to do jakih lekova i dugorocnosti moga stanja.Bio sam skor kod Neurologa i rekla mi je da je sledeci morfijum.Ako si mladja osoba razmisli dobro i potrazi preko veze dobre lekare koji ce ti reci pravo stanje tvog problema.Ja sam dugo isao na Fizikalne terapije,ali nikakvog boljitka nije bilo,a dosta lekara mi je reklo da mi je srce oslabilo bas zbog njih.jer sam ih radio i putovao po 20 km u jednom pravcu.posle su mi rekli da se to radi obavezno stacionarno,ali kasno jer je srce vec pocelo da trokira.znaci dobro se raspitaj kakav je problem i kakve su posledice.Vidjao sam i na WMA i na KCB ljude i u kolicima,a kazu da su isli pre operacije,a imalo je i onih koji su kazu bolje,ali opet imaju odredjene bolove,ali ne tako jake kao pre operacije,ali opet piju lekove protiv bolova.Tu niko ne moze da ti kaze ili "Ovo" ili "Ono".Nikada se sa sigurnoscu neznaju posledice.Jos jednom juri i raspitaj se dobro za vise misljenja,pa posle odluci sama.Zelim ti sve najbolje.
 
Uopste ne moras da zivis sa diskus hernijom, lepo, odes i operises je, i vise nemas problema. Vrlo prosto, ne znam sta se tu komplikuje.
Kolega @jolemisa ima mnogo komplikovaniji problem uz diskus herniju, i to je sasvim druga i slozenija prica, ali obicna diskus hernija, se operise rutinskom operacijom.
Cak u Srbiji to kosta manje od 3000 evra - dakle nije preterano skupo, ako nemas kesh-a, pokreni neko Crowdfunding i prikupices lovu za mesec dana.
 
Ја имам исто проблем са кичмом,никад је нисам снимао али кочио сам се пар пута гадно тако да је дискус 90 одсто у питању. Но, научио сам да живим са тим. Једине болове имам када дуже седим, понекад али врло ретко на промену времена али то су неки блажи болови који кретањем нестану.

Иначе вежбе и вежбе за тебе,истезање и јачање мишића на лумбалном делу као и трбушњаци како ти се тело не би савило. Правилно држање тела,правилно седење, правилно ношење терета, никако кичма да има оптерећење и веруј ми, биће ти лакше.
 
Ја имам исто проблем са кичмом,никад је нисам снимао али кочио сам се пар пута гадно тако да је дискус 90 одсто у питању. Но, научио сам да живим са тим. Једине болове имам када дуже седим, понекад али врло ретко на промену времена али то су неки блажи болови који кретањем нестану.

Иначе вежбе и вежбе за тебе,истезање и јачање мишића на лумбалном делу као и трбушњаци како ти се тело не би савило. Правилно држање тела,правилно седење, правилно ношење терета, никако кичма да има оптерећење и веруј ми, биће ти лакше.

Sa takvim stvarima sam na pocetku i uspevao da se kontrolisem,ali posle 17 godina to vise ne vazi.Niti smem bilo kakve vezbe,jer zbog ukljestenja nerva,nesmem nikakve nagle pokrete,a sto se tice istezanja,opet je taj nerv problem.Lezao sam na Banjici i tamo imaju tu stolicu za razvlacenje,samo je u lezecem polozaju.I kada me razvuce,super mi je,a kada se vrati,onda je bogu plakati od bolova.kada je video tehnicar koji me je stavio na tu stolicu,kako mi je bela faca i ogromne kapi znoja,a hladne kao led.Odmah je iskljucio,ponovo je pogledao snimke MR-a i rekao da mi je taj nerv u debelom problemu,sto sam mu i ja rekao pre te terapije,ali ajde da ne bude nece nista da proba.Poslao me je odmah kod specijaliste i napisao mu je nesto na latinskom,kada je ovaj video odmah mi je ukinuo tu terapiju i promrljo,sto sam ja razumeo"Mogli smo otkinuti ovaj nerv".I ja sam na samom pocetku mislio ma procice to,bice bolje.Medjutim bio sam u krivu,kao i lekari,jer su se svi nadali da ce posle te povrede doci do okostavanja tih povredjenih prsljenova,medjutim i sam se nisam nadao da ce doci do tako brzog krzanja i skoro nestajanja tih prsljenova.tako da su ti "Lazarevici" misici trofirali skroz i nema meni vice normalnog drzanja tela.retko kad mogu da se iepravim i da budem duze u tom polozaju.
 
