koji Linux?

šta je ovo, neće Rosa iz live moda da počne instalaciju ?
ovo je neki bug izgleda

Може да се деси, мени се дешавало и са Убунтом али и са Дебианом... Више се и не сећам како сам прошао кад сам инсталирао Росу.
Само једна напомена, не бактати се са btfrs фајл системом... Само ext4...
 
šta je ovo, neće Rosa iz live moda da počne instalaciju ?
ovo je neki bug izgleda

Како неће, није могуће! Шта се манифестује то под "нече"? :)

Ако си нешто радио у ЛИВЕ режиму, рестартуј комп, можда си покренуо неке опције које су извршиле запис у меморији...


Ево ти комплет туторијал како да инсталираш РОСА Линукс:

 
Poslednja izmena:
Како неће, није могуће! Шта се манифестује то под "нече"? :)

Ако си нешто радио у ЛИВЕ режиму, рестартуј комп, можда си покренуо неке опције које су извршиле запис у меморији...


Ево ти комплет туторијал како да инсталираш РОСА Линукс:



pa nije htelo bre, ne reaguje na klik na ikonu install live na desktopu a ni u start meniju
a nema veze, instalirao sam ga odmah restartom u podizanju sistema...ma ovo je prosto ki pasulj za instalaciju,
sve na klik, da viš Arch linux, e to je prava avantura..radi se sve iz komande linije, ali i to sam instalirao jedno milion puta pa znam napamet komande

za sad je sve okejj, ali brate, radio sam mu upejt jedno tri sata, možda i više, ne znam, zaspao sam noćas bio
mota, mota, mota, skida, obrće, okreće i konačno kad ustadoh jutros, završilo :D
 
pa nije htelo bre, ne reaguje na klik na ikonu install live na desktopu a ni u start meniju
a nema veze, instalirao sam ga odmah restartom u podizanju sistema...ma ovo je prosto ki pasulj za instalaciju,
sve na klik, da viš Arch linux, e to je prava avantura..radi se sve iz komande linije, ali i to sam instalirao jedno milion puta pa znam napamet komande

za sad je sve okejj, ali brate, radio sam mu upejt jedno tri sata, možda i više, ne znam, zaspao sam noćas bio
mota, mota, mota, skida, obrće, okreće i konačno kad ustadoh jutros, završilo :D
Рекох ти зашто није хтело из ЛИВЕ, једно од разлога. :)

Па зато ме и зачудило да неможеш да инсталираш, кад РОСА је наједноставнија за инсталацију. :)
Да, знам како се инсталира АРЧ, како и моги други...

Апдејт ти зависи од брзине интернета, сервера преко ког ти интернет веза, као и стања система, величине меморије и процесора.
Такође игра улогу ако си први пут инсталирао РОСУ, и апдејт може бити јако спор ако фирмваре у позадини има много посла око исправки и подешавања хардвера... :)
Као и код сваког Линукса којег први пут инсталираш.

Први апдејт мени је трајао одприлике 20-30 минута, једном је трајало скоро сат времена. :)
 
Poslednja izmena:
Рекох ти зашто није хтело из ЛИВЕ, једно од разлога. :)

Па зато ме и зачудило да неможеш да инсталираш, кад РОСА је наједноставнија за инсталацију. :)
Да, знам како се инсталира АРЧ, како и моги други...

Апдејт ти зависи од брзине интернета, сервера преко ког ти интернет веза, као и стања система, величине меморије и процесора.
Такође игра улогу ако си први пут инсталирао РОСУ, и апдејт може бити јако спор ако фирмваре у позадини има много посла око исправки и подешавања хардвера... :)
Као и код сваког Линукса којег први пут инсталираш.

