Kojeg vuka hraniš?

gost 88651

Iskusan
Banovan
Poruka
6.081
Jedared sam imao jedan dobar razgovor, u kom su mi razbijene neke iluzije. Naime, ja sam mislio da sam fatalista, da je čovek samo biće koga vuče plima i oseka zvana sudbina. Argumenti za to su mi bili da se jezgro ličnosti formira u detinjstvu, i da je sve što dalje radimo samo epilog toga. Međutim, kroz neke kontraargumente i lične primere sam shvatio da čovek ipak može imati neku slobodnu volju, ako radi na sebi, mada je to teško. Shvatio sam da su u pravu. Bila je priča o neka dva vuka, dobar i loš vuk u čoveku, pobeđuje onaj kojeg hraniš. Rekli su mi da se to zove rad na sebi, pominjali su duhovnost. Ali je teško... strah je kočnica... ako neko hoće da transformiše to jezgro u nešto bolje, da stvori novog, boljeg čoveka, mora da se suoči sa strahom koji čuči duboko zakopan... mi ni ne znamo tačno šta tu sve ima što leži u podsvesnom, nesvesnom... možda neko naslućuje, možda neko zna, ali suočavanje je teško. Treba snage...

Kojeg vuka hraniš i kako?
 
Vuk je mali cuko za mog neandertalca kog držim na solarnoj jogi ,ali u mraku moje podsvesti...Već sam mislio da je riknuo jer se vise nije
ni javljao,ali promuklim glasom me skoro podsetio da đavolak ima devet puta devet života ko mačka mačija...
Čuvajte se svog neandertalca.mnogi su fasovali robiju zbog idijota...
 
Kojeg Vuka hranim, mislim da to ne zavisi samo od mene, vec od okolnsti kroz koje prlazim...

Ova dva vuka bi ja za sebe ovako objasnio.

Los vuk jede samo meso i time se hrani a dobri vuk jede samo voce. E sad ako se kreces u okolnostima kojima si okruzen "svinjama" "kravama" "guskama" onda ces hteo ili ne nahraniti loseg vuka a ako se kreces kroz lepe bogate vocnjake jabuka, baste jagoda ,nahranices dobrog vuka...

Znaci ako te zivot navede da si okruzen kretenima, budalama i primitivcima u tebi ce rasti zlo a ako se kreces medju dobrim ljudima nahranices dobrotu u sebi...
 
Kojeg Vuka hranim, mislim da to ne zavisi samo od mene, vec od okolnsti kroz koje prlazim...

Ova dva vuka bi ja za sebe ovako objasnio.

Los vuk jede samo meso i time se hrani a dobri vuk jede samo voce. E sad ako se kreces u okolnostima kojima si okruzen "svinjama" "kravama" "guskama" onda ces hteo ili ne nahraniti loseg vuka a ako se kreces kroz lepe bogate vocnjake jabuka, baste jagoda ,nahranices dobrog vuka...

Znaci ako te zivot navede da si okruzen kretenima, budalama i primitivcima u tebi ce rasti zlo a ako se kreces medju dobrim ljudima nahranices dobrotu u sebi...

Ne zavisi od okolnosti uopste,jer je dokazano da u istim situacijama ljudi razlicito reaguju.
Zavisi od onoga kako ce svako od nas to interpretirati svojim Razumom.Tj zavisi od perspektive.
Znaci mozes reci sebi za odredjenu situaciju-ja ne zelim ovako ili zelim ovako,uvek imas izbor.
Nema razlike velike izmedju mesa i voca i jedno i drugo su rod vuku,blizi ili dalji ali su rod,
razlika je u shvatanju istog a to shvatanje je veoma relativno.Dualnost ovog sveta nije striktna
i iz zlih stvari se radja dobrota i obrnuto-nekada i ubiti nekoga moze predstavljati cak dobro delo
relativno je sta je dobro a sta zlo,jedino je sigurno da vuk treba biti nahranjen a od same hrane
ne zavisi,jer kao sto rekoh uvek imamo izbor-da ili ne.Druga je stvar sto biramo laksi-ne suprostaviti se...
 
