potrebna pomoc

Cagliostro

Ističe se
Poruka
2.232
Sredjujem neki komp - do sad sam već nekoliko puta morao da raskačujem i ponovo kačim svoj i ovaj neispravni, pa da napravim malu konsultaciju (ako ima nekog raspoloženog za ćaskanje) pre nego što opet počnem s čupanjem kablova :mrgreen:

Elem, evo ukratko šta se dešavalo:
Prvo je komp "zabadao" pri butovanju, uz poruku "looking for an array, blablabla...", pa sam disejbloavao RAID u biosu (ima samo jedan HD, nzn ni zašto je uopšte bio "uključen" RAID), kad posle toga - ne prepoznaje HD.
Čupnem ga napolje, ubacim u svoj komp, kad - ne porepoznaje ga ni tamo.Dakle - mratv.
Zamenim taj HD, ovaj drugi prepoznaje u BIOS-u, ali se restartuje pri butovanju, kao i kad pokušam da butujem win sa CD-a (da bih ga instalirao na HD.).
Ono što mi je palo na pamet kao mogući izazivač zbrke je kombinacija PATA dvd rezača i SATA HD-a (matična je: ASUS MZN-X plus... starija konfa :) ), jer vidim da u biosu master-a nema, slave je DVD, a HD stoji u "sata devices".

Kontam da bi možda bilo dovoljno da isključim "onboard IDE controller" u bios-u, ali nisam siguran da bi to rešilo problem, a kao što rekoh - nemam više živaca da čupam i vraćam kablove po stoti put - pa rekoh da prvo pokupim par ideja od iskusnijih... :mrgreen:

Dakle, pucajte... slušam vas! :)
 
Tipičan ASUS problem, promeni matičnu.

Ako nisi vadio memoriju i sve počupao sa matične, nakon nekih par sati mirovanja vrati sve nazad pa probaj ponovo.

Od memorije zabodi samo jednu, dok nedigneš sistem.
 
Tipičan ASUS problem, promeni matičnu.

Ako nisi vadio memoriju i sve počupao sa matične, nakon nekih par sati mirovanja vrati sve nazad pa probaj ponovo.

Od memorije zabodi samo jednu, dok nedigneš sistem.

Misliš, samo povadim sve i posle par sati vratim nazad?
Nisam pokušavao, nije mi baš ni jasno šta bih trebao time da postignem... Ali, ako misliš da može da pomogne, ne košta me ništa da probam,
Hvala na predlogu.
 
a da probaš sa diskom koji na sebi instalirane sata drajvere? rekao si da pokušavaš boot sa cd-a pa da ti se stalno vraća na cd zar ne to jedino onda radi ako nema sata drajvera na cd-u pri instalaciji

- - - - - - - - - -

Misliš, samo povadim sve i posle par sati vratim nazad?
Nisam pokušavao, nije mi baš ni jasno šta bih trebao time da postignem... Ali, ako misliš da može da pomogne, ne košta me ništa da probam,
Hvala na predlogu.
ma kakvih par sati elektricitet se gubi iz delova u roku od par sekundi.
 
a da probaš sa diskom koji na sebi instalirane sata drajvere? rekao si da pokušavaš boot sa cd-a pa da ti se stalno vraća na cd zar ne to jedino onda radi ako nema sata drajvera na cd-u pri instalaciji

Ne, sigurno nije u problem u cd-u - u to sam 100% siguran.
Sad ću baš da pokušam sa idejom iz uvodnog posta, da vidim da li se nešto menja.


ma kakvih par sati elektricitet se gubi iz delova u roku od par sekundi.

Pa, kao što rekoh, ni meni nije jasna poenta, ali otkud znam... :mrgreen:
 
Sad sam ostao potpuno bez ideja...
Resetovao sam CMOS vadjenjem baterije, raskopao sve i ostavio neko vreme (po predlogu iznad) , probao različite RAM module, ubacio SATA DVD i isključio onboard IDE controller, menjao sata i ide kablove, i ne znam ni sam više šta sve ne - i opet isto. :dash:

Ne znam da li bi flešovanje biosa moglo da pomogne (a pomalo i zazirem od takve intervencije...)
Šta vi mislite?
 
