BERLIN

Talamasca42

Aktivan član
Poruka
1.254
BERLIN!

Luda evropska metropola! :cool: Grad istorije, kulture, sporta, dobrog provoda...
Pišite kakva su vaša iskustva! Šta ste videli, doživeli, šta biste nam preporučili.... Želite li da ga posetite ako već niste bili?
 
Bila, i nisam pretjerano oduševljena,mada su meni sve te metropole slične, samo veliki gradovi sa velikim zgradama..

Ono što me je oduševilo jeste mogućnost slobodnog šetanja sa pivom u ruci, a da te niko poprijeko ne pogleda kako bi to kod nas bilo :lol:

I pivvoooo naaa svee straaneee

Ali to je već čitava Njemačka :lol:

Uglavnom, ne može se puno nemačka kultura i duh osjetiti u Berlinu, pun je stranih radnji, zgrada, sve je strano i ljudi su strani, teško ćeš naći Berlinanjina ilikakosevećkaže na ulici, jer su sve pune turista.

Alexanderplatz je eto ko zanimljiv ali mi se npr ne može porediti sa osjećajem kad prođeš Baščaršijom u Sarajevu,....ali dobro, ko sam ja :D

Eej da, i ona katedrala je immpresivna
 
Ovo sam nešto izguglao na netu: :cool:


Jedan od najlepših gradova na svetu, specifičan u svakom pogledu - Berlin.  Kulturna prestonica Evrope, mešavina istoka i zapada, studentski i naučni centar... Grafiti,skvotovi, underground klubovi, neverovatna energija grada mladih ljudi!
Muzeji-barovi, pivnice, pabovi, ilegalni klubovi, grafiti, napuštene umetničke kolonije, komore, bunkeri i skloništa iz Drugog svetskog rata... Simbol grada od 1961-1989.godine bio je Berlinski zid, danas su ostaci Galerija istočne strane sa grafitima, simboličnim graničnim prelazima i hiljadama turista koji se ispred nje fotografišu.
Berlin je skup svega, svačega i svakoga, grad lepih i prijatnih ljudi, grad umetnosti, grad koji živi i diše sa svim svojim posetiocima. Aleksandarplac,TV toranj, Bulevar pod lipama, Berliner dom, Ostrvo muzeja sa čuvenim Pergamonom, Brandenburška kapija, Rajhstag, Tirgarten, Spomenik holokaustu, Potsdamerplac, Olimpijski stadion, Check Point Charlie, trabanti...
Berlin je po posećenosti treći grad EU, jedini grad na svetu sa tri aktivne operske kuće, grad sa oko 150 pozorišta, sa Ostrvom muzeja pod zaštitom UNESCO-a, sa oko 1700 mostova (više nego u Veneciji) i oko 180km vodenih puteva, Televizijskim tornjem - najvišom građevinom u Nemačkoj i najvećoj železničkom stanicom u Evropi!
 
Berlin: Zanimljivosti o nemačkoj prestonici :cool:

Nema Berlin samo ostatke zida, Brandenburšku kapiju i alternativne noćne klubove. Ovo su neke zanimljivosti o nemačkoj prestonici koje verovatno niste znali.

1. Berlin je jedini grad s tri aktivne operske kuće. To su Nemačka opera, Državna opera i Opera Komedija. Poslednje dve se čak i nalaze u istoj, čuvenoj ulici Unter den Linden.

2. Galerija East Side je najveća otvorena galerija na svetu, a proteže se najdužim delom ostataka Berlinskog zida koji je dug 1,3 kilometra. To je galerija slika oslikanih na zidu, a svoj trag su ostavila 102 umetnika iz celog sveta.

3. Berlin ima više muzeja nego kišnih dana. Grad se može pohvaliti sa oko 180 muzeja. Većina je posvećena istoriji, umetnosti i kulturi, ali postoje i oni malo neobičnijeg sadržaja. Neki od zanimljivijih su: Muzej Currywurst-a (kobasice sa karijem), LGBT muzej, Muzej seksa, Muzej računarskih igrica i Muzej šećera.