Први апдејт мени је трајао одприлике 20-30 минута, једном је трајало скоро сат времена. :)


brzina neta - 40 mb/s

osmojezgreni procesor, 8 gb ram memorije, grafička - 1gb, hard - iljadu mb

očigledno da se povezalo sa nekim kilavim zagušenim serverom


p.s.
definitivno ovi noviji linuksi imaju problema da drajverom za dvd jedinicu
ovde je u pitanju blue ray disc, tj sa novijim generacijima računara
 
brzina neta - 40 mb/s

osmojezgreni procesor, 8 gb ram memorije, grafička - 1gb, hard - iljadu mb

očigledno da se povezalo sa nekim kilavim zagušenim serverom


p.s.
definitivno ovi noviji linuksi imaju problema da drajverom za dvd jedinicu
ovde je u pitanju blue ray disc, tj sa novijim generacijima računara

Рекох већ да Линукс тек почиње прилагођавати Системе за новије технологије, тако има још дост мана. Још су увек нивои старих система.

Отвори К3б и провери да ли подржава блуерај, ако одмах не, приликом првог коришћења тог медија, уписаће и послати захтев за упдате.


Да ли си надоградио све?

Отвори конзолу и куцај:

- su

(ukucaj pasvord)

- sudo urpmi ntop (enter)

potvrdi sa Y, i instaliraj ponudjeno

kad završi, ukucaj:

- uname -a

posle izađi iz konzole i restartuj komp.


I normalno je da za tvoju konfiguraciju pošto je prvi put instaliran sistem ROSA, nije sve u detalje odrađeno, dobićeš potrebne nadogradnje tokom narednih dana, kao što je i normalno za svaki računar. :)
 
Poslednja izmena:
Кад све то лепо завршиш, онда извршиш увид и проверу целокуну свог компа:


- Старт - Апликације - Хардваре пробе


Сачекаш да учита, и добијеш овакво обавештење:

snapshot5.jpeg


Кликнеш на ОК, и онда отвориш линк:



И ту видиш какво је стање, шта има а шта нема, да би знао шта треба да радиш, ако затреба.

ХВАЛА! :lol:
 
Poslednja izmena:
a i da probam da mu zamenim ovaj start meni
ovo je užas živi

Како ти хочеш, твој избор. :)


Нисам ни гледао добро, шта ти је ово, ти још увек користиш факсмодем?

brzina neta - 40 mb/s

Тако је могао апдејт да ти траје месец дана! :lol:


Ово је нека минимална бзина која се данас користи, тренутна брзина интернета код мене:


5871316839.png
 
Poslednja izmena:
a i da probam da mu zamenim ovaj start meni
ovo je užas živi



Ако си се до сада играо са КДЕ неће ти бити проблем да замениш старт мени са стандардним... ипак је то само једна иконица (вигџет на панелу) за измену... ;)

Што се тиче надоградњи, да ли си проверио колико укупно се накупило надоградњи и одакле вучеш сервер?

Коју верзију РОСЕ си инсталирао 7 или 8 (видех неки дан да је изашла и осмица)?
Ако си инсталирао старију верзију није ни чудо ако је повукао већу количину надоградњи па се због тога вукло...
 
Poslednja izmena:
Ако си се до сада играо са КДЕ неће ти бити проблем да замениш старт мени са стандардним... ипак је то само једна иконица (вигџет на панелу) за измену... ;)

Што се тиче надоградњи, да ли си проверио колико укупно се накупило надоградњи и одакле вучеш сервер?

Коју верзију РОСЕ си инсталирао 7 или 8 (видех неки дан да је изашла и осмица)?
Ако си инсталирао старију верзију није ни чудо ако је повукао већу количину надоградњи па се због тога вукло...
Сад и 8-мица има доста за апдејт, вечином су неки додаци, па је потребно мало времена док се све инсталира. Око пола сата - сат... :)

Е сад зависи ид од његове конфигурације компа, и колико видим, мало му је жешћа конфигурација...

osmojezgreni procesor, 8 gb ram memorije, grafička - 1gb, hard - iljadu mb
 
Како ти хочеш, твој избор. :)


Нисам ни гледао добро, шта ти је ово, ти још увек користиш факсмодем?



