Ниш vs Београд..опет и опет..

Kata Bucik

Zainteresovan član
Poruka
255
Зубари..
Нико их не воли, логично је..
Али, без њих не можемо..нужно су зло..

Од своје деветнаесте године докторка Нада пази на моје зубе. С обзиром каква ми је генетика, да не беше ње, данас бих увелико била крезава..

Докторка Нада има ординацију на Славији. Важи за једног од два-три најбоља зубара у Престоници..
Заслужено, морала бих да додам..
Да бисте до ње стигли, морате се наоружати стрпљењем..заказује се данима, некада и недељама унапред..
Није то случајно..

Зашто све ово и причам..
После више од две године од када сам Нишлијка, ред је био да престанем да трчим до Белог Града за све живо, па сам одлучила да потражим зубара у Нишу..
Човека су препоручили као врсног стручњака, што је, на основу нашег првог дружења, изгледа и тачно..

Поправка зуба и бломба..4000 динара..
Моји зуби и очи немају цену..тиме се руководим целога живота..
Друго нешто је проблем у овој причи..
Код докторке Наде, цена истог посла је 1500 динара..

Да појасним..њена ординација је у петособном стану на елитној локацији у Престоници..
Закуп, као и порези у том крају су астрономски..
У ординацији су запослена још четири доктора и свако од њих има своју сестру асистента..
Сви су уредно пријављени..

Доктор у Нишу има ординацију у локалу од 20м2 у дебелој забити..једва сам га пронашла..
Ради сам..

Седим, размишљам, и мало тога ми је јасно..

Онда се сетим галерије у којој излажем своје мараме повремено..
Галерија се налази преко пута Политике, дакле у срцу главног града, на неких двадесетак квадрата..
Месечни закуп их кошта 250е..
За исту квадратуру у полупразној Првомајској, мене је газда лешио са 260е месечно..

Галерија о којој је реч је у склопу Еуро Центра, тако да се од цене закупа обавезно плаћа порез..
Мој газда таквих проблема није имао..

За десетак дана гостовања у Галерији, остваривала сам пазар у висини двомесечног пазара у Нишу, сваки пут..за котизацију од 3000 динара за тих десет дана..
Барем трећина муштерија су ми биле Нишлијке..које живе у Нишу..

Да, да..свакодневно ми Нишлије дају јаке аргументе зашто је зли Београд крив за све, а не они, овако радни, поштени и коректни..
И да, Београђани су апсолутно криви зато што Нишлије немају посла, живе тешко и ништа им не ваља..

Што се мене тиче, рачуница је проста..
Да бих поправила зуб у Белом Граду, потребно ми је 1500 динара плус око 2000 динара за аутобус..
И када купим себи највећу чоколаду у радњи, остаће ми кусур..
Ако одлучим да поправим два зуба, нећу се гурати на спавању код другара..глумићу буржуја и платићу хотел (а, да..и преноћиште у Престоници је јефтиније..ако баш не инсистирате да спавате у Хајату)..

Мени је ОК да тркнем до главног града када год ми дуне..таман да се видим са пријатељима и поједем сладолед у Бомбају..
И апсолутно ми је лепо да живим у Нишу..

Не видим само како то одговара Нишлијама, ако ја новац остављам београдским хотелима, ресторанима, Позоришту, зубару, апотекару, галерији..
Чак и свилу за своје мараме купујем у Београду, јер им је малопродајна цена нижа од великопродајне у Нишу..

А Нишлије могу како хоће..
Једино мени не могу да кукају..
Сматрам да су сами криви јер су дозволили ту бахатост и грамзивост..
Зато више не желим да слушам..
Одем до Нишаве, попијем нес у Гусару и срце ми је пуно када год се сетим да имам ту привилегију да живим у најлепшем граду у Србији..
 
