Утилитаризам

guest 135511

Buduća legenda
Poruka
39.924
једно крајње практично питање. утилитаризам је заинтересован за рачунање људске среће, најбаналнија дефиниција.
е, сад, на страну све мане етичке природе (да ли се тиме може оправдати педофилија, јер такође причињава срећу појединцу)
постављам питање следеће:

да ли у неком имагинарном систему који функционише на утилитаристичким принципима, расподелу треба извршити тако што ће се
а) максимизовати највећа могућа срећа по јединици, односно по човеку
б) максимизовати укупна, збирна срећа
под претпоставком да у оба случаја располажемо истом количином среће.

илити:
ако 12оро људи одигра тикет за лутрију, и добију премију, од рецимо 2 милиона еура
они ће то поделити, тако да свако добије одређену своту, са којом ће побољшати свој живот, али само мало га апгрејдовати, неће остварити своје снове. реновираће кућу на селу, купиће нови ауто, итд.
када би ту исту премију добио један човек, он би са том сумом вероватно остварио своје овоземаљске снове. а паметним улагањем вероватно и увећао главницу, и увећавао своје богатство ин инфинитум

за, против и једног и другог?
 
eniuei


došo marsovac na zemlju i..nije mogao da se vrati, pkvario mu se tanjir iebiga

iii sad, zemljani ga prihvatili ko rođenog, dali mu stan i ranu, časove jezika, sapun, pantalone.ovo ono..

kad jednog dana, pita marsovca lik:

"ej marsovac,de si..kako je?"

a marsovac gleda, trepće..pa onda reče " a evo, živi se.."

"živi se, a? a jesi li srećan?

- "srećan..? (vadi rečnik i traži reč "srećan")..pa, nisam siguran..da vidim..

" EEEE moj ti ! Ti da si srećan brajko moj..ti bi to odma znao..Džaba gledaš tu.."

a marsovac traži reč "brajko" i nađe samo "Брајковац је насеље у градској општини Лазаревац у граду Београду. Према попису из 2002. било је 1002 становника (према попису из 1991. било је 1192 становника)..."
 
једно крајње практично питање. утилитаризам је заинтересован за рачунање људске среће, најбаналнија дефиниција.
е, сад, на страну све мане етичке природе (да ли се тиме може оправдати педофилија, јер такође причињава срећу појединцу)
постављам питање следеће:

да ли у неком имагинарном систему који функционише на утилитаристичким принципима, расподелу треба извршити тако што ће се
а) максимизовати највећа могућа срећа по јединици, односно по човеку
б) максимизовати укупна, збирна срећа
под претпоставком да у оба случаја располажемо истом количином среће.

илити:
ако 12оро људи одигра тикет за лутрију, и добију премију, од рецимо 2 милиона еура
они ће то поделити, тако да свако добије одређену своту, са којом ће побољшати свој живот, али само мало га апгрејдовати, неће остварити своје снове. реновираће кућу на селу, купиће нови ауто, итд.
када би ту исту премију добио један човек, он би са том сумом вероватно остварио своје овоземаљске снове. а паметним улагањем вероватно и увећао главницу, и увећавао своје богатство ин инфинитум

за, против и једног и другог?

i sta je poenta da se citava ljudska sreca ili nesreca svodi na pare......:lol:
 
то је пример, јбт, јер је на новцу најлакше илустровати расподелу
може да буде било које добро
да л је могуће...

a el moze da bude recimo jedna vekna hleba....i sad dal je bolje da njih 12 gladnih pojede po 1/12 ili da se jedna somina najede ko stoka od kilo....sta je po tebi bolje?
 
osećaj sreće je toliko individalna stvar da možeš taman sva dobra da raspodeliš na svih 7 mlrd stanovnika, da svi žive standardnom gila bejtsa, i da se opet od tih 7 mlrd, javi njih 5% koji bi da se samoubiju.

to pod jedan

pod dva, pojam sreće je rastegljiva žvaka i samim tim ovo pitanje spada u šampionski glupa pitanja u historiji ovog foruma.
predlažem neku nagradu svejedno.
 
osećaj sreće je toliko individalna stvar

не лупетај зоро, тема је утилитаризам,
ово није питање о индивидуалном осећају среће, ово питање је старо, скоро традиционално питање у историји политичке филозофије, где се под "срећом" подразумевају тачно одређене ствари, као рецимо безбедност, или уживање јавних добара, како то треба расподелити

да ли држава треба да брине о безбедности свих грађана, или само оних који за то плаћају, или не треба да брине уопште, односно да чак и безбедност препусти приватном аранжману? ово последње звучи ЈЕЗИВО
пример са премијом је само пример, илустрација
 
не лупетај зоро, тема је утилитаризам,
ово није питање о индивидуалном осећају среће, ово питање је старо, скоро традиционално питање у историји политичке филозофије, где се под "срећом" подразумевају тачно одређене ствари, као рецимо безбедност, или уживање јавних добара, како то треба расподелити

да ли држава треба да брине о безбедности свих грађана, или само оних који за то плаћају, или не треба да брине уопште, односно да чак и безбедност препусти приватном аранжману? ово последње звучи ЈЕЗИВО
пример са премијом је само пример, илустрација

iebote..ti povezuješ sreću i državu

helou?
 
iebote..ti povezuješ sreću i državu

ја мислим да ти више не знаш шта би рекао, па лупаш насумично.

но:
ово питање је старо, скоро традиционално питање у историји политичке филозофије, где се под "срећом" подразумевају тачно одређене ствари, као рецимо безбедност, или уживање јавних добара, како то треба расподелити
 
ја мислим да ти више не знаш шта би рекао, па лупаш насумично.

но:
ово питање је старо, скоро традиционално питање у историји политичке филозофије, где се под "срећом" подразумевају тачно одређене ствари, као рецимо безбедност, или уживање јавних добара, како то треба расподелити

pre će biti da ti ne znaš kakvu temu više da postaviš, pa postavljaš ovakve bezvezarije za mlađe i starije ?

moraš da poradiš na svojoj kreativnosti ćero, a ne da prepisuješ teme iz časopisa, samo da bi bila u društvu nas..filosofa..

- - - - - - - - - -

I... šta ćemo o sad?

Kud vode ovakve disusije??? Uvijek istom ( )... ispraznostima.
Ti si moj Zoro dobar kao potsjetnik (ALARM) da je dosada opet zavladala nadamnom i da je vrijeme da se okrenem ka nečemu što mi istinski vrijedi, crtanju, slikanju recimo... Stoga, opet, po ko zna koji put: "HVALA TI!"

ništa brte

kad god ti zatreba šutudupe, tu sam
 

Back
Top