Тако је могао апдејт да ти траје месец дана! :lol:


Ово је нека минимална бзина која се данас користи, тренутна брзина интернета код мене:


5871316839.png


ovo je brzina sad u špicu preopterećenosti, inače posle 2h ujutru ide od 35 do 40 i kusur

znači što je brže to duže traje :lol:


5871899549.png
 
ovo je brzina sad u špicu preopterećenosti, inače posle 2h ujutru ide od 35 do 40 i kusur

znači što je brže to duže traje :lol:


5871899549.png

Значи да треба проверити на који сервер си накачен, подеси неки бржи јер не постоји ни један други разлог за дугим трајањем уградње надограњи и исправки. Осим, ако при том ниси задао још гомилу програма (игара) за уградњу....
Конфигурација ти је ок и неби требало ту да буде проблема.

Једино код дистрибуција на бази Гентоа уградња надоградњи и исправки јесте дуготрајан процес. Једаред сам ставио Calculate Linux на хард и повиленео од чекања да се изврши уградња жељених програма и пакета...
Обзиром да товде није случај, највероватније је до самог сервера...
 
Значи да треба проверити на који сервер си накачен, подеси неки бржи јер не постоји ни један други разлог за дугим трајањем уградње надограњи и исправки. Осим, ако при том ниси задао још гомилу програма (игара) за уградњу....
Конфигурација ти је ок и неби требало ту да буде проблема.

Једино код дистрибуција на бази Гентоа уградња надоградњи и исправки јесте дуготрајан процес. Једаред сам ставио Calculate Linux на хард и повиленео од чекања да се изврши уградња жељених програма и пакета...
Обзиром да товде није случај, највероватније је до самог сервера...

da, verovatno se to bilo nakačilo na neki zagušen spor server, inače je sve okej, radi dobro, podešeno sve na Rosi kako mi odgovara

elem,
danas instalirah na drugom lapu i FreeBSD pa se i sa njim malo zezam a upravo skidam i Gentoo (igrom slučaja baš ga ti pomenu sada)
pa odatle da ga krenem da instaliram na trećem lapu,
instaliravao sam ga pre neku god. , sad da se podsetim malo po netu kako to sve ide


nešto mi se danas baš prčka po instalacijama pa ću vidim dokle ću stići :D
 
neko od vas pomenu da vremenska dužina updejta je moguća zbog toga što je u pitanju bila
varijanta - sedmica, i tačno tako i bi

vrag m inije dao mira pa sam skinuo osmicu i ceo posao je trajao negde oko petnaestak minuta
što znači da je na sedmici povukao žešći upgrade pa se toliko oteglo
inače Rosa za sad prede kao mače,, bez ikakvog štucanja..aplikacije su više nego dobro doterane,
od bluetoottha povezivanja, preko usb formatiranja sticka kao i zapisivanja live linux sistema sa - Rosa image writer
i to sve u zasebnim aplikacijama, ne mora da se petljam po gpartedu i posle sa onim usranim unetbootinom,
a i olakšica i ubrzan je rad uemsto opcije terminalne komande - dd za istu namenu

to mi jako znači jer skidam veći broj linuxa za probu, pa pored brzog neta ovo mi dođe super automatizovano
plus što radi perfektno :ok:
 
neko od vas pomenu da vremenska dužina updejta je moguća zbog toga što je u pitanju bila
varijanta - sedmica, i tačno tako i bi

vrag m inije dao mira pa sam skinuo osmicu i ceo posao je trajao negde oko petnaestak minuta
što znači da je na sedmici povukao žešći upgrade pa se toliko oteglo
inače Rosa za sad prede kao mače,, bez ikakvog štucanja..aplikacije su više nego dobro doterane,
od bluetoottha povezivanja, preko usb formatiranja sticka kao i zapisivanja live linux sistema sa - Rosa image writer
i to sve u zasebnim aplikacijama, ne mora da se petljam po gpartedu i posle sa onim usranim unetbootinom,
a i olakšica i ubrzan je rad uemsto opcije terminalne komande - dd za istu namenu

to mi jako znači jer skidam veći broj linuxa za probu, pa pored brzog neta ovo mi dođe super automatizovano
plus što radi perfektno :ok:

Надам се да си се снашао и са Блуреј. :)
 
Suse nisam koristio pooodavno, nije mi se dopao taj sistem,
nekako mi je previše - inertan...no to je bilo pre više godina, možda je sad drugačije

mogu da ga stavim u paralelu sa Linux Mint-om

ali dobro, to je samo moj utisak, ne mora da znači sve to

Ја сам га дуго користио раније, и мислим да је са мврх, најмочнији био. Мени се свиђа.