4. Najviša građevina u Nemačkoj je berlinski televizijski toranj. Visok je 368 metara, a izgrađen je 1969. upravo s ciljem da postane prepoznatljivi simbol Berlina. U njegovoj kupoli se nalazi i restoran, pa uz obrok možete uživati u pogledu na grad od 360 stepeni. Preporučuje se da rezervišete mesto unapred.

5. Glavna železnička stanica, koja je otvorena 2006. godine na mestu stare glavne stanice Lehrter, je najveća u Evropi. Njome dnevno prođe oko 300.000 putnika. Prostrana i prepuna svetla, stanica je vrhunsko delo arhitekte Meinharda von Gerkana.

6. Najviši deo Berlina, brdo Teufelsberg, ili "Đavolja planina", stvoren je veštačkim putem. Posle rata nasuto je 26 miliona kubika šljunka i ruševina uništenog grada. Još je zanimljivije da se ispod brda nalazi nedovršeni nacistički vojno-tehnološki fakultet. Iako su prvo nameravali da ga raznesu eksplozivom, zatrpavanje je bilo jednostavnije.

7. Berlin se može pohvaliti s 15 restorana koji ukupno imaju 20 Mišelinovih zvezdica. Po dve zvezdice imaju restorani Fischers Fritz, Lorenz Adlon, Reinstoff, Tim Raue i FACIL. Jednom zvezdicom se mogu pohvaliti: Frühsammers, First Floor, Horváth, Hugos, Rutz, VAU, Les Solistes, 5 – cinco by Paco Pérez, Pauly Saal te a.choice.

8. Najstariji restoran u Berlinu radi neprestano već 400 godina. Taj veteran je "Zur letzten Instanz" u ulici Waisenstraße. Restoran u ponudi ima tradicionalnu nemačku hranu, a u njemu su ručali i Napoleon Bonaparta i Čarli Čaplin.

9. Najveći otvoreni, organizovani doček Nove godine održava se između Brandenburške kapije i Stuba pobede. Svake godine tamo se okupi oko milion ljudi. Poređenja radi, u Londonu se okupi "samo" 250.000.

10. Berlinski klubovi, kafići i restorani nemaju ograničeno radno vreme, a mnogi su otvoreni u bilo koje doba dana.
https://intertravel.rs/Atrakcije/berlin-zanimljivosti-o-nemackoj-prestonici
 
Kako da se u Berlinu provedete a da ne potrošite mnogo novca

U Berlinu je provod uvek zagarantovan, ali kako da se provedete u nemačkoj prestonici a da ne potrošite mnogo novca?

Ovo su mogućnosti koje Berlin pruža - pročitajte kako da potrošite malo para a da ipak doživite avanturu i da osetite i vidite sve lepote ovog grada...

Kultura na dlanu
Umetnička scena izuzetno je snažna u Berlinu, to ni ne mora da čudi kada se u gradu nalazi jedno od najboljih univerziteta za umetnost i obrt. Prošetajte se kroz galerije u ulici Auststase ili posetite muzej savremene umetnosti Daimler koji ne naplaćuje ulaz, a utorkom možete posetiti Kunst muzej koji taj dan, u periodu od 15 do 17 sati, ne naplaćuje ulaz.

Iako je ukinut besplatan ulaz u muzej Island, isplati se kupiti Berlin pas karticu koja vam za 24 evra omogućava trodnevni ulazak u čak 50-tak muzeja. Takođe možete besplatno uživati u Knoblauhhaus muzeju koji se nalazi u elegantnoj zgradi izgrađenoj 1759. godine, a u čijem postavu možete istraživati istoriju arhitekture i njen razvoj.

Probajte hranu iz kamiona
Ponuda hrane na ulici je toliko šarolika da možete isprobati sve svetske kuhinje bez da bi prethodno opljačkali banku. Svakog četvrtka Markthale IX pretvara se u ulicu hrane gde možete od jutra pa sve do kasno u noć uživati u bogatoj ponudi jela iz svih delova sveta pripremljenih na sve moguće načine.

