Zemljovid europskih predrasuda

Ateist

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
473
http://www.24sata.info/vijesti/bosna-i- ... rucje.html

Karta evropskih predrasuda: Balkan nefunkcionalno područje

Ugledni njemački magazin "Der Spiegel" donosi zanimljivu mapu predrasuda koje vladaju među narodima u Evropi, prema kojoj su zemlje Balkana percipirane kao nefunkcionalno područje.

Prema navedenoj mapi predrasuda, većina ispitanih Nijemaca percipiraju Švedsku kroz firmu IKEA, Finsku vide kao mjesto gdje se proizvode mobiteli, a Norvešku vide kao zemlju u kojoj neprestano pada kiša.

Također, prema većini Nijemaca, Španija je zemlja jeftinih hotela, Italija zemlja pice i muzeja, Turska odličan izvor radne snage, Hrvatsku vide kao mjesto za godišnji odmor, a ostatak Balkana kao nedefinisano i nejasno područje u Evropi.

Također, prema navedenoj mapi predrasuda, Poljaci vide Tursku kao zemlju minareta, Rumuniju kao mjesto Roma, a Češku kao zemlju pijanica.

Isto tako, većina Poljaka vidi Srbiju kao zemlju ludih o otkačenih ljudi, Hrvatsku kao zemlju za jeftin godišnji odmor, a ostatak Balkana kao dosadno i nezanimljivo područje.

Prema istoj mapi objavljenoj u "Der Spiegelu", većina ispitanih Španaca Italiju posmatraju kao mjesto maminih sinova, Austriju kao zemlju egoista i sebičnih ljudi, Francusku kao zemlju stranaca, a Švedsku zemlju u kojoj nema utaje poreza.

Također, većina Grka vide Talijane kao plagijatore, Tursku kao istočnu Grčku, Veliku Britaniju vide u liku pjevača Georga Michaela, Poljsku kao zemlju kupusa i Njemačku kao zemlju imperijalista.

Također, prema ovoj mapi, Grci vide Balkan kao nefunkcionalno područje, Srbiju kao bratsku zemlju, a Hrvatsku kao "papinske Srbe".

Prema Spiegelovoj mapi predrasuda, većina Francuza vide Poljsku kao zemlju vodoinstalatera, Tursku kao zemlju koja definitivno ne pripada Evropi i Češku kao zemlju antievropljana.

Također, većina Francuza vide Njemačku kao zemlju najboljih prijatelja, Belgiju i Švicarku kao polu-Francusku, a Rumune kao siromašnu braću.

Prema navedenoj mapi predrasuda u Evropi, većina Britanaca vidi Češku kao zemlju piva, Švicarsku zemlju čkoloade, Tursku kao zemlju u kojoj se ne jede svinjetina i Holandiju kao zemlju droga.

Također, Britanci vide Bugarsku i Rumuniju kao zemlju imigranata, Poljsku kao parazite koji samo očekuju pomoć od drugih zemalja, Grčku kao zemlju statua i Francusku kao zemlju za dobar šoping.

(Anadolija)
 
Ugledni njemački magazin "Der Spiegel" donosi zanimljivu mapu predrasuda koje vladaju među narodima u Evropi, prema kojoj su zemlje Balkana percipirane kao nefunkcionalno područje.

Добро нас знају, нема шта. Још је то доста дипломатски речено, еуфонично, полисилабично... "нефункционално".

Баш су углађена господа.
 
To mogu da prosipaju onom ko nije bio kod njih. ;)

Тако је, јер Немци, Аустријанци и Скандинавце беже од одвратног живота и долазе да живе на Балкан, да уживају у чарима тапшања по рамену, лако ћемо, е си ми добар, ај сутра ћемо немој данас.
 
Тако је, јер Немци, Аустријанци и Скандинавце беже од одвратног живота и долазе да живе на Балкан, да уживају у чарима тапшања по рамену, лако ћемо, е си ми добар, ај сутра ћемо немој данас.

Nisi ni svestan koliko si u pravu .
Samo ti to ne možeš da shvatiš.
 