Konstrukcija=dobro
Destrukcija=zlo
Ovo nije samo pitanje opredeljenja subjekta-kosmološki je princip iza kog je metafizičko mišljenje.
Moguće je negiranje ovog principa,ali samo verbalno te I prividno-demagoški.Nihilizam Sirana ili negiranje
volje Šopenhauera su samo demagogija:čvrsto stojeći na majčici zemlji poput hođe zaurlavaju molitvu
nadajući se publici...Kad je Šopenhauer stekao popularnost-kako je promenio priču!:mrgreen:
Dakle,kad sam pomenuo neandertalca u nama-to je naše primitivno biće od kog smo napredovali kroz
stvaranje-konstrukcije,pritom se umudrujući-bivajući sve bliži božijim idealima.
To ne znači da naše zversko poreklo ne iskoći ponekad iz nas I ponese nas u destrukciju I zlo!
Naravno da stvari nisu tako jednostavne-Etika je ipak dosta složenija jer je I ljudsko biće,a I svet
postojanja veoma složen...Ipak,osnova je ta!
Može se reči:božija Pravda je stvaralačka!
 
Znaci recimo konstrukcija kalasnjikova je jednako dobro ?
Destrukcija,recimo nuklearne elektrane u Cernobilu je lose ?
Kazem ti i konstrukcija i destrukcija su i jedno i drugo-relativno je-
jedno bez drugoga ne moze u ovome nasem svetu.
Zvezda u odredjenom stupnju eksplodira-destrukcija -da bi napravila
novu konstrukciju i elementarne cestice od kojih smo sastavljeni....
 
Konstrukcija=dobro
Destrukcija=zlo
Ovo nije samo pitanje opredeljenja subjekta-kosmološki je princip iza kog je metafizičko mišljenje.
Moguće je negiranje ovog principa,ali samo verbalno te I prividno-demagoški.Nihilizam Sirana ili negiranje
volje Šopenhauera su samo demagogija:čvrsto stojeći na majčici zemlji poput hođe zaurlavaju molitvu
nadajući se publici...Kad je Šopenhauer stekao popularnost-kako je promenio priču!:mrgreen:
Dakle,kad sam pomenuo neandertalca u nama-to je naše primitivno biće od kog smo napredovali kroz
stvaranje-konstrukcije,pritom se umudrujući-bivajući sve bliži božijim idealima.
To ne znači da naše zversko poreklo ne iskoći ponekad iz nas I ponese nas u destrukciju I zlo!
Naravno da stvari nisu tako jednostavne-Etika je ipak dosta složenija jer je I ljudsko biće,a I svet
postojanja veoma složen...Ipak,osnova je ta!
Može se reči:božija Pravda je stvaralačka!

Ma nemoj,odmah se ogradi misljenje je metafizicko,a odakle molim te potice to poimanje dobra i zla ?
Kosmoloski je princip da destrukcija radja konstrukciju-zlo-dobro i dobro-zlo u nasem Razumu jedino.

Pravda je Ruska rec koju smo mi pokupili i oznacava istinu,ali smo joj mi dali malo drugacije znacenje.
Reci mi sta za tebe predstavlja rec -pravda,jel mozda nekakvo uspostavljanje zakona ili slicno?
Malo b a veliko p,mnogo govori o tvom misljenju...
Ako je Bozija pravda stvaralacka cija je onda rusilacka?
 
Jedared sam imao jedan dobar razgovor, u kom su mi razbijene neke iluzije. Naime, ja sam mislio da sam fatalista, da je čovek samo biće koga vuče plima i oseka zvana sudbina. Argumenti za to su mi bili da se jezgro ličnosti formira u detinjstvu, i da je sve što dalje radimo samo epilog toga. Međutim, kroz neke kontraargumente i lične primere sam shvatio da čovek ipak može imati neku slobodnu volju, ako radi na sebi, mada je to teško. Shvatio sam da su u pravu. Bila je priča o neka dva vuka, dobar i loš vuk u čoveku, pobeđuje onaj kojeg hraniš. Rekli su mi da se to zove rad na sebi, pominjali su duhovnost. Ali je teško... strah je kočnica... ako neko hoće da transformiše to jezgro u nešto bolje, da stvori novog, boljeg čoveka, mora da se suoči sa strahom koji čuči duboko zakopan... mi ni ne znamo tačno šta tu sve ima što leži u podsvesnom, nesvesnom... možda neko naslućuje, možda neko zna, ali suočavanje je teško. Treba snage...