Na svakom koraku u Berlinu možete pronaći nešto za gricnuti, dovoljno je da stanete u red pored kombija i već ćete moći uživati u ukusnim poslasticama. Turska zajednica dva put nedeljno na Majbahufer pijaci organizuje prodaju falafela. A sve to neće vas koštati pravog bogatstva. Pošteni obrok na ulici možete dobiti već za 3 evra po osobi. Što i nije tako puno.

Besplatne vođene ture
Svaki grad, pa tako i Berlin, za svoje posetioce organizuje besplatne vođene ture gradom. Ovde vas vodiči vode pešice od znamenitosti do znamenitosti u detalje vam objašnjavajući istoriju grada, ali i značaj svih atrakcija za stanovnike. Iako možete biti primitivac i nakon ture otići s rukom u džepu i puni novih znanja, bilo bi dobro da vodiču date bakšiš – ipak je on odvojio svoje vreme kako bi vas proveo gradom. Ako želite platiti turu onda možete birati neku od mnogih koje su u ponudi i čije cene se kreću od 18 pa sve do 50 evra po osobi.

Besplatni koncerti
Zašto biste platili koncert kada možete uživati u Berlinskoj filharmoniji potpuno besplatno. Svakog utorka u 13 sati filharmonija organizuje kratak koncert za svoje posetioce. Imajte na umu da su mesta ograničena pa ovim koncertima može prisustvovati samo 1500 posetilaca.

Tokom leta u zoološkom vrtu odvija se Koncertzomer, serija koncerata od švedske narodne pa sve do rege muzike. Mnogi klubovi svakodnevno organizuju besplatne koncerte lokalnih bendova pa tako možete uživati u vrhunskom bluzu ili džezu u potpunosti besplatno i uz pivo u ruci, naravno.

Uživajte u pogledu
Nemojte, kao drugih 1,2 miliona posetilaca godišnje, činiti istu grešku i plaćati 13 evra kako bi 'bacili' pogled na grad s televizijskog tornja. Iako je pogled spektakularan u istom takvom možete uživati ako se popnete na vrh skupštine – besplatno.

Oni fizički malo bolje potkovaniji mogu se popeti na Tojfelsberg. Jednosatna tura koštaće vas 7 evra a imaćete priliku da uživate u raznim grafitima i moći ćete da napravite dobre fotografije.

Jeftini smeštaj
Jeftini smeštaj u Berlinu ne znači da ćete spavati ispod mosta u kartonskoj kutiji. Za stvarno malo novca možete se smestiti u nekom od mnogih hostela koji su uredni i, ono što je najvažnije, većina od njih ima svoju malu pivnicu. Da, malu pivnicu u kojoj proizvode svoje sopstveno pivo.

U Grand Hostelu sobu možete dobiti po ceni već od 19 evra po osobi, a uz smeštaj ćete dobiti mogućnost uživanja na prekrasnoj terasi uz samu obalu reke Spree.

Uživajte u tropskoj klimi
Iako Berlin nije poznat po blagom vremenu ipak je najpoznatiji po tome da zna stvoriti veštačke uslove blažih klima. Ako ste dovoljno uštedeli posetite novi spa Vabali, koji je pravi mali raj usred Berlina.

Ulaznica će vas koštati 31 evro, a za tu cenu dobićete celodnevno masiranje i desetak različitih sauna kao i upotrebu čak pet hektara površine vrta. U vrtu se nalazi'Deck5', bar na krovu zgrade s palmama gde će vam se činiti kao da se nalazite u oazi usred pustinje – ali i cena pića je takva kao da ste usred pustinje. Ako ste ipak za jeftiniju varijantu, opustite se u nekom od mnogobrojnih parkova.

Klubska scena
Berlin je prepun klubova u kojima se možete zabavljati do dugo u noć. Većina klubova naplaćuje ulaz, ali isto tako većina njih to počinje da radi tek nakon 23 sata. Zato ako ne želite da ostanete bez nekih 10-tak eura u startu razmislite o malo ranijem odlasku na partijanje.