Срео сам ја Немца који је побегао у Ирску да би живео лагодно, опуштено и "frei von der Tyrannei der Zeit". Био је ваљда брокер, сад је... музичар, тако нешто. Свира у пабу.

Али знаш, таквих Немаца има пар стотина хиљада можда, а и они не бирају да побегну у Србију или Молдавију.
 
Rekao sam da ti to ne mozes da shvatis.

Па појасни ми, мани ме тих аспстракција, ко да ми о Датуму причаш.

Дај неки пример о пару младих Холандђана који су дошли на Егзит а остали у Србији да живе западни влажни сан, то јест балканску свакодневницу.
 
Па појасни ми, мани ме тих аспстракција, ко да ми о Датуму причаш.

Дај неки пример о пару младих Холандђана који су дошли на Егзит а остали у Србији да живе западни влажни сан, то јест балканску свакодневницу.

Ja sam tebi napisao da oni beže(želeli bi) od odvratnog života , ali nisam napisao da im se ta želja zove Srbija.........ali Tajland , Dominikana , Urugvaj .....im je "u očima".
Ti ne možeš da shvatiš da se 1000 Evra mesečno teeeeško zaradi (pričamo naravno o običnom čoveku) .

- - - - - - - - - -

:rotf:

- - - - - - - - - -



Čoveče, teško nam je, kako to ne možeš da shvatiš!?

Bilo je nemcu i austrijancu početkom ”50-tih jooooš teže.
 
Vidim kako Islam postaje važana deo života svakog Evropljanina.

- - - - - - - - - -

Ja sam tebi napisao da oni beže(želeli bi) od odvratnog života , ali nisam napisao da im se ta želja zove Srbija.........ali Tajland , Dominikana , Urugvaj .....im je "u očima".
Ti ne možeš da shvatiš da se 1000 Evra mesečno teeeeško zaradi (pričamo naravno o običnom čoveku) .

- - - - - - - - - -



Bilo je nemcu i austrijancu početkom ”50-tih jooooš teže.

Tek će da im bude, kad počnu da rade za nadnice koje prihvataju novi Evropljani
 
Ja sam tebi napisao da oni beže(želeli bi) od odvratnog života , ali nisam napisao da im se ta želja zove Srbija.........ali Tajland , Dominikana , Urugvaj .....im je "u očima".
Ti ne možeš da shvatiš da se 1000 Evra mesečno teeeeško zaradi (pričamo naravno o običnom čoveku) .
.

Не могу и даље.У Балкану ћаскамо, не о тамо неким ладибој азијатима или Индијанцима.

Ти не можеш да схватиш да се и 100 евра лако узајми а тешко врати, наравно причамо о обичном човеку.
 
Та немачка фантазија - неких Немаца - јесте живети са немачким примањима или макар немачком уштеђевином у неком делу света где ће бити бели богови. Кућа, послуга, кувар, баштован и три тајландске или црне љубавнице, или за колегу Кросана три најлепша ледибоја на целој Патаји.

И то је сасвим ОК, у ствари супер. Али опет ни они неће у Србију.
 
Ја сам сиротиња, немам ја за гараганке код Плавог Моста, а не за лејдибојеве.

Можда после Датума буде боље, тада ћемо сви постати шимејлови и лејдибојеви, па постанемо функционални Европи.
 
Ja sam tebi napisao da oni beže(želeli bi) od odvratnog života , ali nisam napisao da im se ta želja zove Srbija.........ali Tajland , Dominikana , Urugvaj .....im je "u očima".
Ti ne možeš da shvatiš da se 1000 Evra mesečno teeeeško zaradi (pričamo naravno o običnom čoveku) .

- - - - - - - - - -



Bilo je nemcu i austrijancu početkom ”50-tih jooooš teže.

I trebalo je da im bude toliko teško da se nikad ne oporave.Hteli rat, dobili ga, nisu ga izgubili.Renovirani.A mi, ko javna kuća, i to ona loša

- - - - - - - - - -

Правимо ускоро Народни Збор са осталим народним патриотским првацима на ту тему.

Uvedite i savremeniju terminologiju.Ovo sa starešinama je smešno.
 

Back
Top