Mogućnosti korigovanja Opšte teorije relativnosti?

Општа теорија релативности је шупља као швајцарски сир.

Она почива на једном од постулата који гласи да су сви убрзани системи еквивалентни.

Узмимо као пример гравитациони црвени помак.

Релативна вредност овог помака је a*R/C^2

Ovde je a gravitaciono ubrzanje na površini zvezde sa koje se emituje svetlost. R je poluprečnik zvezde a C znate, brzina svetlosti.

I sada, ako dve zvezde imaju isto gravitaciono ubrzanje na površini, a različite poluprečnike, onda će gravitacioni pomak sa njih biti različit.

Kako je to moguće ako se svetlost emituje sa mesta istog gravitacionog ubrzanja?

To znači da je postulat pogrešan, pa i cela OTR.

Zavisnost gravitacionog pomaka od R kaže da je bitna tačka centar zvezde. Ovim se u ubrzani sistem uvodi lokalna apsolutna tačka, pa OTR gubi relativistički smisao.

Kako ovo objasniti a ne dirnuti u "genija" Ajnštajna.
 
Општа теорија релативности је шупља као швајцарски сир.

Она почива на једном од постулата који гласи да су сви убрзани системи еквивалентни.

Узмимо као пример гравитациони црвени помак.

Релативна вредност овог помака је a*R/C^2

Ovde je a gravitaciono ubrzanje na površini zvezde sa koje se emituje svetlost. R je poluprečnik zvezde a C znate, brzina svetlosti.

I sada, ako dve zvezde imaju isto gravitaciono ubrzanje na površini, a različite poluprečnike, onda će gravitacioni pomak sa njih biti različit.


Kako je to moguće ako se svetlost emituje sa mesta istog gravitacionog ubrzanja?

Suptilno pitanje ravno onom kako to da 1 kilogram gvožđa potone u vodu, dok 100 tona stiropora pliva? I stiropor i gvožđe su na vodi :)


To znači da je postulat pogrešan, pa i cela OTR.

Zavisnost gravitacionog pomaka od R kaže da je bitna tačka centar zvezde. Ovim se u ubrzani sistem uvodi lokalna apsolutna tačka, pa OTR gubi relativistički smisao.

Kako ovo objasniti a ne dirnuti u "genija" Ajnštajna.

Pogrešna pretpostavka dovodi do pogrešnih zaključaka. Međutim i sam Ajnštajn je uvideo da je OTR tako reći nestabilna, ali ne po ovom pitanju pomaka, već po dosta složenijim problemima. Zato je tražio jedinstvenu teoriju, teoriju svega, i poslednjih 30 godina zivota je tragao za njom....Ali to je već neka druga priča....
 
Koliko se meni čini, ovo važi za specijelnu teoriju relativnosti, a ne za opštu :think:

У специјалној теорији релативности један од постулата је да су сви инерцијални системи еквивалентни. Инерцијални системи се крећу константном брзином.

ОТР се бави убрзаним системима и гравитацијом,
 
У специјалној теорији релативности један од постулата је да су сви инерцијални системи еквивалентни. Инерцијални системи се крећу константном брзином.

ОТР се бави убрзаним системима и гравитацијом,

Ono što je veliki uspeh OTR je poimanje zakrivljivanja prostora u prisustvu mase i na tome se ona valjda i proverava. Ovo sa ubrzanim sistemima i gravitacijom je sporedno...
 
Ono što je veliki uspeh OTR je poimanje zakrivljivanja prostora u prisustvu mase i na tome se ona valjda i proverava. Ovo sa ubrzanim sistemima i gravitacijom je sporedno...

Како ти појмиш закривљеност простора, и у чему ти то помаже?

Ако се потрудиш видећеш да је мера закривљености простора у некој тачки изражена гравитационим убрзањем у тој тачки, и успорењем протока времена које изазива то убрзање (уједно то се манифестује црвеним помаком).

То упућује на простор Минковског који има четврту координату која је производ времена и брзине светлости.

Управо због ове четврте координате је уведен појам закривљености простора. Без ове суштине закривљеност простора је само фраза-
 
Како ти појмиш закривљеност простора, и у чему ти то помаже?

Ако се потрудиш видећеш да је мера закривљености простора у некој тачки изражена гравитационим убрзањем у тој тачки, и успорењем протока времена које изазива то убрзање (уједно то се манифестује црвеним помаком).

