SAD za saradnju sa Srbijom

largoman

Primećen član
Poruka
900
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić okončao je višednevnu posetu SAD susretom sa američkim državnim sekretarom Džonom Kerijem u Stejt departmentu.Potpredsednik Vlade Srbije i državni sekretar Keri razgovarali su nešto više od pola sata, a Dačić je naglasio da je susretu prisustvovao u dva svojstva – kao predsedavajući OEBS-om i šef srpske diplomatije. "Veliko mi je zadovoljstvo da je državni sekretar Keri iskazao, u oba moja svojstva, veliku zaintersovanost za saradnju SAD sa Srbijom, i veoma pozitivno ocenio rad Srbije, pohvalio naše predsedavanje OEBS-om, ukazao da Srbija može da računa na pomoć SAD u poslovima predsedavanja, zahvalio na tome što konsultujemo sve faktore na političkoj sceni, važne faktore unutar OEBS-a kada preduzimamo odredjene korake, i iskazao jasan stav da SAD nisu za konfrontaciju, one su za deeskalaciju krize u Ukrajini, i misle da ne može da se propušti šansa kao što je dogovor iz Minska."Komentarišući Kerijevu izjavu od pre dava dana, u kojoj je pomenuo Srbiju kao jednu od država koja se u konfliktu Moskve i Zapada nalazi na liniji vatre, Dačić je rekao da je državnom sekretaru poručio da SAD ne bi trebalo da razmišljaju na takav način, zato što u Srbiji nema nikakvih dilema. "Naši odnosi sa Rusijom su konstanta, oni su istorijskog karaktera i prijateljski su, ali to nema veze sa političkim, strateškim opredeljenjem Srbije da bude članica EU. To Rusija zna i nikad nije rekla ništa protiv toga. Tako da mi nemamo nikakvih dilema u tom smislu hoće li Srbija ići u Evropsku uniju ili Evroazijsku uniju. Mi geografski ne pripadamo tom području, niti pak Rusija računa na nas u tom smislu". http://www.glasamerike.net/content/susret-dacic-keri/2660783.html
Predsjednica Grabar Kitarovic u svibnju ide u Beograd-- Isto tako, Blic piše da su Vucic i Grabar Kitarovic razgovarali da bi prije posjete Beogradu trebalo riješiti bar jedno od "cetiri krupna otvorena pitanja u odnosima Srbije i Hrvatske", a to su pitanje nestalih, pitanje Veljka Marica, pitanje povratka kulturnog blaga Srpske pravoslavne crkve, te rješenje granice na Dunavu. Jutarnji list pak piše da su iz predsjednicinog ureda potvrdili da je predsjednica Kolinda Grabar Kitarovic prihvatila poziv srpskog premijera da posjeti Beograd, ali da datum tog susreta još nije poznat. http://danas.net.hr/hrvatska/prihva...nica-grabar-kitarovic-u-svibnju-ide-u-beograd
Sada je na Hrvatskoj da kao članica EU i NATO odradi svoj deo posla i pomogne Srbiji na putu u evroatlantske integracije.
 

Back
Top