Filmovi sa LGBT tematikom

Tema bez filmova Džona Votersa je jedna tužna tema :)

Hairspray
c53bc729053d26a7bcd55aa6e03285a6.jpg
 
Poslednja izmena:
Mozemo li onda i Ringeraja ovde da svrstamo? :lol:


Who is Zed?
-Zed is dead baby.

Dva lika koja su isto vreme gej, pritom sadisti koji imaju roba kojeg drže u nekoj kutiji plus silovatelji koji ne biraju previše. Da l' je zgodni Bris Vilis ili debeli crnac, nije bitno. Kao dva pauka koja vrebaju u mrežu.:lol:
Kao što rekoh u postu o Reservoir Dogs cela stvar je da humor bude cool. Tarantino je to odlično uradio u oba filma. Onda nije uvredljiv ni za koga. Neko još dobiješ kultni geg o kojem se priča i posle dvadeset godina.


f3c14e0d548c159c0221a1537e5850e2.jpg
 
Kad smo već kod teme o korektnosti evo nečeg vrlo interesantnog, jedan biser koji sam iščačkao, nije film nego "poučni" dokumentarac iz 50tih godina dvadesetog. Integralna verzija traje 10 minuta, pa ako vas zanima ako kliknete na ovaj link videćete sugestiju i za tu verziju.


 
Mozemo li onda i Ringeraja ovde da svrstamo? :lol:

P.S. Ne mora film u da obuhvata isključivo tu tematiku, dovoljno je da se bavi njom, makar glavni fokus nije na LGBT tematici nego je dodiruje. Što reče onaj lik iz Parade, pa Ben Hur je najpederskiji film svih vremena.:hahaha: A ne bavi se LGBT tematikom. Mada se ne bih složio sa njim. U tom duhu:


The Shawshank Redemption (1994)

http://www.imdb.com/title/tt0111161/

- Zapao si sestrama za oči....
Da li je od pomoći to što nisam homoseksualac?
-Nisu ni oni.:lol:

Zanimljiv pravac razmišljanja kako neko postaje gej, biseksualac a da je to dobrovoljno je prikazano u filmu:

Midgniht Express (1978)

http://www.imdb.com/title/tt0077928/

Čitao sam i knjigu po tom istinitom događaju, gde je daleko temeljnije objašnjeno od glupavog Stounovog filma koji se i ne drži previše priče, dok je sam kraj potpuno drugačiji od realnog.

Glavni junak posle više godina robije družeći se sa zapadnjacima u zatvoru postaje blizak prijatelj sa nekim Šveđaninom. I tako malo po malo, ovo je već citat iz knjige lik razmišlja - nikad ranije nisam razmišljao da muško telo može biti lepo....Ujutro smo vežbali jogi i ponekad vodili ljubav. Parafraziram.
Nikad nije kasno da postanete gej.:lol:

Šalim se malo. Mada su ovo ozbiljne stvari za razmišljanje.
 
Ali to je i u filmu jako lepo prikazano. Više se ne sećam da li se tuširaju, ili su samo u nekom svetlu, tek taj tip koji ga 'smuva' je prikazan kao prosvetljeno ljudsko biće, a ta scena je jako nežna i lepa, vidi se da se radi o potrebi za ljudskim kontaktom, bliskošću, što je sasvim razumljivo s obzirom na okruženje i svakodnevna dešavanja... Ali čisto sumnjam da je onda 'postao' gej :) To je o očuvanju ljudskosti, a sad da li je ljubavnik muško ili žensko, nebitno, važno je da voli jogu i cveće, a ne da tuče i muči ljude, kao ona zatvorska ekipa.

Aha! Evo ga - i tuš, i joga, i svetlo, i lepa muška tela, i dirljiva muzika :)


attachment.php


Nisam rekao da nije prikazano, nego da se film ili ne drži mnogih stvari koje su se zaista desile ili ih izostavlja. Previše, ali zaista previše proizvoljno snimljeno za film zasnovan na istinitom događaju.A i povodom LGBT tematike u filmu Stoun nije to dovoljno objasnio, zato sam spomenuo par rečenica iz autobiografskog romana glavnog junaka.
I tuširaju se a ima i scena dok zajedno vežbaju jogu u zoru. Mislim da si u pravu, lik nije postao gej, nego kako si objasnila, mada se ne bih složio da je svejedno da li je muško ili žensko, jer onda bi i gej osećao privlačnost prema ženama, a ne oseća je. Ali u posebnim okolnostima kao što je boravak u nekom hororoznom zatvoru može postati ako ne svejedno onda barem relativnije, nemam pojma koju reč da upotrebim. Možda bi i neki gej vodio ljubav sa nekom ženom da se nađe u sličnim okolnostima.
Šveđanin je i u autobiografskom romanu opisan od strane glavnog protagoniste kao produhovljen, inteligentan čovek.

Zahvalan sam ti na recenziji ovog filma, nisam razmišljao u tom pravcu da on kroz druženje sa svojim prijateljem, makar to prijateljstvo sadržalo i seksualni odnos pokušava da očuva ljudskost.
 
