Merkur

Kamael

Buduća legenda
Poruka
40.833
Merkur se ne pojavljuje rano u rimskoj mitologiji. Merkurov je hram bio u Circus Maximusu, sagrađen 495. pne. To je mesto bilo srediste trgovine, pa je bilo prikladno za klanjanje Merkuru. Merkurov je festival bio slavljen kao Mercuralia. Tokom tog festivala, trgovci su se molili za sigurnost. Merkur nije imao svog velikog svestenika. Merkur je poznat i u keltskim podrucjima, sa 3 glave, postovan u Belgiji, gde je pronadjena figura sa tri falusa, sto je Merkurov i Hermesov simbol.

Svaka nova informacija je dobrodosla a da nije sa vikipedije, hvala
cool_smiley.gif
 
Zašto ne sa vikipedije?

U grčkoj tradiciji, Hermes je glasnik bogova, koji prenosi svo znanje i mudrost bogova drugim bogovima i ljudima, pa čak i u pakao.
 
Poslednja izmena:
O Hermesu znam samo kroz ezoteriju. Merkur je osnovna materija Velikog Djela, pretstavlja živu, odnosno vodu alhemičara. Zagrijavanjem vode, pretvara se u energiju koja se podiže, zato je Hermesov štap simbolizovan kao Kaducej.
 
Poslednja izmena:
Trebalo bi da su vladari znanja - opšteg (Merkur) i tajnog (Hermes/Thoth)..
Na nebu su im obe putanje haotične, samo je Merkur "privrženiji" Solarnom sistemu.
orbit1.gif

http://science1.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2003/31oct_hermes/

Jedna asocijacija:
To vidljivo /nevidljivo dešava se u jednom skoro zaboravljenom srpskom obredu oko Vidovog dana, kad se lomi ogromna česnica a ljudi se kriju iza nje, pa se postavljaju pitanja "vidiš me", "ne vidiš me?", nakako sam sklona da povežem "božjeg glasnika" sa našim Vidom, odn.Svetovidom..pa bi trebalo u tom slučaju da ima još jednu glavu.
Ako te na broj 3 vuče sinkretički stvoren Hermes Trismegistus ("triput najveći"). možda se radi o tri nivoa u kome je prisutan (prisutno Znanje)- ljudsko, božansko i donjozemsko. Znam da tumače da je "3-times great Hermes based on an Egyptian epithet of Thoth: wr wr wr "great, great, great", ali mi i nije logično.
Tamo gde je sve počelo, bio je broj 4 bitan, ali su Grci, again, sve pogrešno shvatili.(U originalu ime Thota je ḏḥwty )
http://ancientegyptonline.co.uk/ogdoad.html
"The Ogdoad was a system of eight deities, four gods and their consorts "..(The Egyptian term is "tepi-aui-un.")...poređenja radi, u obrednoj povorci uoči Vidovdana učestvuju 4 glavna lika i 4 pratioca ( kralj, kraljica, dva barjaktara + 4 pevačice), koincidencija postoji.NA Vidovom kipu ima 4 glave, 8 očiju- vrlo je slično ovim staroegipatskim 4glavna, 4 slična.

Druga sličnost je da je Merkurius bespolan, ili androgen, kako je kome draže. A (sv.)Vid takođe- na onom sačuvanom sećanju iz opsade Arkone i kipu iz Poljske, on ima 2 ženske i 2 muške glave- dakle nema pol, ili je pola/pola.Hermes je često prikazivan golobrad, znali polno nedozreo.

Treća sličnost je da kod nas danas pominju neku sveticu Sredu, kojoj se mole,ima je na ikonama, a crkve nigde nema.Kod Rimljana je dies Mercurii bila sreda, kod Grka takođe je sreda Hermesov dan.Pošto je središnji dan sedmice u pitanju, podjednako je udaljen i od "dobrog boga" (nedelja kao prvi dan) i od "lošeg boga" (subota kao sedmi dan), idealno mesto da mu se pripišu svi atributi koje ima (silazi u podzemni svet, a glasnik je Boga).

Razmisli, možda naletiš na još nešto.
 
Poslednja izmena:

Back
Top