A izbor je stvarno šarolik. Bilo da ste raspoloženi za džez ili za teški tehno i rok u Berlinu stvarno ima mesta po svačijem ukusu. Trust, Suss War Gestern, Berghain, Cookies & House samo su neki od popularnih klubova u Berlinu.

Festivali, festivali i još festivala
U Berlinu se godišnje održava na desetak festivala. Bilo muzičkih, bilo muzičko scenskih, ponuda je stvarno dostojna jedne prestonice. Prvi festival u godini koji bi vam mogao zapeti za oko je "May Day" koji se održava 1. maja.

Nakon njega sledi "Fete de la Musique", 21. jula, kada muzičari okupiraju ulice i sviraju do dugo u noć. I tako sve do oktobra gotovo svakog vikenda održava se jedan festival. Zadnji u nizu je Festival svetlosti, 9. – 18. oktobra, i tada većina istorijskih zgrada Berlina bude osvetljena šarenim svetlima popraćenim muzikom.
:ok: https://intertravel.rs/Saveti/kako-da-se-u-berlinu-provedete-a-da-ne-potrosite-mnogo-novca
 
BERLIN!

Luda evropska metropola! :cool: Grad istorije, kulture, sporta, dobrog provoda...
Pišite kakva su vaša iskustva! Šta ste videli, doživeli, šta biste nam preporučili.... Želite li da ga posetite ako već niste bili?

Iskustva odlična. Idem često tamo i ići ću sigurno još mnogo puta jer imam i porodične motive, a i da ih nemam išao bih jer je grad fenomenalan.
Moja preporuka za city break varijantu...proleće,rano leto i negde oko Božića dok su Weinnachtmarkt-i aktuelni.

Noćni život...pivo u ruku,karta za U-Bahn izlazak negde u Kreuzberg-u ili Prenzlauer Berg-u pa šetaj dok ti se ne svidi neki pub ili klub...ima hipstera za izvoz ali ljudi su toliko opušteni da je genijalno. Žurke su u klubovima,na ulici u metrou ponekad...svi cirkaju,svi klopaju doner i svi se zezaju po ulici...pozeraj na minimumu.
 
meni se ne dopada
previse urbanizovan, bucan, naporan
meni jedino zbog muzeja vredi otici, tamo ti je nefertiti, pinakoteke, slike, vavilonske kapije.... da se nacisti nisu nakrali svega i svacega od svetskih znamenitosti ne bih ni isla, iskreno
ali dobro nismo svi isti, ima ko voli te bucne metropole i uziva u tome, ja nisam taj tip, gradovi tipa "bg na steroidima" mi nisu simpa per se, osim ako ne nude neke znametosti :lol:

ako zelis da sopingiras to je definitivno grad za tako nesto, idi u "alexa" tc, ogroman je, samo tehnicki deo je na 4 sprata, imas jeftiniju tehniku nego ovde kod nas, to se isplati uzimati, od odece nemam pojma dal je jeftinija to me nije zanimalo

gledam sad ovaj spisak sto si nakacio.....zeleznicka stanica je prica za sebe, fantasticna je...ovo ostalo, nista senzacionalno

prosto sve zavisi sta trazis i zasto putujes tamo, meni licno jug nemacke je mnogo zanimljivi, al to sam ja...svakako treba videti sve sto zivot nudi, ako imas mogucnosti da ides idi, bez obzira sta ti ljudi kazu, oseti sam ;)
 