Sad sam ostao potpuno bez ideja...
Resetovao sam CMOS vadjenjem baterije, raskopao sve i ostavio neko vreme (po predlogu iznad) , probao različite RAM module, ubacio SATA DVD i isključio onboard IDE controller, menjao sata i ide kablove, i ne znam ni sam više šta sve ne - i opet isto. :dash:

Ne znam da li bi flešovanje biosa moglo da pomogne (a pomalo i zazirem od takve intervencije...)
Šta vi mislite?

Zašto si isključio onboard IDE? Nije trebalo...

Pa ti sam zezaš bios.

Da li si probao da butuješ neki Linux sa CD-a?

Ako nisi probaj. I javi šta se dešava. :)

To ti neče oduzeti par minuta vremena. :)

Da li si sigurad da MB ne probija negde? Ako nisi siguran, pogledaj da li pod šrafove koji drže ploču za kučište, da li ispod njih ima (sa donje strane ploče) neki izolator. Ako nema, stavi nešto, kao na primer pluta od zatvarača za flaše.
Takođe proveri konektore nazad na ploči, izlaz, da slučajno nema negde spoj na iglicama, da nije neka kriva pa dodiruje druge...

- - - - - - - - - -

Aj potrazi AHCI u biosu
hoce nekad ako je ukljucen da restartuje (da izbacuje plavi ekran)
a ako je iskljcueno ti ukljuci pa probaj

Dobar predlog.
 
Poslednja izmena:
Aj potrazi AHCI u biosu
hoce nekad ako je ukljucen da restartuje (da izbacuje plavi ekran)
a ako je iskljcueno ti ukljuci pa probaj

Bio je isključen, uključio sam ga i nema nikakvih promena.
Svejedno, hvala na predlogu

Zašto si isključio onboard IDE? Nije trebalo...

Pa ti sam zezaš bios.

Da li si probao da butuješ neki Linux sa CD-a?

Ako nisi probaj. I javi šta se dešava. :)

To ti neče oduzeti par minuta vremena. :)

Da li si sigurad da MB ne probija negde? Ako nisi siguran, pogledaj da li pod šrafove koji drže ploču za kučište, da li ispod njih ima (sa donje strane ploče) neki izolator. Ako nema, stavi nešto, kao na primer pluta od zatvarača za flaše.
Takođe proveri konektore nazad na ploči, izlaz, da slučajno nema negde spoj na iglicama, da nije neka kriva pa dodiruje druge...

- - - - - - - - - -



Dobar predlog.

Nisam, probao sam WIN7 i 2 različita XPa (mislim, sa različitih diskova), linux nemam trenutno pri ruci, inače bih isprobao.
Što se matične tiče, nisam 100% siguran. Na izgled je sve u redu. Nzn na kakvu izolaciju misliš, ali osim onih standardnih "graničnika" (ili kako već da ih nazovem), nema ničeg izmedju matične i kućišta.

Medjutim, setio sam se da sam jednom prilikom, pri rutinskoj reinstalaciji OSa drugaru, nabasao na skoro identičan problem.
I, (koincidencija ili ne), isto je bila u pitanju kombinacija asusova MB i maxtorov (seagate) HDD.
Tad je sve normalno ferceralo sve do formatiranja, a onda umesto da pokrene instalaciju počeo da se restartuje - potpuno isto kao sad, a nije bio u problem u ispravnosti hardvera (kao što mi se čini da nije ni sad).

Samo još kad bih uspeo da se setim i kako sam tad rešio problem... :neutral:

U svakom slučaju, za večeras sam završio, valjda ću se već setiti nečega do sutra.
Naravno, predlozi su uvek više nego dobrodošli.
Hvala
 
Poslednja izmena:

Back
Top