Poslednja izmena:
У НС је пломбица углавном око 2.000 динџи, а пиво креће од 100 динџи за 0,33(лав) па навише, зависно од локала и пива.
У мојој вароши, Бечеју где ми је још и рођени брат венчаног кума Др Зуба, пломба је 10 евАра на дан плаћања зависно од курса, али...
Два горња умњака ми нису израсла, није било места, нису израсли ни у страну, напросто нису израсли, док су доњи умњаци израсли сасвим правилно и ОК су, у 3. основне извадили су ми сталну 6ицу доле лево и то је све.
Осталих двадесет девет зубиЧа су тамо где треба, правилно распореДити, само је у горњој вилици десно други зуб иза очњака пломбиран ливеном пломбом 1983. у ЈНА.
Мало доброг наслеђа, нимало слаткиша и пресно кравље млеко....
 
У НС је пломбица углавном око 2.000 динџи, а пиво креће од 100 динџи за 0,33(лав) па навише, зависно од локала и пива.
У мојој вароши, Бечеју где ми је још и рођени брат венчаног кума Др Зуба, пломба је 10 евАра на дан плаћања зависно од курса, али...
Два горња умњака ми нису израсла, није било места, нису израсли ни у страну, напросто нису израсли, док су доњи умњаци израсли сасвим правилно и ОК су, у 3. основне извадили су ми сталну 6ицу доле лево и то је све.
Осталих двадесет девет зубиЧа су тамо где треба, правилно распореДити, само је у горњој вилици десно други зуб иза очњака пломбиран ливеном пломбом 1983. у ЈНА.
Мало доброг наслеђа, нимало слаткиша и пресно кравље млеко....

Mlecna kiselina moze da osteti zube....
 
Mlecna kiselina moze da osteti zube....
Нисам сигуран колико уопште млечне киселине има у пресном млеку, (некувано, непастеризовано).
Протеини из млека остају неоштећени и омогућују уградњу фосфора и калцијума у кости и зубе у пуном обиму чиме се постиже пуна минерализација, а зуби се не кваре.
Кад је евакуисано гробље на десној обали Амстела, тамо око 80. приликом проширења аеродрома Шипол (код Амстердама) нађена су код сахрањених костура два временска периода током којих је дошло до појаве јаког пораста оштећења зуба, у 18. веку(масовније коришћење шећера с плантажа шећерне трске на Карибима) и крај 19. века када се млеко почело масовно кувати под утицајем Пастера и других лекара који су бактерије прогласили почашћу(што за неке од бактерија и јесте тачно).
За други период везана је појва остеопорозе.
Знам да се у Француској може наћи у редовној продаји пресно козје кисело млеко, док сам ја пресно кравље узимао од сељака код нас, а пресно козје и овчије од ћалета који је вет у пензији.
Подразумева се да животиње морају бити здраве и без паразита..
 
Клопа по ресторанима је нижа у Нишу него у БГ..
Исто је и са пићем у кафићима..
Нес у Гусару је 120 динара, дакле дупло ниже него у Престоници..

Зато су кафићи и ресторани у Нишу једини који још функционишу како треба..
Чак су и пекаре и коцкарнице кренули да затварају, што је за неверовати..

- - - - - - - - - -

Не знам више..нисам ушла у продавницу свиле у Нишу после тог првог пута пре око 2,5 године..

- - - - - - - - - -

Ако не рачунате ваздушном линијом, није..
У км је скоро исто, али се чак и дуже путује.. :)
 
Клопа по ресторанима је нижа у Нишу него у БГ..
Исто је и са пићем у кафићима..
Нес у Гусару је 120 динара, дакле дупло ниже него у Престоници..

Зато су кафићи и ресторани у Нишу једини који још функционишу како треба..
Чак су и пекаре и коцкарнице кренули да затварају, што је за неверовати..

To, ovde u Nišu? :zeek:

Nisi čula za Brankoviće koji su popularni svuda?

- - - - - - - - - -

Niš je bliže Crnogorcima od Beograda....!

Netačno.
 