То упућује на простор Минковског који има четврту координату која је производ времена и брзине светлости.

Управо због ове четврте координате је уведен појам закривљености простора. Без ове суштине закривљеност простора је само фраза-

To i jeste ono što je Ajnštajnu u celoj priči falilo- uverenje da se prostor i fizički krivi. A što je dokazano tek pomoću žiroskopskog satelita davno posle Ajnštajna. Znači da to nije sam fraza, već i fizička činjenica...
 
To i jeste ono što je Ajnštajnu u celoj priči falilo- uverenje da se prostor i fizički krivi. A što je dokazano tek pomoću žiroskopskog satelita davno posle Ajnštajna. Znači da to nije sam fraza, već i fizička činjenica...

Ма слажем са ја са тим.

Само сматрам да је израз закривљен простор нејасан уколико неко незна због чега је то тако.

Уведен је појам светске линије којом се по инерцији крећу сва тела. Тако је светска линија за сателите који круже око Земље елипса. То је резултат изјеначавања убрзања које производи сила на неко тело са гравитационим убрзањем.

По томе, сви ми на Земљи смо под дејством Земљиног убрзања (9,81). То је еквивалентно као да се удаљавамо од Земље под дејством силе која нам даје убрзање 9,81.Међутим то се не дешава. А не дешава се зато што постоји гравитациона сила привлачења која нас држи на површини Земље. Ово објашњење захтева постојање гравитационе силе и гравитационог поља, а управо то је избацио Ајнштајн и увео појам закривљености простора.

Зато мислим да је израз закривљени простор несрећно изабран јер не објашњава свеобухватно појаве у гравитационом пољу.
 
To i jeste ono što je Ajnštajnu u celoj priči falilo- uverenje da se prostor i fizički krivi. A što je dokazano tek pomoću žiroskopskog satelita davno posle Ajnštajna. Znači da to nije sam fraza, već i fizička činjenica...

Alfalogoo, gde je ona glavna tema o presvlačenju i pletenju?? nabasao sam na Ćirkovića
. Majko draga ko sve danas doktorira. Svaka njemu čast, ali sva sreća da mi nije bio profesor. Pa on ne zna ni običan paradoks da postavi, da iznese koja je ideja paradoksa, a kamo li da ga objasni... Nekako mi liči na onaj odgovor Jeremića kad su ga novinari pitali Drugi Njutnov zakon :) Ovaj bolje da se bavi filozofijom. Nego ne znam gde je glavna tema... Da tamo okačim link...


i usput, ona kvantna prepletenost... jesi to mislio na kvantnu penu?
 
Poslednja izmena:
Ne. Evo ovi u emisiji to zovu kvantna spletenost...
Ništa, dok uhvatim vereme ta pregledam emisiju pa ću ondak... baš da vidim gde su se to toliko izgrešili¿¡
A moram i za kolegu zofra malo da odvojim vtemena, a spremam se i za put [emoji849]

Hm...pomislio sam da tvoje pisanje treba da gledam u drugom svetlu, svetlu kvantne pene... Naiđoh da se pojam pene pominje kao prepletenost (nikad pre nisam čuo za to, sem kod tebe). Pa pomislih da je to sinonim.
Ajd, putuj, odmori se, ako ides na odmor. ;)
 
Hm...pomislio sam da tvoje pisanje treba da gledam u drugom svetlu, svetlu kvantne pene... Naiđoh da se pojam pene pominje kao prepletenost (nikad pre nisam čuo za to, sem kod tebe). Pa pomislih da je to sinonim.
Ajd, putuj, odmori se, ako ides na odmor. ;)
Ti si izgleda naviko da ja dajem novine? Pa i to, al nije. U dosta slučajeva se to naziva kvantnom upletenošću, pa i prepletenošću i isprepletenošču. A evo Ćirković i kolega mu to u ovoj emisiji sad zovu 'kvantna spletenost'. A to je u kvantnoj fizici- kao i kvantna neodređenost, apsolutna enigma u kvantnom sistemu. I zna se da to ne funkcioniše pomoću talasne funkcije iz prostog razloga što je relacija pouno brža od svetlosti. Relacija je skoro momentalna.
Malo čudi kako si doktorirao oblast kvantne fizike a da ti je to izmaklo¿¡
I kako kažu Ćirković i kolega mu, ''pokušavamo da vam objasnimo nešto što ni mi ne shvatamo''. E, odatle pa nadalje se ja ubacujem.! I to- i po osnovu kvantne neodređenosti, kao i po osnovu kvantne spletenosti! I to sve u relaciji sa opštom teorijom relativnosti, odnosno njenom zakrivljenosti prostora. Pošto ima tu jedna sitna stavka koju je Ajnštajn zaboravio pri OTR, a to je da odredi geometriju zakrivlkivanja prostora, pa samim tim i propratnu dinamiku zakrivljivanja prostora...
To je sve sad moja tehnologija :manikir:
Al hvala mu!
A inače za Ćirkovića mogu da kažem da je mnogo loš čovek, i da se zgražavam nad nekim stvarima koje on na forumu b92 za svoju dušu piše. Ono je van pameti¿¡
To ga kod mene diskredituje i kao naučnika. Mada eto, emisiju ću da pogledam... Al ja znam da on nije loš što se poznavanja materije tiče...
 