Odgovor jednog mog prijatelja (inače turističkog vodiča) na pitanje šta bi mi rekao o tom tvom Berlinu? :cool:
Grad koji je do 1989.godine bio podeljen Zidom i to ne bilo kakvim, nego zidom koji je razdvajao dve kulture – istočnu pod uticajem Sovjeta i zapadnu pod uticajem SAD, Britanije i Francuske, grad koji je posle Drugog svetskog rata pretrpeo teško razaranje i zbog toga nazvan “Vremenskom nulom”, danas je drugi po veličini u EU i jedan od turistički najposećenijih gradova Evrope. I posle rušenje Zida, podela u gradu se i dalje oseća. Grafiti, klubovi, skvotovi, underground ekipa i duh slobode sa jedne strane, a uređenost, mirni parkovi, visoke zgrade, čiste ulice i Ku-dam nalik Jelisejskim poljima u Parizu sa prodavnicama markirane robe sa druge strane. „Grad sa dve duše”… Berlin!
Klasičan opis metropole sa navođenjem atrakcija, Berlin bukvalno ne zaslužuje. Njegova priča je drugačija, neobična.
Tabla sa natpisom „Berlin” označava da se ulazi u prestonicu Nemačke. Samo betonski zidovi oko puta, sve deluje tako hladno do jednog momenta, momenta kada se ispred nas ukazuju zgrade išarane grafitima, napušteni prostori koji su pretvoreni u skvotove, kanal sa mostićima, pa reka, najveća svetska galerija na otvorenom – Galerija istočne strane koja je nastala na ostacima Zida, orijentir Berlina sa svojih 365m visine- TV Tower, vozovi na linijama metroa koji non-stop zuje, Molecule Man na Špreji – skulptura tri čoveka koji se drže jedan za drugog, ljudi različitih stajlinga i devojka na recepciji hostela koja vam poželi dobrodošlicu u grad koji ne spava nikad. S-banom odnosno nadzemnom linijom metroa možete doći do Alexandar Platza, centra Istočnog Berlina. Mladi ljudi protrčavaju oko vas. Naglasak je na „mladi”, jer ni u jednom gradu nema više mladih lica nego u Berlinu i prosečna starost stanovništva ovog grada je oko 35 godina. Weltzeituhr (World Time Clock) pokazuje koliko ima sati u kom gradu sveta i to je mesto ukoliko neko iz grupe ode na drugu stranu. Put vodi do tornja, najviše građevine u gradu, penje se na vrh i u polučasovnom kruženju oko svoje ose vidi ceo Berlin iz ptičje perspektive. U par pogleda doživljava se grad, a kada se siđe vidi se šta posetioce čeka na tim mestima. Neptunova fontana, crkva Sv. Marije, Roterhaus – crvena gradska većnica, stari centar grada Mitte navodi na krug oko Alexandar Platza i dovodi do Špreje i Ostrva muzeja. Ispred impozantnog Berliner Doma turisti kupuju kobasice sa kečapom i senfom i ležu na travu kako bi imitirali Berlince koji se ovde sunčaju. U pauzama za klopu put može da se nastavi do „Pub”-a gde se može osvežiti pravim nemačkim pivom. Gosti sami sebi toče pivo, naručuju muziku i zovu osoblje preko specijalnog softvera koji imaju pristup sa stola za kojim sede. Kasnije se kreće u šetnju glavnom avenijom grada „Pod lipama” (Unter den Linden) ka Brandenburškoj kapiji. Trijumfalna kapija na Pariser Platz-u izgrađena je od 12 grčkih klubova u dorskom stilu po šest sa svake strane. Na kapiji stoji kvadrija koju čine bogovi mira koji voze kočiju sa četiri konja, a urađena je po uzoru na atinsku kapiju Propileje na Akropolju. Prolazi se ispod glavnog simbola grada kako bi se izašlo na Rajhstag (Parlament) i Tiengarten – najveći park u gradu. U daljini sija statua anđela oblivena bronzom, statua slobode poznata kao Zigezojle (Siegessäule). Ide se dalje do Spomenika žrtvama holokausta, blokova različite visine koji simbolizuju godine Jevreja koji su izgubili živote. Na putu do Jevrejskog muzeja zalazi se u Zapadni Berlin, Potsdamer Platz sa ultra-modernom zgradom Sony Center pa preko Check Point Charlie-ja (nekadašnjeg graničnog prelaza između dva dela grada). Zgrada muzeja je nepravilnog oblika, a unutrašnjost je posebno iskustvo – audio i vizuelni efekti sa sobama poznatih Jevreja poput Levi Štrausa, zidovi plača, muzika iz sinagoge, filmovi iz života običnih Jevreja u vreme drugog svetskog rata… Posle iscrpnih obilazaka veče je rezervisano za „Matrix”, poznati berlinski klub koji se nalazi na 10ak minuta hoda od hostela. Ekipa iz različitih delova sveta, u različitim fazonima, svako gleda sebe, ali i otvoren je za konverzaciju i nova poznanstva.
Jutro i nova avantura – „Pergamon”, najveći muzej u Nemačkoj koji po značaju stoji rame uz rame sa pariskim Luvrom i petrogradskim Ermitažom. U muzeju se čuvaju skulpture sa Akropolja, ostaci grada Mileta, Kapija boginje Ištar… I ljudi koji ne vole muzeje oduševljavali su se Pergamonom, jer šta god da pogledaju poseduje veliku umetničku i kulturnu vrednost očuvanu i pored pustošenja od strane Crvene armije posle Drugog svetskog rata i nošenja umetničkih dela u Puškinov muzej u Moskvi i Ermitaž u St. Petersburgu. Nakon toga put se produžava do Tacheles-a, jedanog od poznatijih skvotova u Berlinu. Grafiti, hipici koji tu žive, grafike i crteži koje prodaju, muzika, pijaca starih stvari… I opet chill u dvorištu… Ulazi se u metro i upućuje na drugi kraj grada do dvorca Charlottenburg koji je dobio ime po kraljici Sofiji Šarlote, ženi Fridriha III. Kraj dvorca je ogroman park sa jezerom kraj koga se Berlinci okupljaju tokom letnjih meseci. U parku se, kao i u drugim dvorskim kompleksima tog doba, nalazi niz drugih građevina, paviljona i Belvedere na severnoj strani, nedaleko od reke Špreje. Dan brzo prolazi i vreme za novi noćni provod dolazi. Nakon chill-a u klubu „Casiopeia” ide se u čuveni „Tresor” klub koji se nalazi u podrumu nekadašnjeg trezora banke. Underground ekipa, muzika koja „prži” i prigušeno svetlo… Nešto što morate doživeti, ako hoćete reći da ste doživeli Berlin! Ne možete biti puni utisaka, to je fraza za druge destinacije, samo možete biti na putu da zavolite ovaj grad…

