Sofia

Filozofi vole i teže mudrosti što ne znači da su mudri.
Mudrost je jedna od četiri kardinalnih vrlina kao što kaže Lao Tzu, uz pomoć koje
pristupamo istini univerzuma i podrazumeva poštovanje prema svima i svemu..
Mudrost je kategorija znanja koja ima dubinu, širinu i nemoguće je dostići je ukoliko
ne savladamo da koristimo zajedno svoje znanje, iskustvo, razumevanje, zdrav razum i uvid...

Da li je nužno biti vanredno inteligentan da bi moglo da se kaže da si mudar?
Koliko duhovnost ima veze sa mudrošću?
A duhovitost?

Mudar je onaj koji uspije da upotrijebi svoja znanja u stvaranje harmonične realnosti, u ljubavi i duhovnom miru sa ostatkom postojanja.

Inteligencija je stvar razvijenog intelekta a mudrost je posledica visokog nivoa svjesnosti.
Inteligencijom se stvara pamet a uzvišenom svjesnošću se ostvaruje mudrost.

Mudar čovjek može da bude i inteligentan dok inteligentan čovjek ne mora da bude i mudar.
 
Mudrost je znanje kojim se stiti vlastita dusa. Obrazovanje je znanjem kojim se izgladnjuje dusa.

Zato kultura i demokratsko obrazovanje nisu nikad mogli da se podnesu. Atina protiv Aleksandrije.
 
..a na koji sam to način pokazala svoje razmišljanje?
Možda me mrzite zato što nisam od onih koje će na vaše "sve su žene ovce" odgovoriti sa "jao jesu, trep trep hihihi"..
To bi verovatno trebalo iz vaše vizure da budu "žene duhovne"..:think:...e, pa ja nisam ta..uopšte nemam razumevanja za vredjanja razne vrste...

Uopšte nema veze šta neko misli o meni sa ovom temom..

Sta bese tema? :)

- - - - - - - - - -

Mudrost je znanje kojim se stiti vlastita dusa. Obrazovanje je znanjem kojim se izgladnjuje dusa.

Zato kultura i demokratsko obrazovanje nisu nikad mogli da se podnesu. Atina protiv Aleksandrije.

Vedzbati, vedzbati i samo vedzbati.
 
Duhovnost je umjetnost i nauka. Duhovnost je stvaralastvo, a religije su knjige od prije hiljada godina. Samo duhovno mrtvi ljudi mogu bez nauke i umjetnosti koji se odnose na savremene teme. I naravno, epska umjetnost. Sad nam treba kontrarevolucija.
 
Duhovnost je umjetnost i nauka. Duhovnost je stvaralastvo, a religije su knjige od prije hiljada godina. Samo duhovno mrtvi ljudi mogu bez nauke i umjetnosti koji se odnose na savremene teme. I naravno, epska umjetnost. Sad nam treba kontrarevolucija.

Mislis da ti nemas svoj duhovni svet, ako nisi umetnik?
 
Nemas svoj, nego si sledbenik tudjeg. Dovoljno je reci da svako ko treba Führera nema duha. Duh je ono sto svaka licnost ima ako ima jaku volju, a jaka volja vodi licnost. Ali nema svako licnost ni snagu volje.

Evropa je vec odavno duhvno mrtva.
 
Nemas svoj, nego si sledbenik tudjeg. Dovoljno je reci da svako ko treba Führera nema duha. Duh je ono sto svaka licnost ima ako ima jaku volju, a jaka volja vodi licnost. Ali nema svako licnost ni snagu volje.

Evropa je vec odavno duhvno mrtva.

Osim tebe, ima li jos neko svoj duh u Evropi?

Pazi, mogu da pozovem Drakceta da ti pojasni neke stvari.
 