Kojeg vuka hraniš i kako?

Nije strah zakopan.

Da strah je kočnica koja te laze da je ko zna šta zakopano.
Šta god da je, nije veće od tebe. To su samo sitničice koje si odložio jer ti
nisu bile prijatne, a nikako nešto što je veće od tebe i što će te progutati.

Zamisli da imaš jednu fijoku u koju ubacuješ razne drangulije, kojima ne
možeš da nađeš određeno mesto. Posle dvadeset ili trideset godina, vise
se ne sećaš ni šta si tu sve zbuljao, ali će ti svakako biti smešno ako neko
stane pored tebe i kaže ti ''U toj fijoci su najcrnji strahovi i ko zna kakva
čudovišta''
 
Poslednja izmena:
Ma nemoj,odmah se ogradi misljenje je metafizicko,a odakle molim te potice to poimanje dobra i zla ?
Kosmoloski je princip da destrukcija radja konstrukciju-zlo-dobro i dobro-zlo u nasem Razumu jedino.

Pravda je Ruska rec koju smo mi pokupili i oznacava istinu,ali smo joj mi dali malo drugacije znacenje.
Reci mi sta za tebe predstavlja rec -pravda,jel mozda nekakvo uspostavljanje zakona ili slicno?
Malo b a veliko p,mnogo govori o tvom misljenju...
Ako je Bozija pravda stvaralacka cija je onda rusilacka?
Nisam video odmah ovo...
Mislim da je to izvorna reč iz rosijanskog (svi sloveni potiču iz tih predela Rosijana-Kijevska Rusija je tamo nastala-bar ja i još
dosta istoričara mislimo...) i ta reč pravda se odnosi i na istinu,ali koja je stamena i pravedna-bogovima utvrđena!
Konstruktivne sile,recimo,tvore i život!
Kako bilo...
Konstrukcija,kako je ja koristim nije ljudska (ljudska je imitacija falsifikata:mrgreen: i pravi i AK 47 i Černobiljske termoelektrane...)
već je kosmološka i radi se o silama koje stižu iz dubina svemira i uređuju "materijalni" svet dok su destruktivne sile svuda oko nas,a
najozbiljnija je entropija...O razornim destrukcijama neću ni da pričam...;)
 
Jedared sam imao jedan dobar razgovor, u kom su mi razbijene neke iluzije. Naime, ja sam mislio da sam fatalista, da je čovek samo biće koga vuče plima i oseka zvana sudbina. Argumenti za to su mi bili da se jezgro ličnosti formira u detinjstvu, i da je sve što dalje radimo samo epilog toga. Međutim, kroz neke kontraargumente i lične primere sam shvatio da čovek ipak može imati neku slobodnu volju, ako radi na sebi, mada je to teško. Shvatio sam da su u pravu. Bila je priča o neka dva vuka, dobar i loš vuk u čoveku, pobeđuje onaj kojeg hraniš. Rekli su mi da se to zove rad na sebi, pominjali su duhovnost. Ali je teško... strah je kočnica... ako neko hoće da transformiše to jezgro u nešto bolje, da stvori novog, boljeg čoveka, mora da se suoči sa strahom koji čuči duboko zakopan... mi ni ne znamo tačno šta tu sve ima što leži u podsvesnom, nesvesnom... možda neko naslućuje, možda neko zna, ali suočavanje je teško. Treba snage...

Kojeg vuka hraniš i kako?

nema dobrog i loseg vuka,vuk je vuk..ja sam u svadji sa tim vukom,bas kao i Hari Haler
 
Kojeg Vuka hranim, mislim da to ne zavisi samo od mene, vec od okolnsti kroz koje prlazim...

Ova dva vuka bi ja za sebe ovako objasnio.

