Srednja medicinska

Upravo tako!
Deca često imaju veoma romantičnu predstavu o nekoj školi ili struci. Ponekad ih povuče i društvo pa se upisuju tamo gde i ostali.
Zato roditelj tzreba dobro da se upozna sam i da detetu opiše šta ga sve čeka ako izabere tu struku.

Veoma je važno da li je u planu da dete studira ili ne.

Blizance nemoj se oslanjati samo na forum. Porazgovaraj i sa školskim pedagozima (namerno kažem u množini!) koji bi trebalo da znaju koja škola za šta najbolje priprema đake.

Slazem se da treba imati plan, ali zivot cesto ne ide bas kako smo planirali, zato sam svoje dete savetovala da ipak zavrsi srednju sa kojom ce moci sebi zaraditi za zivot.
 
Bice da je ovo najbolje resenje.:bye:
Vrlo zanimljivo. Neke se priče ponavljaju. :)
Kada je moj sin trebalo da upiše srednju školu ja sam bio jedini koji je bio za gimnaziju!
Njegova majka, bivša tazbina, pa čak i moja majka, za stručnu školu. Upisao je gimnaziju! (Kasnije je diplomirao na ETF - nebitno.)
Još nije ni završio gimnaziju, bio je treća godina, kada mi je rekao: "Dobro je što si me naterao da se upišem u gimnaziju! To je zaista prava škola."
Lično nisam imao utisak da sam ga "naterao" jer sam jednostavno izneo i obrazložio svoje mišljenje. To sam učinio možda tri ili četiri puta ukupno za četiri godine. (Period njegovog petog do osmog osnovne.) Recimo jednom godišnje.
 
Vrlo zanimljivo. Neke se priče ponavljaju. :)
Kada je moj sin trebalo da upiše srednju školu ja sam bio jedini koji je bio za gimnaziju!
Njegova majka, bivša tazbina, pa čak i moja majka, za stručnu školu. Upisao je gimnaziju! (Kasnije je diplomirao na ETF - nebitno.)
Još nije ni završio gimnaziju, bio je treća godina, kada mi je rekao: "Dobro je što si me naterao da se upišem u gimnaziju! To je zaista prava škola."
Lično nisam imao utisak da sam ga "naterao" jer sam jednostavno izneo i obrazložio svoje mišljenje. To sam učinio možda tri ili četiri puta ukupno za četiri godine. (Period njegovog petog do osmog osnovne.) Recimo jednom godišnje.
Prvo, niti su sve zene identicne tvojoj zeni, niti su deca ista kao tvoj sin. Ja znam zenu koja je bila vukovac i u osnovnoj i u srednjoj ( gimnazija) ali prosto njeni nisu imali novca za dalje skolovanje ( ne zive svi u Bgdu). Na kraju je postala frizerka, udala i rodila decu. Danasnje gimnazije nisu ni prici gimnaziji kada sam ja isla u skolu. Onda znam za primer coveka koji je zavrsio matematicki fakultet a vecito je vukao trojku u osnovnoj iz matisa, onda je uzeo privatne casove, zavoleo taj predmet i postao omiljeni profesor matematike jer je umeo da objasni gradivo. Jedno vreme je cak bio i direktor gimnazije i u to doba su svi zalili sto ne predaje.
Zivot, ljudi, a narocito deca nisu sablonirana i tu pravila nema. Prosto u ovoj zemlji i nisi pametan sta da savetujes dete i na koju stranu da ga usmeravas sem mozda da se uhvati politike ili da uci jezike i da bezi odavde.
 
Podrži je. Neka upiše i školuje se koliko želi. Ako joj se u nekom nomentu ne svidi, neka promeni. Dokle god je živa može da uci i menja zanimanja. I mm i ja imamo fakultete koji nam nista ne znače, ali dok smo ih završavali, ispunjavali su nas. Sa druge strane moj brat je bio izuzetno los djak. Jedva je zavrsio za metalostrugara. Onda je jednog momenta, posle 35 godine odlučio da promeni život, okrenuo se medicini. Završio štošta, otišao u Sloveniju i sada ima školu masaže i fizioterapija, preko 5000 klijenata i posao pri ministarstvu školstva i zdravstva u Sloveniji. Ako može da finansiras ono sto ona želi, biće ti zahvalna i ispunjena ceo život, jer ce znati da je od tebe dobila podršku. Ja sam mojim roditeljima zahvalna zbog toga jer su me pustili da završim uzaludni fakultet, posto sam ja to zelela. Kada od početka možeš da kanalises svoj život, mnoge stvari su lakše kasnije. Nekako imaš osecaj da drzis konce u rukama. I da sve sto radiš, radiš ti i na svoju odgovornost.
 