:super:
 
meni se ne dopada
previse urbanizovan, bucan, naporan
meni jedino zbog muzeja vredi otici, tamo ti je nefertiti, pinakoteke, slike, vavilonske kapije.... da se nacisti nisu nakrali svega i svacega od svetskih znamenitosti ne bih ni isla, iskreno
ali dobro nismo svi isti, ima ko voli te bucne metropole i uziva u tome, ja nisam taj tip, gradovi tipa "bg na steroidima" mi nisu simpa per se, osim ako ne nude neke znametosti :lol:

ako zelis da sopingiras to je definitivno grad za tako nesto, idi u "alexa" tc, ogroman je, samo tehnicki deo je na 4 sprata, imas jeftiniju tehniku nego ovde kod nas, to se isplati uzimati, od odece nemam pojma dal je jeftinija to me nije zanimalo

gledam sad ovaj spisak sto si nakacio.....zeleznicka stanica je prica za sebe, fantasticna je...ovo ostalo, nista senzacionalno

prosto sve zavisi sta trazis i zasto putujes tamo, meni licno jug nemacke je mnogo zanimljivi, al to sam ja...svakako treba videti sve sto zivot nudi, ako imas mogucnosti da ides idi, bez obzira sta ti ljudi kazu, oseti sam ;)

Isti sluicaj:D
Berlin je nov grad, sada su ti muzeji aktuelni, u Berlinu su najveca atrakcija sami ljudi, opusteni, zezaju se,
atmosfera je jako prijatna, Berlin je danas postao i neka kulturna, umetnicka evropska metropola, ali
ja volim starudije, srednji vek, zato je i meni Jug Nemacke mnogo zanimljiviji.
Nedaleko od Berlina je i Potsdam, tu je i cuveni dvorac Fridriha Velikog, to ne bi smelo
da se propusti, najlepsi je grad i najvredniji paznje u bivsem DDR-u Drezden.
 