Pa Drakce nema sistematizaciju za opste, on ima sistematizaciju za svoje interese....
To bi prebaceno npr na dom zdravlja bilo - imamo 2 lekara opste prakse, i 4 sestre od kojih nijedna ne zna da koristi racunar, znaci necemo uvoditi racunare u dom zdravlja...
Izmedju situacija da uvredimo sestre u DZ i situacije da ih ne uvredimo, a produktivnost ionako nece skociti sa tim racunarima i ovim sestrama, mudar covek Dragoljupce kalibra ce izabrati svet bez racunara i tako pobrati lovorike medju tim sestrama koje ce ga smatrati vrhunskim alfa muzjakom koji ih je zastitio , koji se nije poneo za palamudjenjem o savremenosti nego je stavio tacku i izabrao najbolje u realnoj situaciji...

Sa druge strane ako ne gledas te sestre i ta dva lekara, mudar i mudriji bi bio onaj koji uvede racunare ali i programe koji nisu sredstva za rad nego npr zakazivanje, nesto sto mogu sestre cesto za zeznu a da ne osecaju to kao katastrofu...da im titras neznanju....

A utilitarista bi uveo racunare , jer te sestre su pred penzijom a neko tu mora posle da radi i da se standardizuje proces rada , sto nije toliko bitno u smislu produktivnosti koliko u smislu portabilnosti pacijenta ili u smislu homogenizovanja sistema , kome je to bitno....ako je sistem dobar ja sam za homogenizovanje, ako nije, onda nisam...secesija .....

Kao sto postoje tri vrste utilitarizma, tako postoje vise vrsta mudrosti....
Posto svi ovde tvrde da postoji samo jedna mudrost, to pretpostavljam da je to njihova varijanta izbora...

Ko o cemu zena o duhovnom.....sine....to ne moze da omane...
 
S koje god strane okrenes posledica odredjuje visinu mudrosti,

nevazno da li je dosla iz duhovne sfere ili racionalnog promisljanja i delovanja.

Ja sam ubedjen da je tema mudro postavljena iz neke iracionalne perspektive

jer su posledice vidljive.
 
Inace vam savetujem da diskutujete kroz seoske motive....bicete blize konkretnim realizacijama a da se ne izgubite u apsolutima...jer apsolut moras da pratis gde si ga definisao i sa kojim vidljivim uslovima ili nevidljivim...


Npr genijalac u selu ce biti izrugivan, ma pusti ga, on se glupira, osim ako ne prikaze moc u tim svojim razlikama....primitivizam sredine na delu..
Ili vecina ili svi u Srbiji pljuju drugog da je nevaspitan ili cudan, a kladim se da je svako pristojan cudan i povucen kad je u kontaktu za bezobraznim i neuvidjavnim ljudima koji uopste ne prate kako se ponasaju niti imaju obzira.....
I sad postavite pitanje o mudrosti takvim tipovima koji su haj huj daj da se provedemo i sebi podredimo i zezamo i zaradimo i da sto pre smutimo to sto radimo , da se ide na sledece....
Dobicete nesto pokradeno sto im se svidelo jer se slaze sa necim iz zivota u vezi zezanja koje cine...
Niti su oni osmislili to da bude zaokruzeno niti ih zabole tuki za to...

Takav ce da vristi kako mu je komsija los i netolerantan zato sto se komsiji desilo da je procurela instalacija (jednom) ali nikad , bas nikad nece za sebe pomisliti da su netolerantni ako loze plastiku, ako prljaju dvoriste, asfalt, nema se vremena, mora da se zivi brzim tempom, to je opravdanje ili premisa koja sprecava da se razmislja o sebi a dozvoljava da se razmislja kritizerski o drugima...

Srbija bi trebala da bezi od filozofije, zato sto to uvek postaje demagogija ako se uhvate osobe koje ne zele , ne znaju da vode debatu...nego samo lobiraju....
A posto je drustveni ili opsti interes prokazan i popljuvan za duzi period, to je za duzi period potrebno izbegavati filozofske teme , jer to nece biti filozofske teme nego sviranje.........Jovanu...gitaristi...(inace odlican gitarista)...