Јеси био по мишљење код неурохирурга?
У КЦС Србије ти је најбољи Влада Башчаревић.
У КБЦ Земун Миљан Михаиловић.

U KCS i na WMA sam bio po najmanje 10 puta,a u Zemun sam hteo i dobio uput,ali za tamo treba da se prvo pregledaju nalazi u ambulanti kod Vatrogasnog centra.tamo ima jedno odelenje,gde ortoped vrsi pregled i odlucuje da li ces se primiti u bolnicu ili ne.receno mi je da je za bilo kakvo lecenje kasno, za bilo kakve terapije,a da neurohirurg sigurno nece raditi operaciju(Implanta) sigurno jer je veliki rizik.zamolio sam je,posto je bila doktorka da me pusti da me neuro hirurg pregleda.Nije htela.Mislim verovatno posto je ta operacija skupa,a nisam uspeo u toj prepirci da me pusti kod neurohirurga,pa nek on napise sta je,da bi mi sindikat finansirao tu operaciju,jer je to bila povreda na radnom mestu.medjutim kasnije sam saznao od normalnih lekara da to niposto nediram dok ne padnem u kolica.Posle nemam sta da izgubim.
 
Poslednja izmena:
Ја имам исто проблем са кичмом,никад је нисам снимао али кочио сам се пар пута гадно тако да је дискус 90 одсто у питању. Но, научио сам да живим са тим. Једине болове имам када дуже седим, понекад али врло ретко на промену времена али то су неки блажи болови који кретањем нестану.

Иначе вежбе и вежбе за тебе,истезање и јачање мишића на лумбалном делу као и трбушњаци како ти се тело не би савило. Правилно држање тела,правилно седење, правилно ношење терета, никако кичма да има оптерећење и веруј ми, биће ти лакше.

Kada stoji dugo, pa pocnes da sedis dugo naravno da ces osetiti bol jer se kicma navikava na jedno. Isto tako ako si non stop za racunarom, cim budes stojao duze od sat ipo, ili krenes da trcis posle pola sata-sat mozes da osetis bol u ledjima bas zbog sedenje, e meni se to nekad desava.
 
Kada stoji dugo, pa pocnes da sedis dugo naravno da ces osetiti bol jer se kicma navikava na jedno. Isto tako ako si non stop za racunarom, cim budes stojao duze od sat ipo, ili krenes da trcis posle pola sata-sat mozes da osetis bol u ledjima bas zbog sedenje, e meni se to nekad desava.

Кад кренем да трчим, ништа ме не боли :)
 
Kao sto kolega kaze obidji nekog od gore navedenih.Ali evo ja cu malo da ti olaksam da se ne stresiras,verovatno nije od dh.Ja sam imao slican problem pa sam cak otisao i u urgentni.Tamo mi je neurohirurg crtao :).U sustini,ako pogledas poprecni presek snopa nerava,prvi na udaru su senzitivni tj oni od kjih te samo boli.Onda idu oni koji inervisu noge i sto je vise pritisnut/ostwcen vise silazi do stopala.Na kraju idu oni sto inervisu svinktere...tako da...da bi imao te smetnje prethodno moras biti oduzet,tj da ti je palo stopalo/stopala.Priroda je razmisljala i u tom pravcu,da nerve poredja po prioritetu.

Mozda je tako u teoriji, u praksi je kod mene drugacije :) Nikakav bol u ledjima nikada nisam imao, mozda neki blagi osecaj nelagode nekada, prvi i jedini simptom koji sam imao je bol i trnjenje u nogama, tacnije u listu jedne i u stopalu druge noge.

Isto tako kao sto MR snimak u teoriji moze da kaze da si u ozbiljnom problemu u praksi ne mora tako da znaci. Meni kada su neourohirurzi videli MR snimak (njih cetvorica), nisu mogli da veruju da je moj, a ja stojim pored njih najnormalnije i pricam. Ljuba Minic me cak terao da radim sve zive testove savijanja, ovoga, onoga i na kraju onako bukvalno bacio snimak i kaze. Znate sta, mi lecimo simptome, a ne snimke, vi ste na osnovu snimka ovog trenutka za operaciju, a na osnovu simptoma nikako i mozda nikada necete ni trebati operaciju.

Eto, ja posle vise od dve godine od dijagnoze, nikada bolje, treniram 5 puta nedeljno u teretani i trcim, naravno cuvam se od prvog dana sto vise mogu. Imam ponekad u listu jedne noge onako blagi osecaj nelagode, cisto da podseti da imam DH, druga noga najnormalnija bez simptoma.

