Rusija?

Zvezdara77

Zainteresovan član
Poruka
135
Da li je neko od vas bio u Moskvi ili Sankt Peterburgu? Oduvek sam mastao da vidim bele noci u Petrogradu.

Sada se razmisljam da odem malo tamo letos, kazu da su lepi gradovi i da nije potrebna viza. Takodje da su Ruskinje avion :mrgreen:

Sta mislite o tome? Da li je neko od vas imao iskustva sa Rusijom?
 
Poslednja izmena:
Da li je neko od vas bio u Moskvi ili Sankt Peterburgu? Oduvek sam mastao da vidim bele noci u Petrogradu.

Sada se razmisljam da odem malo tamo letos, kazu da su lepi gradovi i da nije potrebna viza. Takodje da su Ruskinje avion :mrgreen:

Sta mislite o tome? Da li je neko od vas imao iskustva sa Rusijom?

Ako mozes obavezno poseti oba grada. Bio jednom i ponovio bih to isto kad bih mogao.
Ruskinje jesu avion i vrlo su pristupacne. Vrlo lako stupaju u komunikaciju i fine su za druzenje. Susta suprotnost od nasih zena.
 
Био сам ја летос у Санкт Петербургу. Руси га зову Питер. :mrgreen:
Диван град, огроман, толико тога за видети и обићи.
Рускиње ме нису нешто одушевиле. :think:
 
Da li je neko od vas imao iskustva sa Rusijom?
Мени су све земље лепе и имају шмек на свој начин. Свако нормалан да има новаца путовао би често. Упознавати културе, људе стране је предивно. Русија је супер.
 
Bila u Moskvi vise puta turistički.....ogroman grad......negde oko 20 000 000 stanovnika sa prigradskim naseljima....prepun parkova, konaka, rezidencija gde su živeli njihovi vladari i nekadašnja viša klasa....Stvarno fenomenalan grad....uvek sam ostajala po mesec dana leti (tada su ok temperature,a i duži je dan) i mislim da još nisam sve obisla. Mestroom svuda stužes i on je posebno iskustvo. Sve u svemu vredi otići tamo...;)
 
Ko se imalo razume u ruski jezik, oseća koliko se njihova poezija teško prevodi,.. ali sad, šta je tu je,..
МАДОННА
СОНЕТ
Не множеством картин старинных мастеров
Украсить я всегда желал свою обитель,
Чтоб суеверно им дивился посетитель,
Внимая важному сужденью знатоков.

В простом углу моем, средь медленных трудов,
Одной картины я желал быть вечно зритель,
Одной: чтоб на меня с холста, как с облаков,
Пречистая и наш божественный спаситель —
Она с величием, он с разумом в очах —
Взирали, кроткие, во славе и в лучах,
Одни, без ангелов, под пальмою Сиона.
Исполнились мои желания. Творец
Тебя мне ниспослал, тебя, моя Мадонна,
Чистейшей прелести чистейший образец.

Pesmu Madona , koju je Puškin napisao svojoj ljubljenoj, se nisam usudio prevesti. (Ima na Net-u neki prevod,.. ali,.. ni blizu originalu,..pa ću kasnije prepisati - jedan od 'prevoda' ).
"Жестокий романс")
Ali ću priču ipak ispričati.
Uvod:
U želji da bar jednom osetim čari ruske zime, obresmo se u Moskvi, u nekom jeftinom hostelu u Arbatskoj ulici. Šest dana. Ulica važi za stari boemski kraj, prepuna je turista, veselih prodavaca, uličnih svirača, ukusno uređenih izloga, blistavih novogodišnjih ukrasa, praznične atmosfere,.. Preko puta našeg hostela nalazio se pamjatnik Puškinu i Nataliji Gončarevoj.Spomenik je sve vreme bio u centru pažnje turista i njihovih foto objektiva,.. Neki mi je instikt govorio da sam trebao bolje paziti na časovima književnosti u gimnaziji. Natalija Gončarova,.. nisam se mogao setiti,.. o njoj baš ničega,.. ni imena,.
DSC_0332.jpg
 

Back
Top