Niš - troškovi života?

postblue

Početnik
Poruka
2
Pozdrav,

Otvorio sam ovu temu jer je najbolji način da provjerim podatke o troškovima života u Nišu. Razmatram mogućnost boravka u Nišu u iduće dvije godine (master). Nisam uspio naći niti jednu srpsku stranicu sa podatcima o troškovima života, ali sam zato našao nekoliko engleskih - jedna od njih je ova: Numbeo:Niš.

Sad ne znam koliko su ti podatci točni, pa ako bi netko od građana Niša znao odgovore na neka od sljedećih pitanja bio bi mu jako zahvalan:

1) Je li teško naći jednosoban stan za iznajmiti u Nišu? (već sam gledao oglase i cijene i ponuda je dobra, no ne znam koliko se ljudi javi na svaku ponudu i da li je razgrabe za nekoliko sati ili je pak moguće naći pristojan stan u roku od mjesec dana?)

2) Koliko je mjesečna srednja vrijednost režija (struja, voda, grijanje - bez interneta/telefona/mobitela) za jednu osobu u jednosobnom stanu?

3) Kolika je mjesečna srednja vrijednost troškova za hranu? (koliko koštaju npr. 10 jaja, mlijeko, kruh, topli sendvič na fast foodu, pizza, pivo i slično)

4) Koliko košta mjesečna autobusna karta koja pokriva čitav Niš?

5) Premda mi Europska zdravstvena iskaznica vrijedi i u Srbiji (bar tako MVP tvrdi), zdravstvo me ne muči, ali me zanima koliko (za svaki slučaj) košta pregled u privatnog doktora?

6) I na kraju, koliko je sigurno normalnom Hrvatu, koji ne hoda ulicom vičući da je Ustaša i da je loša bila '45ta, živjeti u Nišu? :mrgreen:
 
http://niskevesti.rs/index.php/ekon...ka-korpa-skuplja-nego-u-beogradu-i-novom-sadu

1. Nije tesko naci, zavisi koliko si spreman da platis.

2. Sve zavisi od dogovora za vlasnikom stana i same lokacije stana. Onda da li je stan prikljucen na Toplanu ili se greje na neki drugi nacin (struja, cvrsto gorivo...) takodje utice na cenu troskova.

3. 10 jaja oko 1 evra, mleko 1L oko 1 evra, topli sendvic oko 1,2-1,5 evra malo boljeg kvaliteta a ima i jeftinije, Porodicna pica za 3-4 osobe 7-10 evra a parce pice 1 evro, pivo u prodavnici od 0,5 - 0,8 evra u proseku a u kafani 1-1,5 evra. Ovo su priblizne cene nisu u potpunosti tacne ali su tu negde.

4. http://www.jgpnis.rs/index.php/karte/mesecne-karte.html
I zona ti je gradska zona a II zona je deo sa prigradskim naseljima.

5. Za to ne bi trebao da brines jer ako si zdravstveno osiguran trebalo bi da mozes da se lecis u drzavnim zdravstvenim institucijama. Privatni lekari su skupi ali ne znam tacan podatak o cenama. Verovatno zavisi i od klinike do klinike kakve su cene.

6. Niko te nece pipnuti. Daleko je Nis od Hrvatske.
 
Poslednja izmena:
Ниш је само у свести Нишлија сиромашан град..
Трговци у Нишу за то нису чули..зато су, у просеку, цене намирница и одеће више него у Београду и Новом Саду..не много, али ипак више..

Цена једнособног стана заиста варира, али би пристојан могао наћи за 120-150е..зависно од локације..најскупљи су око правног..
Ако стан нема централно грејање, трошкови су између 30 и 50е, зависно од тога да ли стан има кабловску или не и да ли је она урачуната у цену стана или не..
Од скора има нових станова са грејањем по потрошњи, па је то најидеалнија варијанта..

Ако мораш да поправиш зуб, јефтиније ти је да тркнеш до Београда..са све повратном картом и трошком поправке, остаће ти лова да обиђеш Престоницу и попијеш кафу у неком од кафића..

Ако кренеш било шта да урлаш по улици, евентуално ће те докони погледати као да си поблесавео, а ако поменеш Усташе, вероватно ће те опсовати у себи..
Ако нешто слично покушаш у кафићу у ситне сате, вероватно ћеш добити батине..али, исто ти следује и ако кренеш да вичеш како су Делије бољи фрајери од Мераклија..дакле, нема везе са мржњом према Хрватима..
У свим осталим ситуацијама, болеће нас ћоше и да приметимо да си Хрват..
 

Back
Top