Sve o digitalcu za potpune amatere!

  • Začetnik teme irrevocable
  • Datum pokretanja
I

irrevocable

Gost
Evo, ovako...
Ja procitah vecinu onoga sto se ovde pisalo na otprilike zadnjih pet-sest strana i opet mi dosta toga nije jasno. Totalni sam pocetnik. Zadnjih godina sam koristili neki bezveze aparat (tzv. Idiot), i slike nisu bile bas dobre. Uglavnom sam slikala konje – a najcesce mi se desavalo da mi konj bude na pola fotografije, a druga polovina zvrji prazna, bile su lose kad je oblacnije vreme (tj. kad je manje svetla), ponekad mutne... Mislila sam da ce sa digitalcem biti super – kvalitetnije fotke, spremne za plasiranje na sajt cim se dokpam kuce i kompjutera :D a i lepo vidim svidja li mi se fotografija ili ne, pa je zadrzim ili obrisem. Ali to izgleda nije tako jednostavno. Pa sad imam nekoliko pitanja:

1.Naravno imam 200evra (toliko, primetila sam, vecina ljudi koja trazi savet za kupovinu digitalca moze da izdvoji). Htela bih nesto sa najboljim performansama u okviru te cene. E sad... Jedni kazu da su Canon fotoaparati, mnogi modeli iz serije A, veoma dobri. Drugi kazu da su marke poput Canona i Nikona izvikane i da njihovi aparati nisu dobri, vec da su bolji Fujievi. Treci kazu, ma kakav Fuji, treba kupiti Olimpus! I sad naravno covek nije pametan. Od modela svih ovih marki, cija je cena oko 200 evra, koji je najbolji (kad se uzmu u obzir svi parametri – kvalitet fotografija, trajanje baterija, nacin punjenja baterija, velicina kartice, rezolucija...)

2.Ajdemo dalje. Kako sam razumela – kvalitet digitalnih fotografija je losiji od onih sa analognih fotoaparata kad su u pitanju vece dimenzije fotografija. Ja sam sa mojim idiotom ispucala jedan film na jednog konja i najlepsu uvecala u dimenzijama 60x40. Nije ispalo lose. Ako pozelim da istu stvar (uvecanje u recimo dimezijama 60x40) uradim sa fotografijom napravljenom na digitalnom fotoaparatu, kako sam razumela ispasce losija!? Jel to tacno?

3.Deo oko baterija mi uopste nije jasan. Ja sam mislila da se u digitalne fotoaparate stavljaju alkaline baterije od voltu i po. A ovde se dosta prica o nekim baterijama sto se pune. Jel se te baterije sto se pune dobijaju kad se kupi fotoaparat? Jel se dobije i punjac? Imaju neke baterije (procitala sam ali i zaboravila kako se zovu, pocinje im ime na “L”) koje se mogu puniti kad god? A ima valjda i nekih koje moraju potpuno da se isprazne?

4.Rezolucija. Ako sam dobro razumela fotografije ce ispasti najbolje ako fotografisem u najvecoj rezoluciji, ali ce isto tako tad zauzeti najvise mesta. Ako zelim da napravim fotografiju koju cu posle uvecati do formata 60x40 ili 70x50 ili jos veceg i koja ce biti dobrog kvaliteta, da li mogu da je napravim sa jednim amaterskim digitalcem? Ako mogu, u kojoj rezolciji bi to bilo (predpostavljam u najvecoj koju ce moj buduci digitalac imati, ali cisto da proverim).

5.Kartica. Uglavnom imaju memoriju od 16, redje 32mb. Koliko fotografija tu moze da stane (recimo u rezoluciji 1024x756, a koliko u nekoj vecoj rezoluciji)? Kakvu to karticu treba dokupiti? Koliko se krece cena tih dodatnih kartica?

6.I jos nesto - negde procitah za jedan model da slika samo do udaljenosti do 3.5 metara. Sta znaci to? Ako hocu da slikam zgradu visoku 20metara, iz neke zablje perspektive - kako ce to ispasti? Ili, mozda bolji primer - hocu da slikam trku konja, sto moram sa udaljenosti od bar 6-7 metara. Kakva ce biti ta fotografija? Odnosno sta znaci to da je fotoaparatu domet 3.5 metra?

