Zasto nabavljati nisko emisiona stakla

OOOO1

Zainteresovan član
Poruka
147
Prema novim propisima o uštedi toplotne energije i toplotnoj zaštiti u zgradama prozori sa niskoemisionim staklom su obavezni u novim zgradama.
Ušteda energije je značajna, primenom ovih stakala u građevini mogu se dostići i do 50% energije za klimatizaciju. Ako nabavljate pvc stolariju logicno je da ugradjujete i dvoslojna stakla punjena niskoemisionim argonom jer postizete uštedu svog budžeta i troškova.
 
Prema novim propisima o uštedi toplotne energije i toplotnoj zaštiti u zgradama prozori sa niskoemisionim staklom su obavezni u novim zgradama.
Ušteda energije je značajna, primenom ovih stakala u građevini mogu se dostići i do 50% energije za klimatizaciju. Ako nabavljate pvc stolariju logicno je da ugradjujete i dvoslojna stakla punjena niskoemisionim argonom jer postizete uštedu svog budžeta i troškova.

Ne slušaj reklame.
Argon (mjesto vazduha) nije niskoemisioni, već obični NEUTRALNI gas koji nema vlage i koji samo služi da se pozimi na prozorima ne pravi kondenz (da prozori ne plaču) a dvoslojna termopan stakla su dovoljan izolator.
To je bilo moderno jedno 2-3 godine ali se sve više danas koristi kuglice Si-gel koje traju jako dugo i takođe pokupe svu vlagu iz vazduha koji je u prozoru.
A što se tiče gubitka toplote, sve je u okvirima prozora (profilu) , da li je tz.topli ili hladni profil i koliko komora ima.

Hladni profil je jeftiniji i koristi se za unutrašnja vrata, pregrade i slično a za vani je OVAVEZAN topli profil, koji je po sredini prekinut sa plastikom i ne provodi temperaturu.
Neka bude bar 3 ili više komorni profil.
 
Poslednja izmena:
Nije to loše ali garancija je 5 godina posle čega taj gas nestane iz prozora i trebalo bi razmontirati prozore i opet ga upumpati što mislim da niko nikada neće uraditi. Opet, staklo je najveća površina prozora a samim time i najveći gubitak energije tj najslabija karika u sistemu termoizolacije. E sad, ti mene ubedi da je neko uopšte stavio gas u staklo pošto masa proizvođača ne stavlja ni čelično ojačanje u profil koja je obavezna. Sve u svemu, po meni to je bačen novac kao i ona drvo-aluminijum stolarija koja se ofulja i iskrivi od kondenzata posle par godina. Aj dobro, to stavljaju buržuji koji menjaju prozore svakih par godina kada renoviraju stanove pa mislim da i nije neka greška.

To sa niskoemisionim, obaveznim i slično u Srbiji neće biti bitno još barem 10 godina jer masa kuća nema ni fasadu.

Kada pametno osmisliš kuću, uradiš dobru izolaciju, kvalitetnu stolariju, solarnu toplu vodu... Celu godinu imaš bukvalno smešne račune za struju. Ali ne, naš narod voli da stipendira državu i elektroprivredu.
 

Back
Top