Kardiologija - ST Depresija

mediteranac

Početnik
Poruka
3
Postovani,
Majka mi se osjecala slabo i iscrpljeno zadnjih nekoliko dana, te je posla na kontrolu srca. Inace ima 51 god, visoka je 1,72 i teska 68 kg. Zdravo se hrani, ali radi jako stresan posao.

Rezulati EKG-a su:

Sin.Ritam, fr. 83/min, normogram, diskretna depresija ST segmenta V3-V6 DG prolapsus v. Mitralis.

Rezultati ultrazvuka:

Lijeva komora urednih endokavitarnih dimenzija, globalno ocuvane sistolne funkcije, normalne debljine zidoa, ima se utisak hipokontraktilnosti bazalnog segmenta inferiornog zida. Prednji mitralni kuspis prolabira P3 segmentom u lijevu pretkomoru koja je normalnih dimenzija 36mm uz MR do 1+. Transmitralni protok ukazuje na ocuvanu dijastolnu funkciju. Aorta trivelarna u korijenu 23mm, asc. aorta 25mm bez hemodinamski znacajnog gradijenta preko zalistaka. AR u tragu. Desna komora urednih dimenzija 19 mm uz TR u fizioloskim granicama. Perikard bez znakova izliva. Dimenzije i protok kroz a. pulmonalis u granicama normale.

2010. godine, kada joj je takodje radjen EKG, rezultati su bili:

s.r., fr.=60/min, normogram, PQ-int.=-0,12s(D2) QRS=0,07(V3), diskretna ST-depresija do 0,5mm u D2,aVF, V4-6.

Nakon sto je odradjen monitoring i ultrazvuk, doktor nije spominjao ST depresiju kao problem.

Mozete li me posavjetovati, sta bi majka jos trebala da odradi i mozete li mi objasniti sta je ST depresija i kako se lijeci?

Veliko hvala unaprijed!
 
ST depresija nije neko oboljenje za sebe, vec je to samo nalaz na EKG-u. Moze da ukazuje na nekoliko stvari, ali iz ovog ostalog sto ste napisali, reklo bi se da nista od toga kod vase majke ne dolazi u obzir.
Ponekad, kad se elektrode ekg-a ne postave lepo na kozu, pa ne bude dobar kontakt sa kozom, moze da se prikaze kao ST depresija i to se onda naziva pseudo st depresija. Cim se doktor nije obazirao na to, pretpostavljam da je bas ta situacija u pitanju.
 
Hvala vam svima na odgovorima! Inace, gvozdje joj je 24.0 umol/L , HGB je 130 g/L , a RBC 4,44

Pocetkom marta je imala gripu i temperaturu 7 dana, nakon toga je kasljala skoro mjesec i po dana. Nju je doktorica pitala da li je probada u grudima, sto je nju naravno asociralo na to da govori o infarktu. Inace, vec 5 godina pije Concor 2,5mg dnevno, povremeno osjeca preskakanja, ali zadnje 3 godine nije osjecala vece tegobe od prolapsa koje je imala ranije. Zato je ovo pitanje doktorice zacudilo. 2012. joj je EKG bio u granicama normale, i nakon toga do sada nije radila EKG.
 
Koliko mene nervira EKG, trilion puta budu neki sumnjivi rezultati, i sve se svodi na to da elektrode nisu lepo plasirane.
Ispada da je EKG najmanje pouzdana metoda za određivanje zdravlja srca...

pa ekg je manje-vise pomocna metoda, da ti pomogne da se orijentises na osnovu onog sto vec pretpostavljas.

- - - - - - - - - -

Sad ce Radovan procitati da ima Depresiju i ponuditi resenje - ruski caj svoj, jer ima sedativna svojstva hahahhaa.

Molim te, zar ne znas da Epilobium angustifolium leci sve vrste depresije, pa cak i depresiju st segmenta? :D

- - - - - - - - - -

Depresija ST segmenta je ovde moguća zbog prolapsa mitralne valvule.

Da, tacno! Ne znam sta sam citao u onom uvodnom postu kad nisam to napomenuo u prvom odgovoru :D
 
Hvala vam na odgovorima! Inace, gvozdje joj je 24.0 umol/L , HGB je 130 g/L , a RBC 4,44

Pocetkom marta je imala gripu i temperaturu 7 dana, nakon toga je kasljala skoro mjesec i po dana. Nju je doktorica pitala da li je probada u grudima, sto je nju naravno asociralo na to da govori o infarktu. Inace, vec 5 godina pije Concor 2,5mg dnevno, povremeno osjeca preskakanja, ali zadnje 3 godine nije osjecala vece tegobe od prolapsa koje je imala ranije. Zato je ovo pitanje doktorice zacudilo. 2012. joj je EKG bio u granicama normale, i nakon toga do sada nije radila EKG.
 

Back
Top