Ne ide bas velika cokolada posle zubara al ajd. :kez: Ima i u Nisu i zubara i kafana koje imaju astronomske cene bas kao i u BG-u. Mozda si naletela na zubara koji je od onih koji su nerealni za dzep prosecnog Nislije. Znamo da je plata ovde manja zvanicno za 10.000 dinara od republickog proseka a u odnosu na BG jos vise sto je jako razocaravajuce s obzirom na velicinu grada i broj stanovnika. A onaj ko zivi u Nisu duze zna da je i taj zvanicni prosek za ovaj grad totalno nerealan.
Brkaju se pojmovi da je Beograd zao i da je kriv za ovakvo stanje u Nisu. Krivi su ljudi koji su na vlasti a koji su u Beogradu. Zato kada se kaze nesto lose o Beogradu svi misle da se prica o stanovnicima a ustvari se misli na skupstinu i sljam u njoj. Postoji i zavidnost zbog velike razlike u razvijenosti ovih gradova i standardu gradjana i to ne treba kriti iako svi kazu da nisu ljubomorni na BG. Ko ne bi zeleo prosecnu Beogradsku 50.000 dinara platu u Nisu? Jedino onaj ko ima vecu ali takvih je mnogo malo. Ovde ljudi rade za 10.000 dinara po trafikama po 10 sati dnevno a u BG-u za duplo vecu. One jadnice u podzemnom rade za 15-18.000 dinara. Problem je sto politicari koji su u Beogradu zive tamo i stalno gledaju Beograd sta mu fali i sta treba da se popravi. Odmah se reaguje. A ovde nema ko da dodje da vidi u kakvom je stanju grad i da sune pare iz budzeta da se to popravi. Rupa rupu stize na najprometnijem bulevaru u gradu gde dnevno prodje nekoliko hiljada vozila. Sta da kazemo za sporedne ulice kakve su? A to je samo jedan u moru problema.
Evo primer. Avalski toranj se pravio iz budzeta Srbije (svih gradjana Srbije). Slale su se sms poruke za njega iz cele Srbije. Sta mi imamo od avalskog tornja? Kakvu mi korist imamo od njega? Kako ne pade nekome na pamet da se napravi neki koristan objekat u Nisu? Mozda je i palo ali nece pare iz budzeta da se daju gradu od 300.000 stanovnika. Dace ih BG-u koji ima 2 miliona stanovnika citaj glasaca da oni budu zadovoljni jer je to 30% glasackog tela i njihove guzice ce ostati u foteljama ako zadovolje siroke narodne mase. Evo sada se gradi BG na vodi? Ovaj nas jadan premijer propade da objasni da je to od krucijalnog znacaja za sve. Lepo je to da se gradi ali sta nas briga za BG na vodi? Mi opet nemamo nista od toga. Po ceo dan se to vrti na TV-u. To nervira ljude u Nisu. Tamo se gradi a ovde vozimo slalom bo bulevaru zbog kratera u asfaltu i svadjamo se sa Toplanom sto placamo grejanje u avgustu mesecu 3.000 dinara mesecno. Da li bi se premijer angazovao da tu nebulozu resi kao sto se cima da pravi BG na vodi? Boli ga uvo.
Prebacujem se sa teme na temu nego ima tu mnogo toga da se prica pa ne moze da stane u jedan komentar a da ne udavim sve zivo. :D Uglavnom sa razlogom su ljudi frustrirani a da ima nekih nerealnih stvari, ima. Eto plomba i popravka zuba od 4.000 din kao i usluge toplane u avgustu od 3.000 din. Jos kad bi se drzava angazovala da resi te stvari kao sto se to brzo resava u glavnom gradu zivnuli bi.
 
Poslednja izmena:
Чоколада иде увек и свугде.. :)

Просечна плата у БГ је висока само због Владе, Министарстава и страних фирми на НБГ..
Просечна плата осталих грађана није драматично различита од оних у Нишу..
У драгстору (типа Нишког АСа) на Врачару, дакле центру града, који ради 365 дана у години, а раднице имају само два слободна дана у месецу, плата им је 19 000 дин..
А таквих је колико хоћете..

