ACCA

Dobro bi bilo znati da ti licenca uopste nije potrebna da bi se bavila ovim poslom. Ako je to motiv zbog kojeg bi da pokusas, mislim sama diploma, papir kao papir, znaj da u Srbiji to ne treba. A ako hoces da stices znanja, to je vec druga stvar... Onda samo napred... I javi kako ti se cini ;)
 
Dobro bi bilo znati da ti licenca uopste nije potrebna da bi se bavila ovim poslom. Ako je to motiv zbog kojeg bi da pokusas, mislim sama diploma, papir kao papir, znaj da u Srbiji to ne treba. A ako hoces da stices znanja, to je vec druga stvar... Onda samo napred... I javi kako ti se cini ;)

??? Da bi bio ovlasceni racunovodja i imao pravo potpisa odredjenih izvestaja (a samim tim odgovornost i sve sto uz tu odgovornost ide tipa dobre plate i slicnih trica) neki od tih papira ti je i te kako potreban.
 
??? Da bi bio ovlasceni racunovodja i imao pravo potpisa odredjenih izvestaja (a samim tim odgovornost i sve sto uz tu odgovornost ide tipa dobre plate i slicnih trica) neki od tih papira ti je i te kako potreban.

Potpuno pogrestno. Marija je u pravu. Za potpisivanje FI nije potreban nikakav papir, zvuci ludo ali zaista tako funkcionise sistem u Srbiji. Sam poslodavac propisuje uslove koje treba da ispunjava lice koje ce sastavljati godisnji - zavrsni racun. Sve je to "lepo" regulisano u najnovijem Zakonu o racunovodstvu, clan 14, gde se navodi sledece:
"Lica koja vode poslovne knjige i sastavljaju finansijske izveštaje
Član 14.
Pravno lice, odnosno preduzetnik opštim aktom uređuje školsku spremu, radno iskustvo i ostale uslove za lice koje je odgovorno za vođenje poslovnih knjiga i sastavljanje finansijskih izveštaja."

Prema tome, poslovne knjige moze da vodi i lice sa zavrsenom metalostrugarskom skolom ukoliko poslodavac to propise kao uslov u opstem aktu. Ne treba da se smetne sa uma cinjenica da mi zivimo u zemlji apsurda!!!
 
E pa ako je tako ja se najiskrenije izvinjavam, onako kao tso sam napisao je bilo nekad kad me je to interesovalo ... nisam bio obavesten o ovom neverevatnom civilizacijskom napretku u nasem zakonodavstvu :dash:
 
ja sam uzeo ACCA. Udzbenici su apsolutno dovratni u formi nekih skripti ali ima na sajtu ACCA prethodni ispitni rokovi sto moze dosta da pomgne.

- - - - - - - - - -

da li je ACCA priznata u svetu ?

Mora da se salis.
 
ja sam uzeo ACCA. Udzbenici su apsolutno dovratni u formi nekih skripti ali ima na sajtu ACCA prethodni ispitni rokovi sto moze dosta da pomgne.

- - - - - - - - - -

da li je ACCA priznata u svetu ?

Mora da se salis.

Imam ja nekih knjiga u pdf-u, slucajno se zadesile kod mene, raspricao se je sa covekom u kopirnici, kaze iz KPMG-a kopiraju svakakve knjige kod njega i prebaci mi covek.
Imam najmanje 3 za ACCA. Moram i proveriti koje.

Ma znam da je priznata, osim valjda u SAD ne pridaju nesto tome specijalnu paznju, odnosno favorizuju nesto drugo, kao i u Nemackoj.
A mene recimo zanima, polozis ACCA i odes u npr Svedsku ili Australiju ili bilo gde i to ti se priznaje da si strucnjak iz te oblasti, kao sto ti se ovde priznaje?
 
to je profesionalna dezignacija, a ne akademski stepen a kako je priznato u pojedinim zemljama to treba videti.