E da, sto je takodje interesantno, na MR snimku mi se nerv leve noge bukvalno ne vidi, ceo je prekriven diskusom, a sa sa tom nogom gotovo da nisam imao problema, to je ona gde me malo stopalo zezalo, nije ni bolelo lego sam imao kao neke trnce u stopalu. Ova druga noga koja je u sustini bolela u listu i pravila problem, na njoj se vidi pola nerva, druga polovina je prekrivena diskusom :)

Jos jedna interesantna stvar, probao sam sve zive preporucene vezbe za kicmu i od svega mi je bilo samo gore. Kada sam ih sve batalio i nastavio sa trcanjem i teretanom (naravno u teretani izbacio par vezbi koje direktno opterecuju lumbalni deo kicme), pocelo da mi bude sve bolje i bolje.

Zakljucak je da je kod DH sve individualno i morate naci kako i sta vama odgovara. Citanje po internetu kako je ko sta uradio, moze biti samo blaga smernica u pronalasku resenja vaseg problema.
 
Јеси био по мишљење код неурохирурга?
У КЦС Србије ти је најбољи Влада Башчаревић.
У КБЦ Земун Миљан Михаиловић.

Dr Bascarevic je odlican, ali sa dr Miljana Mihailovica se ne mogu sloziti. Covek je radio u Tirsovoj, specijalizirao deciju nh, i kako se nasao u Zemunskoj, to je sticaj okolnosti...
 
Dr Bascarevic je odlican, ali sa dr Miljana Mihailovica se ne mogu sloziti. Covek je radio u Tirsovoj, specijalizirao deciju nh, i kako se nasao u Zemunskoj, to je sticaj okolnosti...

Што не би могла да се сложиш?
Одличан хирург.

Друго, не постоји специјализација из дечије или одрасле неурохирургије. Специјализација је само једна- неурохирургија.
Сви раде и децу и одрасле, а само се неки усуђују да раде јако малу децу. Неурохирург Миљан Михајловић је један од тих који чак зна да оперише и јако малу децу.
 
Што не би могла да се сложиш?
Одличан хирург.

Друго, не постоји специјализација из дечије или одрасле неурохирургије. Специјализација је само једна- неурохирургија.
Сви раде и децу и одрасле, а само се неки усуђују да раде јако малу децу. Неурохирург Миљан Михајловић је један од тих који чак зна да оперише и јако малу децу.
E bas ti hvala sto si mi rekla da je specijalizacija jedna. Jeste u pravu si. Ali covek je radio sa decom, nije radio nh odraslih, gledala sam ga u sali.. ja mu na sto ne bih legla za razliku od dr Bascarevica kome bih na jedan. Ne rade svi i decu i odrasle, dr Mirjana Raicevic koja radi u Tirsovoj moze da uradi odeaslog coveka za ne daj Boze..iskustvo.. govorim o iskustvu. I o manuelnoj sposobnosti.
 
Поента приче је да ко зна да оперише дете, веома лако оперише и одрасле. :) То ће ти рећи и сами неурохирурзи.
Знам за процене странаца о раду хирурга о коме причамо.
На коментарисање наших о нашима, не бих трошила превише времена јер је превише сујете.
Хирурзи су ми први сарадници и као патолог сам им унутрашња контрола. Врло лако проценимо ко зна да ради, а ко брљави.
 
Поента приче је да ко зна да оперише дете, веома лако оперише и одрасле. :) То ће ти рећи и сами неурохирурзи.
Знам за процене странаца о раду хирурга о коме причамо.
На коментарисање наших о нашима, не бих трошила превише времена јер је превише сујете.
Хирурзи су ми први сарадници и као патолог сам им унутрашња контрола. Врло лако проценимо ко зна да ради, а ко брљави.

E pa on brljavi. Gledala sam ga. Imas uredne i pedantne hirurge i one druge. Ulazak sa njim u salu ne uliva poverenje za mene . Tacka.
Ali dozvoljavam da imas svoje misljenje.
 
moj brat je operisao pre dva meseca
ocekivao je da ce da bude kao nov
kaze da ne oseca nikakvu razliku jer ima iste simptome i dalje
Moj je muz morao da ide i na drugu operaciju, ali je posle druge bio kao "nov".
Druga je operacija radjena desetak dana posle prve, neuspele jer su bolovi bili jos strashniji.
 

Back
Top