Како зарадити од новинарства и писања?

Да ли зарађујете од писања?

  • Да, одлично зарађујем од писања!!!

  • Да, али просечно.

  • Да, али врло мало.

  • Не, пишем волонтерски.

  • Не, пишем само за себе.

  • Не, не пишем уопште.


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Poruka
2.372
Помаже Бог или здраво!

Занима ме како да зарадим од писања, пошто већ преко 25 година пишем, неке текстове су ми и објавиле новине и сајтови али нико ми није платио што ми убија вољу да пишем. Хвала Богу, од септембра ми се указала прилика да пишем за нов часопис који треба да почне да излази и они кажу да ће ми плаћати. Пре 10-так година сам завршио Новинарски курс (школу) у Удружењу новинара Србије (УНС). И пре курса сам писао добро а уписао сам га 90% из жеље да научим како да наплатим своје писање. Нажалост, о томе нас тамо нису учили, и сазнао сам да много новинара волонтира како у штампаним тако и електронским медијима (ТВ, радио, интернет).

Веома ми се свиђа писање јер много читам и имам идеје за писање текстова на разне теме, пишем и песме, приче, афоризме у римама, али све је тешко објавити без новца. Али да не бих задирао у подфорум "Књижевност" овде питам каква су ваша искуства у новинарству и како зарадити од тог посла? Али ако модератори дозвољавају биће ми драго и да пишемо овде о заради не само у новинарству него уопште од било каквог писања.

Хвала свима на саветима ако уследе.
 
Mrka kapa, nažalost. Nekada je to bio veoma unosan posao, ja sam kao gimnazijalka - honorarac u jednoj Novinarsko - izdavačkoj kući radila 4 sata dnevo (posle škole) i zarađivala 3 x više od oca koji je bio direktor jedne kompanije.
Danas moraš biti veoma istaknut i poznat da bi barem iole nešto mogao da zaradiš, i to u slučaju da objave to što si napisao, a obzirom da se novinari istih medija u povlašćenijem položaju od "drugih smrtnika"....

Jedino rešenje je da nađeš nekog izdavača koji bi od svega toga što si pisao, našao nešto vredno objavljivanja.

Ako već toliko dugo pišeš i voliš to, kako to da se tek sada interesuješ za publikaciju istih, zašto nisi ništa radio po tom pitanju svih ovih godina ?
 
Mrka kapa, nažalost. Nekada je to bio veoma unosan posao, ja sam kao gimnazijalka - honorarac u jednoj Novinarsko - izdavačkoj kući radila 4 sata dnevo (posle škole) i zarađivala 3 x više od oca koji je bio direktor jedne kompanije.
Danas moraš biti veoma istaknut i poznat da bi barem iole nešto mogao da zaradiš, i to u slučaju da objave to što si napisao, a obzirom da se novinari istih medija u povlašćenijem položaju od "drugih smrtnika"....

Jedino rešenje je da nađeš nekog izdavača koji bi od svega toga što si pisao, našao nešto vredno objavljivanja.

Ako već toliko dugo pišeš i voliš to, kako to da se tek sada interesuješ za publikaciju istih, zašto nisi ništa radio po tom pitanju svih ovih godina ?

Па написао сам да су ми новине и сајтови објављивали текстове, него се сад занимам мало више како то да наплатим и зарађујем од тога. А што се тиче издавања књиге (написао сам песме, афоризме, приче, итд.) то сам се исто распитивао и немам пара да платим издавање а и скоро ништа се ни на књизи не заради ако ниси познат као што и сама кажеш, а да нађем спонзора је тешко, јер нисам ничија љубавница, итд. :)
 
Izvini ali tirazi do 2000 primeraka uopste ne kostaju puno za objavljivanje.

Provokativne tekstove i tekstove po narudzbi mozes naplatiti prilicno lako.Prosecne standardne novinarske radove tesko.Nadprosecne analize i siroko povezane teme i cikluse mozes uz ime.
Mozda najbolje prolazi jagnje.
Добро, колико кошта тираж од 2000? Какве провокативне текстове, какве наруџбе, ко наручује, како, како лако наплатити? Како уз име? Какво јагње? Ја да све то знам тако стручно као ти не бих отворио ову тему и питао. Значи, молим те, буди јаснији и детаљнији, знамо да ти знаш, ал хајде помози да и ми научимо. Хвала.
 
Добро, колико кошта тираж од 2000? Какве провокативне текстове, какве наруџбе, ко наручује, како, како лако наплатити? Како уз име? Какво јагње? Ја да све то знам тако стручно као ти не бих отворио ову тему и питао. Значи, молим те, буди јаснији и детаљнији, знамо да ти знаш, ал хајде помози да и ми научимо. Хвала.

i ti si mi neki idimidodzimi.... pises vec 25 godina a delujes kao da si sa marsa pao..
msm nisam (trenutno) zlonameran ali stvarno mi delujes onako sljsljlj
 
i ti si mi neki idimidodzimi.... pises vec 25 godina a delujes kao da si sa marsa pao..
msm nisam (trenutno) zlonameran ali stvarno mi delujes onako sljsljlj
Аман, бре људи, говорим вам трећи пут, разумем се у писање али не знам како да наплатим. Јел тешко за схватање?
 
Аман, бре људи, говорим вам трећи пут, разумем се у писање али не знам како да наплатим. Јел тешко за схватање?

Nije teško za shvatanje, ali ti izgleda ne razumeš kako stvari stoje. Pišeš 25 godina, ako pretpostavimo da si počeo sa 15, znači sada imaš oko 40. U tim godinama teško da ćeš bilo šta uspeti da uradiš, bez obzira što ti je nešto objavljivano, obzirom da do sada nisi postao neko ime u novinarstvu/književnosti, bez obzira koliko to što pišeš vredi.

U vreme kada sam ja radila za tu izdavačku kuću, počinjalo se u osnovnoj školi, tako su tada regrutovali buduće honorarce, a kasnije, ko je želeo i stalno zaposlene.
Ja sam počela u trećem razredu osnovne škole, kao i većina mojih tadašnjih kolega. Kada smo krenuli u srednju školu, počeli su da nas plaćaju kao honorarce.
Koliko uradiš, toliko si plaćen. Nema tu velike filozofije.
Neki su ostali u novinarstvu, i par njih su veoma poznata imena, ostali (kao i ja) su otišli nekim drugim putem.

A moj odgovor za Anketu, obzirom da nije uključena ta opcija je : Da, odlično sam zarađivala od pisanja/prevođenja itd....
 
Poslednja izmena:

Back
Top