Mushrooms

Tinea bukvalno prevedeno je moljac, u sustini to su gljivice, doduse nije mi jasno zasto stavi ovaj naslov ali dobro.
Doduse znacio bi mi vise podatak koja tinea je u pitanju?
 
Dakle ovako, podsecanja radi svima nama: 'tinea' se odnosi na gljivicnu infekciju koze izazvanu dermatofitima. Moze se javiti na bilo kom delu tela (T. corporis na telu, T. barbe na bradi, T. capitis na glavi, T. pedis na stopalu itd). Infekcija Pytiriasis versicolorom nekad se naziva i Tinea Versicolor i ostavlja depigmentacije koze (ne znam da li je na to mislio postavljac teme?). Dermatofiti mogu biti u zavisnosti od domacina na kome zive zoofilni (na zivotinjama), geofilni (zemlji), ili antropofilni (na coveku). Neophodno im je da se prenose sa organizma na organizam da bi preziveli, mogu se prenositi sa coveka na coveka ili sa zivotinje na coveka. Naziv 'tinea' generalno zamenjije ime bilo koje gljivice (dakle Tinea corpori, je gljivica na telu, brisom se utvrdjuje o kom dermatofitu se radi). Antropofilni (humani) dermatofiti su toliko adaptirani na zivot na coveku da retko izazivaju dramaticnije promene koze, madea ima i zaista neprijatnih vizuelnih efekata! :? . Zoofilni i geofilni dermatofiti ce izazvati daleko inflamatornije reakcije. Postoje tri roda dermatofita u odnosu na makrokonidie (spore):
Trichophyton
Microsporum
Epidermophyton
i oko 40 razlicitih vrsta.

E sad...sve je to lepo i krasno....ali kako se uklanjaju pigmentacije ostale nakon infekcije.....Neophodno je da nam gospodin kaze o kojoj Tinei se radi, dakle kakvu dijagnozu su mu postavili. Mozda cemo onda vise znati.......Negde u glavi sudaram se sa secanjem na hipo i hiperpigmentacije kod tinea ali sad, da me ubijete...... :?
 
WithdrawnWater:
Dakle ovako, podsecanja radi svima nama: 'tinea' se odnosi na gljivicnu infekciju koze izazvanu dermatofitima. Moze se javiti na bilo kom delu tela (T. corporis na telu, T. barbe na bradi, T. capitis na glavi, T. pedis na stopalu itd). Infekcija Pytiriasis versicolorom nekad se naziva i Tinea Versicolor i ostavlja depigmentacije koze (ne znam da li je na to mislio postavljac teme?).

Upravo sam i ja pomislila na depigmentaciju koze nakon primene antigljivicne terapije, ali je postavljac teme napisao da je rec o hiperpigmentaciji, tako da...ne znam, mozda je pogresio
 
analiticar:
Za ovu gljivicu prvi put čujem....

Tinea nije gljivica, vec termin "tinea" oznacava promene na kozi izazvane najcesce gljivicama iz grupe dermatofita.

Pityriasis versicolor je bolest koju izaziva gljivica Malassezia furfur i nakon izlecenja moze ostaviti najcesce hipopigmentaciju, koja prolazi posle nekoliko meseci (nije potrebna terapija).
 

Back
Top