БГ на води ни један Нишлија не може да мрзи више од било ког Београђанина..
Разрушише манијаци Савамалу, центар културе, уметности и занатства, ни за шта..

У БГ је, у градским општинама, излазност на задњим изборима била екстремно мала..дакле, и тај аргумент нема потпору..
Грејање за мој стан од 58м2 је 6500дин..сваког месеца током године..

Али је цена поправке зуба 1500дин, наспрам 4000дин у Нишу..
Цена закупнине локала од 20м2 у центру БГ (код Политике) је 250е, наспрам 700е (у Вождовој, преко пута Поште)..
Цена свиле у малопродаји у БГ је нижа од велепродајне цене у Нишу..
Цена кесице Капућина са укусом банане је 15,5дин у БГ..наспрам 26дин у Нишу..

То се зове бахатост и безобразлук..

И да, не дирајте ми у торањ.. :)
 
Чоколада иде увек и свугде.. :)

Просечна плата у БГ је висока само због Владе, Министарстава и страних фирми на НБГ..
Просечна плата осталих грађана није драматично различита од оних у Нишу..
У драгстору (типа Нишког АСа) на Врачару, дакле центру града, који ради 365 дана у години, а раднице имају само два слободна дана у месецу, плата им је 19 000 дин..
А таквих је колико хоћете..

БГ на води ни један Нишлија не може да мрзи више од било ког Београђанина..
Разрушише манијаци Савамалу, центар културе, уметности и занатства, ни за шта..

У БГ је, у градским општинама, излазност на задњим изборима била екстремно мала..дакле, и тај аргумент нема потпору..
Грејање за мој стан од 58м2 је 6500дин..сваког месеца током године..

Али је цена поправке зуба 1500дин, наспрам 4000дин у Нишу..
Цена закупнине локала од 20м2 у центру БГ (код Политике) је 250е, наспрам 700е (у Вождовој, преко пута Поште)..
Цена свиле у малопродаји у БГ је нижа од велепродајне цене у Нишу..
Цена кесице Капућина са укусом банане је 15,5дин у БГ..наспрам 26дин у Нишу..

То се зове бахатост и безобразлук..

И да, не дирајте ми у торањ.. :)

Plate su vece u BG-u i to je cinjenica. Kakva vlada i ministarstva? Tamo su astronomske a to ne racunam. Za 100 evra je veca plata u proseku i tu racunam samo obicne gradjane. Ima i losih plata to stoji ali je opet prosecno velika razlika.
Niko ne dira toranj to su dirali NATO zlikovci. Volim i ja da ga vidim kad ulazim u BG jel mi je to orijentir da sam blizu ali ne volim sto se napravila fama oko njega kao da pravimo prugu Beograd - Bar pa je to vazno za celu Srbiju.
Nego kapucino, zubar itd. manje bitno mada je i to bitno. Struja, voda, komunalije, porez, hleb, mleko... sve kosta isto. Dakle opste potrepstine za zivot. A plata je drugacija. Ma samo kada odem u BG i vidim kakvi automobili se voze ja odmah pomislim da nisam u Srbiji vec na zapadu. Totalno drugaciji standard.
 
Током распадања хране у устима настају киселине које су погодне за развој бактерија и које оштећују глеђ. Сода као база неутралише киселине.

Kao što oštećuje i želudačnu floru,
ako se ćesto pije zbog pospešivanja varenja.
 
Kao što oštećuje i želudačnu floru,
ako se ćesto pije zbog pospešivanja varenja.

То је нешто друго. Сода се пије да неутралише вишак желудачне киселине, који је често узрок стомачних тегова.
Ако се узима у већим количинама, пореметиће нормалну киселост желуца и ето проблема с варењем.

Међутим, има ту једна друга ствар. Киселост организма и ткива је узрок многих болести и поремећаја, кажу и рака, редовно узимање соде бикарбоне у одговарајућим количинама (постепено повећавање да би желудац имао времена да се навикне и да крене да извлачи киселине из других ткива) повећава pH организма и предупређује болести.
 

Back
Top