Robenov sprint najbrži u istoriji - Svetsko prvenstvo 2014. u Brazilu

Bastiani

Poznat
Poruka
7.446
Ako me nešto nervira to je kada počnu da se proseravaju o neviđenoj brzini koju dotižu fudbaleri u sprintu. Pri tome se ne kaže ništa o tome kako je to izmereno (elektronskki?, ručno?), koliko je pretrčano, da li je bilo leteći ili iz niskog ili iz poluvisokog starta, da li je bio u kopačkama, da li na travi ili na atletskoj stazi...

Evo sada je Roben zvanično najbrži u istoriji FIFA. Obratite pažnju na komentare ispod teksta.

http://www.rts.rs/page/sport/ci/Bra...24140/Робенов+спринт+најбржи+у+историји!.html

Projektovano na trku na 100 m, to bi značilo da su samo 4 sprintera u istoriji trčala brže od njega. Razume se, ovde treba uračunati da Roben nije trčao 100 m nego manje, te da je u izmerenu deonicu ušao letećim startom.

Takođe, kaže se da je "dostigao" brzinu od 37 km na čas. Šta znači dostigao? Koliko treba da se pretrči da bi neko dostigao određenu brzinu? 1 cm? 1 metar? 10 metara? 30 metara?

Imajte na umu: Roben trči po travi, u kopačkama, sa loptom, ima protivnika na grbači.

Ali ono što me najviše zanima, to je kojom je tehnologijom i načinom merena brzina na dosadašnjim "FIFA-inim takmičenjima, da bi moglo da se kaže da je Roben najbrži ikad.
 
Takođe, kaže se da je "dostigao" brzinu od 37 km na čas. Šta znači dostigao? Koliko treba da se pretrči da bi neko dostigao određenu brzinu? 1 cm? 1 metar? 10 metara? 30 metara?

To je ubrzanje jbg, neko ima dobro ubrzanje npr. Anri koji je imao odlican prvi korak i brzo je mogao da dostigne svoju maksimalnu brzinu, a npr. ovi sprinteri Bolt i ekipa dostignu svoju maksimalnu brzinu tek posle nekoliko desetina metara. Citao sam da oni likovi iz NFL-a, ne pratim pa ne znam koja tacno pozicija u ekipi, imaju strasno ubrzanje i kad bi se trkali sa Boltom na 30 metara, da bi pobedili.
 
To je ubrzanje jbg, neko ima dobro ubrzanje npr. Anri koji je imao odlican prvi korak i brzo je mogao da dostigne svoju maksimalnu brzinu, a npr. ovi sprinteri Bolt i ekipa dostignu svoju maksimalnu brzinu tek posle nekoliko desetina metara. Citao sam da oni likovi iz NFL-a, ne pratim pa ne znam koja tacno pozicija u ekipi, imaju strasno ubrzanje i kad bi se trkali sa Boltom na 30 metara, da bi pobedili.
Ti govoriš o ekslpozivnosti, koja je naravno važna. Da li bi iz NFL-a neko pobedio Bolta na 30 metara, ne znam, ali sam siguran da bi za tako nešto morao da bude u sprintericama i na atletskoj stazi, a ne verujem da su nekad sprovodili takve eksperimente. Tako da mogu samo da pričaju da bi ga pobedili.

Ali ovde je reč ne o eksplozivnosti, nego o osnovnoj brzini - Roben je dostigao brzinu od 37 km navodno - i oborio rekord. Šta to podrazumeva? Koliko metara mora da se pređe da bi moglo da se kaže da se neko kretao tom brzinom? Ko je držao prethodni rekord? Kako su to izmerili? Koja tehnologija to uopšte meri, i na kojim utakmicama?

Seru, bre.
 
Nakon utakmice u Manausu FIFA je izašla s informacijom kako je Darijo Srna najbrži igrač ovog Mundijala, on je u susretu protiv Kameruna trčao brzinom od 31,98 km/h, što je brže od Robbenovog trka protiv Španjolske.
Nizozemac je u tom susretu trčao brzinom 31,3 km/h, iako je prvotno objavljeno da je s 37 km/h skinuo apsolutni rekord svjetskih prvenstava, Walcottovih 35,7 km/h. FIFA je naknadno objavila ispravljenu informaciju, a prema njoj je od Robbena brži i Ivan Perišić, koji je protiv Kameruna trčao brzinom 31,79 km/h.
 
Samo me zanima odakle se uopšte pojavila informacija o Robenovih SF 37 km/h. Postoji tabela koja se ažurira http://www.fifa.com/worldcup/statistics/players/distance.html . Doduše, i dalje ne mogu da pronađem na koji način izračunavaju nečiji najbrži sprint. Npr., nejasno mi je da li se računa svaki sprint ili se samo uzima u obzir ako igrač ima loptu.

Aktuelna lista: Serž Orije (Obala slonovače) 33,5, Alvaro Pereira 33,1, Di Marija 33,0, Srna 33,0 (ne znam odakle podatak od 32,0 protiv Kameruna, da nisu opet nešto menjali), Fabijan Džonson 33,0 takođe itd.

Ova statistika je definitivno poluneozbiljna.
 

Back
Top