Podrži je. Neka upiše i školuje se koliko želi. Ako joj se u nekom nomentu ne svidi, neka promeni. Dokle god je živa može da uci i menja zanimanja. I mm i ja imamo fakultete koji nam nista ne znače, ali dok smo ih završavali, ispunjavali su nas. Sa druge strane moj brat je bio izuzetno los djak. Jedva je zavrsio za metalostrugara. Onda je jednog momenta, posle 35 godine odlučio da promeni život, okrenuo se medicini. Završio štošta, otišao u Sloveniju i sada ima školu masaže i fizioterapija, preko 5000 klijenata i posao pri ministarstvu školstva i zdravstva u Sloveniji. Ako može da finansiras ono sto ona želi, biće ti zahvalna i ispunjena ceo život, jer ce znati da je od tebe dobila podršku. Ja sam mojim roditeljima zahvalna zbog toga jer su me pustili da završim uzaludni fakultet, posto sam ja to zelela. Kada od početka možeš da kanalises svoj život, mnoge stvari su lakše kasnije. Nekako imaš osecaj da drzis konce u rukama. I da sve sto radiš, radiš ti i na svoju odgovornost.
Potpuno se slazem, eto dala si i sopstven i primer svog brata, dakle zivot se ne zivi sablonski. Danas zelis jedno, sutra drugo... Jedino je bitno da dete a kasnije covek cini ono sto zaista zeli, a ne da ispunjava tatine i mamine zelje.
 
Potpuno se slazem, eto dala si i sopstven i primer svog brata, dakle zivot se ne zivi sablonski. Danas zelis jedno, sutra drugo... Jedino je bitno da dete a kasnije covek cini ono sto zaista zeli, a ne da ispunjava tatine i mamine zelje.
Dete ne treba da ispunjava bilo čije želje, ali se roditelji ne mogu odreći odgovornosti ako mu ne objasne sve što treba da zna prilikom opredeljivanja.
Iako dete bira samo, pogrešan izbor je propust, pre svih, roditelja!
 
Dete ne treba da ispunjava bilo čije želje, ali se roditelji ne mogu odreći odgovornosti ako mu ne objasne sve što treba da zna prilikom opredeljivanja.
Iako dete bira samo, pogrešan izbor je propust, pre svih, roditelja!

Slazem se i ja,posebno oko ovoga da su deciji pogresni izbori propust roditelja.Dakle,treba usmeravati dete ali ga i podrzavati u njegovom izboru.Najteze je odrediti granicu i meru.U tvom primeru je tvoja rec ocigledno imala odlucujuci ucinak koji je bio odlican.

- - - - - - - - - -

Podrži je. Neka upiše i školuje se koliko želi. Ako joj se u nekom nomentu ne svidi, neka promeni. Dokle god je živa može da uci i menja zanimanja. I mm i ja imamo fakultete koji nam nista ne znače, ali dok smo ih završavali, ispunjavali su nas. Sa druge strane moj brat je bio izuzetno los djak. Jedva je zavrsio za metalostrugara. Onda je jednog momenta, posle 35 godine odlučio da promeni život, okrenuo se medicini. Završio štošta, otišao u Sloveniju i sada ima školu masaže i fizioterapija, preko 5000 klijenata i posao pri ministarstvu školstva i zdravstva u Sloveniji. Ako može da finansiras ono sto ona želi, biće ti zahvalna i ispunjena ceo život, jer ce znati da je od tebe dobila podršku. Ja sam mojim roditeljima zahvalna zbog toga jer su me pustili da završim uzaludni fakultet, posto sam ja to zelela. Kada od početka možeš da kanalises svoj život, mnoge stvari su lakše kasnije. Nekako imaš osecaj da drzis konce u rukama. I da sve sto radiš, radiš ti i na svoju odgovornost.

Taj osecaj sigurnosti koju pominjes i osecaj odgovornosti sigurno imaju kasnije ulogu u citavom zivotu i odnosu prema poslu,porodici.Potpuno razumem sta si htela da kazes.Izmedju ostalog naravno da je vazno da mi dete izraste u presvega zrelu,sigurnu,samosvesnu i odgovornu licnost.
 

Back
Top