Од как оје изашла везија 13.2, и ЛЕАП 42.1, нешто није уреду са њим, нисам могао да га користим, и нисам мога да га инсталирам.

Не, неможе се нипочему мерити МИНТ са Опен СУСЕ, овај је много изнад по свему. :)

Пробачу сад, после дужег времена да покренем ОпенСУСЕ, да видим да ли су се поправили. :)
 
Ја сам га дуго користио раније, и мислим да је са мврх, најмочнији био. Мени се свиђа.

Од как оје изашла везија 13.2, и ЛЕАП 42.1, нешто није уреду са њим, нисам могао да га користим, и нисам мога да га инсталирам.

Не, неможе се нипочему мерити МИНТ са Опен СУСЕ, овај је много изнад по свему. :)

Пробачу сад, после дужег времена да покренем ОпенСУСЕ, да видим да ли су се поправили. :)

mint je imao kod mene neki feler, kod sva tri laptopa a to je da nakon zaklapanja i ponovnog otvaranja monitora
blokira mu tastatura te moram da ga restartujem, onda proradi pa opet ista priča čim zaklopim monitor laptopa

to je bilo pre godinu ipo..otprilike

a vidim da je po statistici Mint jedan od najpopularnijih Linuksa za korisnike, tj. prvi
 
Poslednja izmena:
mint je imao kod mene neki feler, kod sva tri laptopa a to je da nakon zaklapanja i ponovnog otvaranja monitora
blokira mu tastatura te moram da ga restartujem, onda proradi pa opet ista priča čim zaklopim monitor laptopa

to je bilo pre godinu ipo..otprilike

a vidim da je po statistici Mint jedan od najpopularnijih Linuksa za korisnike, tj. prvi

Није ни мени јасно да је МИНТ толико популаран, кад неможе да ради на свим платформама, конфигурацијама. Мислим на новије генерације хардвера, новије технологије.

Ево сад сам пробао да инсталирам ОпенСУСЕ ЛЕАП 42.2 који сам данас фришко скинуо, и јавља се исти проблем као и пре, као и код вечине данашњих дистроа, МИНТ-а, проблем са графиком, и резолуцијом.
У МИНТ-у кад га инсталирам недобијам добар драјвер за графичку, тако да немогу да подесим одговарајућу резолуцију, а код ОпенСУСЕ у самом старту покушаја инсталације нема компатибилности са графиком, тако да немогу ни да започнем инсталацију.

Кажем, РОСА се за сада показала као једина најбоља дистрибуција са комплетом исправних драјвера... :ok:
 
Није ни мени јасно да је МИНТ толико популаран, кад неможе да ради на свим платформама, конфигурацијама. Мислим на новије генерације хардвера, новије технологије.

Ево сад сам пробао да инсталирам ОпенСУСЕ ЛЕАП 42.2 који сам данас фришко скинуо, и јавља се исти проблем као и пре, као и код вечине данашњих дистроа, МИНТ-а, проблем са графиком, и резолуцијом.
У МИНТ-у кад га инсталирам недобијам добар драјвер за графичку, тако да немогу да подесим одговарајућу резолуцију, а код ОпенСУСЕ у самом старту покушаја инсталације нема компатибилности са графиком, тако да немогу ни да започнем инсталацију.

Кажем, РОСА се за сада показала као једина најбоља дистрибуција са комплетом исправних драјвера... :ok:

Ех још кад би се знале основне ствари...
Линукс дистрибуције по правилу долазе са слободним драјверима за графику док се власнички драјвери накнадно преузимају и уграђују по жељи корисника - код неких дистрибуција процес препознавања, преузимања и уградње одговарајућих власничких драјвера је уграђен у току процеса инсталације оперативног система...
Минт је дериват Убунтуа али преправљен у склопу замисли одређене групе корисника а популаран је само из разлога што је замишљен као "супер Убунту" а људи воле да се ложе на нешто што је наводно боље од оригинала.. У основи Минт има више бубица од Убунтуа...
 

Back
Top