NESANICA

cedex

Obećava
Poruka
69
Danima , nedeljama se mucim da zaspim..tacnije zaspim oko 4h ujutru a ustanem oko 8 i to je to..preko dana nespavam i neosecam nikakav umor...ranije nisam imao ovakvih problema.. interesuje me sta raditi ....
 
Piti lekove, meni je mirtazepam pomogao sa nesanicom. Idi kod lekara da ti da recept ili uput, nesanica će te izmožditi, ako joj ne staneš na put, tu samo tablete pomažu, makar u prvo vreme
 
Danima , nedeljama se mucim da zaspim..tacnije zaspim oko 4h ujutru a ustanem oko 8 i to je to..preko dana nespavam i neosecam nikakav umor...ranije nisam imao ovakvih problema.. interesuje me sta raditi ....

Ako ne osecas posledice ne vidim zasto bi te to zabrinjavalo. Ljudi se menjaju. Uglavnom sam veci deo zivota kasnije legao, posle 12. Onda sam jedne godine poceo da lezem dosta rano, a onda ustanem u 3-4 ujutro. I nisam imao nikakav ritam sto se tice spavanja. Bukvalno sam spavao kad mi se spava. Danju, nocu, pre podne posle podne... Jedino pravilo ja bilo da moram pre 12 uvece u krevet. Jednom sam seo u fotelju oko 7-8 uvece i probudio se oko 1 posle ponoci. Mogu reci da se nikad nisam bolje osecao.. Trajalo je nekoliko meseci a onda sam otisao na odmor i vratilo se na staro.
 
1. korak: Smanjenje hrane i alkoholnih pića u večernjim satima

Da, previše ili premalo jela prije spavanja nije dobro, što ne moram ni spominjati. Ako osjećate laganu glad treba popiti šolju toplog mlijeka. I caša piva, najbolje bezalkoholnog, je preporučljiva zbog pozitivnog uticaja hmelja, ali treba je radije popiti u toku večeri, da može početi da djeluje. Inače će konzumacija alkoholnih pića prouzrokovati prijevremeno buđenje. Umjesto toga pomaže čaj od melise ili kamilice.

Nepovoljno je pred spavanje jesti slanu hranu, jer so podiže krvni pritisak pa nećete zaspati od glasnih otkucaja srca i šuma krvi u ušima. Inače je obilan obrok u večernjim satima nepovoljan, jer se organizam zbog varenja zagrijava što spriječava procese detoksikacije. Da biste se riješili otrova neophodna je niža tjelesna temperatura, tako da se ljudi koji naveče mnogo jedu ne bude regenerisani.

2. korak: Smanjenje aktivnosti i svjetlosti pred spavanje

Ne mozete očekivati da ćete odmah zaspati, ako ste do prije par minuta usisavali kuću ili buljili u neki ekran. Fizička aktivnost i svjetlost se nepovoljno odražavaju na stvaranje osjećaja umora. Da biste zaspali neophodan je visak nivo hormona melatonina. Zato smanjite po mogućnosti svjetlost na ekranu i ugasite pravovremeno televizor ili telefon. Umjesto toga pomaže opušten razgovor u zagrljaju sa nekim dragim bićem - može i kućni ljubimac - sa njim se sigurno necete posvađati. Lučenje oksitocina - hormona maženja - ce poboljšati vaše šanse da brzo i dobro zaspete.

3. korak: Odlaganje briga i poslova svakodnevnice

Nećemo moći da spriječimo mozak zaokupi aktuelnim problemom, probudiće nas u ranim satima svojim radom. Potiskivanje misli i problema nije povoljno za zdravlje, jer će oni u nama da narastu i da izbiju iz nas neočekivano i sa velikim intenzitetom. Kako onda zaspati a ne potisnuti svakodnevnicu? Jednostavno, misli ne treba da zaboravimo kad idemo na spavanje, nego odredimo vrijeme i obećamo sebi da ćemo se tom temom baviti sutra, kad smo dobro naspavani. To znači, da pred spavanje treba "pospremiti duševni radni sto u ladicu" i zaključati ga u mislima do sutra.

Da bi ste u tom procesu bili što uspješniji uvedite večernje rituale, na primjer večernja molitva ili kupanje u toploj (ne pre toploj niti pre hladnoj) vodi. Kad odete u kupatilo pustite da vam posljednje misli prolaze kroz glavu da bi mogle da izađu iz nje. To odlaganje mentalnih aktivnosti funkcioniše i ako se prije vremena porbudite - recite misli koja vas budi: "Ne sad, sutra!" i nastavite da spavate.