- - - - - - - - - -

A tu se postavlja i pitanje izgubljenog vremena snishodjenju raznim duhovnim invalidima, koji su obicno bucniji a mudro je ne praviti neprijatelje od takvih primitivnih a glasnih , zeljnih da nekako dodju do moci i odmah je upotrebe....
 
Mozes ici i putem negativne selekcije. Ko se oslanja na tudje vjere, kulture i religije a odbacuje svoje, taj nema duha. Zasto Jevreji osnovase Holivud a Evropljani odbacise vjeru? Nice kaze da Jevreje mrze jer imaju duha.
 
Duhovnik nije onaj koji se bavi svojom kulturom u sklopu društvene ili i društvenom kulturom-taj je kulturnjak,kulturni pregaoc ili
samo učesnik kullturnih dešavanja i kulturnog toka.
Duhovnik je mudrac koji se bavi duhovnim pojavama tačnije noemama i njemu čak logika nije potrebna...Koristi unutrašnji vid introspekcije i razmatra svoje misli u sopstvenoj intenciji svesti...
S takvim znanjima,ukoliko dođe do njih,taj duhovnik i bogove može da osmišlja...

- - - - - - - - - -

Osim tebe, ima li jos neko svoj duh u Evropi?

Pazi, mogu da pozovem Drakceta da ti pojasni neke stvari.

Baš ti hvala što ga gasiraš...:mrgreen:

- - - - - - - - - -

Pa Drakce nema sistematizaciju za opste, on ima sistematizaciju za svoje interese....
To bi prebaceno npr na dom zdravlja bilo - imamo 2 lekara opste prakse, i 4 sestre od kojih nijedna ne zna da koristi racunar, znaci necemo uvoditi racunare u dom zdravlja...
Izmedju situacija da uvredimo sestre u DZ i situacije da ih ne uvredimo, a produktivnost ionako nece skociti sa tim racunarima i ovim sestrama, mudar covek Dragoljupce kalibra ce izabrati svet bez racunara i tako pobrati lovorike medju tim sestrama koje ce ga smatrati vrhunskim alfa muzjakom koji ih je zastitio , koji se nije poneo za palamudjenjem o savremenosti nego je stavio tacku i izabrao najbolje u realnoj situaciji...

Sa druge strane ako ne gledas te sestre i ta dva lekara, mudar i mudriji bi bio onaj koji uvede racunare ali i programe koji nisu sredstva za rad nego npr zakazivanje, nesto sto mogu sestre cesto za zeznu a da ne osecaju to kao katastrofu...da im titras neznanju....

A utilitarista bi uveo racunare , jer te sestre su pred penzijom a neko tu mora posle da radi i da se standardizuje proces rada , sto nije toliko bitno u smislu produktivnosti koliko u smislu portabilnosti pacijenta ili u smislu homogenizovanja sistema , kome je to bitno....ako je sistem dobar ja sam za homogenizovanje, ako nije, onda nisam...secesija .....

Kao sto postoje tri vrste utilitarizma, tako postoje vise vrsta mudrosti....
Posto svi ovde tvrde da postoji samo jedna mudrost, to pretpostavljam da je to njihova varijanta izbora...

Ko o cemu zena o duhovnom.....sine....to ne moze da omane...

Nagađaš i čak ni za žene nisi u pravu,mada jeste češće da su ophrvane izgledom nego introspektivnim dubiozama...

- - - - - - - - - -

S koje god strane okrenes posledica odredjuje visinu mudrosti,

nevazno da li je dosla iz duhovne sfere ili racionalnog promisljanja i delovanja.

Ja sam ubedjen da je tema mudro postavljena iz neke iracionalne perspektive

jer su posledice vidljive.

Već sam pomenuo cilj mudrosti-da se praktično oplodi!
 
A tu se postavlja i pitanje izgubljenog vremena snishodjenju raznim duhovnim invalidima, koji su obicno bucniji a mudro je ne praviti neprijatelje od takvih primitivnih a glasnih , zeljnih da nekako dodju do moci i odmah je upotrebe....