Generalno sto veca zemlja to vise tera po svome. Taj americki CPA ne moze ni upisati ako nisi rezident ili drzavljanin amerike tek sad su poceli da ga otvaraju za eke zemlje.

ACCA je definitvno engleska ali kako englezi dominiraju u uvodjenju standarda i uopste u finansijsko psolovnom svetu ACCA sigurno prolazi u zemljama Commonwealtha i ostalim finansijskim centrima. Tako da ne boj se.

Samo kod ACCA nije bas lako dobiti jer nije dovoljno samo zavrsiti tih 14 ispita vec moras imati i 3 godine radnog iskustva pod supervizorom i to ne makar gde ! E sad oni koji poloze ispite a nemaju iskustvo mogu da budu affiliate member ali ne mogu da stave ACCA uz ime.
 
Poslednja izmena:
ACCA je izuzetno dobra referenca za strane kompanije u Srbiji, to govorim iz iskustva. Prednost ACCA je što se uči na engleskom i baš iz tog razloga ga malo ljudi poseduje u Srbiji. Takođe, otvara Vam vrata da se nakon nekoliko godina rada u Srbiji zaposlite u centrali/holdingu strane firme u inostranstvu za platu od 4 hiljada evra pa naviše, a u Srbiji za minimum 2 hiljade evra.

pozz
 
Pozdrav svima :)
Da li neko može da mi kaže da li negde mogu da nadjem kopiranu literaturu za ACCA ispite? Nadam se da se može naći u nekoj kopirnici. Sad sam na 4. godini fakulteta i nadam se da je izvodljivo spremiti bar 2 ACCA ispita uz sve obaveze koje imam na fakultetu. (ta 2 bih polagala tokom naredne kalendarske godine)

Hvala unapred!
 
Pozdrav svima :)
Da li neko može da mi kaže da li negde mogu da nadjem kopiranu literaturu za ACCA ispite? Nadam se da se može naći u nekoj kopirnici. Sad sam na 4. godini fakulteta i nadam se da je izvodljivo spremiti bar 2 ACCA ispita uz sve obaveze koje imam na fakultetu. (ta 2 bih polagala tokom naredne kalendarske godine)

Hvala unapred!
Da li ste nasli nesto?
 
Pozdrav,

Ocigledno da se isplati, ali koliko kosta ovo zadovoljstvo? Ima li neku predstavu..
Ima mesto oko 79£ samo.za registrovanje, ispit je oko 80£? Sta jos?
 
Poštovani,
Da li ima neko da je završio Ekomomski fakultet Subotica
smer racunovodstvo i revizija? (Ili na nekom drugom fakultu)
Interesuje me koliko je ispita bilo priznato prilikom apliciranja za ACCA studenta.

Svakio odgovor ili sugestija bi mi mnogo pomogli. Unapred zahvalna
 
Poštovani,
Da li ima neko da je završio Ekomomski fakultet Subotica
smer racunovodstvo i revizija? (Ili na nekom drugom fakultu)
Interesuje me koliko je ispita bilo priznato prilikom apliciranja za ACCA studenta.

Svakio odgovor ili sugestija bi mi mnogo pomogli. Unapred zahvalna

Ja sam zavrsio R&R na Ekonomskom u SU (tri godine po Bolonji) i priznat mi je jedan ispit (Accountant in business).
 
Imam ja nekih knjiga u pdf-u, slucajno se zadesile kod mene, raspricao se je sa covekom u kopirnici, kaze iz KPMG-a kopiraju svakakve knjige kod njega i prebaci mi covek.
Imam najmanje 3 za ACCA. Moram i proveriti koje.

Ma znam da je priznata, osim valjda u SAD ne pridaju nesto tome specijalnu paznju, odnosno favorizuju nesto drugo, kao i u Nemackoj.
A mene recimo zanima, polozis ACCA i odes u npr Svedsku ili Australiju ili bilo gde i to ti se priznaje da si strucnjak iz te oblasti, kao sto ti se ovde priznaje?
Pozdrav,
Da li mogao da mi prosledis literaturu za ACCA?
 

Back
Top