Kolektivna svest

cvrle77

Iskusan
Poruka
6.857
A sta ako je nasa svest, zapravo kolektivna svest svih celija koje nas grade?

Jako dugo imam misao, da covek negira da ga cini niza forma zivota, a to su celije od kojih je sacinjen, i da covek kao produkt tih celija, nije zasebna forma zivota, vec gradjevina tih celija.
Jedina forma zivota koja zaista postoji, su celije, a sve njihove gradjevine, su ono sto mi posmatramo golim okom u prirodi. Biljke, zivotinje, ljudi.
Mi smo struktura, citava planeta, koju celije sacinjavaju i svojim postojanjem izgradjuju, upravljaju, komuniciraju, radjaju se i umiru.

Kako vi sagledavate ovo?
 
Mi smo struktura, citava planeta, koju celije sacinjavaju i svojim postojanjem izgradjuju, upravljaju, komuniciraju, radjaju se i umiru.

i svaki čovek je galaksija za sebe
i imamo 7 milijardi galaksija
i Zemlja je samo jedna ćelija nekog drugog čoveka, a ostale planete ostale ćelije

I mnogo takvih galaksija čine opet, samo jednog čoveka

i sve je mikro i sve je makro

i sve žvii istovremeno i kao mikro kosmos i kao makro kosmos.

lepo zvuči..ali bojim se da nije tako
 
А шта ако ти не постојиш?

Onda smo u jos vecem problemu

- - - - - - - - - -

i svaki čovek je galaksija za sebe
i imamo 7 milijardi galaksija
i Zemlja je samo jedna ćelija nekog drugog čoveka, a ostale planete ostale ćelije

I mnogo takvih galaksija čine opet, samo jednog čoveka

i sve je mikro i sve je makro

i sve žvii istovremeno i kao mikro kosmos i kao makro kosmos.

lepo zvuči..ali bojim se da nije tako

Zaboravio si zivotinje,kako ih Noje nije zaboravio?
 
Na nivou celije, postoji samo njena potreba za samoodrzanjem i replikacijom.

Njihova potreba za samoodrzanjem i replikacijom, odnosno razmnozavanjem, postaje ideja sa kojom se licno identifikujemo, iako ideja nije nasa, vec samo eho koji odzvanja.

Mi cinimo ono sto nase celije zele, odnosno ono sto je njihova potreba. Zamisljamo kako je ta svest nasa, a ne kolektivna svest svega sto nas cini.

i svaki čovek je galaksija za sebe
i imamo 7 milijardi galaksija
i Zemlja je samo jedna ćelija nekog drugog čoveka, a ostale planete ostale ćelije

I mnogo takvih galaksija čine opet, samo jednog čoveka

i sve je mikro i sve je makro

i sve žvii istovremeno i kao mikro kosmos i kao makro kosmos.

lepo zvuči..ali bojim se da nije tako

Daleko od toga, Zemlja nema nikakvu potrebu, i nije zivi organizam. Medjutim, Ako bi posmatrao sve sta zivi stvorovi rade, i kako oblikuju planetu, lako je zakljuciti da je to kolektivna svest. I ta kolektivna, sveobuhvatna, moze se deliti, na manje, sve do nivoa jedne jedine celije, odnosno forme zivota. Nema iznad i nema ispod toga.
 
Poslednja izmena:
A sta ako je nasa svest, zapravo kolektivna svest svih celija koje nas grade?

Jako dugo imam misao, da covek negira da ga cini niza forma zivota, a to su celije od kojih je sacinjen, i da covek kao produkt tih celija, nije zasebna forma zivota, vec gradjevina tih celija.
Jedina forma zivota koja zaista postoji, su celije, a sve njihove gradjevine, su ono sto mi posmatramo golim okom u prirodi. Biljke, zivotinje, ljudi.
Mi smo struktura, citava planeta, koju celije sacinjavaju i svojim postojanjem izgradjuju, upravljaju, komuniciraju, radjaju se i umiru.

Kako vi sagledavate ovo?

a ko to negira da je covekovo telo sastavljeno od celija i da je svestan da ne upravlja njima?
 
Na nivou celije, postoji samo njena potreba za samoodrzanjem i replikacijom.

Njihova potreba za samoodrzanjem i replikacijom, odnosno razmnozavanjem, postaje ideja sa kojom se licno identifikujemo, iako ideja nije nasa, vec samo eho koji odzvanja.

Mi cinimo ono sto nase celije zele, odnosno ono sto je njihova potreba. Zamisljamo kako je ta svest nasa, a ne kolektivna svest svega sto nas cini.



Daleko od toga

Ne zele celije nista vec metafizicka volja :D
 
Na nivou celije, postoji samo njena potreba za samoodrzanjem i replikacijom.

Njihova potreba za samoodrzanjem i replikacijom, odnosno razmnozavanjem, postaje ideja sa kojom se licno identifikujemo, iako ideja nije nasa, vec samo eho koji odzvanja.

Mi cinimo ono sto nase celije zele, odnosno ono sto je njihova potreba.

organizam nije agregat ćelija već celina koja funkcioniše na mnogo više nivoa nego što ti čini pojedinačna ćelija.

nego šta ako svest ne postoji
 
Daleko od toga, Zemlja nema nikakvu potrebu, i nije zivi organizam. Medjutim, Ako bi posmatrao sve sta zivi stvorovi rade, i kako oblikuju planetu, lako je zakljuciti da je to kolektivna svest. I ta kolektivna, sveobuhvatna, moze se deliti, na manje, sve do nivoa jedne jedine celije, odnosno forme zivota. Nema iznad i nema ispod toga.

ne razumem šta je to kolektivna svest

ako misliš na to da svaki živi svesni stvor ove planete ima svest o npr Suncu, ili vazduhu..onda ok
 
ne verujem da to misli..misli da svaka celija ima svest i da je nasa svest zapravo svest svih ti celija koje nas cine.....kao neki vid kolektivne svesti svih njih objedinjene u nasoj svesti......

Upravo to. Ali ono sto si ti nazvao njihovom svescu, je zapravo njihova potreba, ono sto ih razlikuje od recimo kamena. Kamen nema 'potrebu' da se razmnozava ili opstaje, dok celija ima. E, iz te potrebe, razvija se kolektivna potreba, koju mi onda nazivamo svescu, koja je zapravo odgovor na te potrebe.
 
Upravo to. Ali ono sto si ti nazvao njihovom svescu, je zapravo njihova potreba, ono sto ih razlikuje od recimo kamena. Kamen nema 'potrebu' da se razmnozava ili opstaje, dok celija ima.

postoji svest organizma..tela......nasa svest ne obuhvata taj nivo....nisi ti svestan svake celije u svom telu i njenom stanju niti sta ona radi.......ona funkcionise po nekom zakonu samodrzanja....po nekom algoritmu da tako kazem koji je upisan u svakoj od njih.....telo je programirana masina......
 

Back
Top