Poslednja izmena:
A što se tiče ogavnog upravnika zatvora i stvarnog kraja filma:

On se ne spasava tako što ovog gurne na drveni ofinger, obuče njegovo odelo i išeta iz zatvora, nego traži premeštaj u drugi zatvor. Objašnjava i razlog - razmišljao je o svim uspešnim bekstvima i shvatio da je brzo delovanje i neupadljivost ključ. U tom zatvoru su svi znali da planira da pobegne u drugom ga nisu poznavali. Zatražio je teži fizički posao - nosio je džakove sa hranom da bi ojačao.Pored toga zahvaljući tom težem radu, imao je pristup napolju. Zatvor se nalazio na obali mora i jedne večeri je plivao sve do Grčke, onda prošao kroz minsko polje a da nije znao da je to minsko polje, tu je imao sreću, i pušten je iz Grčke u USA, "da ne bi kvario grčku omladinu - robijaš".:mrgreen: Tj. pustili su ga. To je ono što zameram Stounu, lik je tokom tog pakla zapravo jačao, duhovno i fizički, spasao se sopstvenim snagama i uz pomoć oca koji mu je finansijski i moralno pomagao sve vreme, često putujući za Tursku, dok ga je Stoun u završnici filma prikazao kao duhovno slomljenog i propalog čoveka.
 
A što se tiče ogavnog upravnika zatvora i stvarnog kraja filma:

On se ne spasava tako što ovog gurne na drveni ofinger, obuče njegovo odelo i išeta iz zatvora, nego traži premeštaj u drugi zatvor. Objašnjava i razlog - razmišljao je o svim uspešnim bekstvima i shvatio da je brzo delovanje i neupadljivost ključ. U tom zatvoru su svi znali da planira da pobegne u drugom ga nisu poznavali. Zatražio je teži fizički posao - nosio je džakove sa hranom da bi ojačao.Pored toga zahvaljući tom težem radu, imao je pristup napolju. Zatvor se nalazio na obali mora i jedne večeri je plivao sve do Grčke, onda prošao kroz minsko polje a da nije znao da je to minsko polje, tu je imao sreću, i pušten je iz Grčke u USA, "da ne bi kvario grčku omladinu - robijaš".:mrgreen: Tj. pustili su ga. To je ono što zameram Stounu, lik je tokom tog pakla zapravo jačao, duhovno i fizički, spasao se sopstvenim snagama i uz pomoć oca koji mu je finansijski i moralno pomagao sve vreme, često putujući za Tursku, dok ga je Stoun u završnici filma prikazao kao duhovno slomljenog i propalog čoveka.


Aha, nisam znala. Odlična priča!

U stvari, u knjizi očigledno ima materijala za dva filma. Mi smo gledali film o turskom zatvoru, a od ovoga što si ti napisao u spojleru je mogao da se napravi drugi film - o bekstvu iz zatvora.
 
Poslednja izmena:
Aha, nisam znala. Odlična priča!

U stvari, u knjizi očigledno ima materijala za dva filma. Mi smo gledali film o turskom zatvoru, a od ovoga što si ti napisao u spojleru je mogao da se napravi drugi film - o bekstvu iz zatvora.

Vala baš, ali Stoun se više skoncentrisao na "zatvorski" deo filma, jer se tu u suštini priča i u autobiografskom romanu najduže odvija. Mogao je doduše i ovo da ubaci, ali sad da li zato što bi film bio predug, nije to bilo doba Pitera Džeksona, ili su bili limitirani budžetom ili naprosto nije hteo, nego je želeo film ovakav kakav jeste nemam pojma.

Pogrešio sam, malo sam izuzglao, novi zatvor nije bio na obali mora nego na ostrvu. Nije plivao "ručno" nego je maznuo neki mali čamac, kojim je doduše plovi 27 kilometara usred olujne noći do Istanbula. Trebalo je preći 27 km pre zore dok ne dođe do prozivke i to usred oluje.U Istanbulu je busem došao do grčke granice i tamo prešao minsko polje. U Istanbulu se snašao jer je verovatno sve to unapred dogovorio sa ćaletom.Itd. Toliko davno sam čitao taj roman da je dobro što se i ovog sećam.
 
Upravnika zatvora je ubio neki zatvorenik i pre nego što je ovaj premešten u drugi zatvor ako se sećam. Pa samim tim nije moglo ni doći do onakvog kraja koji je Stoun predstavio.