4. korak: Unošenje dovoljne kolišine vode u organizam

Da li ste u toku dana pili dovoljno vode? Ako niste, popijte pred spavanje u svakom slucaju cašu vode. Posebno mozak traži vodu noću jer se on na taj nacin regeneriše. Ko premalo pije, rizikuje slabu cirkulaciju i pritisak. Posljedica može biti grčenje mišiža i blokada zglobova, išijas i slične tegobe - a sve se može spriječiti ako već ujutru počnete dan sa čašom vode ili šoljom čaja, prije nego popijete kafu.

5. korak: Opuštanje u krevetu

Stigli smo u krevet i ležimo na njemu. Nije ni prehladno ni pre toplo, soba je izluftana ili je porozor otvoren. Provjerite da li ste sve učinili, da li udobno i opušteno ležite. Neću da vam prodajem nikakve zdravstvene jastuke ili posteljinu. Udobno se može ležati i u vozu ako se na nešto nasloniš. Osjećamo da je krevet udoban, pa zamislimo da jos više tonemo u njega.

6. korak: Koncentracija na spoljna čula

Sad ćemo se koncentrisati na neko od spoljnih čula, na primjer na disanje. Znači da izlazimo iz svijesti i skrećemo pažnju na nešto izvan nje. Da bi smo u tom skretanju pažnje bili uspješni, možemo da ponesemo u krevet neki predmet na koji ćemo usmjeriti pažnju. Na tom principu funkcionišu jastuci sa lavandom, žitom ili sličnim punjenjima. Ne moramo da ih kupimo, dovoljan je dio odjeće voljene osobe, na primjer šal. Da neki dijelovi odjeće nisu povoljni, neću da naglašavam, na primjer kaput! :D

Ako rađe slušate muziku ili samo držite "plišanog medu" u ruci, onda je i to dobra alternativa. Trebamo učiti od djece ono što ih učimo, a mi smo to već odavno zaboravili primjenjivati u svom primjeru. To ne znači da treba nabaviti cuclu, odrasli su u te svrhe izmislili cigarete.

Ako ste u poslu, ili brizi, ili ste tih dana mnogo doživjeli vaša će se svijest suprotstavljati tim pokušajima. Nema veze, počnite uvijek ispočetka, kao da brojite ovce. Samo će buditi teško da se na njih kocentrišete, ako ih nemate u štali, a ne nose ni šal.

Ponavljajte to onoliko dugo, dokle god ste u stanju nešto da čujete, namirišete ili dodirnete. Kad to više ne budete mogli - onda ste mrtvi ili ste zaspali.

Izvor: alternativnizivot
 
Poslednja izmena od moderatora:
ja bih jos dodao:
a) povezi se na zemlju (ili uzemljene) barem pola sata, sat pred spavanje, a po mogucstvu i celu noc (ovo ce ti dati brzo tonjenje u san i zive snove!!!)
b) ako imas veliki "pametni" televizor u sobi obavezno ga izvuci iz struje pre spavanja
c) mobilni sto dalje ili izvadi bateriju
d) bezicni sto dalje ili iskljuci i bazu i telefon
e) pogledaj da ti repetitor mobilne telefonije nije blizu
f) iskljuci bezicni internet, a po mogucstvu ga i drzi iskljucenim tokom dana, proveri koliki su signali od komsijskih bezicnih interneta
g) zamraci dobro
h) izoluj se od spoljne buke
i) laptop (ove) i tablete i ostale elektronike skloni sto dalje ili ih pogasi vadeci im baterije..
 
Poslednja izmena:
ja bih jos dodao:
a) povezi se na zemlju (ili uzemljene) barem pola sata, sat pred spavanje, a po mogucstvu i celu noc (ovo ce ti dati brzo tonjenje u san i zive snove!!!)
b) ako imas veliki "pametni" televizor u sobi obavezno ga izvuci iz struje pre spavanja
c) mobilni sto dalje ili izvadi bateriju
d) bezicni sto dalje ili iskljuci i bazu i telefon
e) pogledaj da ti repetitor mobilne telefonije nije blizu
f) iskljuci bezicni internet, a po mogucstvu ga i drzi iskljucenim tokom dana, proveri koliki su signali od komsijskih bezicnih interneta
g) zamraci dobro
h) izoluj se od spoljne buke
i) laptop (ove) i tablete i ostale elektronike skloni sto dalje ili ih pogasi vadeci im baterije..

better-call-saul-season-3.jpg
 
ne znam da li je satira ova slika gore ali verovali ili ne mi danas zivimo u smogu elektromagnetnih talasa..

Je l nosis onu kapu od aluminijuma sto prodaje Sladjana Velkov majke ti?

Ima jedan mnogo dobar lek protiv elektro-magnetnog zracenja, zove se risperidon.

Odo ja da gledam sad jedan film sa Esli Dzad (Bug) ....

Kladim se da su film snimali u tvojoj kuci....
 

Back
Top