Los vuk jede samo meso i time se hrani a dobri vuk jede samo voce. E sad ako se kreces u okolnostima kojima si okruzen "svinjama" "kravama" "guskama" onda ces hteo ili ne nahraniti loseg vuka a ako se kreces kroz lepe bogate vocnjake jabuka, baste jagoda ,nahranices dobrog vuka...

Znaci ako te zivot navede da si okruzen kretenima, budalama i primitivcima u tebi ce rasti zlo a ako se kreces medju dobrim ljudima nahranices dobrotu u sebi...
Ogladnih citajuci tvoj komentar ali moram da se slozim sa napisanim...
 
Jedared sam imao jedan dobar razgovor, u kom su mi razbijene neke iluzije. Naime, ja sam mislio da sam fatalista, da je čovek samo biće koga vuče plima i oseka zvana sudbina. Argumenti za to su mi bili da se jezgro ličnosti formira u detinjstvu, i da je sve što dalje radimo samo epilog toga. Međutim, kroz neke kontraargumente i lične primere sam shvatio da čovek ipak može imati neku slobodnu volju, ako radi na sebi, mada je to teško. Shvatio sam da su u pravu. Bila je priča o neka dva vuka, dobar i loš vuk u čoveku, pobeđuje onaj kojeg hraniš. Rekli su mi da se to zove rad na sebi, pominjali su duhovnost. Ali je teško... strah je kočnica... ako neko hoće da transformiše to jezgro u nešto bolje, da stvori novog, boljeg čoveka, mora da se suoči sa strahom koji čuči duboko zakopan... mi ni ne znamo tačno šta tu sve ima što leži u podsvesnom, nesvesnom... možda neko naslućuje, možda neko zna, ali suočavanje je teško. Treba snage...

Kojeg vuka hraniš i kako?

Nedavno je bila tema u kojoj smo dodirivali vukove. Oni su bili simbol Indijancima preko kojih se ukazivalo na to da li čovek više kontemplira (misli) o delima podstaknutim ljubavlju ili o delima podstaknutim negativnim pasijama uma koja uvek donose bol i patnju.

Da, istina je strašna ako se ne pripremumo za nju i put prema istini je izuzetno zahtevan jer od nas iziskuje da se suočima sa svim onim što kod nas lično nije dobro a što moramo zameniti čistom ljubavi. Ipak, sami strah od strahova je najveći strah. Preporučio bih dve majušne knjižice: Spiritual Wisdom on Conquering Fear (Duhovna mudrost o pobeđivanju straha) i Spiritual Wisdom on Karma and Reinkarnation (Duhovna mudrost o karmi i reinkarnaciji). Istina nikada nije sakrivena samo ako smo voljni da joj se približimo. Ma koliko je zahtevan put prema istini jedini je koji nikome neće umaći. Jer, Istina je naš cilj i naša sudbina pa ma koliko od nje bežali.
 
Jedared sam imao jedan dobar razgovor, u kom su mi razbijene neke iluzije. Naime, ja sam mislio da sam fatalista, da je čovek samo biće koga vuče plima i oseka zvana sudbina. Argumenti za to su mi bili da se jezgro ličnosti formira u detinjstvu, i da je sve što dalje radimo samo epilog toga. Međutim, kroz neke kontraargumente i lične primere sam shvatio da čovek ipak može imati neku slobodnu volju, ako radi na sebi, mada je to teško. Shvatio sam da su u pravu. Bila je priča o neka dva vuka, dobar i loš vuk u čoveku, pobeđuje onaj kojeg hraniš. Rekli su mi da se to zove rad na sebi, pominjali su duhovnost. Ali je teško... strah je kočnica... ako neko hoće da transformiše to jezgro u nešto bolje, da stvori novog, boljeg čoveka, mora da se suoči sa strahom koji čuči duboko zakopan... mi ni ne znamo tačno šta tu sve ima što leži u podsvesnom, nesvesnom... možda neko naslućuje, možda neko zna, ali suočavanje je teško. Treba snage...

Kojeg vuka hraniš i kako?

