zvucna izolacija vodovodnih cevi

drgajic86

Početnik
Poruka
3
stan mi je u prizemlju, vodovodna cev(vertikala) mi je 5 cm od plafona i proteze se kroz dnevnu sobu,hodnik i kupatilo. Zadnjih 15 dana pocela je da zvecka, vibrira kad god neko iznad mene pusti vodu. Posto je jedino ja cujem u zgradi, i ne znaju sta tacno pravi te vibracije, resio sam da te cevi zvucno izolujem. Interesuje me kako mislite da ih je najbolje izolovati, citao sam nesto o kamenoj vuni, da li je ona pravo resenje ili nesto drugo? Hvala
 
stan mi je u prizemlju, vodovodna cev(vertikala) mi je 5 cm od plafona i proteze se kroz dnevnu sobu,hodnik i kupatilo. Zadnjih 15 dana pocela je da zvecka, vibrira kad god neko iznad mene pusti vodu. Posto je jedino ja cujem u zgradi, i ne znaju sta tacno pravi te vibracije, resio sam da te cevi zvucno izolujem. Interesuje me kako mislite da ih je najbolje izolovati, citao sam nesto o kamenoj vuni, da li je ona pravo resenje ili nesto drugo? Hvala

Kakva kamena vuna, bre ?
Otkud ti to ?
Mineralna vuna ili pur pena....
I gotova stvar !
 
stan mi je u prizemlju, vodovodna cev(vertikala) mi je 5 cm od plafona i proteze se kroz dnevnu sobu,hodnik i kupatilo. Zadnjih 15 dana pocela je da zvecka, vibrira kad god neko iznad mene pusti vodu. Posto je jedino ja cujem u zgradi, i ne znaju sta tacno pravi te vibracije, resio sam da te cevi zvucno izolujem. Interesuje me kako mislite da ih je najbolje izolovati, citao sam nesto o kamenoj vuni, da li je ona pravo resenje ili nesto drugo? Hvala
Тешко да ћеш успети да изолујеш звук који спомињеш јер такав звук долази од неисправног вентила код комшије. Чак и да изолујеш цев у свом стану, нећеш моћи да изолујеш звук који се преноси кроз зид. Како се вертикала протеже кроз оволико просторија? Или мислиш на главни довод воде?
 
Prvo moraš reći koja cijev- dovodna za čistu vodu ili odvodna kanalizacijska.

Koliko mi se čini, tu se radi o dovodnoj cijevi za sanitarnu čistu vodu.
Zašto se čuje i zašto vibrira ito samo na početku kad se voda otvori? (du du du du du du du)

Neko u zgradi na toj liniji ima pokvarenu (istrošenu i ne zatvara dobro) gumicu na česmi (stara klasična dvoručna sa gumicama)
i ta prilikom otvaranja na početku jako zavibrira i pojavi se zvuk (du du du du) koji se čuje po čitavoj zgradi.
Ne pomaže izolazija već zamjena gumice- diftunga.
Kod kliznih česmi jednoručnih toga nema.

Kako najlakše naći?

Počni od sebe;
Otvori vodu i ako ništa ne zavibrira je o.k.
Onda idi redom do komšije i to isto napravite.
Đe zavibrira čim pusti vodu- to je tu.
Zamijeni gumicu i o.k.

Inače ta cijev se nikad zvučno ne izoluje jer nije potrebno. Treba samo zbog kondenza navući onu spužvu i gotovo.

Kod odtočnih kanalizacijskih cevi se čuje samo pretakanje vode a ne vibriranje. Ta debela cijev Fi 100 se izoluje tervolom, purpenom i slično.
 
Poslednja izmena:
Тешко да ћеш успети да изолујеш звук који спомињеш јер такав звук долази од неисправног вентила код комшије. Чак и да изолујеш цев у свом стану, нећеш моћи да изолујеш звук који се преноси кроз зид. Како се вертикала протеже кроз оволико просторија? Или мислиш на главни довод воде?

Stan je u suterenu. To su adaptirane zajednicke prostorije pre vise od 30 godina. Ja sam nakacen na vodovod na vertikali koja ide posle mene ka stanovima iznad mene, i odatle se najvise cuju vibracije kad god neko iznad mene pusti vodu na cesmi. a drugi kraj se racva, i ide kroz te moje prostorije, pa ide ka stanovima koji su pod kako da kazem, uglom od 90 stepeni sa mojim. Ta cev koja prolazi kroz te prostorije zvecka, cuje se dosta al ne kao ova glavna u kupatilu na koju sam nakacen. Inace, zgrada je ugradila hidrofor pre nekoliko meseci, ja sam prvo mislio da ove vibracije pravi hidrofor, jer mislim da je pritisak previse jak, ali bili su majstori za to i kazu da je pritisak po nekim normama. Pomenuli su samo kao moguce da motor od hidrofora prenosi te vibracije, ali ne veruju. Posle dosli majstori iz stambenog za cevi, kazu ako jedino ja cujem onda jedino da se cevi ucvrste, izoluju i zazidaju ili tako neka varijanta. Ne znam sta da radim, ali mislim da je dobra ideja da idem od komsije do komsije na vertikali jer mislim da se najvise cuje kad neki odredjeni stan pusti vodu. Ne znam
 
Čangrljaju stari i dotrajali ventili ili česme kod nekoga u stanu a možda baš tu gde si ti u stanu. Ja svakih par godina skidam ispirač vc šolje i ne možeš ni da zamisliš šta vadim iz njega tj kolike komade kamenja, cigle i polomljenih delova livenih cevi čeličnih. Odakle to? Pa primetio si da malomalo pukne cev u ulici ili negde dalje, oni otkopaju i saniraju to ali im upadne gomila šuta koja završi pogodi gde? U ventilima i česmama :)
E odatle to krkljanje i drljanje.
 

Back
Top