Da, ali to je prokletstvo ekranizacija, ako si čitao knjigu, u 98 % slučajeva su lošije od originala. Pošto ja nisam čitala knjigu, a ne znam ni stvarnu priču tog stvarnog čoveka, kraj filma je izuzetno efektan, zato što mučenje traje dugo, a razrešenje je odjednom brzo i 'pravedno'... Bar sam to mislila kada sam videla film, pre par decenija : )

U stvari bi trebalo otvoriti temu o scenaristima, i među njima ima svakavog olosha, a kako je lepo kad čovek naleti na film koji je napisao neko vredan i talentovan, i lepo se vidi da se pošteno naradio i narazmišljao : )
 
Da, ali to je prokletstvo ekranizacija, ako si čitao knjigu, u 98 % slučajeva su lošije od originala. Pošto ja nisam čitala knjigu, a ne znam ni stvarnu priču tog stvarnog čoveka, kraj filma je izuzetno efektan, zato što mučenje traje dugo, a razrešenje je odjednom brzo i 'pravedno'... Bar sam to mislila kada sam videla film, pre par decenija : )

U stvari bi trebalo otvoriti temu o scenaristima, i među njima ima svakavog olosha, a kako je lepo kad čovek naleti na film koji je napisao neko vredan i talentovan, i lepo se vidi da se pošteno naradio i narazmišljao : )

Tragedija je da istinita priča u vidu autobiografskog romana zapravo nije bolja od filma Olivera Stouna, čak je i gora jer nažalost, ovaj moderni heroj, Prometej iako je uspeo ono što možda Oliver Stoun ne bi, naprosto ne zna da piše. Roman je na nivou romana Dejvida Morela, što je najbolja ilustracija o čemu govorim, zabavan, ali ne dobacuje daleko. Dok je Stoun više ostvario unutar filma, negoli ovaj unutar književnosti.
Ali ohola tikva kao Stoun je naprosto imala svoju viziju priče, ma koliko udarala od realnosti ( u njenoj glavi caruju patuljci, mau mama meme :lol: ) pa smo dobili dobar film, ali koji nije realan i relanu knjigu koja nije dobra.:hahaha:
 
Tragedija je da istinita priča u vidu autobiografskog romana zapravo nije bolja od filma Olivera Stouna, čak je i gora jer nažalost, ovaj moderni heroj, Prometej iako je uspeo ono što možda Oliver Stoun ne bi, naprosto ne zna da piše. Roman je na nivou romana Dejvida Morela, što je najbolja ilustracija o čemu govorim, zabavan, ali ne dobacuje daleko. Dok je Stoun više ostvario unutar filma, negoli ovaj unutar književnosti.
Ali ohola tikva kao Stoun je naprosto imala svoju viziju priče, ma koliko udarala od realnosti ( u njenoj glavi caruju patuljci, mau mama meme :lol: ) pa smo dobili dobar film, ali koji nije realan i relanu knjigu koja nije dobra.:hahaha:


Ahaha :lol:
 
:think:

Nije toliko glamurozan, ali je izuzetno važan za shvatanje istorijata LGBT tematike.

Seconde Serve (1986)

http://www.imdb.com/title/tt0091913/

Film prema istinitoj priči o oftamotologu a kasnije i profi teniseru Renée Richards. Cela priča koliko je imala snažnu političku dimenziju je interesantan i na druge načine.

Naime taj oftamotolog hirurg voli da se oblači kao žena, oseća kao žena, i onda dolazi jedan veoma uvrnut trenutak u filmu, lik odlazi kod nekog psihoterapeuta, koji mu daje čudan savet - pusti bradu i brkove. Najneverovatnije od svega to i uspeva privremeno. Rene više ne oseća potrebu da se šminka nosi žensku odeću. verovatno kad pogleda sebe u ogledalu i vidi bradu i brčine prođe ga volja.:lol:
Onda mu ponude veoma atraktivan posao u vojsci USA. Jedini problem je što mora da obrija bradu, jer se ona u vojsci ne nosi. sledeća scena lik leži na krevetu, okreće se prema kameri, obrijan ali i našminkan. (Koje pamćenje imam...)
Počinje da uzima hormone da bi promenio pol. Surova scena - jedan klinac kojeg je majka dovela kod njega kao lekara na pregled kaže - jeste li vi gej, moj tata kaže.

I onda stvari postaju još neverovatnije

Lik zaista i promeni pol postane profi teniser tj teniserka koji i osvaja šampionsku titulu. I to tako traje dok ne otkriju da je promenio pol. Dolazi do sudskog procesa koji je uzdrmao tadašnju javnost a drma je i dalje,vidim da je snimljen dokumentarac 2011. Žele da se poništi njegovu šampionska titulu jer je učestovavo kao transrodna osoba. Posle sudskog proces presuđuju u njegovu korist. Ja lično mislim da nisu bili u pravu, jer ako se neko oseća kao žena ne znači da ima telo žene, postoji dobar razlog zašto mečevi u ženskom tenisu traju kraće od mečeva u muškom.

Jednom rečju to je bio veliki pomak ako ne u tenisu onda u zakonodavstvu USA. Pre ove istinite priče, tako nešto je bilo nezamislivo.

105408-second-serve-0-230-0-345-crop.jpg



I u krajnoj liniji izuzetno interesantan film zato što

Oftamotologa hirurga, diplomiranog Jejlovca, i profi tenisera ne glumi muškarac nego Vanesa Redgrejv. Što će reći, nije Hilari Svonk bila prva koja je toliko dočarala muškarca da je zaista teško proceniti. Sva tri lika na posteru su očigledno Vanesa Redgrejv. Žena, obrijani muškarac, bradati muškarac. Ko Kerber sine, tri glave na jednom telu.:lol:
 

Back
Top