Binarna filozofija mi deluje kao trud unapred osudjen, iz očitih razloga, na ograničenost. No.
U detinjstvu se formira tek jedan oblik, format, kalup psihe, koji ne bih nazvao čak ni početnim, ali dakako - probnim, što se tiče ikoga od nas. Svakako, dolazi do dogadjaja i iskustava koje, manje ili više izrazito koriste um radi duboreza, tokom uspostavljanja psihičke konstitucije. E sad, neko bukvalno shvati čitav proces kao nešto što doživljava logično finale, za života čoveka. Uspostavljanje fiksnog kontinuiteta.

Važno je nagovestiti, ljudima, mogućnost makar, da se tokom celog života prepliću kroz oblike, formirajući se unutar ne jednog naličja, svakog - nestalnih proporcija. Uneti im takav tračak sumnje u svakodnevnicu. Jer to je nešto što im se ne govori, zapravo, aktivan napor postoji da se, iz mnoštva razloga, oduče od toga. Da se postave jasne konture, apsolutno svega. Zvanična priča je da je sve što je jasno, jasno na ugodan način. Medju izgovorima su i oni praktične prirode.
Recimo, kome treba auto limar koji sledeće godine odluči da postane jogi fakir. Ili nastavnik francuskog koji odluči baviti se profesionalno parkour-om. Individualni slučajevi se mogu podneti, društveno, civilizacijski. Kolektivni, masovni ne. Vrsta nije tako uspela izvući se sa dna okeana. Kada odeš do trafike kupiti žvake, ne očekuješ da otuda iskoči čovek sa daskom za surf i ostavi te napola vadjenja sitniša iz džepa.

Ljudi vole preglednost, a to uključuje i ono što mogu videti i očekivati da vide u sebi, u drugome. To nije lenjost, to nije ni usud. Stečena navika, tek, čitavog reda. Kao što okom gledaš napred. Ljudi vole da znaju ko su. U svakom trenutku. A za to im služi tek par sidara, začudjujuće malo. Oduzmi im to, liši ih spona, i zaboraviće se.

Slobodna volja je tek jedan aspekt onoga što čovek ima na raspolaganju. Omogućavač je stanja straha. Da je sve usud, ne bi bilo ni straha, jel, kao senzacije. Ovde može pomoći uporedba volje sa švajcarskim nožićem. Ima na stotine aplikacija. Ipak, veliki broj ljudi ne upozna više od tek par.
Ali zapamti, volja je izvikana kategorija. Čovek ima puno više na raspolaganju. Procunjaj kroz sinuse i invaginacije svoje psihe. Opazi šta imaš u arsenalu. Odluči šta bi tamo želeo videti.

E sad, kako preći takvu igricu. Odbij taj binaran izbor, za početak. Hrani oba vuka.
Ili ko što pametno reče ona budala od Junga, upoznaj svoju senku. Svaku od njih.

Još jedno pitanje je tu važno. Zašto bi želeo biti 'bolji'? Kako bi to kategorisao? Šta to za tebe znači? Novo nije bolje, samo drugačije. Prisilno preuzimanje oblika na sebe, prepoznatljivog za druge, ali i za sebe, je opasno po čoveka u tebi. Ali bezbedno po gradjanina u tebi. I bezbedno po druge. Radi koga želiš biti bolji, radi čega? Koji su ti motivi?
Ništa te ne obavezuje da budeš bolji, to moraš imati na umu, prevashodno.
To ne znači da imaš pravo da ne upoznaš sebe. Ovo je, napokon, najvažnija forma poznanstva koju ćeš ikada imati priliku da ostvariš.
 
:
Odbij taj binaran izbor, za početak. Hrani oba vuka.
Ili ko što pametno reče ona budala od Junga, upoznaj svoju senku. Svaku od njih.

Još jedno pitanje je tu važno. Zašto bi želeo biti 'bolji'? Kako bi to kategorisao? Šta to za tebe znači? Novo nije bolje, samo drugačije. Prisilno preuzimanje oblika na sebe, prepoznatljivog za druge, ali i za sebe, je opasno po čoveka u tebi. Ali bezbedno po gradjanina u tebi. I bezbedno po druge. Radi koga želiš biti bolji, radi čega? Koji su ti motivi?
Ništa te ne obavezuje da budeš bolji, to moraš imati na umu, prevashodno.
To ne znači da imaš pravo da ne upoznaš sebe. Ovo je, napokon, najvažnija forma poznanstva koju ćeš ikada imati priliku da ostvariš.