Poslednja izmena:
Alfalogoo, gde je ona glavna tema o presvlačenju i pletenju?? nabasao sam na Ćirkovića
. Majko draga ko sve danas doktorira. Svaka njemu čast, ali sva sreća da mi nije bio profesor. Pa on ne zna ni običan paradoks da postavi, da iznese koja je ideja paradoksa, a kamo li da ga objasni... Nekako mi liči na onaj odgovor Jeremića kad su ga novinari pitali Drugi Njutnov zakon :) Ovaj bolje da se bavi filozofijom. Nego ne znam gde je glavna tema... Da tamo okačim link...


i usput, ona kvantna prepletenost... jesi to mislio na kvantnu penu?
Evo pogledah prilog i stvarno ne znam gde ti tu vidiš problem. Jeste da se u osnovi nisu dotakli kvantne spletenosti kao takve, već samo eventualnih tumačenja tog fenomena. Odnosno teorija koje oko toga kruže. Kao ona Šredingerova mačka. Mada Šredingerova mačka više dolazi i u kombinaciju sa posmatračem, a kvantna spletenost je više i fizički faktor. Jedino što se za tu pojavu ne postoji intuitivna teorija, pa se poseže za one što su neodređene. Ali je fakt da ta spletenost i merenja po toj osnovi rade i više nego pouzdano. E jedino je problem po osnovu čega tako nešto može da se objasni...
I zato sam ja za to i potegao. Ako ja za tako nešto imam relaciju, što bi se ja zezo sa sitnicama :manikir:
 
Poslednja izmena:
Alfalogoo, gde je ona glavna tema o presvlačenju i pletenju?? nabasao sam na Ćirkovića
. Majko draga ko sve danas doktorira. Svaka njemu čast, ali sva sreća da mi nije bio profesor. Pa on ne zna ni običan paradoks da postavi, da iznese koja je ideja paradoksa, a kamo li da ga objasni... Nekako mi liči na onaj odgovor Jeremića kad su ga novinari pitali Drugi Njutnov zakon :) Ovaj bolje da se bavi filozofijom. Nego ne znam gde je glavna tema... Da tamo okačim link...


i usput, ona kvantna prepletenost... jesi to mislio na kvantnu penu?
Evo pogledah prilog i stvarno ne znam gde ti tu vidiš problem...:
Mislim, jedino gde je se Ćirković za moj pojam malo promašio, a zbog čega se i vidi da je botaničar a ne naučnik, je ono oko bezbednosti kvantnog računara. Što on navodi kao paradoks da će takav računar svojom brzinom ugroziti ključeve interneta, a ne unaprediti. A ustvari se kvantni kompjuteri ni ne zamišljaju da rade upareno sa elektronskim prenosom podataka, već sa prenosom koji bi funkcionisao na principu kvantne spletenosti. Što znači da bi svaki takav uređaj dirktno bio povezan sa provajderom tako što bi sa njim bio kvantno spleten. I zbog toga se smatra da takvi uređaji na liniji ne bi mogli da budu hakovani. Kao recimo ovo sad što je mnoštvo uređaja na istoj liniji i imaju svoje kodove.
Znači kvantni prenos podataka tako ne bi ni funkcionisao, pa mu zato ti silni ključevi neće ni trebati...
Eto to je malo promašio. Ne znam što mu je to trebalo[emoji849]
 

Back
Top