Ko moze dobro da izvede ovaj sweeping, kako to radi?

kaoH

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
258
Kod:
   [COLOR="#A9A9A9"]<[/COLOR][COLOR="#FF0000"]...[/COLOR][COLOR="#A9A9A9"]>[/COLOR] je raspored prstiju, koji ne znam da li je ispravan.
e >-9[COLOR="#A9A9A9"]<[/COLOR][COLOR="#FF0000"]1[/COLOR][COLOR="#A9A9A9"]>[/COLOR]-------
H >--10[COLOR="#A9A9A9"]<[/COLOR][COLOR="#FF0000"]2[/COLOR][COLOR="#A9A9A9"]>[/COLOR]-----
G >---11[COLOR="#A9A9A9"]<[/COLOR][COLOR="#FF0000"]3[/COLOR][COLOR="#A9A9A9"]>[/COLOR]----
D >----11[COLOR="#A9A9A9"]<[/COLOR][COLOR="#FF0000"]2[/COLOR][COLOR="#A9A9A9"]>[/COLOR]---
A >-----12[COLOR="#A9A9A9"]<[/COLOR][COLOR="#FF0000"]3[/COLOR][COLOR="#A9A9A9"]>[/COLOR]--
E >------14[COLOR="#A9A9A9"]<[/COLOR][COLOR="#FF0000"]4[/COLOR][COLOR="#A9A9A9"]>[/COLOR]-
Muci me ovaj prelaz prstiju 32, tj. usporava.
 
e >-9<1>------------------
H >--10<2>--------------
G >---11<3>-------------
D >----11<3>-------------
A >-----12<4>---9<1>-
E >--------------------------


Pokušaj ovako, dakle da prvi ton, F#, sviraš na A žici, i legatom prelaziš na sljedeći (A), a isto i u povratku. Ovdje se koristi ona tehnika "kotrljajućeg prsta", gdje istim prstom, prstenjakom u ovom slučaju, sviraš tonove na D i G žici. Imaš na jutjubu gomilu lekcija o tome kako se izvodi.

E sad, ako si tražio objašnjenje baš za onakav prstored kakav si ti naveo, tu ti ne mogu pomoći, ja sam i ovako jedva naučio, a i to traljavo :D
 
(Prvi ton je onaj koji je najblize pocetku tablature, dakle 9 prag na 'e'. )
Hammer-on sa 9 na 12 na A zici NE DAJE isti zvuk kao kad se odsvira kako sam napisao. Cak ni da se umjesto toga izvede alternate-picking opet nije to to.
Ako 11-11 mislis na bare-hvat, to vec nije sweeping, ne znam na sto si mislio.

Fora koju sam slucajno provalio je da se nekako lijeva (ili ta kojom drzis pragove) nakrivi tako da ugao izmedju prstiju i vrata bude ostriji (manji), tada je prelaz 3-2 mnogo laksi. Ali ni tad mi nije idealno.

Inace, ovo nije moja izmisljotina, nego iz tab-a (najboljeg koji sam nasao) za Paganinijev Caprice 24.
 
Poslednja izmena:
(Ja sam u stvari mislio na prvi ton u arpeđu, stalno sam previđao da je ovo u stvari "vraćanje".)

To što sam spomenuo, sviranje dvije žice zaredom istim prstom, nije bare hvat, nego se zove "rolling" tehnika, ili "rolling finger", i koristi se kod sviranja arpeđa. Pogotovo zgodno dođe kod sviranja durskih arpeđa koja koriste šemu otvorenog A dura, gde se pojavljuju tri tona u nizu na istom polju.

Jbg, provalićeš ti onda i sam kako to ide. Ja sam o sviranju arpeđa najviše naučio od Martija Fridmena i Nuna Betenkorta. Od Martija u principijelnom smislu (on arpeđa neobično svira, sa mnogo slajdova, i njegova preporuka je da svako provali način na koji mu je arpeđa najzgodnije svirati, umjesto da uvijek insistira na "by the book" primjeni koncepta, jer neko ima brže prste, neko duže, neko bolju motoriku i sl.), a od Nuna u tehničkom, on rjeđe svira sweep, već radije voli da ih svira tappingom.
 

Back
Top