Poznavaoci - pomazite. Recite i jos neke stvari ako su bitne a ja ih nisam spomenula.

p.s.znam da cesto pitate "pa koji ti digitalac treba, zavisi od toga sta hoces da slikas?" Hocu da slikam sve - konje, odbojkaske utakmice, pejzaze, mog psa, gradove koje posetim ,more (ako odem na njega), ponekad nebo, prirodu,... - znaci sve i svasta, onako amaterski :D
 
Ajd ovako redom….

1. Ja sam dosad koristila iskljucivo Canon aparate, imam S20, imam G3, koji bih svakom toplo preporucila, zato sto je super stvar (ima sad noviji model G5, ali je razlika u velicini slike, a i u ceni, podosta), i imam EOS D60, to je poluprofesionalni aparat. Znaci probala sam Sony, to nije bas to, i probala sam Nikon, koji mi isto nije nesto….
Za 200 E neces naci nijedan kozna kakav aparat…. Neznam kako sad idu cene, ali samo polovni, ja mislim

2. Sa aparatom koji ima oko 6M mozes da napravis takvu fotku, da je uvelicas tolko… zanci sve manje, je sra*e. Analognu fotku, snimljena na 35mm filmu, mozes da uvacas kolko oces, ali zato digitalnu, mozes da uvacas onolko kolko si je veliku slikala. Znaci podesis na Large i to je…

3. Sa svakim digitalcem, koji dobro kosta ide pakovanje baterija koje se puni, za to dobijes i punjac i sve… Tako je bar kod Canona.

4. Podesis najvacu rezoluciju. Zavisi od aparata, moj EOS ima 3072X2048, znaci negde oko 2.5 MB obicno i 7.5MB u RAW.

5. Kartica je najbitnija, imas ih od 16 MB, pa sve do 1GB, mozda vec i vise…. Izracunaj kolko fotki stane, pomnozi, pa deli… U poslednje vreme ni kartice vise nisu mnogo skupe, odes u bilo koju radnju koja prodaje kompjutere ili foto opremu i pitas… Preporucujem karticu od 256MB, sasvim dovoljna…

6. Svi imaju veci domet, to ti je mozda bilo za ugradjeni blic… Sto uzmes bolji aparat, to ima vise funkcija i podesavanja. Tebi je vazno da imas Manuelno podesavanje gde ces namestiti brzinu blede, posto kazes da hoces da slikas konje, a tu ti treba da blanda okine brzo, da ne bi dobila zmarljani pejzaz…

I za kraj… sto vise para das, to ces biti sigurnija da u narednih nekoliko godina neces brinuti da imas igracku… A sa svakim mozes da slikas sve, pusti sta ti kazu, ali sa kvalitetnijim digitalcem mozes slikati sofisticiranije stvari…
Pozdrav
 
Hvala na pomoci... Tvoj digitalac je ocigledno mnogo bolji i kvalitetnije. Za oko 200evra moze da se kupi nesto od 3, maksimum 4 megapiksela – a tvoj savet je nista ispod 6. Mislim, voleli bih i ja nesto od 6+ ali nema se para za nesto tako dobro, pa cu ipak morati da smislim nesto za 200E. I da, ne zelim nista polovno da kupujem, vec novo, sa garancijom...

Hvala puno & pOzz...
 