Da ne budes u zabludi ja mislim da trazenje duhovnosti pripada zenama i da iz nje sasvim konkurentno mogu da iskazu mudrost.

To si mogao da procitas jos pre vise godina u mojim postovima.

Iracionalno u racionalnom svetu jeste problematicno, ali u opstem smislu je prednost.
 
Jevreji su u izgnanistvu u Vavilonu preuzeli svestenicku retoriku, a protiv nje nije bilo kulturnih ljudi da ustanu. Gdje nema aristokratije da pise nove knjige tu se paraziti javljaju kao ljudi od duha. Aristokrate proizvode mudrosti a svestenici je sebi prilagodjuju. Dokazano je da je Platon odradio ovaj svestenicki posao u st Grckoj gdje je starim grckim idejama dao metafizicki znacaj. Imati duha, znaci stvarati iznad sebe. A sta rade svestenici i sta sta stvaraju?
 
Neoprezno sam upotrebio rec duhovnost, uopste nisam ni mislio o njoj....

Zene ne idealizujem, a npr Drakce ih pusta da se idealizuju same, a i to mu daje prostor da ih postavlja kompromisno onako kako zeli...
To ti je ono tipicno zensko uvlacenje u bulju...
Kad si blizu zena, sacekas da pocnu nesto da prenaglasavaju, da nesto slazu, da pripisu sebi , htele bi da su takve i da to mogu , a ne mogu i nisu, i onda nastavljas tu zapocetu LAZ.
Samo sto ta laz odgovara oboma dok je gurate, njoj zato sto veruje da stvarno moze da bude takva i da samim tim vredi, a tebi zato sto ce ona zbog kompromisa da odrzava i podrzava tebe kao saveznika i drzati ti stranu cak i kad nije bas tog stava (retke su zene sa misljenjem).....

Balkan je koncentrat takvog ponasanja i samim tim takvog karijernog uspeha....

Ali mislim da gresite ako mislite da je svuda osnova takva....
Bar se nadam da nije....jer sam malo od onih strankinja sto su dolazile preko razmene nacuo ponesto iz njihovog ponasanja...
Ali da bi stvarno onjusio neki mentalitet moras onjusiti vise seoceta i vise varosica...
Npr pogresno bi bilo suditi u mnogim stvarima prema Leskovackom kraju....kao da je reprezent Srbije.....
Ili Vranjanskom ......
Koliko god bilo blizu, to ipak u mnogim stvarima ne bi vazilo za Krusevljane...jos manje za Valjevce.....a opet , vrlo brzo se moze naci selekcioni metod da se upravo podobni nadju npr u skupstini iz oba kraja....sto govori o odstupanju ali koje je moguce i ponovo homogenizovati , cak i na gore....po negativnoj selekciji...
A to govori da postoje zajednicki motivi, u ovom slucaju mislim da su zensko ponasanje zajednicki motiv, koji lako povezuje razlicite lokalitete....ili alavost ili glupost....
Ili muzikalnost i temperament...

I hajde sad pricaj o Platonu, sipak...ja ne mogu...
Jer kako pomenuti Platona , autora metafizike, autora ideje, kad ni Aristotel to nije razumeo a bio mu djak...a faca bio, bar ja mislim tako, a da se ponadas da samonabedjeni pojedinci srpskog naroda mogu da Platona uhvate neobojeno....bez namere ili izivljavanja...

- - - - - - - - - -

Ne bih ja temu spajao sa jednom drugom , a to je mogucnost da zene imaju introspekciju ili nesto sto lici na to.....

Tu sam uveo pomocni korak, zena je frustraciono bice i tu je kraj nekoj diskusiji...introspekciju koju vrsi frustraciono bice mozes slobodno baciti u smece, a moze biti korisna toj osobi, to ne demantujem...ono cuveno , svaka psihijatrijkinja je to zato sto joj nesto fali u glavi pa se interesovala za tu oblast....cik ti odvoji frustraciono bice da svet tumaci van svoje vizure....frustracija vraca na to u sekundi, jer mora da radi...
 

Back
Top