Odmah da kažem da ovo važi za inteligentnije i sklone umetnosti i kreacijama...:mrgreen:
Slažem se da je tamna strana ljudske ličnosti daleko bogatija,kompleksnija i interesantnija...
Leščak Kolakovski tu inferiornost dobra ilustruje opisom Boga i đavola (pišem s malim đ da me
ne bi satanizovali ovi naši riščani:mrgreen:) te u opisu ove dvojice gospode Bog je priprost selja,
dobrodušan i otvoren koji sa svakim može iskreno ,ali i naivno da razgovara,često podržava druge
i ima proste manire zbog kojih nije nešto privlačan,naročito damama...Dok šejtan iliti đavo biva uvek
elegantno obučen,namirisan,finih,čak prefinjenih manira,širine duha u bezbroj zlih mogućnosti sa sado-mazo
u neograničenom broju varijanti na koje dame mogu računati,razuđenih shvatanja,elokventan i lucidan
u beskrajnim tiradama koje su uvek nove i sveže...Za šankom u kafani Boga niko i ne primećuje-prost selja,
krupan,mastan i malo pročelav,a onaj nečastivi kad uđe i sedne za sank sve oči se upru u njega i uši načule za
ono šta ima reči...Božije niko i ne sluša,samo se ponavlja-to i ptice na grani već znaju...A onaj-veze li veze...:mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Covek ima izazove i izbore, strahove i volju da im se odupre, mogucnosti i ambicije iz njih izlazi bolji ili gori, kakav je postao, a kakav je zeleo da bude su dokazi koju zivotinjku je hranio.
Oba vuka imaju iste osobine, a razlikuju se samo u pristupu humanosti. Pouzdano znam da je moj vuk izbora onaj beli.
 
Nije strah zakopan.

Da strah je kočnica koja te laze da je ko zna šta zakopano.
Šta god da je, nije veće od tebe. To su samo sitničice koje si odložio jer ti
nisu bile prijatne, a nikako nešto što je veće od tebe i što će te progutati.

Zamisli da imaš jednu fijoku u koju ubacuješ razne drangulije, kojima ne
možeš da nađeš određeno mesto. Posle dvadeset ili trideset godina, vise
se ne sećaš ni šta si tu sve zbuljao, ali će ti svakako biti smešno ako neko
stane pored tebe i kaže ti ''U toj fijoci su najcrnji strahovi i ko zna kakva
čudovišta''

nije baš tako jednostavno.

opasna je crna, inertna vučina... to je taj ego, isklesan rano... da nije opasna ne bi se po forumima pisalo pod pseudonimom... ume svašta da ispliva kad se igra "do what scares you" igra...
 
Jedared sam imao jedan dobar razgovor, u kom su mi razbijene neke iluzije. Naime, ja sam mislio da sam fatalista, da je čovek samo biće koga vuče plima i oseka zvana sudbina. Argumenti za to su mi bili da se jezgro ličnosti formira u detinjstvu, i da je sve što dalje radimo samo epilog toga. Međutim, kroz neke kontraargumente i lične primere sam shvatio da čovek ipak može imati neku slobodnu volju, ako radi na sebi, mada je to teško. Shvatio sam da su u pravu. Bila je priča o neka dva vuka, dobar i loš vuk u čoveku, pobeđuje onaj kojeg hraniš. Rekli su mi da se to zove rad na sebi, pominjali su duhovnost. Ali je teško... strah je kočnica... ako neko hoće da transformiše to jezgro u nešto bolje, da stvori novog, boljeg čoveka, mora da se suoči sa strahom koji čuči duboko zakopan... mi ni ne znamo tačno šta tu sve ima što leži u podsvesnom, nesvesnom... možda neko naslućuje, možda neko zna, ali suočavanje je teško. Treba snage...

Kojeg vuka hraniš i kako?

odabranog
a izbor je tezi deo posla
 

Back
Top