Ja sam kupila Canon A520 i prezadovoljna sam. Nasla sam ga povoljno u firmi DS digital iz Petrovca na Mlavi, dostavili su mi ga na adresu. Slikala sam sve i svasta, isprobavala sve modove, snimala video klipove i mogu da kazem da nisam pogresila. Kada su moji prijatelji videli kakav je aparat i oni su kupili isti.
Eto toliko, a ti se jos raspitaj i odluci :D
 
Ja imam Fuji fine pix s7000 koji je kada sam ga uzeo kostao oko 700 evra medjutim sada je oko 500,mozda i manje.Moj drug ima fuji finepix a330 i veoma je zadovoljan sa tim aparatom.Bez obzira koji aparat da uzimas pored broja pixela obrati paznju i na to da li ima i koliki opticki zoom(samo digitalni je bezveze)Sa 3Mega pixela rezolucije mozes da uradis dobru sliku formata 50*70 i moj aparat ijako ima 12 Mp(interpulisano),ja uvek slikam sa tri.Sto se tice punjivih baterija bolje je svakao da ih dobijes uz aparat,ali njih mozes naci i ovako u prodaji sa punjacem.Takodje posto slikas konje bitna ti moze biti i brzina okidanja zbog brzine ako slikas konje u trku ili neke trke.Za neke canon aparate znam da nemaju svetlomer sat koji se mora uzeti posebno i malo je jeftiniji od samog aparata,sto ceti svakako trebati za manulni mod!
Pozdrav!
 
Evo ovako,posto sam I ja amater I isto sam postavljao milion tema na raznim forumima za aparate do nekih 180-200 evra,da ti I ja nesto kazem.

Po meni najbolji su Canon aparati ali obicno sa tim kvalitetom ide “super” cena...
Ja sam prosle godine kupio Pentax Optio 30,za koga su pricali da nije nesto aparat ali zadovoljava potrebe za svakodnevnu upotrebu, a cak ima I neke dodatne funkije koje ponekad veoma koriste.

Sto se tice baterija tu ima raznih vrsta,u one “kvalitetnije” aparate ugradjuju obicno punjive baterije (Litijum-jonske,Ni-mh…) koje imaju svoje prednosti jer su nekad izdrzivljive od klasicnih alkalnih ali zato im treba nekoliko sata da se napune,a kada ti se isprazne na putu to moze biti veoma nezgodno.Oni koji koriste 1,5V baterije su obicno skromniji ali tu je jedna velika prednost tih baterija,uvek mozes otici do najblizeg kioska I kupiti druge. Moj Pentax koristi klasicne I prvih nedelju dana svaki dan sam kupovao nov par alkalnih bat, dok nisam odluci da kupim Vartine najbrze punjive baterije na svetu koje se pune za samo 15 MIN. (druge se pune po 12 sata) I koje su kapaciteta 2000 mah koje su prosto FANTASTICNE!!!

Sto se tice rezolucije pa: sto veca rezolucija to kvalitetnija slika ali I vise zauzetog mesta.
Ja slikam u rezoluciji od 2048x1536 I jedna slika zauzima 1.5 MB I vise. Koristim karticu od 256MB koja je sasvim dobra mada nikad nije na odmet vise mesta.Ja sam oko NG ovu moju kupio za 2000 din tako da nije mnogo skupa.

To za udaljenost to je verovatno recen domet blica.
E da I obrati paznju na opticki zoom ne digitalni jer od njega nema nikakve koristi!
Ja sam kupio Pentax Optio 30,baterije sa punjacem,torbicu cak I mali stalak za nesto vise od 200E,pa ti razmisli da li ti se isplati da kupis papreno skup kvalitetan aparat bez opreme ili nesto skromnije sa full opremom! Ajde cao! :D
 
Oces jeli da slikas konjske trke?
Treba ti dobar opticki zum jer sa tribine nemozes da uvatis nista bez zuma, osim gomilu konja u daljini. Za slikanje takvih stvari ti treba barem 400+ evra. Lako je slikati stvari koje stoje u mestu. Meni se cini da konji razvijaju brzinu od bar 30 km na sat. A i kad ne trce dosta ih je tesko navatati jer se mrdaju.
 
Odgovor svima koji traze spravu za 200 e!

Sigurno je da cete za vise evra naci bolju stvar.
200+50 i uzmes FUJI S5500
Stvar ima 10x optickog zuma, dobar manuelni mod gde je sve moguce podesiti manuelno. Solidan nightmod
jedino mu fali koji megapiksel ima nekih 4m
ne srce baterije - 4x napunio 256 karticu sa jednim NIMH
a i video mu je dobar
 

Back
Top