Isti sluicaj:D
Berlin je nov grad, sada su ti muzeji aktuelni, u Berlinu su najveca atrakcija sami ljudi, opusteni, zezaju se,
atmosfera je jako prijatna, Berlin je danas postao i neka kulturna, umetnicka evropska metropola, ali
ja volim starudije, srednji vek, zato je i meni Jug Nemacke mnogo zanimljiviji.
Nedaleko od Berlina je i Potsdam, tu je i cuveni dvorac Fridriha Velikog, to ne bi smelo
da se propusti, najlepsi je grad i najvredniji paznje u bivsem DDR-u Drezden.

Ja ga zbog toga i volim,zgrade kao zgrade...who cares :D

Potsdam je super mestašce sa gomilom vila, ima mnogo jezera pored...baš onako za piknik dušu dalo.... dvorac Sansusi me nije dojmio ništa posebno ali park je zaista fantazija...alo kao što rekoh arhitektura mi nije sfera interesovanja :D
Samo za Sansusi i Potsdam uopšte obavezno sunčan dan izdvojiti....
 
ako zelis da sopingiras to je definitivno grad za tako nesto, idi u "alexa" tc, ogroman je, samo tehnicki deo je na 4 sprata, imas jeftiniju tehniku nego ovde kod nas, to se isplati uzimati, od odece nemam pojma dal je jeftinija to me nije zanimalo

Jos bolji za soping, Mall of Berlin ili Berlin Mall tako nesto, treba ti sigurno tri dana da obidjes svaki butik. Mada, cijene su visoke.
Za jeftinu kupovinu je Primark, na sred onde Alexander Platz-a.
 
Jos bolji za soping, Mall of Berlin ili Berlin Mall tako nesto, treba ti sigurno tri dana da obidjes svaki butik. Mada, cijene su visoke.
Za jeftinu kupovinu je Primark, na sred onde Alexander Platz-a.

moguce, nisam se za garderobu intresovala, pa taj deo ne mogu da dam savet
samo sam jurila tehniku...pa mi je media mrkt u alex doso ko meka, dva dana sam tamo provela :lol:
 
Kurfurstendamm...par kilometara radnji + KaDeWe na kraju(ili početku zavisi sa koje strane dolazite) . Mislim ako tu ne nađete šta tražite onda...
 
Bila u augustu 2015., prezanimljiv grad u svakom pogledu! Rodjak (zivi u Amsterdamu) kaze da je prilicno jeftin, medju jeftinijim europskim metropolama. Za nas standard hahaha, necu ni komentarisati :)
 
Bila, i nisam pretjerano oduševljena,mada su meni sve te metropole slične, samo veliki gradovi sa velikim zgradama..

Ono što me je oduševilo jeste mogućnost slobodnog šetanja sa pivom u ruci, a da te niko poprijeko ne pogleda kako bi to kod nas bilo :lol:

I pivvoooo naaa svee straaneee

Ali to je već čitava Njemačka :lol:

Uglavnom, ne može se puno nemačka kultura i duh osjetiti u Berlinu, pun je stranih radnji, zgrada, sve je strano i ljudi su strani, teško ćeš naći Berlinanjina ilikakosevećkaže na ulici, jer su sve pune turista.

Alexanderplatz je eto ko zanimljiv ali mi se npr ne može porediti sa osjećajem kad prođeš Baščaršijom u Sarajevu,....ali dobro, ko sam ja :D

Eej da, i ona katedrala je immpresivna

sa pivom mozes i po bloku da setas i da te niko ne pogleda cudno jer su svi zauzeti motanjem ganje :D

a pivE ima i po BGD kolko ti dusa iste ... nego jesu li kod "ZELJE" cevapi i dalje 'nako dobri ko recimo '90 kad sam ih poslednji put jeo?
jel na "vrelu bosne" ima jos onih odbrih restorana sa pastrmkom?
Jel se Merlin penzionisao?
:D

BERLIN nisam bio ali je na listi za obilazak...jednog dana kada S. i M. malo porastu da tata na miru moze da zdere sa mamom kobasice i cepa to MAMINGER ... uber ales
 

Back
Top